Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:13.03 2015
CLASA:a VIII-a
PROFESOR:
DISCIPLINA:Matematica (algebra)
UNITATEA DE INVATARE: Functii
TEMA: Functii. Recapitulare
TIPUL LECTIEI: Sistematizarea cunostintelor
Competene specifice
CG1-2. Recunoaterea unor corespondene care sunt funcii
CG3-2. Reprezentarea n diverse moduri a unor corespondene i/sau a unor funcii n scopul caracterizrii acestora
CG4-2. Exprimarea prin reprezentri grafice a unor noiuni de geometrie plan
CG2-2. Utilizarea valorilor unor funcii n rezolvarea unor ecuaii i a unor inecuaii
Competente specifice lectiei
O1: Recunoasterea corespondentelor care sunt functii
O2: Determinarea coordonatelor unui punct reprezentat intr-un sistem de axe XOY
O3: Reprezentarea grafica a unei functii liniare
O4: Determinarea coordonatelor punctelor de intersecie a graficului unei funcii de forma f : R R, f(x) = ax + b, cu axele de
coordonate;
O5: Rezolvarea de ecuatii, utilizand valorile unei functii
O6: Rezolvarea de probleme de geometrie plana pornind de la reprezentarea punctelor in plan

FORMA DE ORGANIZARE: frontala


EVALUARE:
Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lectie.
Tema pentru acasa

METODE SI PROCEDEE: M1-conversatia; M2- explicatia M3-exercitiul M4 demonstratia


MIJLOACE: m1- fise de lucru; m2 culegerea; m3 instrumente geometrice, m4-tabla ,m5-manualul

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele leciei
1. Moment
organizatoric
(1min)
2. Verificarea
temei
(5 min)
3. Captarea
atentiei
(1min)
4. Anuntarea
titlului si
obiectivelor
lectiei (1 min)
5. Reactualizarea
cunostintelor
(8 min)

Elemente de continut
Activitatea profesorului

Activitatea elevului

- noteaza absentii si se verifica existenta


cretei, buretelui

- elevii isi pregatesc caietele,


manualul, culegerea,

Se verifica exercitiile din tema

confrunta rezultatele obtinute


si isi corecteaza eventualele
greseli

Strategii didactice
metode
mijloace

M1
M2

-pe parcursul lectiei vom raliza o


-sunt atenti la explicatiile
recapitulare a notiunilor studiate in cadrul
profesorului
capitolului functii
Functii-recapitulare
- Recunoasterea dependentelor functionale
- Reprezentarea geomtrica a graficelor pentru functiile liniare
- Intersectia graficului cu axele de coordonate
- Conditia de apartenenta a unui punct la graficul unei functii date
- Rezolvarea unor probleme de geometrie plana pornind de la
reprezentarea punctelor in plan

M1

Sunt amintite notiunile teoretice studiate in


cadrul capitolului functii
-cele 3 moduri de a defini o functie
- definitia unei functii liniare
- reprezentarea grafica a unei functii liniare
- intersectia graficului cu axele de
coordonate
- conditia de apartenenta a unui punct la
graficul unei functii
- conditia de intersectie a doua grafice

M1
M2
-raspund la intrebari si
noteaza in caiete formule utile

M1

m2

m4

m4

6. Dirijarea
invatarii
(25 min)

7. Asigurarea
retentiei si a
transferului
(5min)

8. Evaluarea
(2min)

9. Tema
(2min)

Se lucreaza exercitiile din fisa de lucru

M2
M3
M4

Concluzii asupra:
- Formei graficului unei functii in functie de domeniul de definitie si a M1
valorii pe care o au coeficientii a si b
M2
- Modului de calcul a coordonatelor punctelor de intersectie a
graficului cu axele de coordonate
- Aplicarea teoriei specifice funciilor n probleme de geometrie
plan.

Se acorda note in functie de:


- calitatea rezolvarii problemelor din fisa
- calitatea raspunsurilor referitoare la
notiunile teoretice
- acuratetea rezolvarii temei pentru acasa
Se propune spre rezolvare testul din
manual de la finalul capitolului functii.

Se incurajeaza autoevaluarea
prin identificarea punctelor
tari precum si a celor slabe.
Noteaza tema, sunt atenti la
indicatiile profesorului si pun
intrebari

Fisa de lucru

m1
m2
m3
m4

Evaluarea
orala+
autoevalua
rea
M1
M2

m5

1. Diagrama alturat reprezint o funcie f.


a) Domeniul de definiie al funciei f este mulimea {..................
b) Codomeniul funciei f este mulimea {..................
c) Mulimea valorilor funciei este {..................
d) Completai tabelul de valori al funciei
x
f(x)

2. n tabelul de mai jos sunt sunt redate temperaturile din prima sptmn de primvar.
Zilele

Luni

Mari

Miercuri

Joi

Vineri

Smbt

Duminic

-3

-1

-2

-1

Sptmnii
Temperaturi (0 C)

Reprezentai printr-un grafic evoluia temperaturilor.


3. Artai c punctul A( 2;1) este situat pe graficul funciei f : R R, f ( x) 2 x 5 si reprezentati grafic aceasta functie.
4. Fie funcia g : R R, g(x)= x+2
a) Reprezentai grafic funcia g ntr-un sistem de axe de coordonate.
b) determinati coordonatele punctelor de intersectie a graficului functiei g cu axele de coordonate
c) determinati aria triunghiului format de graficul functiei g cu axele de coordonate
d) deterninati distanta de la originea sistemului de axe la graficul functiei g
5. Determinati coordonatele punctului de intersectie al reprezentarilor grafice ale functiilor f si g de la exercitiile 3 si 4.

6. Fie funcia f : R R, f ( x) 2 x 3 . Dac punctual A ( a; 7) aparine reprezentrii grafice a funciei calculai valoarea
numrului real a.
7. Fie functia f : R R, f ( x) 3 x 5 . Aflati coordonatele punctului de pe reprezentarea grafica a functiei f care are abscisa egala cu
dublul ordonatei.
8. Se da functia f : R R, f(x)= (m-1)x+2m. Daca punctul A(2, 2) apartine reprezentarii grafice a functiei f, aflati valoarea reala a
numarului m .
9. Fie functia f : R R, f(x)=x+2. Demonstrati ca punctele A(1;3), B(2;4), si C(5;7)sunt colineare

S-ar putea să vă placă și