Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: martie 2015


UNITATEA DE NVMNT: Colegiul Naional "Avram Iancu" tei
CLASA: a X-a C
PROFESOR: RUSU INGA
OBIECTUL: Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Poezia liric
SUBIECTUL LECIEI: "Floare albastr" de M. Eminescu. Elemente de compoziie a
textului.
TIPUL LECIEI: de dobndire a cunotinelor

COMPETENE GENERALE I SPECIFICE


1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea
mesajelor, n diferite situaii de comunicare
1.1. Identificarea particularitilor i a funciilor stilistice ale limbii n receptarea diferitelor
tipuri de texte
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea
diferitelor texte literare i nonliterare
2.3. Identificarea i analiza elementelor de compoziie i de limbaj n textul poetic
3. Argumentarea scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecilor proprii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
S precizeze semnificaia simbolului floare albastr la poeii romantici i la Eminescu;
S comenteze semnificaia titlului;
S recunoasca temele i motivele romantice prezente n poezie;
S explice elementele de compoziie a poeziei;
S identifice trsturile geniului eminescian, ntlnite n poezie;
S interpreteze valoarea stilistic a timpurilor verbale n constituirea sensului poeziei.
b) afective:
Cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n
domeniul literaturii;
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne;
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti
de comunicare.
STRATEGIA DIDACTIC:
RESURSE EDUCATIONALE:
timpul de nvare : 50 min.
capacitile receptive normale ale elevilor din clasa a X-a C; valorificarea specificului
profilului filologie prin sarcini adecvate/tipuri de texte;
text-suport: "Floare albastr" de Mihai Eminescu.
METODE i PROCEDEE
lectura selectiv, nvarea prin descoperire, activitatea didactic pe grupe, dezbaterea,
argumentarea, problematizarea, analiza de text, schematizarea, floarea de lotus.
MIJLOACE DE NVMNT
manual, tabl, laptop, PPT, fie de lucru, citate din critic.
FORME DE ORGANIZARE:
se va alterna activitatea frontal, cu activitatea independent individual i lucrul pe
grupe.
MODALITI de EVALUARE:
evaluare prin calificative, evaluare frontal, evaluare formativ prin fie;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. A. Costache, F. Ioni, M. N. Lascr, A. Svoiu, Limba i literatura romn, manual
pentru clasa a X-a, Group Editorial Art, Bucureti, 2008;
2. N. Cozma, G. Scoru, Literatura romn - repere critice fundamentale, Editura Aula
Magna, Braov, 2003;
3. Mihai Eminescu, Poezii, Editura Minerva, Bucureti, 1982;
4. Ivan Evseev, Dicionar de simboluri, Editura Vox, Bucureti, 2007;
5. Ioan, Deridan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Biblioteca revistei
Familia, Oradea, 1999;
6. Vistian, Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura
Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2002;
7. Corneliu, Crciun, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu,
Editura Emia, Deva, 2007.
SCENARIU DIDACTIC
2' ORGANIZAREA CLASEI:
Profesorul asigur linitea n clas, face prezena i are grij ca elevii sa i pregteasc
materialele necesare desfurrii leciei.
Se realizeaz un exerciiu de spargere a gheii: profesorul le distribuie elevilor cte o
coal. Elevii sunt invitai s deseneze expresia cea mai potrivit pentru starea emoional pe
care o au n momentul respectiv. Fiecare elev va ridica ulterior foaia desenat, far a aduga
niciun alt comentariu.
5' REACTUALIZAREA ELEMENTELOR NVATE ANTERIOR
(A NOIUNILOR-ANCOR)
Profesorul solicit unor elevi s lectureze tema avut pentru acas. Ulterior acestui
moment, el i invit pe ceilali elevi s emit aprecieri pertinente n legtur cu maniera n care
a fost tratat tema. Dup aceea face el nsui observaii.
2' CAPTAREA ATENIEI:
Captarea ateniei se realizeaz prin audiia recitat a poeziei Floare albastr, oferind
elevilor posibilitatea de a compara impresiile de lectur proprie cu cele prelucrate. Elevii au
pregtit o prezentare Power Point care se derulez n timpul recitrii, n legtur cu textul.
Elevii vor asculta cu atenie i i vor exprima la sfritul audiiei impresia lsat de text de
imaginile prezentate. Vor spune dac acum vor citi altfel textul liric i dac interpretarea va
ine cont i de afectivitate.
1' ANUNAREA NOULUI TITLU I ENUNAREA OBIECTIVELOR:
Elevii sunt anunai c n aceast or vor interpreta semnificaiile textului Floare
albastr urmrind s identifice particularitile de structur i compoziie. Elevii vor nota
titlul leciei i se vor pregti pentru interpretarea textului liric, deinnd cunotinele necesare
interpretrii i analizei unui text poetic.

