Sunteți pe pagina 1din 8

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT



GRADINITA CU P.P. NR.13 FOCSANI
EDUCATOARE: LUNGU LAURA
NIVELUL I: Grupa Mijlocie
TEMA ANUAL: CND, CUM I DE CE SE NTMPL
SUBTEMA ACTIVITII: FLUTURI I ALAIUL DE INSECTE
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat A.D.P., A.L.A., A.D.E.: D..- D.E.C.
TIPUL ACTIVITII: fixare i consolidare de cunotine i deprinderi
DURATA:O zi

OBIECTIVE DE REFERINTA:
Dezvoltarea capacitii de a forma grupe de elemente dup diferite criterii i de a
efectua operaii cu acestea, de a numra n limitele 1-5, apreciind cantitativ prin
punerea n coresponden;
Exersarea unor deprinderi plastice prin completarea n mod original a spaiului de
lucru, folosind tehnicile specifice;
Formarea deprinderii de a lucra individual dar i n grup, att la activitile de joc
ct i la cele experieniale.

ACTIVITI DE NVARE:
A.D.P.: * ntlnirea de diminea:
Salutul de diminea, Stabilirea prezenei, Calendarul naturii,
Jurnalul grafic, Tabelul responsabilitilor
* Rutina : Servirea mesei
* Tranziii : Cntec : Mii de albine, sute de fluturi, Luai seama bine

A.L.A.1 : * Bibliotec: Coloratele insecte- citirea i selectarea imaginilor cu
insecte
* Art: Mirezme i culori de primvar- confecionare materiale
* Joc de mas : Unde se potrivete- puzzle
A.L.A.2 : * Joc de micare: Albinua a zburat

A.D.E. : D.. O gz , mai multe gze joc didactic
D.E.C. Fluturaul pictur

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A.D.P. : - s utilizeze formele de salut adecvate momentului zilei;
- s rspund la apelul de prezen i s se numere n ordine;
- s completeze calendarul naturii ntocmai vremii actuale;
- s ntocmeasc jurnalul grafic adaugnd ce este nou.
- s comunice pe baza unei teme date.
A.L.A. :
Bibliotec: - s recunoasc i s sorteze imagini cu insecte;
- s formeze propoziii simple i corect gramaticale;
Art : - s confecioneze fluturi i buburuze;
- s realizeze macheta aeznd elementele confecionate;
Joc de mas: - s mbine corespunztor fragmentele puzzle-ului
2
- s identifice bucaile de puzzle i s descopere insectele.
Joc de micare: - s interpreteze cntecul i s execute micrile corespunztoare;
- s respecte regulile jocului.

A.D.E. :
D..: O1 - s formeze grupe de elemente dup diferite criterii( grosime, culoare,
mrime, form);
O2 - s numere de la 1 la 5 recunoscnd grupele nou formate i cifrele
corespunztoare;
O3 - s pun n corespondent cifra cu cantitatea de elemente;
O4 - s utilizeze corect limbajul adecvat operaiei matematice .
D.E.C. O5 s recunoasc i s denumeasc culorile de baz;
O6 s obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici
specifice picturii;
O7 - s compun n mod original i personal spaiul plastic;
O8 s utilizeze corect instrumentele de lucru.

REGULI DE JOC: - se formeaz 4 grupe de copii distincte prin imaginile de pe piept;
- s grupeze obiectele dup diverse criterii-grosime, culoare, mrime,
form , s numere elementele grupelor formate i s aleag simbolul
grupei cu numrul de elemente corespunztor treptei din piramid;
- s picteze la alegere cu degetul sau cu pesula un fluture doar pe o
jumtate de foaie , dup care o plieaz peste cealalt jumtate
rezultnd un frumos i colorat fluture.

ELEMENTE DE JOC: momentul surpriz, micarea, competiia, ecusoane, aplauze,
recompensa

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, demonstraia, competiia,
exerciiul, nvaarea prin descoperire, lucrul n echip, lucrul individual,
metoda Jurnalul Grafic, Metoda Piramidei, Turul Galeriei, elementul surpriz.

