Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecie

Comunicare n limba romn

nvtor:
Joia Andreea-Livia

Clasa I

18.03.2014

Proiect didactic
UNITATEA DE NVMNT: coala Iulian Rusu, Mrceti
DATA: 18. 03. 2014
CLASA: I
NVTOR: Joia Andreea Livia
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL: Comunicare n limba romn
UNITATEA DE NVARE: Vestitorii primverii
SUBIECTUL: Sunetul i litera g
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrat
SCOPUL: Formarea priceperilor i deprinderilor de scriere i citire corect i contient
COMPETENE SPECIFICE:
Comunicare n limba romn
4.1. Scrierea literelor de mn.
4.2. Redactarea

unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mn, folosind
materiale diverse
Arte vizuale i abiliti practice
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii i a formei n contexte cunoscute.
OBIECTIVE OPERAIONALE :
(O1) 4.1.1- s scrie corect litera gmic de mn, izolat i n cadrul cuvintelor, respectnd
forma i mrimea;
(O2)

4.1.2- s scrie corect, lizibil i ngrijit cuvinte / propoziii scurte care conin litera g.

(O3) 4.2.1- s scrie corect mesaje scurte, folosind diverse instrumente de scriere.
STRATEGIA DIDACTIC :
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, jocul, munca independent,
nvarea prin descoperire.
Mijloace de nvmnt: flip chart, fie de lucru, markere, jetoane, plicuri
Modaliti de organizare a colectivului: individual, pe grupe, n perechi, frontal.
2

Resurse:
-

umane: 12 elevi;

temporale: 35 minute + 10 minute activiti recreative;

locul de desfurare: sala de clas.

BIBLIOGRAFIE:
- Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului- Programa colar pentru Clasa
pregtitoare, clasa I i clasa a II-a, aprobat prin ordin al ministrului nr 3418/19.03.2013
- Mirela Mihescu, .a. Metode activ-participative aplicate n nvmntul primar , Editura
DPH, 2010.
- Vasile Molan, Didactica disciplinei Limba i literatura romn n nvmntul primar,
Editura Miniped, 2010.
- Elena Mndru, Lucica Borbeli, Doina Filip, Magdalena Gall, Areta Niculae, Mirela Nemoc,
Delia Todoro, Floricica Topoliceanu, Strategii didactice interactive, Editura Didactica
Publishing House.

Momentele
leciei

Ob.
op.

1.Moment
organizatoric (1)

necesare, asigur climatul favorabil nvrii.


Captarea ateniei se face cu ajutorul povestii literei g .

Evaluare

conversaia
Elevii asculta atenti.

aprecieri
conversaia
jocul

(activitate frontal)
1.3.1
1.3.2

5. Dirijarea
procesului de
nvare (20)

Strategia didactic
Metode i
Mijloace
procedee
de
nvmn
t

Organizez colectivul de elevi, pregtesc materialele

3. Captarea
atenie i legtura
cu lecia nou (5)

4. Anunarea
subiectului i
comunicarea
obiectivelor
leciei (1)

DESFURAREA LECIEI
Ealonarea coninutului
Activitatea nvtoarei
Activitatea
nvtoarei

Se poart o discuie pe baza materialului audiat.


Realizez legtura cu lecia nou.

laptop

verbale
frontale i

nvarea prin
descoperire

individuale

Anun subiectul leciei, comunic obiectivele leciei la Elevii sunt ateni.


nivelul de nelegere al elevilor: vom scrie corect litera

expunerea

gmic de mn, vom scrie corect, lizibil i ngrijit cuvinte


i propoziii scurte.
Intuirea i descrierea literei g:

Elevii sunt ateni.

Prezint elevilor plana cu litera g. Descriu litera g:


un bastona cu ntorstura spre stnga jos i un semicerc.
Prezentarea literei de mn, cu elementele ei componente.
Prezint elevilor plana cu litera g mic de mn. Se
intuiete litera de mn i se stabilesc: elementele grafice
4

conversaia
exerciiul
nvarea prin
descoperire

plan
flip-chart

aprecieri
verbale

fie de
lucru
markere

frontale i
individuale

3.1.2

componente: liniua oblic ajuttoare, cerculeul i bucla


aprecieri

pe subrnd; spaiul de scriere: litera se scrie pe dou


spaii, de la linia de sus a rndului pn la linia punctat
de jos; cu ce alte litere nvate se aseamn: cu a mic
de mn;

verbale
explicaia
exerciiul
demonstraia

frontale i
individuale

Studierea modelului noii litere:


Demonstrez la tabl i explic modul de scriere a literei
4.1.1 g mic de mn, pe etape:
- prezentarea punctului de unde se ncepe scrierea literei;
- evidenierea sensului urmat n redarea conturului literei;
- precizarea modului n care se realizeaz elementele

explicaia
exerciiul

grafice din care se compune litera i care sunt acestea;


- precizarea punctului unde se termin litera.

plan
flip-chart
fie de
lucru
markere

Solicit 2-3 elevi s scrie litera la tabl, cu prezentarea Elevii scriu pe tabl.
fiecrei micri.
Solicit elevilor s efectueze cteva exerciii pentru
4.1.1

nclzirea muchilor mici


ai minii.
Le amintesc elevilor care este poziia corect n banc
pentru scris (spatele drept, coatele pe banc, picioarele
sprijinite pe podea, caietul uor nclinat spre stnga, mna
stng ine caietul, ntre banc i piept s fie cel puin un
pumn)
5

explicaia
exerciiul
conversaia

fie de
lucru
flip-chart
markere

aprecieri
verbale
frontale i
individuale

Exersarea modelului literei noi:


4.1.1

Elevii exerseaza litera

- exersarea literei n aer, cu stiloul nchis, cu mna n aer, cu stiloul nchis,

aprecieri
exerciiul

verbale

cu mna dreapt;

dreapt;

frontale i
individuale

4.1.2 - scrierea literei cu stiloul pe foaie velin i la tabl, fr


liniatur;

fie de
lucru
plan flipchart

-scrierea literei cu diverse instrumente de scris: creion,


carioc.

Copiii scriu 2-3 litere

- scrierea a 2 -3 litere pe foaie cu liniatur.

pe foaia cu liniatur.

Verific dac fiecare copil realizeaz corect litera g mic


de mn.

fi de
lucru

Solicit elevilor s scrie dou rnduri cu aceast liter. Elevii scriu dou
rnduri cu aceast
Supraveghez i ndrum scrierea corect a literei noi.
Solicit elevilor sa scrie un rand care sa contina cuvintele: liter.
6. Fixarea
cunotinelor (2)

gard, gin, grdin, mag.


Propun elevilor spre desfurare jocul Recunoate

Copiii recunosc litera, ,

1.3.2 sunetul !. Din mai multe cuvinte, elevii trebuie s


1.3.1
recunoasc, prin bti din palme, pe cele care conin

prin bti din palme.

exerciiul
jocul
explicaia

aprecieri
verbale

sunetul g.
5. Obinerea
performanei (5)

4.1.1

Propun elevilor spre rezolvare o fia de munca

Copiii rezolv fia de


munc independent.

independenta. (activitate individual) (Anexa1 )

explicaia
exerciiul
conversaia

fie de
munc
independen
t

prob
scris
aprecieri
verbale
frontale i
individuale

6. *Activiti
recreative (10)

AVA
P

Distribui elevilor fie de lucru. (activitate individual)


Explic sarcina i precizez timpul de lucru.(Anexa 2)

Copiii rezolva fia de


lucru.

explicaia
exerciiul
conversaia

1.2.
7. Aprecieri i
recomandri (1)

Prezint elevilor concluziile personale i i evideniez pe


aceia care au participat activ la lecie.

conversaia

fie de
lucru
carioci
creioane
colorate

aprecieri
verbale
frontale i
individuale

aprecieri
verbale

Anexa 1
Numele:

18.03.2014
Fi de munc independent

Adaug litera g pentru a obine cuvinte noi:

__ram

__ros

__ras

Numele:

__ar

18.03.2014
Fi de munc independent
(Difereniat)

Adaug litera g pentru a obine cuvinte noi:

__ar

__ros

__ard

Anexa 2
Nume: .....................................................
.....................................................

18.03.2014

Activitate n perechi
ncercuiete litera g
Olga este n staul.De dou sptmni vede un mielu el alb. Se
numete Mrgrit. E tare drgla. Olga l mngie cu drag.
Spune de cte ori ai gsit litera g.

Nume: ...................................................
...................................................

18.03.2014

Activitate n perechi

ncercuiete litera g
Olga este n staul.De dou sptmni vede un mielu el alb. Se

numete Mrgrit. E tare drgla. Olga l mngie cu drag.


Spune de cte ori ai gsit litera g.

Anexa 6

10

S-ar putea să vă placă și