Sunteți pe pagina 1din 35

UNIVERSITATEA SPIRU HARET

DEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC

Lector univ. dr. Nadia Mirela Florea Lector univ. dr. Adela Mihaela łăranu

CAIET
DE
PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

2008
CUPRINS

A. FUNDAMENTELE ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ


1. Baza normativ-legislativă a pregătirii pentru profesia didactică
2. Obiectivele practicii pedagogice
3. ConŃinutul şi secvenŃele practicii pedagogice
4. Planificarea activităŃilor de practică pedagogică: orarul săptămânal al profesorului mentor şi planificarea lecŃiilor de probă şi a lecŃiei
finale

B. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂłĂMÂNTUL


PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)
1. Fişa de asistenŃă
2. Grilă de observare a lecŃiei
3. Planificare calendaristică
4. Proiectul unităŃii de învăŃare
5. Proiect de lecŃie
6. Raport asupra practicii pedagogice desfăşurate în semestrul 5 (anul III, sem.1) - o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -

C. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂłĂMÂNTUL


PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (2):

1. Ghid în alegerea metodologiei de predare


2. Proiect de lecŃie
3. Fişă de evaluare a lecŃiei
4. Proiect didactic pentru activităŃi educative (Proiect didactic pentru activitate extraşcolară; Proiect didactic pentru ora de dirigenŃie)
5. Fişă de caracterizare psihopedagogică
6. Raport asupra practicii pedagogice desfăşurate în semestrul 6 (anul III, sem.2) - o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -

2
A. FUNDAMENTELE ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

1. BAZA NORMATIV-LEGISLATIVĂ A PREGĂTIRII PENTRU PROFESIA DIDACTICĂ

Certificatul de absolvire a Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic acordă dreptul de exercitare a profesiei didactice în
învăŃământul secundar, postliceal şi superior, potrivit legii.
Legea învăŃământului nr.84/1995
Art. 68. - (1) StudenŃii si absolvenŃii care optează pentru profesiunea didactica sunt obligaŃi să participe la activităŃile Departamentului pentru
Pregătirea Personalului Didactic.
(2) Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic funcŃionează în instituŃiile de învăŃământ superior, pe bază de regulament, şi are
planuri de învăŃământ distincte, care cuprind discipline de pregătire teoretică si practică în domeniile pedagogiei, psihologiei, logicii, sociologiei
si metodicii de specialitate.
(3) Pregătirea studenŃilor prevăzută la alin. (1) şi (2) se realizează în regimul activităŃilor didactice opŃionale. Planurile de învăŃământ ale
departamentului sunt integrate în planurile de învăŃământ ale facultăŃilor de profil.
(4) AbsolvenŃilor Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic li se eliberează certificate de absolvire, pe baza cărora sunt abilitaŃi să
funcŃioneze în calitate de cadre didactice.

Potrivit art.2, alin.2 al Ordinului MECT nr. 4316, publicat in Monitorul Oficial al României – Partea I, anul 176 nr. 520/10 iulie 2008,
privind aprobarea Programului de studii psihopedagogice în vederea certificării pentru profesia didactică prin Departamentul pentru
Pregătirea Personalului Didactic, certificarea pentru profesia didactică se obŃine la două niveluri, respectiv:

3
a) Nivelul I (iniŃial): acordă absolvenŃilor de studii universitare dreptul să ocupe posturi didactice în învăŃământul preuniversitar obligatoriu,
cu condiŃia acumulării unui minimum de 30 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;

b) Nivelul II (de aprofundare): acordă absolvenŃilor de studii universitare dreptul să ocupe posturi didactice în învăŃământul liceal,
postliceal şi universitar, cu satisfacerea a două condiŃii:
• acumularea unui minimum de 60 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;
• absolvirea unui program de master în domeniul diplomei de licenŃă.

În art.9. din acelaşi ordin se precizează:


(1) AbsolvenŃii studiilor universitare (de licenŃă, masterat sau doctorat) care au obŃinut Certificatul de absolvire a DPPD, Nivelul I, pot ocupa
posturi didactice în învăŃământul preuniversitar obligatoriu constituite din discipline şi activităŃi didactice corespunzătoare domeniului studiilor
de licenŃă absolvite .

(2) AbsolvenŃii studiilor universitare care au obŃinut Certificatul de absolvire a DPPD, Nivelul II, pot ocupa posturi didactice în învăŃământul
liceal, postliceal şi superior constituite din discipline şi activităŃi corespunzătoare domeniului studiilor de licenŃă absolvit.

