Sunteți pe pagina 1din 5

VERBUL N FRANCEZ

Aa cum am menionat la verbul n spaniol, n francez verbul are 8 timpuri la


modul indicativ, la fel ca i n sp. i it., adica 5 timpuri de trecut (Imparfait, Pass
simple, Pass compos, Plus-que-parfait, Pass antrieur) i 2 de viitor : Futur
simple, Futur antrieur, iar la subjonctif sunt 4 timpuri, la fel ca n it., fa de 8 n
sp., 5 n port., unde nu exist ns condiional i 2 n romn, iar la condiional
(conditionnel) sunt 2 timpuri n toate limbile, cu excepia port., dar n fr. ar fi 3 de
fapt. O s vedem. La imperativ, pers. a II-a sg i pl.+I pl.
Sunt 3 conj. : I : -er, II : -ir, III : -re, ca i n sp., port. i it, n romn fiind 4 [-a,
-ea, -e, -i(-)].
Indicatif prsent : la conj. I term. sunt : e, es, e, ons, ez, ent (term. mut),
verbele fiind n general regulate; envoyer are i la I, II, III sg i III pl. i y la I, II pl.
(implicit la fel la subj. prsent i impratif); essayer are forma att n y, ct i n i,
n afar de I, II pl., unde are numai y, la fel la subj. prsent i impratif, iar la viitor
i condiional are ambele forme la toate pers.; la fel payer; la acheter, lever,
enlever, mener, peser (comp. soupeser se conj. identic la toate mod./timp) e
accentul grav pe n rd. la pers. de la sg i III pl., la fel la subj. prsent i la II sg
impratif, fiind aceleai forme, iar la viitor i condiional e la toate pers.(la lever
nu e accent la viitor i cond.); la cele care au accent ascuit pe n rd. naintea
term. de infin. : adhrer, cder, librer, oprer, possder, procder, protger,
reprer, allguer (acesta are la sg i II, III pl. i la sg i III pl. la subj. prsent, II
sg i pl. impratif) e accentul grav pe n rd. la sg i III pl. i ascuit la I, II pl. i
la celelalte moduri/timp. la toate pers., la subj. prsent i impratif e la fel ca la
indicatif.; la aliner ns e accentul ascuit pe e la toate pers. la toate mod./timp.;
la achever e accentul grav pe la sg i III pl., la fel la subj. prsent i II sg
imprativ, iar la celelalte moduri/timp. nu e niciun accent; la acclrer, clbrer,
numrer, prfrer, rvler, vnrer este accentul ascuit pe primul i grav pe
al 2-lea la pers. de la sg i III pl. i numai ascuit pe cei 2 la I, II pl i la
celelalte moduri/timp. la toate pers. (la subj. prsent i impratif e la fel ca la
indicatif prsent, fiind aceleai forme), iar la part. trecut e accentul ascuit pe toi 3
; amonceler adaug nc un l n rd. la sg i III pl., iar la viitor i condiional la
toate pers., la subj. prsent i II sg impratif e la fel ca la ind. prsent (la fel
(s)appeler, care nu adaug l la viitor i cond.), iar jeter adaug la fel t (comp.
rejeter se conj. identic); la conj. a II-a, pt. o form din vb regulate, term. sunt
aceleai : ouvrir=a deschide; offrir; pt. altele n -ir term. sunt : is, is, it, issons,
issez, issent (affermir, bannir, choisir=a alege, finir=a termina, grandir=a crete,
flchir, fleurir, fournir, rgir, rjouir, remplir=a umple, russir, saisir, unircomp. runir .a. se conj. identic la toate mod./timp.); choir, (s)enfuir adaug
term. is, is, it, yons, yez, ient; connatre=a cunoate, care e n -re, adaug s, s, t,
ssons, ssez, ssent, avnd rd. connai (la III sg are conna) : je connais, tu connais,

il/elle connat, nous connaissons, vous connaissez, ils/elles connaissent (apparatre,


