Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

VESELIA PRIMAVERII

EDUCATOARE: IASEMIN AGI-MURAT


GRDINIA O.P. NR 2 MEDGIDIA
GRUPA: MIC PITICII
TEMA DE STUDIU: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
TEMA ZILEI I ACTIVITII: VESELIA PRIMAVERII
DURATA: O ZI

Tipul de activitate: CONSOLIDARE


Forma de realizare: activitate integrat
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

SCOPUL ACTIVITATII:
- sistematizarea cunotinelor copiilor cu privire la
obiceiurile de Crciun, folosind metoda interactiv
Turul galeriei;
- consolidarea priceperilor i deprinderilor de folosire a
unor tehnici artistice;
- dezvoltarea ateniei voluntare, a ndemnrii.

I.ADP
NTLNIREA DE DIMINEA: Astzi avem doi musafiri

II. ALA1
ART: Confecionm flori pentru pomisori
Obiectiv operaional:
- s orneze prin lipire diferite siluete flori din pomi
fructiferi
Obiectiv educativ:
- educarea gustului estetic
Material didactic: siluete cartonate de flori pentru pomisori,
siluete mici
pentru ornat crengutele pomisorilor, lipici
stick
JOC DE MAS: Gasete-i jumtatea
Obiectiv operaional:
- s realizele ntregul unei imagini din jumti
Obiectiv educativ:
- educarea perseverenei
Material didactic: diferite imagini cu pomi fructiferi mprite
n
Jumti
TIIN: De ce infloresc pomii primavara? conversaie
Obiectiv operaional:

- s participe activ la conversaie prin ntrebri i/sau


rspunsuri

Obiectiv educativ:
- cultivarea dorinei de a-i exprima curiozitile
Material didactic: imagini cu pomi infloriti

III. ADE DEC


ACTIVITATE PRACTIC:
Obiective operaionale:
- s selecteze materialul necesar temei propuse
- s verbalizeze aciunile ntreprinse, folosind un limbaj
adecvat
- s utilizeze unelte uor de manevrat
- s lipeasc, s trateze suprafeele realiznd diferite
colaje estetice
- s deosebeasc materialele ce le pot utiliza n activitate
de cele pe care nu le pot utiliza
Obiectiv educativ:
- Educarea spiritului de echip.
Material didactic: dou siluete de pomi mari; siluete
cartonate de flori si frunze pentru pomisori i nu numai, lipici
stick
TRANZIIE:

Samba florilor - euritmie

IV. ALA2
3

CANTECE DE PRIMAVARA
Obiectiv operaional:
- s interpreteze corect cntece respectnd linia
melodic, ritmic, preluarea tonului (ce va fi dat cu
ajutorul unui instrument muzical org), pronunarea
clar a textului
Obiectiv educativ:
- crearea unei atmosfere distractive
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia,
exerciiul, turul galeriei

V.FINALIZAREA ZILEI : EVALUAREA ACTIVITII

Un copil este numit s prezinte concluziile: prin


ndemnarea noastr am reuit s nveselim ambii pomisori
mpodobindu-i, acum sunt gata s petreac de Ziua
Copilului, i noi suntem pregtii.
Copiii vor primi ca stimulente crengute inflorite
naturale.

RUTINE: Astzi eu sunt de serviciu exersarea deprinderii


de a ndeplini anumite sarcini n cadrul grupei.

SCENARIUL ZILEI

Ziua debuteaz cu ntlnirea de grup ntre copii i


educatoare, prin intermediul unei scurte povestiri.
Educatoarea le povestete copiilor:
n drum spre grdini am ntlnit doi pomisori foarte
triti care m-au ntrebat dac nu cumva cunosc pe cineva
care ar fi dornic s-i mpodobeasc i pe ei cu flori ca s
poat petrece i ei Srbatoare Zilei Copiilor alturi de
ceilalipomi infloriti, cei din curtile noastre, din grdinia
nostr, chiar i cei dinparcuri... Eu le-am spus c tiu nite
copii de la grdini care vor dori cu siguran s-i
mpodobeasc, aa c i-am luat cu mine i m-am gndit c
voi vei dori s-i ajutai. Pentru asta trebuie s pregtim
nite podoabe:diferite flori, dup care i vom mpodobi
mpreun, le vom dansa i ne vom bucura s-i introducem n
atmosfera Srbtorii.

