Sunteți pe pagina 1din 13

Proiectarea leciei

Proiectul de lecie / proiectul de


activitate didactic
Proiectul de lecie sau
proiectul de activitate
didactic este un
instrument de lucru i un
ghid pentru profesor, el
oferind o perspectiv de
ansamblu, global i
complex asupra leciei:
este un fel de scenariu
al activitii ce urmeaz
a fi desfaurat.

Proiectarea unei lecii, conceput ca o


activitate mental de anticipare amnunit a ceea ce
urmeaz s realizeze profesorul n clas, se
materializeaz ntr-un document, cunoscut sub
denumirea de proiect didactic.

Scopul proiectului didactic este de a pregti


trecerea fr dificulti de la intenie (proiect) la
realizare (aciune).

Proiectul de lecie trebuie s descrie soluiile optime care vor


prezida situaia de nvarea ,fiind un instrument intermediar
ntre prefigurrile mintale i concretizrile faptice ale aciunilor
instructiv-educative. Un proiect eficient se caracterizeaz prin:
a) Adecvarea la situaiile didactice concrete;
b) Operaionalitate, adic potenialitatea de a se transfigura n
secvene acionale i operaiuni distincte;
c) Flexibilitate sau adaptilitate la evenimente noi;
d) Economicitate sau msura discursiv si strategic, nct ntrun cadru strategic simplu, nesofisticat s se realizeze ct mai
mult din punct de vedere practic.

Proiectarea leciilor didactice sau design-ul


educaional reprezint un demers care se
raporteaza la trei elemente:
a) Activitatea anterioar secvenei proiectate, activitatea care
este supus unei evaluri diagnostice,de identificare a
aspectelor reuite i a celor mai puin reuite, n scopul
anticiprii unor demersuri didactice ameliorative;
b)Situaia existent n momentul proiectrii, respectiv resursele
psihologice ale elevilor, cele materiale, caracteristicile mediului
de instruire .a.m.d.;
c) Cerinele impuse de programa colar i de alte documente
curriculare i acte normative.

n general , o lecie se proiecteaz dup urmtorul algoritm


(flexibil) , validat n teoria i practica instruirii :

Stabilirea formei de
organizare a
activitii instructiveducative i
ncadrarea ei n
unitatea de nvare

Elaborarea strategiei
de instruire i
autoinstruire

Stabilirea
obiectivelor
operaionale

Stabilirea structurii
procesuale a leciei
didactice

Selectarea i
prelucrarea
coninutului tiinific

Cunoaterea i
evaluarea
randamentului colar:
stablirea strategiei de
evaluare i
autoevaluare a elevilor

1. Stabilirea formei de organizare a activitii instructiv-educative i ncadrarea acesteia n


unitatea de nvare-este o aciune ce presupune analizarea locului i rolului leciei n cadrul
unitii de nvare, precum i stabilirea obiectivului fundamental al leciei respective;
2. Stabilirea obiectivelor operaionale, care direcioneaz ntreaga activitate de pregtire i de
realizare a demersurilor didactice-se realizeaz n funcie de coninut i de finalitatea pe termen mai
lung a instruirii;
3. Selectarea i prelucrarea coninutului tiinific-presupune ca, n conformitate cu obiectivele
operaionale stabilite, s se aleag unitile de coninut care s se structureze logic, s se
esenializeze i s se particularizeze, inndu-se cont de anumite elemente (nivelul general de
pregtire al elevilor, rezultatele i experiena cognitiv anterioar a elevilor, sistemul de cunotine
de care dispune elevul etc.);
4. Elaborarea strategiei de instruire i autoinstruire-se realizeaz n conformitate cu obiectivele
operaionale prestabilite i presupune stabilirea urmtoarelor elemente: tipul de experien de
nvaare n care vor fi angajai elevii (activ, creatoare, experimental etc.), sistemul metodologic,
sistemul de nvmnt i forma/ formele de organizare a activitilor elevilor;
5. Stabilirea structurii procesuale a leciei didactice- reprezint un demers flexibil (pre exemplu,
structura procesual a unei lecii poate s includ urmatoarele etape: captatea ateniei elevilor,
dirijarea nvrii de ctre cadrul didactic, aplicarea n practic, asigurarea feed-back-ului etc.);
6. Stabilirea strategiei de evaluare a elevilor- se refer la identificarea modalitilor , tehnicilor i
probelor de evaluare a cunotinelor; stabilirea strategiei de autoevaluare a elevilorreprezint un act care ine cont de specificul coninutului tiinific vehiculat n activitatea didactic,
de obiectivul fundamental, de obiectivele operaionale i de timpul disponibil (exemple:
autocorectarea probelor scrise, notarea n colaborare cu ali colegi, notarea rspunsurilor colegilor
etc.).