comparatre .a. se conj. identic la toate mod./timp, schimbnd doar prefixul); la
fel natre (nai i la III sg na); altele n -ir i unele n -re nltur term. de infin. la
pl., iar la sg nltur i cons. dinaintea term. i adaug la pers. de la sg term. s, s, t
i tot ons, ez, ent la cele de la pl. : dormir, mentir=a mini, mettre=a pune (comp.
permettre, compromettre .a. se conj. identic la toate mod. i timp.), partir=a
pleca, servir, sortir=a iei, suivre=a urma, vivre=a tri; la venir, care adaug ns
i la rdcin la I, II, III sg i III pl. (ca n spaniol), iar la III pl. adaug nc un n,
se nltur doar term. de infin. (-ir) : viens, viens, vient, venons, venez, viennent;
(s)abstenir, tenir (i comp. contenir, dtenir, maintenir, obtenir .a.) se conj.
identic, la toate mod./timp., sch. prefixul; qurir (comp. acqurir, requrir se conj.
identic la toate mod./timp.) adaug la rd. i dup u la sg i III pl. i are accent
ascuit pe la I, II pl. i grav la III pl. i accent ascuit la imparfait la toate pers., la
I, II pl. subj. prsent i impratif i grav la sg i III pl. la subj. prsent; courir=a
alerga, care nu modif. rdcina; foarte multe n -ir, -re au rd. nereg., adugnd
aceleai term. : croire=a crede are croi la la toate pers. la sg i III pl. i croy la I, II
pl.; mourir are rd. meur la sg i la III pl. i mour la I, II pl.; voir=a vedea are voi
la sg i III pl. i voy la I, II pl.; boire=a bea are boi la sg, buv la I, II pl. i boiv la
III pl.; devoir=a trebui, datora are doi la sg, dev la I, II pl. i doiv la III pl.;
mouvoir are meu la sg, mouv la I, II pl. i meuv la III pl.; recevoir=a primi are
reoi la sg, recev la I, II pl. i reoiv la III pl.; conduire (sduire se conjug identic
la toate mod./timp., schimbnd prefixul) are condui la sg i conduis la toate pers.
la pl.; craindre are crain la sg i craign la pl (contraindre se conj. identic la toate
mod./timp., sch. prefixul); crire=a scrie are cri la sg i criv la pl.; teindre=a
opri are tein la sg i teign la pl.; lire=a citi are li la sg i lis la pl.; peindre=a
picta are pein la sg i peign la pl.; plaindre=a plnge are plain la sg i plaign la pl.
[joindre (i comp. enjoindre, rejoindre .a.) se conj. identic la toate mod./timp.,
sch. prefixul]; savoir=a ti are sai la sg i sav la pl.; prendre=a lua are rd. prend
la sg adugnd s, s i la III sg nu adaug nicio term., iar la I, II pl. are rd. pren i
la III pl. prenn (fiind asem. cu venir, dar fr s adauge i la rd.); tot la fel
compusele apprendre=a nva, comprendre=a nelege; vaincre are vainc la sg
i vainqu la pl. i adaug aceleai term. i nicio term. la III sg; attendre=a atepta
(entendre=a auzi, prtendre .a. se conj. identic la toate mod./timp., schimbnd
prefixul), pandre=a rspndi (comp. rpandre=a difuza se conj. identic),
perdre=a pierde, pondre (comp. rpondre=a rspunde se conj. identic), vendre=a
vinde la fel adaug aceleai term. i nicio term. la III sg, dar rd. este aceeai la
toate pers. prin nlturarea term. de infinitiv; pouvoir=a putea are rd. peu la
sg+term. x, x, t, dar pouv la I, II pl. i peuv la III pl., adugnd aceleai term. ons,
ez, ent; la fel vouloir=a vrea, care are rd. veu la sg, voul la I, II pl. i veul la III
pl.; falloir=a trebui, care are rd. fau la sg i fall la pl. Majoritatea celorlalte n -ir,
-re adaug term. s, s, t, ons, ez, ent la rd. prin nlt. term. de infin., adic au rd.
regulat. Aadar, nr. vb neregulate, n principal a celor cu rd. nereg., e foarte
mare.

