Sunteți pe pagina 1din 12

Asemanarea Triunghiurilor

Propuntor:
Prof. Mihaela Puricic
coala cu clasele I-VIII nr.7, Sfnta Maria Timioara

Proiect de activitate instructiv-formativ la geometrie


Data 10.02 2004
Clasa aVII-a
Aria curricular tiine, ramura matematic
Tema activitii Asemnarea triunghiurilor
Tipul activitii Formare i dezvoltare a capacitilor de rezolvare a
problemelor
Scopul Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul geometriei i
aplicarea acesteia n contexte variate
Obiectivele operaionale
La sfritul leciei toi elevii vor fi capabili s :
O1 identifice o situaie -problem care poate fi transpus n limbaj
matematic adecvat;
O2 selecteze din mulimea datelor culese, informaii relevante pentru
rezolvarea unei probleme;
O3 sesizeze greelile dintr-o succesiune de argumente i s redacteze
corect soluia problemei;
O4 manifeste interes pentru folosirea tehnologiei informaiei n studiul
matematicii.
Strategii de instruire
S1 deductiv prin descoperire semidirijat frontal combinat cu
activitatea de grup, pe baza unui coninut structurat pe parcurs;
S2 inductiv-analogic pe baza unor procedee de tip explicativ
investigative, semidirijate frontal combinate cu activitatea n grup;
S3 strategie algoritmic-analogic, respectiv analogic-deductiv pentru
rezolvarea independent i individual a itemilor din testul computerizat.
Forme de evaluare
1) Observare sistematic voi realiza pe parcursul leciei prin:

rspunsurile pe care le obin de la elevi la ntrebrile i


problemele propuse putnd astfel s-mi dau seama de :
volumul i calitatea cunotinelor nsuite ;
- gndirea logic a elevilor, posibilitatea de sintez;
- abilitatea de aplicare a cunotinelor n practica;
- expunerea logic a ideilor;
- puterea de sistematizare i de evideniere a esenialului;
- modul de participare al elevilor la lecie.
2) Evaluare prin aplicarea unui test computerizat.
Metode interactive , activ-participative:

activitate pe grupe;
munca independent;
demonstraia
evaluare computerizat a elevilor;
problematizarea;
conversaia;
explicaia.

Mijloace didactice:
Trusa de geometrie
Fie de lucru
Computerul (Aplicaiile Power Point, Visual FoxPro)
Bibliografie:
Manuale de geometrie clasa a VII-a(Dana Radu, Eugen Radu,
C. Otescu; Turcitu)
Culegerea de matematic Evaluari sumative la
Matematic(Blajovan,Bociu,Boldea,Lobaz)
Matematic Testarea naional (editura Gil-2003)
Matematica n natur i tehnic
Algebr i geometrie clasa a VII-a (Brnzei ,Negril anul
colar 2003-2004)
Matematica gimnaziului ntre profesor i elev (Ioan Dncil)
Ioan Jinga, Ion Negre -nvaarea eficient, Editura Aldin1999

Florin Crjan-Didactica matematicii, Editura Corint, 2002


Inspectoratul colar al judeului Timi-Sesiune de
Comunicri
Ioan Jinga, Adrian Petrescu, Mihai Gavot, Vasile tefnescu
-Evaluarea performanelor colare , Editura Aldin
,1999

Fia A
1. Gsii erorile din demonstraiile urmtoare, (selectate din lucrrile
voastre) comentai si rezolvai corect .
n triunghiul ABC, M(AB), N(AC). Dac MN este antiparalel la BC,
AM=4 cm, MB=2 cm i AN=2 cm, atunci NC=..cm.
AM
AN
4 4


MB NC
2 x
24 4 x x 2

2. n triunghiul MNP, E (MN), F(MP). Dac EF este paralel la BC,


EM=3 cm, EN=6 cm, EF=5 i MF =4 cm. Aflai lungimile (NP) i (FP).
ME EF MF
3
5
4

EN NP FP
6 NP FP

Puncte inaccesibile
1. Determinai distana de la un observator aflat n punctul B de pe mal,
la copacul A de pe malul celalalt.
2. Un vntor are o puc AB, lung de 1,20 m. Partea AD de la un capt
al putii pn la trgaci este 1/3 din puc. El ochete o pasre C care
se afl la 100 m deprtare de el.
Dar vntorului i tremur mna i din cauza aceasta , n momentul
cnd apas pe trgaci puca se rotete n jurul captului A astfel nct
punctul D se ridic cu un segment DE=2 mm.
Cu ci m deasupra intei trece glonul?
3.
Determinarea nlimii unei piramide cu ajutorul umbrei .

Test de evaluare
clasa a VII-a - Asemnarea triunghiurilor
Pentru fiecare problema rezolvata corect realizezi 20 de puncte!
Numele elevului:
1. In triunghiul dreptunghic ABC, m(<A)=90 se construiete nlimea AD, D
(BC). Cate perechi de triunghiuri asemenea s-au format?
a)1
b)2
c)3
d)0
2. Pe laturile triunghiului ABC se consider punctele E si F, E (AB), F
(AC) astfel nct AEAB=AFAC. Care din urmtoarele afirmaii sunt
adevrate?
i) EF||BC ii) m(<F)=m(<B) iii) AEF ABC
a)i
b)ii
c)iii