25' DIRIJAREA NVRII


Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Elevii sunt ntrebai crei categorii a liricii Lirica erotic / poezia de dragoste - vrsta
eminesciene se ncadreaz textul n discuie
utopiei iubirii mplinite + exemple de alte
asemenea texte;
Care sunt temele acestei poezii?
prezint tema: iubirea i natura/ omul de geniu;
raportnd-o la etapa de creaie creia i aparine:
etapa de tineree, perioada ieean (1873).
Profesorul dirijeaz astfel discuia nct elevii s
emit observaii referitoare la structura textului
poetic. Se va sublinia faptul c nu exist un
dialog propriu-zis ntre cele dou instane cea
feminin i cea masculina, ntruct cei doi nu
comunic n acelai plan temporal.

Izoleaz cele dou secvene monologale i cele


dou intervenii masculine;
Subliniaz cele dou planuri temporale, prin
intermediul verbelor la timpul trecut, utilizate n
interveniile masculine.

Structura textului urmeaz replicile ndrgostiilor.


Titlul
floare reprezent efemeritatea, delicateea
albastrul sugereaz infinitul cosmic, dar i
aspiraia.
Titlul denumete un motiv romantic ce apare i
n alte literaturi.
n literatura german, n lirica lui Novalis,
floarea albastr se metamorfozeaz n
femeie lund chipul iubitei; albastrul
apare n asociaie cu floarea, exprimnd
sentimentul infinitului, al dorului de absolut;
motivul florii albastre se asociaz cu
motivul visului, care nsoete procesul de
autocunoatere
Motivul florii albastre apare i la Leopardi.
Floarea albastr apare la poetul italian
indicnd aspiraia spre un ideal.
Titlul este i o metafor simbol.
+ Dicionar de simboluri - simbolul florii
La Eminescu floarea albastr reprezint voina,
dar i nostalgia nesfritului sau femeia ideal.
De asemenea, albastrul simbolizeaz infinitul,
deprtarile mrii i ale cerului, iar floarea poate
fi fiina care pstreaz dorinele.
+ preferina romanticilor pentru mituri i
simboluri

Titlul poeziei este format dintr-un substaniv


nearticulat floare i un adjectiv cromatic
albastru.
Novalis a fost unul dintre cei mai mari poei i
prozatori germani.

Giacomo Leopardi este considerat, alturi de


Dante, cel mai mare poet italian, precum i unul
dintre cei mai mari gnditori ai acestei ri.

Identificri textuale;
Este repetat cu nostalgie n penultimul vers.
Este identificat i n alte creaii eminesciene:
Clin (file din poveste), Srmanul Dionis

Poezie liric
Instanele comunicrii n textul poetic
Lirismul poeziei este obiectivat, prin prezena
vocilor lirice, care desemneaz dou ipostaze ale
umanului, precum i dou ipostaze ale
cunoaterii lumii: cea abstract, raional,
apolinic i cea concret, afectiv, dionisiac

Ca i n lirismul de mti, eul liric mprumut


pe rnd cele dou ipostaze, masculin feminin,
el ea. Repereaz masculinul i femininul (el
i ea), dar i dou portrete spirituale: omul de
geniu i omul comun;

Apolinic i dionisiac (termenii provin de la


numele zeilor Greciei Antice Apollo i
Dionysos) sunt categorii estetice formulate de
filosoful german Friedrih Nietzsche n "Naterea
tragediei din spiritul muzicii"
Apolinicul = senintatea contemplativ,
aspiraia ctre absolut, ctre lumea pur a
ideilor; este orientat spre ordine, msur i
armonie, caracterizat printr-o contemplare
senin, detaat; lucid, raional
Dionisiac = tinde spre desctuarea instinctelor,
spre spargerea echilibrului, aspir ctre o trire
plenar; are o atitudine afectiv cu impulsuri
pasionale, exaltate sau iraionale
Relaii de opoziie i de simetrie
serii de opoziii:
dou planuri masculin feminin
- inegale ca ntindere i cu pondere inversat n
accentuarea ideii de baz
! Registrul colocvial al eului liric feminin: nalte,
nu cata, nime. Se cere elevilor notarea formei
literare a cuvintelor.
Yin (se traduce literal prin "loc ntunecos") este
elementul ntunecat; el este trist, pasiv, sobru,
feminin, introvertit, intim, i corespunde nopii.
Yang este elementul luminos; este fericit, plin
de vitalitate, activ, strlucitor, masculin i
corespunde zilei.
Yin este adeseori simbolizat de ap i de
pmnt, n timp ce Yang este simbolizat de foc
i vnt.

Apollo = Fiul lui Zeus i al titanidei Leto, frate


geamn cu Artemis. Zeul Soarelui, al poeziei i
artelor.

dou lumi: una abstract i una concret


cel al reflexivitatii, al cunoasterii, al vietii
spirituale si, al doilea - cel al bucuriilor simple,
senzoriale si bucolice;

o lume nedefinit, etern, a ideilor, cu stele,


nori, ceruri nalte, piramide-nvechite i
ntunecata mare conine primul termen al unei
metafore a morii i a eternitii, n opoziie cu
alt lume, n care codrul cu verdea, ochiul
de pdure, poteca, desemneaz viaa.

Dionysos = zeul vinului i al viei de vie. Fiul


lui Zeus i al muritoarei Semele.

un plan este al femeii, cellalt al brbatului.


