Sunteți pe pagina 1din 8

ANEXA 1.1.4.1.

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de nvmnt:
Clasa:
Profesor:
Modulul:
Subiectul:
Tipul leciei:
Competene specifice:

Obiective operaionale:

COLEGIUL PEDAGOGIC ,,TEFAN CEL MARE" BACU


A X-A
RUSU (ARLUNG) GEORGETA-IRINA
Mediul intern al mamiferelor
Grupele sanguine i determinarea lor
Comunicare de noi cunotine
1.1. Culegerea de date din surse variate de documentare n scopul asimilrii de cunotine
despre structura i funciile organismelor;
1.3. Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale i animale n vederea
explicrii relaiei dintre structur i funcie;
2.1. Utilizarea investigaiei pentru evidenierea structurii i funciilor organismelor;
2.2. Prelucrarea rezultatelor obinute din investigaii i formularea concluziilor;
3.2. Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare i rezolvare de probleme;
4.1. Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare;
4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare;
5.2. Explicarea i aplicarea unor reguli i procedee de protejare a sntii proprii i a
mediului;
5.3. Realizarea de conrxiuni intra, inter i transdisciplinare.

Resurse
procedurale

Metode i procedee didactice:

O1: Accesnd link-urile puse la dispoziie,precum i textul leciei, elevii vor selecta
informaiile necesare explicrii relaiei antigen-anticorp.
O2: Vor identifica cele patru grupe sanguine din sistemul 0, A, B deducnd relaia antigen
anticorp din figura 79.
O3: Vor analiza posibilitile de compatibilitate sanguin pornind de la relaia antigenanticorp prin exersarea aplicaiei ;
O4:Vor identifica grupele sanguine ale unor posibili donatori, efectund experimente
virtuale i interpretnd rezultatele conform modelului.
Afective:
O5:Vor aprecia importana cunoaterii grupelor sanguine prin exemple concrete.
I. de comunicare -expozitive :explicaia, descrierea, comparaia.
- problematizarea, brainstormingul.

II de explorare : observaia, experimentul virtual, demonstraia virtual


III. de aciune : exerciii, lucrare practic, joc de rol
IV. de raionalizare: algoritmizarea

(strategia
didactic)
Mijloace de nvmnt:
Forme de organizare a activitii:
Resurse bibliografice:

soft educaional, mijloacele din laboratorul multimedia.


frontal, pe grupe, individual.
1. Cerghit, Ioan, 2008, Sisteme de instruire alternative i complementare, Editura Polirom, Iasi;
2. Cucos, Constantin, 2008, Teoria si metodologia evaluarii, Editura Polirom, Iasi;
3. Jinga. I., Petrescu, A., Evaluarea performanei colare, Bucureti, Editura Delfin,1996;
4. Ene, Stelic, 2005, Biologie clasa a X-a, Editura LVS Crepuscul.
6. Jinga, I., Istrate, E., 2001. Manual de pedagogie, Editura All, Bucuresti
7. http://en.wikipedia.org/wiki/Life_Science_Library

http://www.artfusion.ro/?l=en&m=6&sm=33
8. ***,http://www.intel.com/cd/corporate/education/emea/rom/elem_sec/teach/364940.htm
9. ***, http://escoala.edu.ro/labs/index.php
10. Maxim, I. Instrumentaie virtual i software educaional, modul la curs Reea de
formare continu a cadrelor didactice pentru a utiliza multimedia, instrumentaia
virtual i web 2.0 n aria curricular Matematic i tiine ale naturii (ProWeb) (POS
DRU/157/1.3/S/141587) Program de formare: E-educaie n cadrul ariei curriculare
matematic i tiine ale naturii.
Durata:

50'

SCENARIUL DIDACTIC

Secvenele leciei/dozare timp

1. Moment organizatoric
2.Reactualizarea cunostintelor

Obiective
operaionale
(coduri)

Strategia didactic

Ealonarea coninutului
Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Metode
i procedee
didactice

Mijloace de
nvmnt

Forme
de
organizare

Pregtirea
laboratorul AeL
Dialog profesor-elev
n scopul
reactualizrii
cunotinelor despre
componena sngelui

Deschiderea
calculatoarelor
idem

expunerea

calculatoare

frontal

conversaia

Tabla, plasma

individual

Evaluare

Observaia
sistematic

3.Anunarea subiectului i a obiectivelor


leciei
4.Prezentarea optim a noului coninut
i dirijarea nvrii

Anun subiectul i
obiectivele leciei
O2
O3

Experiment cu
caracter aplicativ:
Determinarea
grupelor sanguine
Etapele
activitii
experimentale:
1. Ipoteza de
lucru: Cea mai
frecvent grup de
snge este ABIV.
2. Proiectarea
experimentului
a) proiectarea
montajului
experimental

-un link ncepei


experimentul cu
trimitere la tehnica de
lucru ce se poate auzi
i n difusor

b) proiectarea
modului de lucru

Noteaz n caiete.

conversaia

Cnd elevul apas


pe EXPERIMENT
pe ecran vor apare
urmtoarele obiecte:
- masa de lucru;
-o bar din care i
poate alege
instrumentele
necesare: mnui
sterile, ace sterile,
lame de sticl, ser
hemotest
OI(antiA,B),
AII(anti B) i
BIII(antiA), cutii
Petri, vat, alcool,
mai multe degete
(simboliznd
degetele
pacienilor);
-ceas pentru trecerea
timpului
-un vas special
pentru aruncarea
produselor
contaminate (co de
gunoi);
Elevul parcure
fiecare pas;
un link
Interpretarea
rezultatului cu
imaginile
caracteristice
fiecrei variante
(grupe de snge)
Fiecare elev lucreaz