2. MATERIAL DIDACTIC:
A.D.P. : calendarul naturii, catalogul de prezen, calendarul naturii, tabelul
responsabilitilor, jurnalul grafic;
A.L.A. : *Bibliotec: imagini cu insecte, cari de primavar, jetoane, plane;
*Art: materiale necesare formrii de insecte- fluturi , buburuze, lipici, serveel
*Joc de mas : puzzle cu insecte, intregi i piese componente de puzzle
A.D.E. : *D.. : jetoane cu buburuze, fluturi, albine, panou suport sub form de fluture
fragmentat in form de piramid n patru etaje, jetoane cu cifre, plicuri
numerotate n care se afl sarcinile din fiecare etap a jocului.
*D.E.C. : fluture din foaie de bloc de desen, acuarele, pensul, pahar, erveel,
buline de diferite culori,

3. FORMA DE ORGANIZARE :- Pe grupuri, n perechi, individual i frontal
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
- Ministerul educaiei, cercetrii, tineretului i sportului- Viorica Preda Metodica
activitilor instructiv- educaive n grdinia de copii , Ed. Sitech, Craiova, 2010;
3
- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga Metode interactive
de grup- ghid metodic, Ed Arves;
- *** Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii ;
- *** Revista nvmantului precolar, Nr. 3-4 /2010, Ed. Arlequin, 2010.






SCENARIUL DIDACTIC

Ziua debuteaz cu intrarea copiilor n sala de grup, aceasta din urm fiind aranjat
i pavoazat ntocmai temei sptmnii Fluturii i alaiul de insecte.
Pentru nceput, copiii vor cnta Bun dimineaa drag grdini.
n cadrul ntnirii de diminea se ntocmete condica de prezen i numrul
copiilor, acetia numrndu-se n ordine cresctoare i apoi fetele separat i bieii separat.
Se ntocmete Calendarul naturii: anotimpul, ziua, luna, anul, vremea de afar i cu ce ne
mbrcm. Se anun responsabilii zilei, ntocmind Tabelul responsabilitilor. Se
completeaz Jurnalul Grafic cu noi imagini desenate sau decupate, nvate n ziua
precedent.
Se comunic copiilor Tema sptmnii Fluturii i alaiul de insecte.
n cadrul activitilor liber alese ( A.L.A.) vom mprii copiii n trei grupe,
selecia fiind fcut prin tregere la sorii a unor buline de diferite culori(rou, galben i
albastru). Se va lucra la sectorul Bibliotec citirea i sortarea de imagini cu insecte; Art
confecionarea de mici gze din diferse materiale i forme; Joc de mas- puzzle cu
insecte.
La un semnal stabilit de la nceput, dat de ctre educatoare, grupele se vor schimba,
astfel fiecare grup trecnd pe la toate cele 3 sectoare. Dup terminarea sarcinilor se va
cnta Luai seama bine, moment n care se pregtete Rutina: splarea pe mini, servirea
mesei i baia.
Copiii revin n sala de grup unde mobilierul este aezat i materialele pregtite
pentru nceperea activitilor pe domeniul experenial.
Noutatea zilei este adus chiar de ctre un flutura care apare foarte suprat i
speriat c s-a trezit singur la nceput de primvar i nu i gsete prietenii insectele.
Fluturaul propune copiilor s l ajute s i caute i pentru asta le-a adus plicuri i jetoane
frumos colorate pe care le vor deschide la momentul potrivit. i ntreab dac nu cumva ei
la A.L.A. au gsit sau confecionat civa prieteni?
Se ncepe cu D.. activitatea matematic, unde se va desfura un joc didactic,
folosind metoda Piramidei. Copiii vor avea ca sarcina de joc s grupeze obiectele dup
diverse criterii-grosime, culoare, mrime, form , s numere elementele grupelor formate i
s aleag simbolul grupei cu numrul de elemente corespunztor treptei din piramid.
Piramida este expus pe panou. n complicarea jocului educatoarea va enuna cteva
aseriuni despre care copiii vor trebui s spun dac sunt adevarate sau false. Dup aceast
etap a jocului educatoarea face aprecieri individuale i de grup.
Tranziie cntecul Primvara n timp ce educatoarea rostete versurile, copiii se strng
n centrul clasei. Educatoarea aeaz scaunele de o parte si de alta a meselor.Pe msue este
pus materialul didactic necesar desfurrii celei de a doua activiti- D.E.C. pictur
Fluturele.
4
Se descoper materialul , se fac nclziri ale minilor i degetelor i se anun
sarcina. Copiii vor trebui s picteze la alegere cu degetul sau cu pesula un fluture. Ce este
interesant este c ei pun culoare doar pe o jumtate de foaie , dup care o plieaz peste
cealalt jumtate rezultnd un frumos i colorat fluture. Dup ce lucrrile au fost terminate,
acestea sunt puse pe un panou i fiecare grup format trece prin faa lucrrilor, analizndu-le
i alegnd pe cel mai frumoase. Se folosete metoda Turul galeriei. Se analizeaz lucrrile
i se justific alegerile fcute, se fac aprecieri individuale i de grup. Apare i fluturaul
pentru a afla daca i-au fost gsii prietenii timp n care toat munca copiilor de astzi este
aezat pe o machet de primvar.
Se trece i la a doua parte a activitilor liber alese- A.L.A. 2 jocul de micare
Albinua a zburat
Ziua se ncheie prin recompensarea copiilor cu ecusoane autocolante i dulciuri
pentru felul cum s-au comportat la toate activitile.































DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL
DIDACTIC
OB.
OP.
CONINUTUL TIINIFIC STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
5
1. Momentul
organizatoric
- Asigurarea condiiilor pentru buna
desfurare a activitii;
- Aranjarea mobilierului i a
materialului didactic;
- Intrarea copiilor n sala de grup
special amenajat ntr-o atmosfer
de bun dispoziie, pe fundal
muzical.
- Salutarea oaspeilor.


2. Reactualizarea
cunostiintelor
Se poart un scurt dialog ntre
copii i educatoare referitor la
anotimpul primvara, la aspectele
caracteristice. n aceast etap ADP
se completeaz: Calendarul naturii,
Tabelul de prezen, Tabelul
responsabilitilor i Jurnalul
grafic.

Conversaia


Explicaia

Metoda
Jurnalul grafic
Oral
3. Introducerea n
activitate i
captarea ateniei
Se realizeaz prin apariia unui
flutura care apare foarte suprat i
speriat c s-a trezit singur la nceput
de primvar i nu i gsete
prietenii insectele. Fluturaul
propune copiilor s l ajute s i
caute i pentru asta le-a adus plicuri
i jetoane frumos colorate pe care le
vor deschide la momentul potrivit.

Explicaia


Conversaia
Oral
4. Anunarea
jocului i a
obiectivelor
Voi anuna tema i jocurile
propuse pentru aceast activitate.
Voi face legtur cu oaspetele nostru
surpriz i i voi informa c la
sfritul zilei vom realiza un colaj de
primvar n care vom aduga
munca de astzi i anume insectele.
De asemenea li se vor comunica
copiilor jocurile pe care le vor
desfura n continuare pn la
sfritul zilei.

Expicaia

Observarea
comportamen-
tului copiilor
5. Dirijarea
nvrii
















ALA1:
Copiii aleg din coule buline
corespunzatoare culorii centrelor de
activitate unde vor ncepe s lucreze
. Se va lucra la sectorul Bibliotec
citirea i sortarea de imagini cu
insecte; Art confecionarea de
mici gze din diferse materiale i
forme; Joc de mas- puzzle cu




Exercitiu





Obserbarea
modului de
realizarema
sarcinilor,
disciplina la
centre


6













a)Explicarea
sarcinilor i a
regulilor jocului












b)Demonstrarea
jocului i
efectuarea jocului
de prob








c)desfurarea
jocului














O1

















O2











O3





insecte.
La un semnal stabilit de la
nceput, dat de ctre educatoare,
grupele se vor schimba, astfel fiecare
grup trecnd pe la toate cel 3
sectoare. Dup terminarea sarcinilor
se va cnta Luai seama bine,
moment n care se pregtete
Rutina: splarea pe mini, servirea
mesei i baia.

ADE
D.. activitate matematic
Copiii, aezai la 4 msue sunt
mprii n patru grupe , vor avea la
dispozitie jetoane sub form de
insecte, pe care le vor grupa dup
diverse criterii (grosime, mrime,
culoare, form); apoi le vor numra
i vor alege simbolul corespunztor
treptei din piramid.
mpreun cu educatoarea copiii
vor grupa obiectele dup grosime .Se
va descoperi o singur insect groas
al crei simbol il vor aeza n vrful
piramidei.


