Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic ,,Traian Vuia Oradea


Clasa: a XII-a C
Profil: Servicii
Data: 23.03.2016
Disciplina: Modulul 1- Mediul Concurenial
Unitatea de nvare: Analizeaz modalitile de a fi competitiv n mediul de afaceri
Subiectul leciei: Realizarea unei oferte competitive
Propuntor: prof.Pavel Ioana
Timp: 50 minute
Tipul leciei: mixt

Locul de desfurare: sala de clas


Scopul:
s i nsueasc noi noiuni i noi cunotine cu privire la oferta competitiva
Formative:capacitatea de a nsui un limbaj adecvat disciplinei prin interpretarea rezultatelor;
Obiectivele leciei: la sfritul leciei elevii trebuie s fie capabili:
Obiective operaionale:
O1: s identifice modalitiile de difereniere a ofertei
O2: s identifice ntrebrile la care trebuie s rspund firma
O3: s prezinte motivele cumprrii
O4:s identifice mix-ul de marketing
Obiective afective:
O5s participe cu interes la lecie;
O6 s-i dezvolte gndirea, atenia.
Valori i atitudini vizate:
- Spirit de observaie i interes pentru cunoaterea masurilor de reducere a solicitarilor fizice si ortostatice;
- Disponibilitate pentru dialog i relaionare pozitiv;
Strategii de nvare: dirijat, inductiv-deductiv, explicativ-conversativ;
Metode expozitiv euristice, interactive
- M1. Conversaia
- M2. Explicaia
- M3. Expunerea

- M4. Analiza
- M5. Dezbaterea
- M6. Problematizarea
- M7. Comparatia
- M 8 Exerciiu

Mijloace
- m1.PPT
- m2. Fia de lucru
-m3. Tabla Smart
Organizare
- fo1. frontal
- fo2. individual
Evaluare: Oral
Bibliografie:
Manual Mediul Concurenial clasa a XI-a, editura Oscar Print, Bucuresti, 2007
Auxiliar Curricular Mediul Concurenial
Internet

SCENARIUL DIDACTIC
Secvene
didactice
Timp (min.)

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Obiecti
ve

Strategii de nvare
Metode

Mijloa
ce

1. Moment
Salut elevii. Face prezena i noteaz absenii Rspund la salut.
organizatoric Verific inuta elevilor n vederea desfurrii Anun elevii abseni.
3 min.

2.
Reactualizare
a
cunotinelor
i captarea
ateniei
7 min.
3. Anunarea
leciei noi i
a obiectivelor
3 min.

corespunztoare a activitii.

Remediaz
aspectele
negative dac este cazul.

Pregtete mijloacele de nvmnt.

Adreseaz
anterioar:

elevilor

ntrebri

din

lecia

Ce reprezint salariul?
Care sunt principiile salarizrii?
Ce
reprezint
comportamentul
consumatoruiui?

Noteaz pe tabl titlul leciei.


Realizarea unei oferte competitive .
Monitorizeaz elevii.
Realizeaz conexiuni cu cunotinele anterioare
ale elevilor.
Enumer principalele obiective operaionale ntr-o
form accesibil elevilor. Organizeaz nvarea.

i pregtesc pe mese
materialele necesare.
Elaboreaz rspunsuri cu
privire la ntrebrile puse de
profesor.
Ascult cu atenie.

Ascult i identific aspecte


legate de elementele de
conexiune realizate de
profesor.
Recepioneaz i noteaz
titlul leciei n caiete.
Particip activ la or.

O4
O5

O1
O4
O5

O5
O6

M1
M2
M3

Organiz
are
Dialog
cu elevii
instructaj
fo1
fo2

M1
M2
M3
M4

M1
M2
M3

Evaluare

fo1

Evaluare frontal
oral

fo2

m1

fo1

Observare
sistematic

m3
fo2
Evaluare frontal
oral

4.
Transmiterea
i dobndirea
de noi
cunotine
25 min

Pentru transmiterea noilor cunotine,


profesorul a realizat o prezentare Power Point
n care a prezentat contractul individual de
munca
Competitivitatea agentului economic
pe pia este determinat, n principal,
de trei mrimi caracteristice ce rezult
din figura:
Diferenierea este aciunea de concepere a
unui set de diferene relevante pentru a
deosebi oferta firmei de cea a concurenilor.
Modalitile de difereniere a ofertei sunt
urmatoarele:

prin produse;

prin servicii;

prin imagine;

prin comportamentul
personalului;
prin pozitionarea ofertei.
ntrebri legate de oferta firmei:
Care este serviciul sau produsul
oferit?
De ce vor cumpra oamenii produsul
sau seviciul oferit de mine?
Cine anume va cumpra produsul sau
serviciul oferit de mine?
Ct de mult vor cumpara clienii mei?
Din cine este format concurena?
Care sunt atuurile si slabiciunile
concurentilor?
Care va fi cota mea de pia?
Cnd vor cumpara clienii mei?
Ce pre vor fi dispui s plteasc
clienii mei?
Valoarea unui produs poate fi reprezentat
printr-o formul simpl:
Valoare = Avantaje/Costuri=avantaje

Urmresc prezentarea
profesorului.
Noteaz n caiete, urmrind
prezentarea Power Point, sub
ndrumarea profesorului.
Exprim preri confirmate i
completate de profesor

O1
O2
O3
O4
O5
O6

M1
M2
M3
M4
M5
M6

O1
O2
O3
O4
O5
O6

M1
M2
M3
M4
M5
M6

m1
fo1

Observare
sistematic

m2
fo2
Evaluare frontal
oral

funcionale + avantaje emoionale/costuri


bneti + costuri de timp + costuri de
energie + costuri psihice.
Firma poate crete valoarea ofertei sale
pentru client n mai multe moduri:
creterea avantajelor i meninerea
costurilor;
reducerea costurilor i meninerea
avantajelor;
creterea avantajelor i reducerea
costurilor;
creterea avantajelor n raport mai
mare dect creterea costurilor;

reducerea avantajelor ntr-un ritm


mai sczut dect reducerea costurilor.
Motivele cumprrii pot fi foarte
variate:
preul;
comoditatea i disponibilitatea
produselor oferite de locul de unde
poate fi cumprat;
factorii emoionali;
imaginea sau stilul de via sugerate
de modul de promovare a afacerii .
5. Executarea
independent
i feed-backul
12 min

6.

Aprecierea
activitii
elevilor i

Explic elevilor modalitatea de rezolvare a fiele


de lucru.
Urmrete elevii cum rezolv fiele de lucru.
Se asigur de implementarea noilor cunotine.

Elevii lucreaz individual


pentru rezolvarea i
completarea fiei de lucru.

Adreseaz profesorului
ntrebari n cazul unor
neclariti

Face aprecieri verbale privind modul de lucru Se raporteaz la aprecierile


formulate.
al elevilor: Bravo!, Foarte bine!, etc...
Realizati un mini eseu cu titlul Importanta Noteaz n caiete.

O1
O2
O3
O4
O5
O6

M1
M2
M3
M4
M5
M6

O1
O2
O3
O4
O5
O6

M1
M2
M4
M5

m1
fo1
m3

fo2

m3

fo2

O6

Observare
sistematic
Evaluare frontal
oral
Fia de lucru

tema pentru
acas
2 min.

realizarii unei oferte competitive pe piata,

S-ar putea să vă placă și