Exerciiul
experimentul

la un calculator. nc

frontal
Calculatoare
Soft educaional

Frontal
pe grupe

Observaia
sistematic

Dai clic pe ceas si


fixai-l peste dou
minute.
Dai clic pe
Interpretarea
rezultatului:
dac aglutinarea se
produce n prima i
ultima pictur
sngele aparine
grupeiAII
dac aglutinarea se
produce n prima i a
doua pictur sngele
aparine grupei BII
dac aglutinarea
se produce n toate
picturile sngele
aparine grupei ABIV
dac aglutinarea nu
se produce n nicio
pictur sngele
aparine grupei OI

de la nceput li se
explic s respecte
strict regulile de
asepsie, n caz
contrar rezultatul va
fi compromis.
Folosete tehnica
drag end drop.
Elevul d clic pe
ncepei
experimentul i va
auzi n difuzor paii,
treptat, pe msur ce
i parcurge.
Dac elevul greete
ceva, n difuzor va
apare un semnal
sonor de avertizare
pentru reluarea
experimentului sau
reluarea ultimului
pas. Cnd
experimentul a fost
finalizat va apare
mesajul Felicitri,
ai finalizat
experimentul!

Comparai
rezultatul obinut cu
imaginea respectiv
i stabilii grupa
sanguin
Repetai paii
pentru toi pacienii
Facei curenie
c) stabilirea
modalitii de
colectare i
sistematizare a datelor

5. Obtinerea performanei

O4

Se va propune
realizarea studiului
experimental de ctre
elevi.

Fiecare elev va trece


rezultatele ntr-un
tabel apoi va trece si
rezultatele colegilor
pentru a stabili
procentual frecvena
grupelor la pacienii
examinati. Se va
compara cu
frecvena grupelor n
populaie din
imaginea relaia
antigen-anticorp:
Tabel de colectare a
datelor:

a)organizarea
elevilor:elevii
lucreaz individual,
doar la finalizarea
experimentului
colecteaz datele de
la ceilali colegi
pentru stabilirea

Experiment
problematizarea

Calculatoare

individual
Pe grupe

Evaluare prin
prob practic

procentului la
fiecare grup de
snge.
b)realizarea
montajului
respectiv:
Se vor respecta
paii descrii
anterior
c)studiu
experimental:
producerea,
sistematizarea i
prelucrarea datelor
Datele culese vor fi
introduse ntr-un
tabel
1. d) interpretarea
datelor i formularea
concluziilor.
Elevii vor calcula
procentul pacienilor
cu fiecare grup si l
vor compara cu cel
din imagine. Vor
stabili care este
grupa cu cea mai
mare frecven.

6. Asigurarea feed-back-ului

Se va realiza printrun experiment.

Elevii vor iniia


experimentul dup
parcurgerea
coninutului
informaional. Sopul
este de a realiza
feed-back-ul. Ei vor
demonstra c au
neles relaia
antigen-anticorp i
importana
cunoaterii grupelor

Experimentul
Exerciiul
conversaia

Evaluare prin
prob practic

7.Asigurarea reteniei i transferului


cunotinelor i deprinderilor

8. Aprecieri i recomandri

Se va propune
realizarea unui
experiment real.

Se vor face aprecieri


frontale i
individuale privind
activitatea
desfurat.

de snge n
efectuarea unei
transfuzii
Elevii vor determina
grupa sanguin mai
multor pacieni
pentru a se
demonstra faptul c
aceasta este diferit
la diferite persoane
i pentru a se face un
calcul procentual al
fiecrei grupe n
populaie, pe baza
rezultatelor tuturor
elevilor
Particip la
evaluare.

exerciiul

Materiale
necesare pentru
realizarea
experimentului

conversaia

Observaie
sistematic

Individual
frontal

TITLUL EXPERIMENTULUI VIRTUAL (sursa)


Activitile experimentului

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Life_Science_Library
http://www.artfusion.ro/?l=en&m=6&sm=33
2. ***,http://www.intel.com/cd/corporate/education/emea/rom/elem_sec/teach/364940.htm
3. ***, http://escoala.edu.ro/labs/index.php
Evaluarea
Prezentai auto-evaluarea. Completai oricte criterii dorii, fiecare pe un singur rnd.
Criteriu
Implicarea n activiti
Realizarea legturii dintre suportul teoretic i desfurarea efectiv a experimentului
Prelucrarea i interpretarea datelor obinute
Corectitudinea observaiilor realizate

nceptor

Mediu
x

Expert
x
x
x

autoevaluarea

.................................

Concluzii
AVANTAJE ALE LECIEI BAZATE DE INSTRUMENTAIE VIRTUAL SOFTWARE EDUCAIONAL
nlocuiete experimentele reale, venind n ajutorul celor care au fobie de snge;
E greu de procurat ser hemotest deoarece laboratoarele au un protocol strict de utilizare;
Elevii pot vedea clar colorarea picturilor, n cazul cnd substanele nu sunt de calitate;
Nu exist risc de infecie
DEZAVANTAJE ALE LECIEI BAZATE DE INSTRUMENTAIE VIRTUAL SOFTWARE EDUCAIONAL
Se poate bloca programul;
Elevii nu mai pot crea echipe de lucru, mimnd atmosfera dintr-un laborator, cabinet medical.
Nu se poate determina grupa de snge n mod real ceea ce strnea interesul n mod deosebit ntr-o aplicaie real.

S-ar putea să vă placă și