Sunteți pe pagina 1din 2

coala Gimnazial ,,Avram Iancu

Localitatea: Alba Iulia


Jud. Alba

Proiect de lecie
An colar: 2015/2016;
Profesor: Popa Diane
Clasa: a VI-a A
Spt. 25/14 aprilie 2016
Subiectul: Rolul decorativ al punctului i al liniei;
Categoria de lecie: de fixare i aprofundare;
Obiective operaionale:
1 S foloseasc punctul ca element decorativ;
2 S foloseasc chenarul decorativ;
3 S utilizeze linia decorativ i punctul decorativ n realizarea
unui calendar aniversar;
4 S cunoasc semnificaia liniei;
5 S cunoasc expresivitatea punctului;
Strategia didactic:
Sistem metodologic:problematizarea i exerciiul practic;
Resurse materiale: manualul, albume de art, telefonul mobil,
calendarul electronic;
Resurse umane: elevii;
Bibliografie:
1

Educaie plastic, Manual pentru clasa


Editura Teora, Bucureti, 1998, 2005.

a VI-a, Victor Dima,

Scenariul activitii:
Momentul organizatoric: verificarea cunotinelor;
Elevii rspund la ntrebri privitoare la lecia precedent;
Se face o mini-evaluare iniial.
Aplicarea cunotinelor dobndite anterior.

Schia logic a leciei scrise pe tabl:

,,Oul decorativ
Ce form poate avea punctul n desenul decorativ?
Prin procedeele i principiile artei decorative: repetiie, alternan
de form, poziie, mrime, culoare i prin suprapunere se pot obine
elemente decorative.
Dar linia? Linia poate fi dreapt, frnt, continu, ntrerupt,
intersectat, combinat etc.
Semnificaia liniilor:
-

Liniile orizontale: linite, calm, odihn;


Liniile verticale: aspiraia, nlarea, nobleea;
Liniile nclinate: viaa, micarea, agitaia;
Liniile curbe: armonia, melancolia, delicateea,
feminitatea, sensibilitatea;
- Liniile frnte sunt asociate cu micarea, fora, tensiunea,
asprimea.
Exerciiu practic:
Realizai o schi cu motive decorative unice sau repetabile pe care s
le aplicai pe suprafaa unui ou. Folosii chenarul decorativ, principiile
artei decorative, linia i punctul ca motive decorative.
Feed-back:
Se noteaz i se fac aprecieri celor mai bune lucrri.

S-ar putea să vă placă și