Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

Data: 18 oct. 2010


Clasa: a VII-a B, coala cu cls.I - VIII, NR.142
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba romn
Subiectul: Fonetica. Diftongul. Triftongul. Hiatul. Accentul
Tipul leciei: mixt
Profesor: Elena Gdea
Competene generale: Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris.
Obiective operaionale:
I. Cognitive :
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s recunoasc diftongul, triftongul, hiatul;
O2: s defineasc grupurile de sunete: diftong, triftong, hiat;
O3: s indice elementele componente (vocal + semivocal, semivocal + vocal + semivocal,
vocal + vocal) i poziia acestora;
O4: s induc n exemplificri diftongi, triftongi, hiaturi;
O5: s cunoasc tendina de evitarea a hiatului n comunicarea oral;
O6: s indice sunetele i componena grupurilor de litere ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi cnd sunt
urmate de o vocal;
O7: s constate rolul accentului n diferenierea sensului cuvntului.
II. Psihomotorii:
O1: s creeze comunicri n care s foloseasc diftongul, triftongul i hiatul;
O2: s prentmpine i s corecteze greelile de ortografie procednd la analiza fonetic a
cuvintelor care ridic dificulti, evitnd pronunarea regional.
III.Obiective afective :
O1: s manifeste interes i plcere n participarea la lecie;
O2: s lucreze n ordine i disciplinat;
O3: s aprecieze corect activitatea depus de fiecare dat n parte.

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode: exerciiul, demonstraia, conversaia, problematizarea.
b. Mijloace didactice: tabla, creta colorat, creioane colorate, plane, fie de munc independente,
manualul, culegeri de exerciii pentru analiza fonetic.
c. Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor, cunotinele dobndite de ei despre sunete,
timp de lucru: 50 min.
d. Materiale didactice: texte lingvistice; testul de evaluare sumativ cu cerina de a nlocui
diftongii / triftongii potrivii.
e. Bibliografie: Crian, Alexandru; Dobra, Sofia; Smihian, Florentina Limba romn, manual
pentru clasa a VII a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2010; Iordchescu, Carmen Limba
romn. Fonetica. Vocabular, Ed. Carminis, Piteti, 2007; Cerkez, Matei (coord.) , Lupu,Florica,
Pdureanu, Victoria, Triculescu, Ioana Comunicare i gramatic n exerciii , Ed. Paralele 45
Educaional, Piteti, 2003.

DESFURARE LECIEI:
Evenimentul
leciei

Tim
p

Coninutul
nvrii

0
1. Organizarea
clasei
2. Verificarea
temei scrise i a
cunotinelor
dobndite anterior

1
2

3. Captarea ateniei

4. Completarea
cunotinelor

10

20

Vocalele sunt sunete


care se pronun fr
ajutorul altor sunete i pot
forma singure silabe.
Semivocalele sunt
sunete asemntoare
vocalelor, dar nu pot forma
singure silabe.
Se va cere elevilor s
rein versurile lui Alexei
Mateevici (n caiete):
Mult e dulce i
frumoas limba ce-o
vorbim, / Alt limb
armonioas ca ea nu
gsim.
Diftongul este
grupul de sunete
alctuit dintr-o vocal
i o semivocal,
pronunate ntr-o
silab.
Poate fi:
- ascendent: S +V:
oac!
- descendent: V+ Sv:
au!
Triftongul este
grupul de sunete
alctuit dintr-o vocal
i dou semivocale ,
pronunate ntr-o
singur silab.
Poate fi:
- a. cu vocala n
poziie final
(S+S +V): eoa
(leoarc);
- b. cu vocala ntre
cele dou semivocale

Activitatea
profesorului i a
elevului
3
Pregtirea celor necesare
pentru lecie
- Prin ntrebri scurte,
se vor reactualiza
cunotinele dobndite
anterior. Pentru
ilustrarea definiiilor, se
va apela la exemple.
- Se verific tema
pentru acas.
Pe tabl vor fi
scrise cuvintele:
frumoas,
armonioas, ea cu
aceste grupuri de sunete
subliniate lips i li se
cere elevilor s le
completeze.
Elevii vor nota
pe caiete schema
ntocmit de
profesor pe tabl i
se vor rezolva
cerinele
profesorului (oral i
n scris).

Elevii vor nota

Metode i
procedee

Evaluare

5
- - frontal

conversaia
- exerciiul

- oral
- colectiv

- instructaj
verbal

- frontal
- oral

problematizarea

- colectiv

explicaia

- oral

- scris

- scris
problemat
i-zarea
exerciiul

(S+V+S):
eau: pu-teau,
iai: druiai,
iei: miei.
Despre sunetele i
componena grupurilor de
litere ce, ci, ge, gi, che, chi,
ghe, ghi cnd sunt urmate
de o vocal / diftong /
triftong se amintete cum
se transcriu fonetic i cte
sunete desemneaz, dup ce
au fost mai nti desprite
n silabe, cuvintele: ceas,
cire, cercei, geam, gem,
Gheorghia, unghi.
Hiatul este grupul
de dou vocale
alturate care fac
parte din silabe
diferite:
o-o: zo-o-lo-gi-e,
i-i: fi-in-,
e-e: i-de-e,
i-e: me-lo-di-e,
o-e: po-e-tic,
u-e: du-et,
a-e: a-er,
i-a: mi-ar,
e-a: re-al.
Hiatul nu este
alctuit din grupul de o
vocal i un diftong
ascendent sau o
vocal i un triftong
sau un diftong i un
diftong etc.
Nu avem hiat n
exemplele: ro-iul, leoai-c, cim-poa-ie.
Accentul reprezint
pronunarea mai
intens a unui sunet,
a unei silabe.
Rolul accentului:
- n diferenierea
sensului cuvintelor:
imobil imobil,
- pronunarea
corect a cuvintelor:

pe caiete schema
ntocmit de
profesor pe tabl i
se vor rezolva
cerinele
profesorului (oral i
n scris).

butelie nu butelie,
- stabilirea ritmului
poeziei.
5. Asigurarea
feed-back-ului

6. Finalul
activitii

10

Elevii vor primi o


fi de munc
independent cu
urmtoarele sarcini;
1. Subliniaz
diftongii i triftongii
din cuvintele:
acuarel, dreapt,
le-ai spus, aceeai,
mi-ai adus.
2. Arat ce
vocale sunt n hiat
n cuvintele: alcool,
totdeauna, idee,
cooperare.
3. Precizeaz
cte litere i cte
sunete sunt n
cuvintele:
Gheorghidiu,
aceeai, cheltuia,
tcere, ngheat.
4. Construii
enunuri din care s
reias sensul diferit
al urmtoarelor
cuvinte n funcie
de accent : colonie colonie, comedie
comedie,
imobil imobil,
lturi lturi.
Dup rezolvarea
sarcinilor de lucru,
profesorul va
asculta cteva
rspunsuri i le va
comenta mpreun
cu elevii.
- Evaluarea
rspunsurilor
elevilor.
- Tema pentru
acas: ex. 1, 2, 3/
35 din manual.

exerciiul

conversai
a

conversai
a

S-ar putea să vă placă și