tre e unul din cele mai importante vb n fr., a fi, fol. i ca aux., aa cum am
mai spus, n fr. se fol. 2 aux., tre pt. vb de micare, iar avoir pt. celelalte la timp.
pass compos (prez. aux.+part. vb), plus-que-parfait (imperf. aux.+part.), pass
antriuer (p. sim. aux.+part.), futur antriuer (viitor aux.+part.); de asem., la subj.
pass i plus-que-parfait (subj. prezent i imperfect aux.+part.) i la condiionalul
perfect (cond. prez. al aux.+part.). Trebuie s mai spun, dei am mai spus n alte
ocazii, c, spre deos. de rom., it., sp., port., unde nu e necesar fol. persoanelor
(pron. pers.), dect n cazuri rare, atunci cnd vrem s accentum subiectul, acesta
nelegndu-se merg, mergi, merge, tim despre cine e vorba fr s spun eu, tu,
ca i n sp. voy, vas, va etc. , n fr. niciodat nu se fol. vb, la orice timp i mod,
fr pers. : je, tu, il, elle, nous, vous, ils, elles i asta din cauz c, de ex., parl se
pron. la fel la I, II, III sg i III pl., chiar dac se scrie cu term. dif. (mute) : parle,
parles, parle, parlent, iar dac nu spun je, tu, il, ils nu tim despre cine e vorba i la
toate vb n fr. e aa, nu numai parler, care a fost un ex., numai la imperativ se poate
spune vas au allez, tiind c e vorba de tu sau vous, dei i aici se spune allez-vous
sau va-tu [liniua se fol. numai n fr., port. i rom., n rom. mult mai mult, n
principal la desp. pronumelui de verb (incl. direct, indirect), am mai vorbit)]. De
menionat e faptul c la verbele care arat o micare (aller, partir, tomber, venir
etc., inclusiv mourir), care se conjug cu aux. tre, la timpurile compuse cu aux. se
adaug la part. trecut la pers. de la sg (e) pt. fem., iar la cele de la pl. (s) pt. masc.
i (es) pt. fem.
je suis, tu es, il/elle est, nous sommes, vous tes, ils/elles sont;
avoir, cel mai important aux., aa cum am artat : j'ai, tu as, il/elle a, nous avons,
vous avez, ils/elles ont; faire=a face : je fais, tu fais, il/elle fait, nous faisons,
vous faites, ils/elles font; aller=a merge : je vais, tu vas, il/elle va, nous allons,
vous allez, ils/elles vont (la sg. seamn f. mult cu ir din spaniol i chiar i la III
pl.); dire=a spune, zice : je dis, tu dis, il/elle dit, nous disons, vous dites, ils/elles
disent; (s)asseoir=a se aeza(sta jos) : j' assieds/assois; tu assieds/assois;
il/elle assied/assoit;
nous asseyons/assoyons;
vous asseyez/assoyez;
ils/elles asseyent/assoient.
n fr. e mai complicat timpul prezent i le pass simple, restul sunt puin
complicate. Limparfait are term. : ais, ais, ait, ions, iez, aient pt. toate vb, rd.
fiind form. de la p. I pl. prez., doar tre are rd. dif., t+term.
Le pass simple e puin mai complicat : term. la vb n -er sunt : ai, as, a, mes,
tes, rent, adugate la rd. de infinitiv; la cele n -ir, -re, care au part. trecut term.
n s [qurir (quis), (s)asseoir (assis), mettre (mis), prendre (pris)] rmne
acelai la I, II sg, schimb s n t la III sg i nltur s, adugnd mes, tes, rent la pl.
(la I, II pl. schimb i n ); cele care au part. n u [avoir (eu), boire (bu), choir
(chu), connatre (apparatre .a) (connu), courir (couru), croire (cru), falloir
(fallu), lire (lu), pouvoir (pu), pourvoir (pourvu), recevoir (reu), savoir (su),
vivre (vcu), vouloir (voulu)] adaug la participiu trecut term. : s, s, t, mes, tes,
rent (shimb u n la I, II pl.); attendre (entendre, prtendre .a) (attendu),
pandre, perdre, pondre, rompre, vendre, care au part. n u prin nlt. term. de