(3) CorespondenŃa dintre domeniile studiilor universitare absolvite şi disciplinele care pot fi predate în învăŃământul preuniversitar se stabileşte
potrivit Centralizatorului privind disciplinele de învăŃământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs, pentru încadrarea
personalului didactic din învăŃământul preuniversitar, aprobat anual, prin ordin al ministrului educaŃiei.

(4) CorespondenŃa dintre domeniile studiilor universitare de licenŃă, masterat sau doctorat absolvite şi disciplinele care pot fi predate în
învăŃământul superior se stabileşte de către senat, prin regulamentele interne privind ocuparea posturilor didactice.

Programul de studii psihopedagogice oferit de DPPD este conceput şi aplicat în sistemul creditelor de studiu transferabile. ObŃinerea creditelor
necesare celor două niveluri de certificare pentru profesia didactică se conformează principiilor de transfer, recunoaştere şi acumulare a
creditelor de studiu.

4
Extras din Anexa 2 la OM. Nr. 4316 din data 03.06./2008

PLAN DE ÎNVĂłĂMÂNT
pentru programul de studii psihopedagogice de 30 de credite pentru Nivelul I (iniŃial) de certificare pentru profesia didactică
-monospecializare -
începând cu anul universitar 2008/2009*

Forme de Evaluare semestru


Număr de
Perioada de studiu a ore pe
Total ore
disciplinei săptămână
*
Discipline de învăŃământ

săptămâni
Semestrul

Număr de

Credite
Nr. crt.

C A C A Total

Anul
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Practică pedagogică în învăŃământul
7 III 5 14 - 3 - 42 42 C 3
preuniversitar obligatoriu (1)
Practică pedagogică în învăŃământul
8 III 6 12 - 3 - 36 36 C 2
preuniversitar obligatoriu (2)
*Precizări:
1. Numărul de săptămâni şi, respectiv, numărul de ore pentru practica pedagogică rezultă din faptul că, potrivit standardelor actuale, ultimul
semestru al studiilor universitare este de 10-12 săptămâni.
2. Perioada de 2 săptămâni prevăzută pentru examenul de absolvire este alocată pentru finalizarea portofoliului didactic.
3. Se aplică şi în cazul studiilor universitare de licenŃă cu durata de 4/5/6 ani.
4. StudenŃii care predau într-una din specialităŃile pentru care se pregătesc nu au obligaŃia de a asista la alte lecŃii. Pentru confirmarea
acestei activităŃi, studentul prezintă adeverinŃă eliberată de şcoală. Pentru evaluarea practicii pedagogice (2) şi studenŃii aflaŃi în această
situaŃie vor susŃine două lecŃii de probă şi o lecŃie finală, asistate de mentorul de practică pedagogică (şef de catedră, directorul şcolii).
5. Coordonarea şi evaluarea practicii pedagogice, îndrumarea şi coordonarea efectivă a practicii pedagogice este asigurată:
a) de personalul didactic al D.P.P.D. inclusiv titularii cursurilor de Didactica specialităŃii;

5
b) de către profesorii-mentori din unităŃile de învăŃământ în care se desfăşoară practica, care acŃionează ca agenŃi şi garanŃi ai
efectuării şi calităŃii practicii pedagogice. Profesorul-mentor apreciază două lecŃii de probă şi o lecŃie finală prin note, pe care le
consemnează în fişele de evaluare (un model posibil este în caietul de practică pedagogică). StudenŃii depun fişele semnate de
profesorul-mentor la facultate, respectiv la Centrele teritoriale. Centrele ID comunică la facultăŃi aceste rezultate odată cu
rezultatele de la celelalte discipline.
6. Colocviul de practică pedagogică se susŃine în ultima săptămână de activitate didactică, în sistemul evaluării asistate de calculator, prin
Platforma Blackboard. Subiectele de evaluare vizează verificarea competenŃelor enunŃate în programa activităŃii de practică pedagogică
corespunzătoare fiecărui semestru şi dobândite în urma completării, prin efort personal, a caietului de practică pedagogică.
Nota finală a activităŃii de practică pedagogică va Ńine seama de aprecierea transmisă de profesorul mentor în Raportul asupra practicii
pedagogice şi depus de studentul practicant la sfârşitul fiecărui semestru.