Un copil este rugat s formeze
grupe de insecte dup mrime. Se
aeaz pe mas toate grupele de
insecte mari. Ali 2 copii, formeaz
pe rnd cele 2 grupe , numrnd
elementele grupei formate i
aeazndu-le n dreptul lor cifra
corespunzatoare. Un copil alege
simbolul grupei cu dou elemente i
le aeaz pe treapta corespunztoare.

Copiii grupeaz pe rnd jetoanele
cu insecte dup criteriul formei, apoi
numr elementele grupei formate i
arat cifra corespunztoare. Un alt
copil va alege simbolurile grupelor
care au cte 3 elemente i le va aeza
pe panoul piramidei pe treapta
corespunzatoare.

Cte un copil grupeaz jetoanele
cu insecte dup criteriul culorii i


Individual

Pe grupuri








Expicaia








Metoda
Piramidei






Demonstraia




Explicaia





Exerciiul



Jocul
















Aprecieri
verbale.















Recompensa-
rea
rspunsurilor
corecte cu
stelue









Recompensa-
rea
rspunsurilor
7

O4
numr elementele fiecrei grupe ,
aeznd jetonul cu cifra
corespunztoare grupei formate. Un
alt copil alege simbolurile grupelor
cu 4 elemente i le aeaz n
structura piramidei.

corecte cu
stelue

6. Asigurarea
reteniei i a
transferului de
cunotine



O4
Educatoarea enun cteva
aseriuni, iar copiii stabilesc
veridicitatea acestora:
Este adevrat c:
-grupa insectelor groase are cele mai
multe elemente?;
-grupa insectelor colorate are 4
elemente;
-grupa insectelor mari are 3
elemente?
-grupa insectelor care au aceeai
form are 3 elemente?

Educatoarea face aprecieri asupra
rspunsurilor bune ale copiilor
stabilind grupa ctigtoare n
funcie de numrul de stelue
acumulat. Pe baza unor versuri
ritmate rostite de educatoare dar i
de ctre copii, se pregtesc pentru
activitatea de pictur.


Problematiza-
rea



Exercitiu







Evaluare
individual
oral
7. Obtinerea
performantelor



O5




O6




O7


O8
n aceast etap a leciei se
desfoar activitatea din cadrul
D.E.C. pictur.
Copiii au la dispoziie materiale
necesare desfurri activitii de
pictur., se recunosc culorile de
baz.
Se recunosc obiectele de lucru, se
face inclzirea mnuelor i a
degetelor.
Se anun tema de lucru - pictur
Fluturi multii colorai.
Copiii vor trebui s picteze la
alegere cu degetul sau cu pesula un
fluture. Ce este interesant este c ei
pun culoare doar pe o jumtate de
foaie, dup care o plieaz peste
cealalt jumtate rezultnd un
frumos i colorat fluture.


Exerciiul


Demostraia


Obserbarea
modului de
realizarema
sarcinilor,
disciplina la
centre

8
8.Evaluarea

La sfritul activitii , mpreun
cu educatoarea copiii vor asambla
lucrrile pe un panou la expoziie. Pe
rnd fiecare grup format trece prin
faa lucrrilor, analizndu-le i
alegnd pe cel mai frumoase. Se
folosete metoda Turul galeriei. Se
analizeaz lucrrile i se justific
alegerile fcute.



Turul Galeriei


Aprecieri
frontale si
individuale
9.Asigurarea
retenei i a
transferului

Dup ce ntreaga activitate a luat
sfrit se asambleaz lucrrile
realizate att n cadrul activitilor
ALA ct i n cadrul activitilor
ADE pe un panou care reprezint
colajul de primvar.
Apare i fluturaul pentru a afla dac
i-au fost gsii prietenii timp n care
toat munca copiilor de astzi este
aezat pe o machet de primvar.

Se trece i la a doua parte a
activitilor liber alese- A.L.A. 2
jocul de micare Albinua a zburat




Expunerea

Conversaia


Autoevaluare,
evaluare oral
la nivel de
grup si
individual.

10.ncheierea
activitii

Educatoarea apreciaz activitatea
copiilor pe tot parcursul zilei i i
recompenseaz pe precolarii grupei
pentru modul cum au participat la
activiti cu ecusoane autocolante i
dulciuri.

Apreciere
oral

Frontal

S-ar putea să vă placă și