Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Xenopol”
DATA: 27.03.2008
PROFESOR METODIST:
PRACTICANT:
PROIECT DE LECTIE
sistematizare a cunostintelor)
1. Poata defini leasing-ul, lease back-ul si leasingul imobiliar in maxim 3 minute, in proportie de 70-80% si
fara a se uita in caietul cu notite
2. Poata spune ce tip de act normativ reglementeaza operatiunile de leasing in cateva secunde in
proportie de 100% si fara a consulta caietul cu notite
3. Poata explica definitia legala a leasing-ului in maxim 5 minute in proportie de 60-70% cu actul normativ
in fata
4. Poata spune la ce foloseste leasing-ul in activitatea umana in maxim 2 minute in proportie de 80-90%
pe baza explicatiilor profesorului, fara a consulta notitele sau manualul
5. Poata enumera etapele operatiunii de leasing in maxim 3 minute in proportie de 80% fara a consulta
caietul de notite, manualul sau actul normativ
6. Sa poata enumera drepturile si obligatiile partilor contractului de leasing in maxim 5 minute in proportie
de 40-50% pe baza explicatiilor profesorului si fara a consulta notitele luate
METODELE: expunere, conversatie euristica, explicatia, conversatia
MATERIAL DIDACTIC: parti extrase din actul normativ, model de contract de leasing
DESFASURAREA ACTIVITATII:
Obiectivele operationale
MOMENTELE LECTIEI
DOZAREA TIMPULUI
CONTINUTUL LECTIEI
STRATEGIA DIDACTICA
Moment organizatoric
3 min
2 min
Conversatie, intrebari
5 min
Incercarea de a gasi in ceea ce s-a predat pana acum in cadrul acestei materii a acelor idei care ne pot
ajuta azi
Conversatie, intrebari; intervine aici evaluarea individuala si colectiva
Captarea atentiei
1 min
Anuntarea importantei lectiei ce se va parcurge azi in viata de zi cu zi, in special pentru cei care au spirit
intreprinzator
Explicatie
1 min
Numirea titlului lectiei si enuntarea asteptarilor minime pe care le am de la elevi la sfarsitul predarii
Explicatie
1, 2, 3
Dirijarea invatarii
25 min
Definirea pe scurt a notiunilor de leasing, leasing imobiliar si lease back, in cuvinte cat mai simple si cu
desenarea unei scheme simple la tabla; numirea actului normativ care reglementeaza operatiunile de
leasing si trecerea lui pe tabla; impartirea extraselor din actul normativ; citirea definitiei legale a leasing-
ului de catre unul dintre elevi si apoi explicarea acesteia prin impartire pe bucati; enumerarea catorva
cazuri in care avem nevoie de leasing si apelarea si la elevi pentru descoperirea acestora; enumerarea
etapelor operatiunii de leasing si trecerea lor pe tabla; enumerarea catorva drepturi si obligatii ale partilor
contractului de leasing; impartirea modelelor de contract pentru analizarea lor de catre elevi
Explicatie, conversatie, intrebari, exercitii (la ce credeti ca ne foloseste leasing-ul si care elev poate sa
dea mai multe raspunsuri corecte, care credeti ca sunt drepturile si obligatiile partilor contractului de
leasing si care elev poate sa enumere mai multe); astfel pe parcursul predarii intrevine si o evaluare
orala, individuala si de grup, pentru a putea descoperi cu aceasta ocazie si daca exista lucruri care nu au
fost bine intelese.
4, 5, 6
Fixarea cunostintelor
10 min
Revin pe scurt asupra ideilor principale, prin folosirea de intrebari pe care le adresez elevilor, dandu-le
posibilitatea sa imi puna si ei intrebari legate de ceea ce s-a predat sau de leasing in general
Intrebari, conversatie, explicatie; aici se realizeaza practic evaluarea orala si de grup a ceea ce s-a predat
3 min
Imi spun parerea despre cum au evoluat lucrurile si daca mi s-au implinit asteptarile enuntate la inceputul
lectiei
Conversatie