PLAN DE ÎNVĂłĂMÂNT
pentru programul de studii psihopedagogice de 30 de credite pentru Nivelul I (iniŃial) de certificare pentru profesia didactică
-dublă specializare-
Valabil începând cu anul universitar 2008-2009*
Perioada de Număr de
studiu a ore pe Total ore
disciplinei săptămână
Discipline de învăŃământ

Număr de
Evalu are
săptămân
Semestru

crediteee
Nr. crt.

Număr
C A C A Total

Anul

de
l

i
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Practică pedagogică( în învăŃământul preuniversitar
8 III 5 14 - 3 - 42 42 C 3
obligatoriu ) - Specializarea A
Practică pedagogică( în învăŃământul preuniversitar
9 III 6 12 - 3 - 36 36 C 2
obligatoriu ) - Specializarea B
*Precizări:
1. Precizările de la Anexa 2.a (monospecializare) se aplică şi în cazul programului de studii psihopedagogice pentru dublă specializare.
2. În cazul dublei specializări, practica pedagogică de la fiecare specializare cumulează, pe parcursul unui semestru, cerinŃele (asistenŃă,
proiectare, lecŃii de probă) de la monospecializare
3. Cele 5 credite suplimentare nu pot fi acumulate în pachetul de 60 de credite necesar obŃinerii Nivelului II de certificare pentru profesia
didactică.

6
2. OBIECTIVELE ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

Practica pedagogică, disciplină obligatorie în pregătirea pentru profesia didactică, are următoarele obiective:
- consolidarea şi aprofundarea pregătirii de specialitate, psihopedagogice şi metodice;
- învăŃarea, exersarea şi formarea abilităŃilor şi competenŃelor necesare exercitării profesiunii didactice;
- cunoaşterea documentelor şcolare care fundamentează organizarea şi conducerea procesului didactic;
- aplicarea particularizată la disciplinele de învăŃământ a tuturor componentelor procesului general de predare-învăŃare-evaluare
(principiile, finalităŃile, conŃinutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor şcolare);
- formarea şi dezvoltarea abilităŃilor practice de proiectare didactică, valorificând pregătirea teoretică dată de psihologia educaŃiei,
pedagogie, didactica specialităŃii;
- formarea capacităŃii de cunoaştere a elevilor (individual şi în grupul şcolar), în vederea tratării diferenŃiate a acestora;
- cultivarea capacităŃilor de autoevaluare/ de integrare a rezultatelor autoevaluării în proiecŃia personală a dezvoltării profesionale.

3. CONłINUTUL ŞI SECVENłELE PRACTICII PEDAGOGICE

a. Componentele de bază ale conŃinutului practicii pedagogice sunt:


- cunoaşterea unităŃilor de învăŃământ, ca organizaŃii sociale având ca misiune formarea, educarea şi socializarea tinerei generaŃii;
- cunoaşterea structurii organizatorice, a relaŃiilor funcŃionale dintre compartimentele şi serviciile componente, a sistemelor
manageriale ale unităŃilor şcolare;
- cunoaşterea sistemului de activităŃi didactice, educaŃionale, administrative, economico-financiare, etc., a relaŃiilor şi a
interacŃiunilor reciproce dintre acestea;
- înŃelegerea raporturilor reciproce dintre şcoală-familie-organizaŃiile sociale şi ale administraŃiei locale, comunităŃile locale şi a
schimburilor permanente cu mediul în care acŃionează;
- asimilarea principalelor componente, calificări, responsabilităŃi, îndatoriri şi drepturi ale profesiei de cadru didactic ;
- capacitatea de transpunere a conŃinutului ştiinŃific, de specialitate al obiectelor de studiu, în conŃinuturi didactice, în măsură să
facă posibilă şi accesibilă însuşirea de către elevi a valorilor ştiinŃei, tehnologiei şi culturii;
- construirea de demersuri şi strategii didactice adecvate finalităŃilor şi conŃinuturilor disciplinelor de studiu, formarea şi
dezvoltarea deprinderilor de apreciere şi susŃinere a activităŃilor didactice cu elevii;
- formarea abilităŃilor şi a capacităŃii de observare şi de studiere a particularităŃilor de vârstă şi individuale ale elevilor;
- dezvoltarea capacităŃii de evaluare şi apreciere a activităŃilor instructiv-educative proprii, ale elevilor şi ale colegilor.