Femeia este o copil naiv, dornic de a se
realiza prin iubire. Brbatul este un
contemplativ.

dou idei
ideea cunoaterii absolute ce st sub semnul Opoziia e ntre cele dou planuri, al
eternitate/moarte i ideea cunoaterii terestre departelui (n care se gsete sau la care
prin intermediul iubirii ce st sub semnul aspir personajul masculin) i al aproapelui(n
temporalitate/via.
care se situeaz iubita).
dou axe temporale atunci acum
ruptura temporal dintre momentul tinereii, al
concretizate ntr-un lung monolog al iubitei, la fericirii posibile nc i cel al maturittii, al
prezent, i ntr-un comentariu scurt, concluziv, nefericirii contientizate;
al iubitului, la trecut
Simbolurile vieii se asociaz cu simbolurile
eternitii, cu tonul solemn; simbolurile vieii se
asociaz cu temporalitatea, cu tonul familiar,
intim, jucu. ntre ele se instituie un dialog, Textul se organizeaz antitetic n jurul unor
dialogul eternului cu efemerul (V. Streinu).
metafore ale vieii i ale morii;
romanticilor
pentru
procedeul
+ preferina
antitezei
Maiorescu l caracterizeaz ca fiind iubitor de
antiteze cam exagerate
Repetiia: "floare-albastra, floare-albastra
Simetrie:
- strofele sunt organizate n jurul unui simbol,
cel al florii albastre
- materia liric e ordonat pe dou planuri ce
alterneaz;
Elemente de recuren
motiv poetic
motive ce reflect puterea de a cuprinde spiritual
universul ntr-o dimensiune tripl (pe vertical,
pe orizontal i temporal)

Motivele ilustreaz fie deprtarea n nlime


(ceruri nalte, soare), fie n plan orizontal
(campii asire, ntunecata mare), fie n plan
temporal (piramidele-nvechite), pentru a
accentua aspiraia geniului de a cuprinde
spiritual tot universul.

motive ce aduc n discuie vulnerabilitatea i codrul de verdeata, ochiul de padure,


fragilitatea iubirii i a omului comun, izvoare ce alctuiesc natura salbatic.
efemeritatea condiiei umane
desemneaz sentimentul erotic, mplinirea
Laitmotiv: floarea albastr
Laitmotivul ce apare i n titlu este preluat din sufleteasc pe care o poete genera dragostea,
literatura universal i recontextualizat de fiind ambivalent: iubirea implic nu numai o
Eminescu:
purificare a spiritului (albastru), ci i
fragilitate, perisabilitate (floare).
Structura compoziional a Florii albastre reliefeaz evoluia expresivitii artistice
eminesciene, de la tonul declamativ, patetic, din Epigonii i mprat i proletar la tonul discret,
melancolic, de dulce jele, la fel de tragic, dar mult mai rafinat.

8' ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI


Se realizeaz prin metoda florii de lotus. Elevii vor primi cte o fi pe banc i vor
completa pe fiecare petal trsturile eului liric masculin i ale eului liric feminin.
EVALUAREA FORMATIV
Se realizeaz pe tot parcursul leciei;
2' ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI
Versul final a suscitat interesul numeroilor exegei ai operei eminesciene, care au
ncercat s explice diferenele de interpretare dintre variantele Totul este trist n lume i
Totui este trist n lume. Redacteaz un text de 10-12 rnduri n care s explici modificarea
sensului versului final.

SCHEMA TABLEI
a) Titlul
- floare reprezent efemeritatea, delicateea
- albastrul sugereaz infinitul cosmic, dar i aspiraia
un motiv romantic ce apare i n alte literaturi
- Novalis german.
- Leopardi italian
Titlul este i o metafor simbol.
"Dicionar de simboluri" Ivan Evseev
! preferina romanticilor pentru mituri i simboluri
b) Instanele comunicrii n textul poetic
Lirismul poeziei
- ipostaza masculin: netezindu-mi parul, eu am rs, n-am zis nimica
- ipostaza feminin: nu m-ai uita, sufletul vietii mele.
Lirismul de mti
- omul de geniu i omul comun
- dou ipostaze ale cunoaterii lumii: cea abstract, raional, apolinic i cea concret,
afectiv, dionisiac
Apollo = Zeul Soarelui, al poeziei i artelor.
Dionysos = zeul vinului i al viei de vie.
c) Relaii de opoziie i de simetrie
serii de opoziii:
- dou planuri umane masculin feminin
- dou planuri temporale: atunci acum
- dou idei: ideea cunoaterii absolute ce st sub semnul eternitate/moarte i ideea cunoaterii
terestre prin intermediul iubirii ce st sub semnul temporalitate/via.
preferina romanticilor pentru procedeul antitezei
Simetrie:
- alternarea vocilor lirice
- simbolul florii albastre
d) Elemente de recuren
motiv poetic
- universul ntr-o dimensiune tripl (pe vertical, pe orizontal i temporal)
- motive ce aduc n discuie vulnerabilitatea i fragilitatea iubirii i a omului comun
Laitmotiv: floarea albastr
recontextualizat de Eminescu

Anexe

"Floare albastr" de M. Eminescu


Trsturile eului liric masculin

S-ar putea să vă placă și