3. Fie triunghiul ABC i triunghiul MNP. Dac AB=(2/5)NP , AC=0.4MN,


15BC=6MP. Care din urmtoarele propoziii sunt adevrate?
a) ABC nu este asemenea cu NPM ;
b) ABC NPM ;
4. In triunghiul ABC se duce mediana [AM], iar prin centrul de greutate al
triunghiului se duce DE||BC, D (AB), E (AC). Daca BD=6, AE=10,
stabilii care din urmtoarele afirmaii sunt adevrate:
a) AD=12; AB=18; EC=5; AC=15
b) AD=4; AB=10; EC=5; AC=15
c) AD=12; AB=18; EC=15; AC=25
5. Pentru dou triunghiuri asemenea valoarea raportului de asemnare este
0.5 iar aria unuia dintre ele este 100 cm2. Aria celui de-al doilea triunghi este:
a) 400 cm2
b) 25 cm2
c) 400 cm2 sau 25 cm2

Scenariu didactic

O
S

Etapele leciei
Informarea elevilor
asupra obiectivelor
urmrite
Stimularea
reactualizrii
cunotinelor
dobndite anterior
-definiia triunghiurilor
asemenea
-teorema fundamental
a asemnrii
-criterii de asemnare

Modaliti
de asigurare
a conexiunii
inverse
Azi vom recapitula din capitolul asemnarea triunghiurilor ,triunghiuri asemenea,
teorema fundamental asemnrii, criterii de asemnare.
Strategii de predare

Strategii de nvare

Clasa a fost mprit pe


grupe ,fiecare grupa avnd
de realizat o parte a acestei
teme .

Elevii vor prezenta pe grupe la


calculator n aplicaia Power Point sau
sub forma unei pagini Web:
triunghiuri asemenea, teorema
fundamental a asemnrii, criteriile
de asemnare

O4
O2
S3

O3
O2
S2

Prezentarea
materialului stimul

Dirijarea nvrii

Aprecierea
corectitudinii

Din fiecare grup se trece


cte un elev la calculator
pentru rezolvarea unui test
de evaluare.
Celorlali li se propun spre
rezolvare problemele din
fia 1
Gsii erorile din
demonstraiile (selectate
din lucrrile voastre)
,comentai si rezolvai
corect.
n triunghiul ABC,
M(AB), N(AC).
Dac MN este
antiparalel la BC,
AM
AN
4 4


MB NC
2 x
24 4 x x 2
AM=4 cm, MB=2 cm i
AN=2 cm, atunci

NC=..cm.

Elevii verific soluia problemei, emit


ipoteze, gsesc erorile, se fac
comentarii
MN este antiparalel dac
ABC ANM
AB
BC
AC

AN
NM
AM
6
AC

AC=12
2
4
AN+NC=AC NC=10

Dac e cazul
se reamintesc
oral definiii,
Scrierea
laturilor
proporionale
Teorema
fundamental
a asemnrii

O3
O2
S2

Prezentarea
materialului stimul

Dirijarea nvrii

n triunghiul MNP, E
(MN), F(MP). Dac
EF este paral el la BC,
EM=3 cm, EN=6 cm,
EF=5 i MF =4 cm.
Aflai lungimile (NP) i
(FP).

ME
EF MF

MN
NP MP
3
5
4

9 MP NP

MP=15 cm; NP=12 cm

NP=10 cm; FP=8 cm


ME EF
MF

EN
NP
FP
3
5
4

6 NP FP
Aprecierea
corectitudinii
performanei
O1

Dirijarea nvrii

Aplicaii practice :

Elevii emit ipoteze, realizeaz figura,

O2
S1
S2

Aprecierea
corectitudinii
performanei

Determinarea distanei de la
un punct la un punct
inaccesibil.
(fisa-puncte
inaccesibile).
Se proiecteaz imaginea
corespunztoare probleme
(realizate n aplicaia Power
Point)
Se pun ntrebri :
Ce legtura are aceast
problem cu tema noastr ?
Ce putem deduce?
Ce teorem ne-ar fi util
aici?
ncercai s-o transpunei n
limbaj matematic.
Se analizeaz i discut
soluiile problemelor.

analizeaz ,ntocmesc planul de


rezolvare al problemei.
Aplic teorema fundamental a
asemnrii

Intensificarea
procesului de retenie i
transfer
Anunarea temei de
cas

Se discut rezultatele obinute de elevii care au fost evaluai prin


aplicarea testului computerizat.
Se propune tema de cas : testul 2, manual pag.169

F in a lit a t ile le c t ie i

in d u c t iv e

c o n s o lid a r e a c u n o s t in t e lo r
r e fa c e r e a u n e i d e m o n s tr a tii g r e s ite
r e e v a lu a r e a u n o r r a t io n a m e n t e
i m b o g a t ir e a r e p e r t o r i u l u i d e s t r a t e g i i c o g n i t iv e
fo r m a t iv e

d e z v o l t a r e a m e c a n i s m e lo r c o g n it i v e s u p e r i o a r e
m e m o r ia d e lu n g a d u r a t a
a n t r e n e a z a g in d i r e d e t i p in d u c t iv , d e d u c t i v , a n a l o g i c
s t i m u l a r e a s i d e z v o l t a r e a c a p a c i t a t il o r in t e le c t u a le
a fe c t iv - v o lit iv m o t iv a t io n a le

c a s t i g a i n c r e d e r e a in f o r t e l e p r o p r ii
d e z v o l t a r e a c a li t a t i l o r v o i n t e i
p e rs e v e re n ta
in d e p e n d e n t a
p r o m t itu d in e
i n t a r i r e a m o t i v a t i e i i n v a t a r ii m a t e m a t ic i i
d e z v o l t a r e a a t r a c t i e i p e n t r u p r o b l e m a t ic
d e z v o l t a r e a in t e r e s u lu i, a e m o t i i l o r d e s c o p e r i r i i

S-ar putea să vă placă și