7
b. Structura practicii pedagogice
Sistemul practicii pedagogice este structurat şi conŃine următoarele etape şi secvenŃe:
- etapa pregătitoare, de început a practicii, în care se realizează primul contact cu realităŃile unităŃilor şcolare şi se asigură
cunoaşterea de către studenŃi a tuturor elementelor teoretice şi a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-
zisă a activităŃilor practice;
- practica observatorie care urmăreşte formarea capacităŃilor de identificare a principalelor componente ale procesului de
învăŃământ, precizarea etapelor activităŃilor didactice în succesiunea lor şi a capacităŃii de observare a fiecărui eveniment al
diferitelor forme de activităŃi didactice (tipuri de lecŃii, activităŃi educative şcolare şi extraşcolare, dirigenŃie etc.);
- proiectarea didactică care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare: planificare calendaristică, proiectarea
unei unităŃi de învăŃare, proiectarea principalelor tipuri de lecŃii; stabilirea, în timp util, a datelor necesare acŃiunilor de proiectare,
analiza curriculumului şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenŃelor generale şi a obiectivelor de referinŃă/competenŃe
specifice, diagnoza nivelului de pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaŃionale ale lecŃiei;
- desfăşurarea lecŃiilor de probă şi a lecŃiilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea de
strategii didactice adecvate conŃinuturilor şi finalităŃilor educaŃionale urmărite; integrarea acŃiunilor evaluative în funcŃie de
celelalte componente ale procesului didactic; exersarea capacităŃilor de stimulare a creativităŃii, motivaŃiei, interesului elevilor
prin intermediul interacŃiunilor şi comunicării educaŃionale;
- integrarea feed-back-ului în proiecŃia personală a dezvoltării profesionale prin analiza şi autoanaliza activităŃilor educaŃionale
(lecŃii, activităŃi extraşcolare, ore de dirigenŃie) desfăşurate.

c. Îndrumarea practicii pedagogice

Practica pedagogică, în ansamblul său este coordonată de către Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic
şi se efectuează în şcolile pilot de aplicaŃie, stabilite de inspectoratele şcolare, pe baza unor protocoale încheiate între Rectoratul
UniversităŃii şi inspectorate. Îndrumarea şi realizarea efectivă a practicii pedagogice este asigurată:

a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic şi al facultăŃilor de profil care:
- face legătura cu conducerile şcolilor şi cu profesorii-mentori care vor îndruma nemijlocit practica studenŃilor;
- asigură documentaŃia ştiinŃifică necesară studenŃilor în pregătirea activităŃilor din cadrul practicii pedagogice;
- analizează şi avizează proiectele didactice pentru fiecare tip de activităŃi practice ale studenŃilor;
- analizează şi evaluează împreună cu profesorii- mentori rezultatele obŃinute de studenŃi la practica pedagogică;
- înscrie în documentele şcolare de evidenŃă-activităŃile fiecărui student efectuate în perioadele de practică pedagogică.

8
b) de către profesorii-mentori din şcolile pilot (de aplicaŃie), care acŃionează ca agenŃi şi garanŃi ai realizării şi calităŃii practicii
pedagogice asigurând:
- planificarea activităŃilor instructiv-educative înscrise în programele de practică;
- repartizarea săptămânală a studenŃilor la activităŃile didactice pe care le desfăşoară profesorii-mentori;
- îndrumarea ştiinŃifică de specialitate şi didactică a studenŃilor pentru toate categoriile şi tipurile de activităŃi practice ce se
realizează, pe toată durata practicii pedagogice;
- urmăreşte ca proiectul didactic să includă toate componentele specifice unui proiect ştiinŃific;
- verifică dacă este respectată în proiect concordanŃa dintre obiectivele propuse, conŃinutul ce trebuie predat, strategiile didactice,
structura lecŃiei şi instrumentele de evaluare;
- urmăreşte alocarea corectă a timpului necesar fiecărei activităŃi din proiectul didactic, în funcŃie de nivelul de vârstă şi de
cunoştinŃele elevilor;
- dezvoltă la studenŃii practicanŃi capacitatea de a face analiza critică a lecŃiei;
- feed-back-ul se bazează pe o analiză obiectivă a lecŃiei observate;
- transmite observaŃiile sale cu privire la fiecare activitate a studentului practicant/stagiarului: a) observaŃiile sunt obiective, fără
prejudecăŃi şi comentarii subiective, focalizate pe activităŃile didactice care vizează dezvoltarea în profesie a studentului
practicant/stagiarului; b) observaŃiile oferă studenŃilor practicanŃi posibilitatea de a ajunge la propriile concluzii şi soluŃii prin
intermediul reflectării; c) observaŃiile facilitează explorarea de către studenŃi a propriei gândiri şi dezvoltarea propriei teorii în
ceea ce priveşte predarea.
- analizează şi evaluează activitatea didactică a studenŃilor practicanŃi pe baza unor standarde minime de competenŃe profesionale
pe care aceştia le cunosc de la începutul practicii pedagogice;
- încurajează autoevaluarea ca formă de autoreflecŃie asupra activităŃii didactice;
- întocmeşte rapoarte de analiză a activităŃii studenŃilor practicanŃi: evaluarea realizată în cadrul raportului se bazează pe un set de
standarde ce evidenŃiază competenŃele profesionale pe care trebuie să le deŃină în momentul respectiv studentul practicant.