infin., conduire (conduit), craindre (craint), crire (crit), teindre (teint),


offrir (offert), ouvrir (ouvert), peindre (peint), plaindre (plaint), care au part. n
t, la rd. de la pers. I pl. prez. adaug term. : is, is, it, mes, tes, irent; mourir
(part. mort) adaug us, us, ut, mes, tes, urent la rd. de la infin. (care e id. cu cea
de la I pl. prez.); natre are part. n, dar la p. simplu are rd. naqui, vaincre
(vencu) are rd. venqui, venir (venu) are rd. vin, voir (vu) are rd. vi i adaug
term. s, s, t, mes, tes, rent i la fel schimb i n la I, II pl., iar dire adaug aceste
term. la part. (dit), nlturnd t i schimb, de asemenea, i n la I, II pl.; devoir,
mouvoir, care au part. d, m au rd du, mu la care se adaug aceleai term. (la I,
II pl. schimb u n ). Majoritatea celor n -ir au part. term. n i prin nlturarea lui
r de la infin. (affermir, bannir, choisir, dormir, (s)enfuir, finir, flchir, fleurir,
furnir, grandir, mentir, partir, rgir, rjouir, remplir, russir, saisir, servir,
sortir, unir) i unele n -re suivre (suivi) i adaug la participiu term. menionate
i schimb i n la I, II pl.; tre (t) : je fus, tu fus, il/elle fut, nous fmes, vous
ftes, ils/elles furent, adic rd. fu+s, s, t, mes, tes, rent, schimb u n la I, II pl.;
faire (fait)=je fis, tu fis, il/elle fit, nous fmes, vous ftes, ils/elles firent.
Le futur simple e relativ simplu, ntruct aici term. sunt aceleai la toate vb,
rdcina fiind infinitivul vb, cu excepia unor verbe a cror rdcin nu e infin., la
tre rd. e ser, iar la aller e ir (adic infin. din spaniol ser, ir !?), fiind foarte
asem. la viitor i condiional aceste verbe n cele 2 limbi, care nseamn a fi i a
(se) duce, merge, cu meniunea c att n fr. marcher, ct i n sp. caminar (a merge
pe jos), andar, sunt i alte verbe a merge, dar nu a se duce. La avoir rd. e aur; la
faire=fer. La cele n -re n rdcin dispare e de la infin. La qurir rd. e querr, la
tenir e tiendr, la courir=courr, devoir=devr, falloir=faudr, mourir=mourr,
pouvoir=pourr, recevoir=recevr, savoir=saur, venir=viendr (seamn cu
spaniola), voir=verr, vouloir=voudr, iar la (s)asseoir rd. e att assoir, ct i
assir; envoyer=enverr. Identic se formeaz condiionalul, rd. fiind tot infin. vb,
cu excepia celor cu rd. nereg. mentionate, la care se adaug term. de la imperf.
ind. pt. toate vb (similar fiind n sp., unde term. la condiional pt. toate vb sunt cele
de la imperf. ind. pt. vb n -er, -ir adugate, ca i la viitor, la infin. vb, cu excepia
celor 12 vb, mentionate la vb n spaniol). Term. pt. viitor sunt : ai, as, a, ons, ez,
ont, cele de la imperfect au fost menionate.
Le subjonctif prsent : cele n -er, care n general sunt regulate, au la pers. I,
II, III sg i III pl. forma de la ind. prezent, adic term. e, es, e, ent, iar la I, II pl.
forma de la ind. imperfect (term. ions, iez). Cele n -ir, -re au rd. format de la p.
III pl. ind. prezent pt. pers. I, II, III sg i III pl. la care se adaug aceleai term., la
toate vb pers. a III-a pl. e identic cu cea de la ind. prez., iar la I, II pl. e forma
identic cu cea de la ind. imperf., deci term. ions, iez, cu excepia celor cu rd.
nereg. mentionate mai jos, la care se adaug tot term. mentionate. Au rd. nereg. :
faire=fass, pouvoir=puiss, savoir=sach; aller are rd. aill la I, II, III sg i III pl. i
la I, II pl. are forma de la ind. imperf., adic rd. all : jaille, tu ailles, il aille, nous
allions, vous alliez, ils aillent; identic falloir are rd. faill la sg i III pl. i la I, II
pl. are forma de la ind. imperf., adic rd. fall, iar vouloir are rd. veuill la sg i III