n continuare activitatea se va desfura pe centre de


interes, voi anuna tema zilei i obiectivele urmrite.
Voi prezenta copiilor sectoarele unde vor lucra,
materialele puse la dispoziie i temele activitilor din
sectoare.
5

Repartizarea pe sectoare se va realiza n funcie de


dorinele, interesele fiecruia.

Activitatea practic se va desfura frontal i pe


grupuri.
Evaluarea va fi continu, individual i frontal.
Finalizarea zilei se va face prin evaluare pe grupuri i
individual.
EVENIMENTUL

CONINUT TIINIFIC

DIDACTIC

MOMENTUL
ORGANIZATO
RIC
Captarea
atentiei si
rectualizarea
cunostintelor
dobandite
anterior

Voi pregati sala de


grupa pentru
activitate, voi
distribui materialele
la sectoare.
(activitati de
dezvoltare personala
rutine si tranzitii)
Intalnirea de grup,
intre copii si
educatoare, se va
realiza prin
intermediul unei
scurte povestiri.

STRATEGI
I
DIDACTIC
E

EVALUAR
E
(forme i
metode)

Intalnire
de grup

Conversa
tia
Povestire
a

Le povestesc copiilor
despre cei doi
pomisori pe care i-am
6

intalnit si ii intreb
daca sunt de acord
sa-i ajutam.
Enuntarea
temei,
scopului si a
obiectivelor
activitatii

Anunt scopul
activitatilor de astazi,
obiectivele pe care le
au de realizat in
cadrul sectoarelor,
tema activitatii din
fiecare sector.

Prezentarea
optima a
continutului

Voi prezenta
Explicatia
sectoarele de
activitate,
materialele, sarcinile
pe care fiecare copil
le are de realizat in
cadrul sectorului ales.

Obtinerea
performantei
si realizarea
feedback-ului

Fiecare copil isi alege


sectorul in cadrul
caruia doreste sa
lucreze.

Arta copiii
confectioneaza flori
pentru pomisori prin
tehnica lipirii.

Explicatia

Pe
grupuri

Exercitiul

Exercitiul

Individual
a

Joc de masa copiii


realizeaza intregul din
jumatati.
Stiinta - port cu ei o
conversatie despre

Conversa
tia

pomisori, de ce
acestia infloresc
primavara?...
In continuare copiii
vor fi asezati pe
scaunele in semicerc.

Explicatia

Voi anunta tema


activitatii practice.
Copiii vor fi impartiti
in doua echipe
(ingerasii rosii si
ingerasii albastri,
ingerasi deoarece au
fost de acord sa ii
ajute pe pomisori ),
vor fi deosebiti prin
niste ecusoane pe
care le vor primi la
inceputul activitatii.
Fiecare echipa va
avea ca sarcina sa
impodobeasca
pomisorii cu
elementele pe care
le-au pregatit la
sectoare.
Se va utilize metoda
interactive turul
galeriei.

Pe
grupuri

Conversa
tia

Turul
galeriei

Frontala

Fiecare echipa va
evalua lucrarea
8

celeilalte echipe..

Frontala

Ca tranzitie la
urmatoarea activitate
se va face Samba
florilor (euritmie).
Voi anunta tema
activitatii
complementare.
Se vor canta cantece
de primavara
cunoscute. Le voi da
tonul cu ajutorul
instrumentului
muzical orga.

Evaluarea
performantei

Se fac aprecieri de
grup, individuale

Individual
a
Pe
grupuri
frontala

Incheierea
activitatii

Se ofera stimulente

Crengute
inflorite

S-ar putea să vă placă și