Desfăşurarea optimă şi realizarea corespunzătoare a obiectivelor practicii pedagogice implică în mod necesar participarea efectivă şi
responsabilă a studenŃilor la toate acŃiunile, proiectele şi programele înscrise în sistemul general al practicii pedagogice, componentă organică,
esenŃială a pregătirii pentru profesiunea didactică.

9
4.PLANIFICAREA ACTIVITĂłILOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR


(pentru orele şi activităŃile demonstrative)

LUNI MARłI MIERCURI JOI VINERI


ORA
Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa

PLANIFICAREA LECłIILOR DE PROBĂ ŞI A LECłIEI FINALE


LecŃia de probă nr.1 LecŃia de probă nr.2 LecŃia finală
Disciplina: Disciplina: Disciplina:
Data/Ora Clasa Subiectul Data/Ora Clasa Subiectul Data/Ora Clasa Subiectul

10
B. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN
ÎNVĂłĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)

1. Fişa de asistenŃă1
la lecŃia demonstrativă susŃinută de profesorul mentor/ studentul practicant:

Data:
Clasa :
Nr. de elevi (prezenŃi/înscrişi) :
Disciplina :
Unitatea de învăŃare :

Subiectul lecŃiei :

Tipul lecŃiei:

Scopurile lecŃiei/O.R. :

Desfăşurarea lecŃiei Întrebări, aspecte semnificative


în vederea discuŃiilor cu profesorul mentor
(identificarea şi descrierea desfăşurării fiecărei etape a lecŃiei asistate)

1
Fişă de asistenŃă aplicabilă la toate tipurile de lecŃie (dobândire de cunoştinŃe, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare şi evaluare) şi la toate lecŃiile şi
activităŃile demonstrative la care s-a asistat. Această fişă este un model posibil. Pot fi utilizate şi alte variante de Fişe de asistenŃă oferite de profesorii mentori.

11
12
2. GRILĂ DE OBSERVARE A LECłIEI
demonstrative susŃinută de profesorul mentor/ studentul practicant:

Data :
Clasa :
Nr. de elevi (prezenŃi/înscrişi) :
Disciplina :
Subiectul lecŃiei :
Tipul lecŃiei :
ConŃinut informativ:

Resurse procedurale (metode, procedee, interacŃiuni, forme de organizare a activităŃii elevilor) :

Resurse materiale (mijloace de învăŃământ):

Indicatori Recunoaşterea Descrierea indicatorilor observaŃi,


acŃiunii indicatorilor exemple
( se bifează)
1.Aspect informativ
- conŃinut ştiinŃific
- adaptarea la nivelul clasei
- încadrarea noilor cunoştinŃe în sistemul
cunoştinŃelor anterioare
- realizarea cerinŃelor programei şcolare
(obiective-cadru, obiective de referinŃă)

13
2.Aspect formativ
- utilizarea metodelor activ-participative
(sugerate de programa şcolară)
- realizarea conexiunii inverse
- dezvoltarea capacităŃilor intelectuale
- valorificarea valenŃelor educative ale temei
- dezvoltarea capacităŃii de transfer (realizarea
de corelaŃii intra/inter/transdisciplinare)
3. Metodologia didactică
- aplic. metodelor şi a procedeelor didactice
- utilizarea mijloacelor de învăŃământ
- încadrarea în timp
4. Evaluarea activităŃii elevilor
- iniŃială
- formativă
- finală
5. RelaŃia profesor-elev; elev-elev
- atmosferă de lucru în clasă
- organizarea activităŃii pe grupe sau
independent/individual
6. AlŃi indicatori

14
3. Planificare calendaristică (semestrială/anuală)
În interiorul planificării anuale se poate face o demarcaŃie între semestre.

