Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Copilul nu reprezint doar viitorul membru al societii ale crui valori vor fi descoperite peste
ani, el reprezint o valoare social care trebuie descoperit i prelucrat, astfel nct s-i fie
respectate caracteristicile individuale i apartenena sa la un anumit mediu socio-cultural. Copilul este
purttorul unor particulariti care l determin s rspund n mod difereniat la solicitrile mediului.
Societatea, prin toi reprezentanii si, este responsabil de lefuirea acestor particulariti, pentru a
le da cea mai valoroas form de rentoarcere n societate.
n continuare voi prezenta un proiect didactic de activitate integrat pe domenii experieniale.
Tema centrala:CND/CUM I DE CE SE NTMPL?
Nivel I
Subtema:,,Iarna n ograd la bunici
Categoria de activitate: activitate integrat DLC + DOS
1.Educarea limbajului: memorizare :,, Miaunica de Destemone Botez
2.Activitate practica: lipire de fire sintetice si seminte in contur ,, Pisica
Scopul activitii:
Exersarea funciilor memoriei i educarea calitilor ei,prin memorarea unei poezii;
Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric
Obiective urmrite n cadrul domeniilor experieniale:
1. Limb i comunicare:
s se precizeze unele caracteristici ale pisicii;
s audieze cu atenie textul poeziei;
s-i mbogeasc vocabularul cu unele cuvinte i expresii din textul poeziei:
musti de nea, bot de catifea, mtsos, lucios, ghetue moi de vat, tipa-tipa ;
s recite corect, logic, expresiv ntreaga poezie, respectnd intonaia, accentul,
pauza, ritmul, tonul i nuanarea vocii n timpul recitrii;
s rspund corect la ntrebri legate de coninutul poeziei;
2. Om i societate:
- s denumeasc ustensilele i materialele de lucru necesare realizrii lucrrii
- s lipeasc firele textile, seminele,respectnd cerinele educatoarei
-s lucreze ngrijit, manifestnd interes pentru activitatea propus
-s finalizeze lucrarea, respectnd n realizarea ei toate indicaiile primite
Strategii didactice:
Metode i procedee:
- conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul
Mijloace didactice:
-ilustraii privind cteva pisici, o pisica din plu, ecusoane;
-fie de lucru cu imagini pisic, fire textile, semine,lipici, CD-player
Scenariul didactic
Eveniment
Continut tiinific
Strategii
Evaluare
didactic
didactice
1.Moment
Se asigur condiiile necesare unei bune desfurri
organizatoa activitii:
ric
-aerisirea slii de grup
-pregtirea materialului didactic necesar
-aezarea copiilor pe scunele, n semicerc;
2.Captarea
Sunt prezentate, sub forma unei surprize, cteva conversaia
dau rspunsuri
ateniei
imagini cu pisici:
corecte
-Ce observai n imagini?
-Dup ce recunoatei pisica? (descrierea corpului
pisicii)
-Haidei, s cutm nume pisicilor din imagine!
Copiii vor da mai multe nume pisicilor din imagine.
Educatoarea propune numele de Miaunica.
2
3.Anunarea
temei i a
obiectivelor
4.Dirijarea
nvrii
5.Obinerea
performanei
conversaia
explicaia
observarea
comportamentului
conversaia
explicaia
demonstraia
se verific i se
consolideaz
vocabularul
copiilor
se verific felul
n care se recit
poezia
concurs,aplauze,
recompense
explicaia
demonstrai
exerciiul
6.Asigurarea
feedback-ului
8.Incheierea
activitii
analizeaz
lucrrile
intoneaz
cntecul i
execut micrile
specifice
textului
Bibliografie:
Curriculum pentru nvmnt precolar, Bucureti, DPH 2009
Activitatea integrat din grdini - Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul
preuniversitar, Bucureti, DPH, 2008
Mitu, Florica; Antonovici, Stefania - ,,Metodica activitilor de educare a limbajului n
nvmntul precolar, Ed. Humanitas Educational, Buc.,2005;
Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii (Ediia a II-a revizuit i
adugit), M.E.C., Buc.,2005;
Preda, V. Dumitrana, M.(2005) Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii.
Ed.V& I. Integral