Sunteți pe pagina 1din 3

Rujoi Raul

Plan de lecie
Data: 18.III.2013 Clasa: a X-a Disciplina: Biologie Tema leciei: Sistemului circulator la mamifere;
Tipul leciei: Acumulare de noi cunotine

Obiective operaionale: S identifice componentele sistemului circulator la mamifere; S caracterizeze cele doua tipuri de circulatie; S reprezinte schematic cu ajutorul unor simboluri, circulaia sngelui la mamifere; S compare sistemului circulator la plante cu cel al mamiferelor. Metode i procedee didactice: conversaia euristic, descoperirea, explicaia,
modelarea; mozaicul.

Materiale necesare: manualul, plane, atlase, coli; Forme de activitate: frontal , individual, grupat Desfurarea leciei:

Rujoi Raul

Etapa leciei

Activitatea profesorului Salutul Se verific prezena


Chestionarea frontal, oral i randomizat a elevilor din lecia anterioar. Se noteaz pe tabl titlul leciei noi :

Activitatea elevului Restabilesc ordinea


Ascult i rspund la ntrebrile profesorului pe baza cunotinelor acumulatein orele precedente. Elevii i noteaz n caiet titlul leciei

Timp

Moment organizatoric
Reactualizarea cunotinelor anterioare

(2) (5)

I/F
Anuarea noi teme F Prezentarea noului coninut

Sistemului circulator la mamifere

(1)

I/G/F

Pentru introducerea elevilor n lecia Elevii participa activ la nou, profesorul ntreab elevii ce sarcinile date de profesor. relaie exist ntre sistemul respirator studiat i sistemul circulator. Acestia vor sesiza interdependena lor i astfel se evideniaz necesitatea de a vedea care sunt particularitile structurale i funcionale ale sistemului circulator la mamifere. Profesorul pregtete pentru elevi bileele ( mozaicul ) pentru urmtoarea activitate, preciznd c aceasta i va lmuri cu cele menionate anterior. Fiecare elev va primi cte un bilet ce va cuprinde: casa din care face parte, numrul su ca expert i o sarcin de lucru. Profesorul ndrum i organizeaz grupele de elevi( cte 2 n grup ) cu precizri privind ceea ce au de fcut i timpul de lucru. Dup expirarea timpului, fiecare elev-expert revine n casa lui astfel, fiecare expert i prezint noiunile colegilor din cas, ca n final s dein toi ntreaga informaie. Profesorul supravegheaz activitatea pe tot parcursul desfurrii ei. Dup expirarea timpuli de discuii n cadrul grupului, profesorul cere elevilor ca fiecare grup s realizeze schematic cu ajutorul simbolurilor circulaia mare si mica la mamifere, noiuni nvate n grup n aceast or. Elevii rezolv cerina, apoi se prezint lucrrile putndu-se corecta sau completa schemele. Profesorul cere elevilor s rezolve acas ca tem ntrebrile din manual de la rubrica Verificai-v cunotinele, tem ce va fi anexat n portofoliul elevului. Elevii rezolva sarcina pe baza cunostintelor acumulate in ora de curs, isi noteaza tema.

(32)

Fixarea cunotinelor

(10)

I/F

Rujoi Raul

S-ar putea să vă placă și