Clasa: _________
Disciplina: _______________________
Nr. de ore /săptămâna: _____________
Nr. de ore total: ______

UNITATEA DE OBIECTIVE DE CONłINUTURI NR. SĂPTĂ OBSERVAłII


ÎNVĂłARE REFERINłĂ ORE MÂNA

15
Total ore (nr.ore/săpt.*nr.săpt.):

16
4. Proiectul unităŃii de învăŃare
Clasa : _______
Disciplina : _____________________
Unitatea de învăŃare: _________________________
Număr de ore alocate (cf. Planificării anuale): ___________
Data/date corespunzătoare numărului de ore : __________

ConŃinuturi (detalieri) Obiective de referinŃă ActivităŃi de învăŃare Resurse Evaluare

17
18
5. Proiect de lecŃie
(întocmit de studentul practicant după o structura propusă de profesorul mentor)

19
20
6. Raport asupra practicii pedagogice desfăşurate în semestrul 5 (anul III, sem.1)
- o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -

Unitatea de învăŃământ: _____________________________________________________________________________________

Adresa unităŃii de învăŃământ: ________________________________________________________________________________

Telefon/fax: __________________________________________________________________________

Directorul unităŃii de învăŃământ (numele şi prenumele, semnătură şi ştampilă): _________________________________________

Raport asupra practicii pedagogice desfăşurate în semestrul 5 (anul III, sem.1)

Student practicant:……………………………………………………………………

Facultatea:…………………………………………………………. Specialitatea:………………………….

Anul de studiu:…… Forma de învăŃământ : .......

Perioada desfăşurării activităŃii de practică pedagogică: ___________________________________

Disciplina/disciplinele şcolare: _______________________________________________________________________

21
Nr. de ore de asistenŃă (lecŃii demonstrative ale profesorului mentor, lecŃii de probă ale colegilor): ____________________
- minim cinci tipuri de lecŃie -

Nr. participări la alte activităŃi educative (dirigenŃie, excursii şcolare, lectorate s.a.): ____________________________
- cel puŃin o activitate -

Data Clasa Interval orar Disciplina / Activitatea educativă Subiectul lecŃiei/ Denumirea activităŃii

Numele şi prenumele profesorului mentor: __________________________________________________

Semnătura:

22
C. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITĂłII DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN
ÎNVĂłĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (2)

1. GHID ÎN ALEGEREA METODOLOGIEI DE PREDARE

În cele ce urmeaza prezentăm un ghid care ar putea orienta demersurile practicianului în alegerea metodologiei de predare pornind de la
stilul de învăŃare al elevilor, precum câteva materiale de sprijin în proiectarea activităŃii sale:

Puncte tari pentru stilul de învăŃare:


Scopul predării Strategia de predare Vizual Auditiv Practic

Ce speraŃi să obŃineŃi? Cum veŃi proceda?


Generarea entuziasmului şi a interesului în privinŃa Expunere orală X
unui anumit subiect
Lectură dirijată X
Vizită X X
Video / multimedia X X X
Explorarea şi influenŃarea opiniilor, emoŃiilor, DiscuŃie X X
convingerilor şi atitudinilor
Joc de rol şi studii de caz x x
Film şi Video x x x
Rezolvarea de probleme (Planificarea şi organizarea Tutorial individual / 1:1 / x
propriei învăŃări) Mentorat
Brainstorming x x x

Planificarea şi revizuirea x
acŃiunilor
Oferirea de informaŃie Expunere orală x
De la teorie la practică:
Explicarea conceptelor teoretice
Suport de curs / fişe de lucru x x x

Citire x

23
DemonstraŃie x x

De la teorie la practică: Legarea teoriei de practică Tutoriale individuale (schimburi x


în ambele sensuri)
Atelier de lucru /Simulare / Joc de x x
rol
Dobândirea de abilităŃi / consolidarea Atelier de lucru / Simulare / x x
De la teorie la practică: Practică
Exersarea practicilor
DemonstraŃie x x

