Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Dirigentie
Proiect Didactic Dirigentie
PROIECT DIDACTIC
Obiective operaionale:
O1 s-i elaboreze i s practice un stil personal de analiz a calitilor pe care trebuie s
le aib un bun prieten;
O2 s demonstreze atitudini pozitive fa de sine i de alii;
O3 s-i formeze unele reprezentri i noiuni despre adevrata prietenie;
O4 s doreasc s realizeze i el relaii de prietenie autentic;
O5 s recunoasc metodele celebre de prietenie;
O6 s identifice valenele prieteniei la diferite niveluri (grup clas, grup - prieteni);
O7 s argumenteze valoarea prieteniei;
O8 s defineasc noiunea de prietenie.
Secvenele
leciei
Moment
organizatoric
Evocarea
Captarea
ateniei
Anunarea
temei
Realizarea
sensului
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Metode,
procedee,
forme de
lucru
Mijloace
de
instruire
Salutul.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Descoperirea
Argumentarea
Lucrul n grup
Anexa 5
Conversaia
Studiul de caz
Activitate
frontal
Inimioare
Carioc
Activitate
grup
Activitate
individual
Brainstormingul
oral
n Anexa 6
Anexa 7
Descoperirea
Argumentarea
Explicaia
Conversaia
Lucrul
individual
Problematizarea
Ataament reciproc;
Respect reiproc;
Egalitate;
Valori comune.
Anexa 8
Explicaia
Argumentarea
Anexa 9
Jocul de rol
Activitate
grup
Reflecia
Gndii-v
pierdut?
Tema
acas
pentru
cum
ai
repara
Audierea
Conversaia
prietenie
Lucrul
individual
Anexa 10
Anexa 1
Anexa 2
A scoate
prietenia din
via e ca i
cum am
scoate soarele
din lume.
Anexa 3
Alturi de un
prieten
adevrat este
cu neputin
s ajungi la
dezndejde.
Anexa 4
Prieten bun
este acela care
d sfaturi bune,
iar nu acela
care i laud
nebuniile.
Anexa 5
O form a acestei diagrame ar fi urmtoarea:
S mpari cu
cineva
bucuriile i
necazurile tale
S nu fii
singur
S te joci
mpreun cu ei
S fii neles
mai bine de
cineva de
vrsta ta
S elimini
plictiseala
MOTIVE
PENTRU CARE
VREI S AI
PRIETENI
S mergei
mpreun la
cinematograf, la
discotec, n
excursii, etc.
S nvei
ceva bun,
ceva nou
S te afirmi n cadrul
grupului tu de
prieteni cu propuneri
care s strneasc
interesul
S te simi
n
siguran
S facei lucruri
interesante mpreun (s
cretei animale, s avei
grij de copiii mai mici, s
ajutai persoane mai n
vrst, s avei grij de
spaiul din faa blocului,
etc.)
Anexa 6
De ce printre prieteni se regsesc ntotdeauna colegi de clas sau
vecini?
V
cunoatei
de mai mult
timp
Avei obiecte
preferate la
care nvai
mpreun cu
plcere
Suntei de
vrste
apropiate
i place
compania
lor
Putei
rezolva
temele
mpreun
V ajutai
reciproc
Avei
preocupri
comune:
sport,
muzic, film,
etc.
Petrecei
multe ore
pe zi
mpreun
Prinii ti i
cunosc i sunt
de acord cu ei
Stai
aproape
unul de altul
Anexa 7
Posibile rspunsuri:
- dorina de comunicare a unor cunotine, gnduri, sentimente, idei;
- existena asemnrilor n preferine, nclinaii, dorine, gusturi; Prietenul este
un al doilea eu (Pitagora);
- preuire, grij, stim reciproc, tandree, afeciune, gingie (fr dulcegrii sau
lingueli); Cei care cer prietenia fr a da nimic n schimb sunt hoi de suflete
(Nicolae Iorga)
- capacitatea de a te bucura sincer, fr invidie, de succesul sau realizrile
pentru munca lui, pentru cei din jur, pentru adevr; Mi-e prieten Platon, dar mai
prieten mi este adevrul (Aristotel); Prietenie nseamn s fii alturi de prieteni
nu cnd au dreptate, ci cnd greesc (Andr Marlaux); Vom ctiga prietenia
unui om cultivnd n noi nsuirile pe care le preuim la ei (Socrate); Dojenete-i
prietenii n tain i laud-i n public (proverb latin).
Anexa 8
Anexa 9
Anexa 10