Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba i literatura romn


Profesor: Nicoleta Ttulea
Clasa: a IX-a E
Data: 28.III. 2014
Subiectul leciei: Textul informativ. tirea
Tipul lectiei: predare-nvare
Competene generale:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n
diferite situaii de comunicare
Competene specifice:
1.1 utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte;
1.2. identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate;
1.4 redactarea unor texte diverse;
1.5 utilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n diverse situaii de
comunicare.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
s recunoasc un text informativ;
s selecteze informaia central dintr-un text informativ;
s deosebeasc tirea de celelalte specii de pres scris;
s scrie o tire.

STRATEGIE DIDACTIC
Metode i procedee:
Circumscrierea orizontului de ateptare;
nvarea prin descoperire;
Problematizarea;
Exerciiul;
Scaunul autorului.
Forme de organizare: :- activitate frontala;
- activitate independenta individuala;
- activitate pe grupe.
Mijloace de nvmant: Limba i literatura romn, manual pentru clasa a IX-a, Editura
Humanitas Educaional, Bucureti, 2004.
Resurse: - capacitile de nvare i cunotinele elevilor despre textul jurnalistic.
- ziare, lipici, markere, flip-chart;
- laptop, video-proiector
- timp: 50 de minute.

Bibliografie:
Popescu, Cristian, Florian, Manual de jurnalism. Redactarea textului jurnalistic. Genurile
redactionale, Editura Tritonic, 2005
Roca, Luminia, Producia textului jurnalistic, Editura Polirom, 2004;

Scenariu didactic
EVOCAREA( 10')

Punerea n context
Profesorul le va arta elevilor un ziar i un volum de proz, solicitndu-le s explice
dac exist diferene ntre tipurile de texte coninute de acestea.
Elevii vor observa c ziarul conine texte nonficionale, spre deosebire de volum care
conine texte ficionale. De asemenea, vor argumenta prin enumerarea caracteristicilor
celor dou tipuri de texte.
Momentul pregtitor pentru lecia nou
Profesorul propune elevilor s-i imagineze c un coleg de clas nu citete ziare i le
cere s gseasc trei argumente prin care l-ar putea convinge s-i schimbe opiunea.
Elevii vor gsi ca argument major necesitatea de a fi informai.
Profesorul invit elevii s se joace mpreun i s descopere titlul leciei.
Spnzurtoarea
_ _ _ _A

CONSTITUIREA SENSULUI( 30')

Anunatea subiectului leciei noi


Profesorul scrie pe tabl titlul leciei i anun obiectivele propuse.

Activiti de nvare
1.
Profesorul mparte elevilor fie ce se constituie ntr-o stire sportiv,
propunndu-le urmtoarele sarcini (activitate individual cu raportare frontal):

Transcrie titlul tirii i numele publicaiei n care apare tirea.


Precizeaz elementele situaiei de comunicare: emitor, receptor, cod, canal.
Selectez, din text, cuvintele/sintagmele referitoare la activitatea sportiv.
Precizai scopul comunicrii.

Le solicit, apoi, s extrag informaia central i le adreseaz cteva ntrebri


referitoare la textul citit.
ntrebrile sunt expuse de ctre profesor, pe tabl, sub forma unui tabel:

Cine?
Ce?
Cnd?

Unde?
Cum?
De ce?

Tabelul va fi completat de ctre elevi cu informaiile din textul citit.


Profesorul mpreun cu elevii definete tirea:
tirea este specia jurnalistic ce presupune informarea publicului despre evenimente recente
i de interes general.
tirea nseamn informaie pur. Fr aceasta, niciun ziar nu ar putea avea pretenia s
existe. Elementul central al unei tiri l reprezint faptele (ce s-a ntmplat), nu opiniile.
ABC-ul. tirea este rspunsul la cteva ntrebri: cine? (a fcut), ce? (a fcut), cnd? (a
fcut), unde? (a fcut), de ce? (a fcut) i cum? (a fcut). Fr aceste rspunsuri, nu putem
vorbi de o tire complet.
2. Profesorul solicit elevilor s se organizeze pe grupe.
Fiecare grup va alege una dintre imaginile propuse de ctre profesor i cele patru
cuvinte aferente, elevii trebuind s realizeze o tire, pornind de la imaginea i
cuvintele primite.
Elevii rezolv sacinile primite, interrelaionnd n cadrul grupului.
Profesorul urmrete i monitorizeaz grupurile, intervine(dac este nevoie) i i ajut
pe elevi s lucreze mai eficient n grup.
Feed-back
Produsele elevilor sunt expuse, iar raportorul fiecrei grupe prezint rezolvarea
sarcinii, aezndu-se pe scaunul autorului.
tirea va trebui expus pe o coal tip flip-chat, nsoit de imagine i titlu sugestiv.
Profesorul i colegii fac aprecieri.

REFLECIE ( 10')
Reflecie asupra activitii
Profesorul expune cu ajutorul unei prezentri PowerPoint informaii referitoare la
tire (definiie, caracteristici, tipologie), n care strecoar informaii false. Elevii sunt
avertizai de existena unor date eronate i li se solicit identificarea acestora.

Tema pentru acas.


Redactai o scurt tire n care s relatai despre un eveniment referitor la activitatea
voastr sportiv.

FI
SIMONA HALEP n semifinalele INDIAN WELLS
Juctoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numrul 6 i locul 7 WTA, s-a calificat, miercuri,
n semifinalele turneului de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii n valoare total de 5.946.740
de dolari, nvingnd-o, n sferturile de final, pe Casey Dellacqua (Australia), informeaz site-ul
oficial al competiiei.
''Sunt foarte bucuroas c voi putea juca n semifinale. M simt foarte bine i vreau s ajung ct
mai departe. Le mulumesc spectatorilor c m-au susinut. M bucur de tenis i m lupt pentru
fiecare minge. Privesc tenisul ca o plcere i joc cu mare bucurie", a spus Halep la finalul
meciului.
n semifinale, SIMONA HALEP o va ntlni pe nvingtoarea partidei dintre Jelena Jankovici
(Serbia), a aptea favorit a competiiei i locul 8 WTA, i Agnieszka Radwanska (Polonia), cap
de serie numrul 2 i poziia a treia n clasamentul mondial.
Pentru calificarea n semifinale la Indian Wells, Halep va primi 390 de puncte WTA i un cec n
valoare de 225.000 de dolari.

1.
-

Transcrie titlul tirii i numele publicaiei n care apare tirea.


Precizeaz elementele situaiei de comunicare: emitor, receptor, cod, canal.
Selectez, din text, cuvintele/sintagmele referitoare la activitatea sportiv.
Precizeaz scopul comunicrii.

2. Identificai informaia rspunznd la urmtoarele ntrebri


Cine?
Ce?
Cnd?
Unde?
Cum?
De ce?

S-ar putea să vă placă și