Formare (coaching) x

ÎnvăŃarea unui sistem “mecanic”, sau a unor fapte ÎnvăŃare mecanică x


concrete, sau a unei succesiuni
Dezvoltarea de abilităŃi de comunicare orală DiscuŃie : x x
• Dezbatere
• Masă rotundă
Joc de rol / Piesă de teatru / x x
Simulare

Lucru în grup x x
• Grup cu sarcină precisă
• Grup mic
• Brainstorming
• Grup creativ
Dezvoltarea de abilităŃi de comunicare în scris Temă scrisă x
Dezvoltarea lucrului în echipă Jocuri / Piesă de teatru / joc de rol x
Teme /proiecte integrate x x x
Vizită de două sau mai multe zile x x x

24
Lucru în grup x x
Generarea de idei:
• Brainstorming
Consolidarea ideilor:
• Grup cu sarcină precisă
Grup mic
Consolidarea informaŃiei Seminar x

Joc de rol x x x
Evaluare /Test x
Temă de lucru / proiect x
(individual / în grup)
Analiza şi evaluarea învăŃării Întrebări şi răspunsuri verbale x
(profesor şi elev)
Examen / test x
Suport de curs cu spaŃii goale de x x x
completat
Întrebări de control x x
Evaluare practică / activitate cu x
sarcină / schiŃarea profilului de
abilităŃi

Exemplu:
Idei privind strategiile pe care practicienii le-ar putea folosi pentru a adecva strategia de predare aleasă la stilurile individuale de învăŃare al
elevilor.

Scopul predării – Ce vă doriŃi să realizaŃi?


Rezolvarea de probleme
Strategia de predare
(Planificarea şi organizarea propriei învăŃări) Cum veŃi proceda?

BRAINSTORMING

25
Propuneri pentru activitatea elevilor

Tipul vizual Tipul auditiv Tipul practic


• Aceasta va fi o situaŃie de învăŃare în • Aceasta va fi o situaŃie de învăŃare în care • Aceasta va fi o situaŃie de
care elevii se vor simŃi în largul lor, vor elevii se vor simŃi în largul lor, vor avea învăŃare în care elevii se vor
avea încredere în această strategie. încredere în această strategie. simŃi în largul lor, vor avea
încredere în această strategie.
• PuneŃi elevul să-şi noteze idei de la • PuneŃi elevul să-şi noteze iniŃial pe scurt
brainstorming folosind creioane ideile şi apoi să le dezvolte în propoziŃii • NotaŃi ideile /conceptele cheie de
colorate, “spidergrams”, imagini şi care au sens pentru el. la brainstorming şi cereŃi acestor
simboluri care au sens pentru el. elevi să alcătuiască o listă cu
• PuneŃi elevul să-şi noteze cuvântul acŃiunile necesare şi să ordoneze
• UtilizaŃi culori pe scheme pentru a /conceptul / ideea de la brainstorming şi aceste acŃiuni după gradul lor de
indica zonele de legătură. apoi s-o descrie cu propriile sale cuvinte. prioritate.

• AŃi putea să folosiŃi un astfel de elev • PermiteŃi elevilor să vorbească şi să facă • FaceŃi ca acest elev să se ofere
pentru a-l pune să exprime idei în schimb de idei, dar nu să domine sesiunea. voluntar pentru a nota ideile.
format vizual.
• AŃi putea folosi un astfel de elev pe post de • AŃi putea alege din rândul lor 2-
preşedinte de şedinŃă, pentru a-i încuraja pe 3 voluntari care să noteze pe
ceilalŃi şi a stimula exprimarea ideilor. flipchart, cu creioane de culori
diferite, ideile ce au legătură
unele cu altele.

Exemple:
Elevii au folosit brainstorming-ul pentru a alcătui o listă de posibile obiecte care ar putea fi fabricate spre vânzare folosind deşeurile
rămase într-o cutie. Celor cu dominantă practică li s-a cerut să prezinte deşeurile pentru a stimula apariŃia ideilor la cei cu dominantă
vizuală şi auditivă.

