Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

UNITATEA DE NVMANT: COALA SPECIAL PENTRU COPII CU


DEFICIENE ASOCIATE SFNTUL STELIAN COSTETI
PROPUNTOR: PROFESOR PSIHOPEDAGOG MINCIUN MICU MARIANA
DATA:14.04.2016
ARIA CURICULAR: TEHNOLOGIE
DISCIPLINA: ACTIVITATE PREPROFESIONALIZARE
TITLUL LECIEI : Felicitare de Pati
TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi
CONINUTURI: -activiti cu materiale sintetice Hrtia
- tehnici combinate aplicate pentru obinerea de produse utile
OBIECTIV DE REFERIN:
1. s combine tehnici i instrumente variate n vederea ndeplinirii unui scop propus;
2. s creeze produse utile n viaa de zi cu zi, dup un plan stabilit, combinnd tehnicile
nvate.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
OO1: s utilizeze corect i adecvat instrumentele de lucru;
OO2: s verbalizeze aciunile care definesc etapele realizrii produsului dat;
OO3: s coloreze desenele pentru realizarea produsului final;
OO4: s asambleze si s lipeasc corect pentru a obine produsul final;
(Ob. trans. : s scrie corect, lizibil i ngrijit urarea Pate fericit!)
OO5: s aprecieze calitatea produselor finite, n funcie de criterii simple date, prin
raportare la produsul model.
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, instructajul, demonstraia
exerciiul, lucrare practic, brainstorming;
b) MIJLOACE DE NVMNT:
informativ-demonstrative: modelul profesoarei (produsul model), video-proiector, CD
de exersare i formare a deprinderilor: carton alb i colorat, foarfece, lipici, creioane
colorate, stilou
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum Naional
Lucian tefan, Gabriela Dorobanu Ghid metodic privind proiectarea i desfurarea
activitilor de predare- nvare- evaluare, Ed Aramis

MOMENTELE
LECIEI

OB.
OP.

1. Moment
organizatoric

STRATEGII DIDACTICE
DEMERSUL DIDACTIC

2 min.

Pregtirea materialelor necesare desfurrii activitii


Asigurarea ordinii i a linitii

Port o scurt conversaie cu elevii legat de venirea primaverii:


- n ce anotimp ne aflm?
- Care sunt semnele primaverii?
(ntoarcerea psrilor, nflorirea pomilor, nclzirea vremii)
- Ce srbtori de primvar cunoatei?(8 martie,Patele)

2. Captarea
ateniei
10 min.

METODE
conversaia

EVALUARE

MIJLOACE
Carton colorat,
carioci,
creioane
colorate, lipici,
abloane, stilou

conversaia

Se prezint poezia La Pati, de George Toprceanu


Brainstorming (frontal): Cum srbtorim Patele?(vopsim ou,
brainstorming
mergem la biseric)
3. Anunarea
titlului i
enunarea
obiectivelor
4 min.

4. Dirijarea
nvrii
O.1
Demonstrarea i

Elevii sunt invitai s realizeze un dar pentru srbtoarea


renvierii: Felicitarea de Pati
Elevilor li se explic faptul c, n aceast or, vor confeciona
din hrtie alb i colorat o felicitare, mbinnd tehnicile de la
abiliti practice cu scrierea de la ora de limba romn; la final vor
aprecia calitatea lucrrilor, n funcie de criteriile de realizare
enunate i notate la vedere (Anexa 1), dar i prin comparare cu
produsul model ct i cu cele ale celorlali colegi.

conversaia

Fiecare copil va avea pe mas materialele necesare.


Prezentarea produsului model i expunerea acestuia n faa clasei
pentru a putea fi uor vizualizat
Se intuiesc fazele lucrrii de ctre elevi, fiind aduse completrile
necesare de ctre nvtoare:

explicaia
conversaia
produsul model
demonstraia

observarea
sistematic a
elevilor

explicarea
modului de lucru

O.2

7 min.

Norme de
protecia muncii
1 min.

Intuirea
materialului
didactic
1 min.
Exerciii
pregtitoare
pentru nclzirea
muchilor mici
ai minii
1 min.
Executarea

Demonstrez elevilor tehnica de lucru: ndoirea pe jumtate a


cartonului colorat, pe care se va lipi oul colorat i se va scrie
urarea de Pati.
Colorarea desenului de pe ou;
Lipirea oului pe partea exterioar a felicitrii;
Scrierea urrii Pate fericit n interior, pe a doua jumtate a
felicitrii;
Explic elevilor faptul c tehnica de lucru se afl n strns
legtur cu respectarea etapelor de lucru. Dac etapele sunt
respectate pas cu pas, produsul final va fi foarte reuit.
Se enumer regulile ce trebuie respectate n realizarea lucrrii:
utilizarea corect i atent a instrumentelor de lucru, plcuta
mbinare a materialelor i culorilor, aspectul estetic al produselor
finale, ncadrarea n timpul de lucru.
Copiilor li se reamintesc urmtoarele:
- vei decupa cu grij, fr a ndrepta foarfecele spre ochi sau spre
colegul tu;
- vei lucra ngrijit, fr a mprtia resturile de hrtie i a murdri
mobilierul de past de lipit;
- folosete erveelul pentru a ndeprta eventuala murdrie;

(verbalizarea
etapelor
produsului)

instructajul

Pot veni cu idei personale n realizarea produsului, fr a se


ndeprta ns de tema propus.
OO2

OO1

Cer elevilor s denumeasc materialele i instrumentele aflate


pe bnci.
La cerere, elevii descriu nvtoarei fazele lucrrii.
Vom executa exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai
minii : Ploaia, Lupta degetelor.
Atenionez copiii s nu guste pasta de lipit.
Spor la lucru !

carton colorat,
carioci, lipici,
abloane, stilou
CD

tema de lucru
n clas

lucrrilor
17 min.

OO3
OO4

OO5
5. Analiza
lucrrilor
4 min.
6. ncheierea
activitii
3 min.

Supraveghez activitatea copiilor.


Reamintesc modul i etapele de lucru.
Ajut pe cei care ntmpin greuti n realizarea lucrrii.
Dau indicaii individuale.
Corectez eventualele greeli.
A. T.:
Port o scurt conversaie pentru a face legtura cu ora de limba
romn:
- Ce liter am nvat astzi la ora de limba romn ?(litera f mic)
Acum vom scrie cu ajutorul ei o urare pe felicitare.
Scrierea urrii Pati fericit n interiorul felicitrii
moment de relaxare-cntecul: nfloresc grdinile
Se realizeaz o expoziie cu lucrrile elevilor.
Elevii apreciaz aspectul felicitrilor confecionate de colegi,
ghidndu-se dup criteriile de realizare afiate n clas.
Se autoapreciaz i caut utilitatea propriului produs.

Aprecieri generale i individuale


Elevii sunt recompensai cu diplome.
Strngerea materialelor i curarea locului de lucru.

lucrarea
practic

(confecionarea felicitrii )

evaluarea ,
autoevaluarea
conversaia
aprecieri
verbale,
recompensa

Anexa 1

CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI

MODUL DE EXECUIE

- ndoire;
- Colorare dup contur;
- Folosete pasta de lipit fr s murdreasc lucrarea.
- Scrie corect, lizibil i ngrijit o urare.
ESTETICA LUCRRII
GRADUL DE ORIGINALITATE

MODELE PENTRU OU

S-ar putea să vă placă și