pl. i la I, II pl. are forma de la ind. imperf., adic rd. voul; doar avoir i tre au
form specific : avoir=jaie, tu aies, il/elle ait, nous ayons, vous ayez, ils/elles
aient; tre=je sois, tu sois, ils/elle soit, nous soyons, vous soyez, ils/elles soient.
Le subjonctif imparfait se formeaz din perf. simplu al ind. prez., ca i n
spaniol, unde se formeaz astfel 3 timpuri de subjuntivo (deci cele necompuse, n
afar de prezent), adugndu-se, la cele n -ir, -re, la formele conjug. de la p.
simplu term. : se, ses la I, II sg i schimb i n , respectiv u n la III sg, unde nu
se adaug nicio term., iar la I, II pl. se nltur term. mes, tes i se adaug ssions,
ssiez, schimbnd n i, respectiv n u i la III pl. nltur term. rent i adaug
ssent; cele n -er la I sg nltur i i adaug sse, la III sg schimb a n i adaug t,
iar la celelalte pers. la fel ca celelalte, dar la I, II pl. schimb n a i la III pl.
schimb n a; avoir : jeusse, tu eusses, il et, nous eussions, vous eussiez, ils
eussent i tre : je fusse, tu fusses, il ft, nous fussions, vous fussiez, ils fussent,
urmeaz regulile generale ale vb n -ir, -re. Asadar, accentul circumflex se scrie la
I, II pl. la ind. p. sim. i la III sg la subj. imperfect.
Aa cum am spus, n fapt, n fr. sunt 3 timpuri de condiional, prsent, pass 1forme i 2-ime forme, aceast ultim form se formeaz cu subj. imperfect al
aux+part., adic e identic cu subj. plus-que-parfait, n timp ce prima form, aa
cum am menionat, din condiionalul simplu al aux.+part.
Din cte se poate constata, part. trecut (le participe pass) e destul de
complicat (spre deos. de spaniol), doar cele n -er au part. n , prin nlturarea
term. de infinitiv, cele n -ir, -re au fie n , n i, s, t, u, , fiind neregulate.
Gerunziul (le grondif) e n ant, rdcina fiind de la p. I pl. ind. prez., cu
excepia lui avoir, tre i savoir : tre=tant (de la imperfect ind.); avoir=ayant (de
la I pl. subj. prez.); savoir=sachant (tot de la subj., fiind aceeai rd. la toate pers.);
choir are rd. ch (chant).
Limpratif : la toate cele n -ir, -re, n afar de avoir, tre i savoir sunt
formele de la ind. prez. pt. toate cele 3 pers. (II sg i pl.+I pl.); la cele n -er II sg
imper. este III sg ind. (ca n spaniol); tre=sois-tu, soyons-nous, soyez-vous,
adic formele de la subj.; avoir=aie, ayons, ayez (tot de la subj., dar aie de la I sg
i nu aies de la II, nici de la III); savoir=sache (III sg subj.), sachons, sachez, adic
rd. de la subj., dar term. de la I, II pl. ind.; vouloir are att formele de la indic.
veux, voulons, voulez, ct i veuille, veuillons, veuillez; aller=va, allons, allez, de
la ind. prez., aadar forma de la III sg; faire=fais, faisons, faites, de la indicativ, II
sg.
Observaii : vb afermir, bannir, conduire, dire, (s)enfuir, choisir, finir,
flchir, fleurir, fournir, grandir, rgir, rjouir, remplir, russir, saisir, unir au
identice pers. de la sg la prsent i pass simple indicatif i, cu excepia 3-6, au
identice i toate pers. la subj. prsent i imparfait, cu excepia III sg.
IONEL CRIVEANU