Proiectarea efectiv a unei lecii se realizeaz


inndu-se cont de mai multe variavile, precum
complexitatea coninutului, gradul de pregtire a
elevilor, tipurile de lecii alese etc.
Proiectarea instruirii la o lecie presupune realizarea
unei concordane ntre trei puncte-cheie:
1. Obiective sau scopuri;
2. Metode, materiale, mijloace i experiene sau
exerciii de nvare;
3. Evaluarea succesului colar.

Prin corelarea celor trei puncte-cheie se proiectez lecia ntr-un set de aciuni
realizate n mai multe etape:

a) Analiza general a leciei, prin consultarea programei, manualului sau a altor materiale
bibliografice;
b) Determinarea obiectivului general i a obiectivelor operaionale, prin decelarea capacitilor
umane ce pot fi identificate, msurate, exprimate;
c) Selectarea i organizarea coninutului nvrii n uniti i teme principale, care s fie
convergente i s slujeasc obiectivele fixate;
d) Alegerea i combinarea metodelor i procedeelor didactice pentru situatiile concrete, n acord
cu secvenele de coninut, particularitile elevilor, obiectivele leciei;
e) Selectarea unor mijloace de nvmnt sau proiectarea unor materiale cerute de fiecare
eveniment al instruirii;
f) Stabilirea modalitilor de activitate cu elevii (activitate frontal, abordare individualizat,
activitate combinat, lucrul n grupe etc.);
g) Alegerea metodelor i instrumentelor de evaluare corespunztoare pentru a constata nivelul
realizrii obiectivelor propuse.

Proiectul de lecie cuprinde o articulare ideatic, scriptic a mai multor elemente


componente, ce sunt repartizate n dou pri: o parte introductiv i una ce vizeaz
desfurarea propriu-zis a momentelor i evenimentelor de parcurs ale leciei.

Proiectul de lecie cuprinde:


Profesor :
Disciplina de nvmnt :
Clasa :
Subiectul-tema leciei :
Tipul de lecie :
1. Obiectivele (O) :
2. Analiza resurselor educaionale :
Coninuturile (C) :
Capaciti de nvare : clasa de elevi , grupul de elevi etc.
3. Strategiile :
Sarcini de nvare S(o) :
Situaii de nvare S`(o): - condiii interne i condiii
externe
4.

Evaluarea I(o) :

Desfurarea leciei:
1. Etapele activitii didactice: organizarea activitii,
captarea ateniei elevilor, comunicarea temei i a
obiectivelor operaionale etc;
2. Activitatea profesorului: noteaz absenele n catalog, le
solicit elevilor s enumere obiecte, resurse care pot fi
folosite n cadrul leciilor i s precizeze scopul acestora,
precizeaz c acele resurse sunt mijloace de nvmnt etc;
3. Activitatea elevilor: se pregtesc pentru nceperea leciei,
enumer manuale, fie, texte, jocuri etc;
4. Obiectivele operaionale: O1;
5. Evaluarea activitii i alte observaii: elevii vor fi
ncurajai s precizeze ct mai multe scopuri care pot fi
atinse utiliznd mijloace de nvmnt, prob de evaluare
oral pentru obiectivul O1 (evaluare formativ).

Reinei!
Elaborarea proiectului de lecie este o
activitate necesar pentru studeni i
profesorii debutani, avnd n vedere c
acetia nu au nc o perspectiv global
asupra materiei ce urmeaz a fi predat.
Demersul de sistematizare a coninuturilor
de predat corelarea logicii tiinei cu logica
didactic - se deprinde iniial n contextul
proiectrii unei singure activiti
didactice/lecii i ulterior pentru o unitate de
nvare.

Bibliografie
Dumitru Lupescu,Caiet de practic
pedagogic, Editura Academic Brncui
Muata Boco, Didactica disciplinelor
pedagigice, Editia a III-a
Nicola, I., (1996), Tratat de pedagogie
colar, EDP, Bucureti

S-ar putea să vă placă și