26
2.Proiect de lecŃie2

DISCIPLINA:
CLASA:
SUBIECTUL:
TIPUL LECłIEI
SCOPURI

CONłINUT INFORMATIV:

OBIECTIVE OPERAłIONALE
Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1
O2
O3
O4

RESURSE PROCEDURALE (METODE ŞI PROCEDEE):

RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE ÎNVĂłĂMÂNT):

ORGANIZAREA ACTIVITĂłII ELEVILOR:

STRATEGIE DE EVALUARE:

2
Structură orientativă pentru adaptarea sa orice tip de lecŃie din sistem (dobândire de cunoştinŃe, consolidare, mixtă, formare de priceperi şi deprinderi, recapitulare, evaluare)

27
CONDIłII INIłIALE DE REALIZARE:

BIBLIOGRAFIE:

DESFĂŞURAREA LECłIEI
ConŃinut, sarcini de predare-învăŃare-evaluare
Obiective

Etapele Strategii (metode, mijloace,


lecŃiei/ forme de organizare)
Timp

28
29
3. FIŞĂ DE EVALUARE A LECłIEI3

Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecŃiei : Tipul lecŃiei :


Nr. INDICATORI NOTE
crt. 4 5 6 7 8 9 10
1 PROIECTAREA LECłIEI
1. Documentare metodico-ştiinŃifică (concordanŃa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor
operaŃionale, unitatea obiective-conŃinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECłIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecŃiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raŃională a timpului
Prezentarea conŃinutului (ştiinŃific, logic, accesibil, esenŃial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaŃionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităŃii, a capacităŃilor intelectuale, valorificarea educativă a
conŃinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate în activităŃile de învăŃare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: łinuta, autoritatea în faŃa clasei; limbajul (corect,
expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-
decizii luate în situaŃii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaŃional în lecŃie; relaŃia profesor-
elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecŃia
viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puŃin izbutite

NOTA SEMNĂTURA
Profesor- mentor,

…………………………………

Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =


3 ……… ….……………..

3
Se multiplică pentru fiecare lecŃiei susŃinută. Pot fi utilizate şi alte variante propuse de profesorul mentor. Fişa de evaluare a lecŃiei este ataşată Proiectului de lecŃie
corespunzător.

30
5. Proiect didactic pentru activităŃi educative
a) Proiect didactic pentru activitate extraşcolară
Data :
Clasa :
Nr. de elevi (prezenŃi/înscrişi) :
Disciplina :
Subiectul lecŃiei :
Tipul lecŃiei :
Obiectivele activităŃii:
Strategia didactică :
Resurse procedurale (metode, procedee, interacŃiuni, forme de organizare a activităŃii elevilor) :

Resurse materiale (mijloace de învăŃământ):

Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactică, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactică,
gradul de implicare şi participare a elevului, asigurarea feed-backului – aprecieri, evidenŃieri, situaŃii conflictuale, elevi problemă,
impasuri, observaŃii):

31
b) Proiect didactic pentru ora de dirigenŃie
Data:
Subiectul activităŃii:
Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare):

Bibliografia consultată:

Scenariul desfăşurării activităŃii:


1) Organizarea clasei în vederea desfăşurării activităŃii

2) Motivarea elevilor

3) AnunŃarea temei şi a obiectivului activităŃii

3) Desfăşurarea activităŃii

4) Asigurarea feed-back-ului

32
5. Fişă de caracterizare psihopedagogică (conform modelului utilizat de profesorul mentor)

33
6. Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfăşurate în semestrul VI (anul III, sem.2)
- o copie se depune la facultate / centrul territorial ID –

Unitatea de învăŃământ: _____________________________________________________________________________________

Adresa unităŃii de învăŃământ: ________________________________________________________________________________

Telefon/fax: __________________________________________________________________________

Directorul unităŃii de învăŃământ (numele şi prenumele, semnătură şi ştampilă): _________________________________________

Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfăşurate în semestrul VI (anul III, sem.2)

Student practicant:……………………………………………………………………

Facultatea:…………………………………………………………. Specialitatea:………………………….

Anul de studiu:…… Forma de învăŃământ : .......

Perioada desfăşurării activităŃii de practică pedagogică: ___________________________________

Disciplina/disciplinele şcolare: _______________________________________________________________________

34
LecŃii susŃinute de studentul practicant (cel puŃin două lecŃii de probă şi o lecŃie finală):

Data Clasa Ore Disciplina / Activitatea educativă Subiectul lecŃiei/ Denumirea activităŃii

Media notelor la lecŃiile de probă (cf. Fişei de evaluare a lecŃiei): ……………………………..

Nota la lecŃia finală (ultima consemnată în tabel) ……………………………………………

Numele şi prenumele profesorului mentor: __________________________________________________


Semnătura:

35

S-ar putea să vă placă și