Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Grupa: Mic
Tema: Mijloace de transport
Subtema: Zboar avionul
Denumirea activitii: Cunoaterea mediului
Tema activitii: Avionul
Mijloc de realizare: - lectur dup imagini
Obiective generale: *s observe, s identifice obiecte din mediul nconjurtor
s citeasc imagini i s redea cele observate;
s cunoasc caracteristici ale mijloacelor de transport;
Obiective operaionale: La sfritul activitii i pe parcursul acesteia copiii
vor fi capabili:
* S identifice elementele componente ale unui tablou;
S cunoasc prile componente ale avionului;
S pronune corect fiecare parte component;
S cunoasc utilitatea acestora;
S cunoasc denumirea celui ce conduce avionul;
S cunoasc i s reproduc zgomotul produs de avion;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE: observarea, conversaia, explicaia, demonstraia;
MATERIAL DIDACTIC: plan reprezentnd un avion n zbor, o plan
reprezentnd o pist de aterizare, plan cu un avion;

SCENARIU DIDACTIC
Etapele
activitii
Organizarea clasei

Obiectivele
activitii

Captarea ateniei

Reactualizarea
cunotinelor

S cunoasc mijloace de
transport

Prezentarea
obiectivelor
Anunarea temei

Conducerea nvrii

s identifice elementele
componente ale unui
tablou

S cunoasc mediul de
circulaie al avionului
S cunoasc i s
denumeasc persoana ce
conduce avionul;

S cunoasc
componente
avionului

prile
ale

Coninutul
activitii
Copiii vor fi aezai pe
covor sub form de
semicerc
Sub form de surpriz
prezint copiilor cteva
plane care vor fi
descoperite pe rnd i
chiar pe pri
Verific
cunotinele
copiilor referitoare i la
alte
mijloace
de
transport
Prezint
copiilor
imaginile i-i anun c
vom nva despre
mijloace de transport
ce circul n aeravionul
Voi descoperii primul
tablou i voi discuta
dup urmtorul plan de
ntrebri:
1 Ce vedei n tablou?
2 Ce vedei n partea de
sus a tabloului ?
3 Ce este avionul?
4 Pe unde merge
avionul?
5 Cum face avionul?
6
Cine
conduce
avionul?
Dup
citirea
amnunit a tabloului
se va face sinteza
parial asupra celor
discutate.
Se va descoperii i cel
de-al doilea tablou i se
va
discuta
dup
urmtorul plan de
ntrebri:
1 Ce v place mai mult
la avion?
2 Ce culoare are
avionul?
3 Ce alte culori mai
poate avea avionul?
4 Care sunt prile
componente
ale
avionului?
5 Ce tii s-mi spunei
despre roi?
6 Cte roi are avionul?
7 La ce folosesc roile
avionului?
8 Ce form au roile?

Strategii

conversaia

Observarea
conversaia

observarea

Evaluare

S cunoasc utilitatea
roilor

S cunoasc utilitatea
aripilor

Obinerea
performanei

ncheierea activitii

9 Ce form are
avionul?
10 De ce are aripi
avionul?
11 Cte aripi are?
12 Ce rol are elicea la
avion?
13 De ce are coad
avionul?
14 Ce face s se nvrte
elicea?
15 Cu funcioneaz
motorul?
16
Cine
conduce
avionul?
Se va face de cte ori
este nevoie sinteza
parial
a
celor
discutate.
Voi distribui copiilor
piese ale unor avioane.
Copiii vor avea ca
sarcin s denumeasc
prile componente i
s le asambleze. Voi
considera
atinse
obiectivele activitii
dac aproape toi copiii
vor fii capabili s
realizeze sarcina
Se va cnta versurile
din folclorul copiilor
Avion cu motor,
Ia-m i pe mine-n
zbor,
C m doare un picior,
etc
Se va face aprecierea
modului n care copiii
s-au comportat i au
rspuns
pe
tot
parcursul activitii.

S-ar putea să vă placă și