Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT

DE ACTIVITATE INTEGRATA

EDUCATOARE: Tuc Maria Georgiana


UNITATEA DE NVMNT: G.P.N Movila Banului

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


GRUPA: mic (Florilor)
Page 1 of 14

DATA:30.01.2017
EDUCATOARE: Tuc Maria Georgiana
TEMA ANUAL: Cnd/cum i de ce se ntmpl?
SUBTEMA: Ce tim despre anotimpuri?
TEMA ACTIVITII: Cnd se ntmpl?
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: evaluare sumativ
COMPONENA ACTIVITII INTEGRATE:
ALA1: Anotimpul preferat!:
Bibliotec:citire de imagini
Art: modelaj
ADE:DS: Cnd se ntmpl?- lectur dup imagini
DEC: Anotimpul preferat- desen
ALA2: Din ce anotimp fac parte?- joc de atenie
SCOPUL ACTIVITII: consolidarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru
investigarea acestuia i consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1- S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare( obiecte, aerul, apa, solul, vegetaia, fauna, fiina uman ca parte
integrant a mediului, fenomene ale naturii) precum i interdependena dintre ele
O2- S recunoasc i s descrie verbal i/ sau grafic anumite schimbri i transformri din mediul apropiat
O3- S comunice impresii, idei pe baza observrilor effectuate
O4- S redea teme plastice specifice desenului
O5- S recunoasc elemente ale limbajului plastic i s diferenieze forme i culori n mediul nconjurtor
Page 2 of 14

STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia, explicaia, analiza, instructaj verbal, observaia, sinteza, descrierea
Materiale didactice: plane suport, fie individuale, cri cu anotimpurile, recompense, plastilin, plansete, sculeul fermecat, jetoane cu
imagini, coli, creioane colorate
BIBLIOGRAFIE:

Ministerul Educaiei Naionale Inspectoratul colar Judeean Buzu Caietul educatoarei


Sursa internet: www.didactic.ro
DURATA: 1 zi

Scenariul zilei
Page 3 of 14

ADP- ID: Activitatea debuteaz cu salutul. Copiii sunt aezai pe scunelele care sunt dispuse n semicerc. Educatoarea le va transmite
un salut: Bun dimineaa, dragi copii!. Acetia vor rspunde salutului adresat de educatoare:Bun dimineaa !, urmnd s se salute unul pe
altul, de la stnga la dreapta, cu glas tare, clar, uitndu-se unul la cellalt, dndu-i mna, folosind formula de salut Bun dimineaa i numele
colegului pe care l salut. Dup aceea se face prezena, un copil se deplaseaz la panoul cu floricelele copiilor pentru a se face prezena. n
ordinea aezrii florilor pe panou se strig pe rnd numele copiilor iar celui care lipsete i se ia floricica de pe panou. Se va realiza apoi
prezentarea fiecrui copil, fiecare spunndu-i numele i vrsta. Copiii mpreun cu educatoarea vor cnta cntecelul Bun dimineaa, drag
gradini. Copiii ajutai de educatoare denumesc ziua sptmnii, data, luna i anul, iar educatoarea indic jetonul pe care este scris denumirea
acestora. n continuare copiii sunt ndemnai s spun ce au observat ei dimineaa cnd au venit la grdini pentru a stabili cum este vremea i
cum ne mbrcm n acest anotimp. Se realizeaz apoi discuia pe tema Ce tim despre anotimpuri?.(Toamna/iarna)
ALA1: Anotimpul preferat!:Se prezint activitile i materialele de la centrele de activitate lsnd posibilitatea copiilor de a alege unde vor
lucra.
BIBLIOTEC: citire de imagini
ART: modelaj
Se atenioneaz copiii c vor schimba centrele dup 15 minute. Dup ce toi copiii au lucrat la centrele de activitate vor cnta mpreun cu
educatoarea cntecelul Bate vntul frunzele.
RUTINA: micul dejun i igiena personal nainte de mas
n continuare se realizeaz- lectur dup imagini pe tema Cnd se ntmpl?.
TRANZIIE: Am o csu mic
n continuare se realizeaz desen cu tema Anotimpul preferat
ALA2: Joc de atenie: Din ce anotimp fac parte: Copiii vor fi aezai n semicerc. Se comunic copiilor regulile jocului. Cnd educatoarea
va da startul copilul numit va extrage din sac un jeton cu o imagine, va spune din ce anotimp face parte i va identifica obiectul de pe jeton.Jocul
se repeat pn cnd sacul este gol. Copiii vor fi aplaudai i recompensai.
Joc cu text i cnt: Dac vesel se triete: Copiii vor forma din nou semicercul. Se va realiza jocul cu text i cnt Dac vesel se triete
mpreun cu copiii. Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a ntregii activiti, implicnd ct se poate de mult copiii. Copiii prsesc sala
de grup i se pregtesc de plecare.
DESFSURAREA ACTIVITII

Page 4 of 14

ETAPELE
ACTIVITII SI
OBIECTIVELE SPECIFICE
ACESTORA
1. MOMENT
ORGANIZATORIC

2. CAPTAREA
ATENIEI
3. ANUNAREA TEMEI
I PRECIZAREA
OBIECTIVELOR

4. DESFURAREA
ACTIVITII

CONINUTUL ACTIVITII

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Voi asigura condiiile necesare unei bune desfurri a activitii.


Voi aeza materialele necesare desfurrii activitii.
Vom intra ordonat n sala de grup i ne vom aeza pe scunele.

Instructaj verbal

Observarea
comportamentulu
i
Corectarea inutei

Se va realiza prin prezena Znelor Toamna i Iarna care ne-au pregtit


cteva surprize.
Astzi la centrul Bibliotec vom realiza citire de imagini, iar la centrul Art
vom realiza modelaj. n continuare vom realiza lectur dup imagini cu
tema Cnd se ntmpl? i desen cu tema Anotimpul
preferat( toamna/iarna) dup care vom juca un joc de atenie i un joc cu
text i cnt.
ADP- ID: Activitatea debuteaz cu salutul. Copiii sunt aezai pe
scunelele care sunt dispuse n semicerc. Educatoarea le va transmite un
salut: Bun dimineaa, dragi copii!. Acetia vor rspunde salutului
adresat de educatoare:Bun dimineaa !, urmnd s se salute unul pe
altul, de la stnga la dreapta, cu glas tare, clar, uitndu-se unul la cellalt,
dndu-i mna, folosind formula de salut Bun dimineaa i numele
colegului pe care l salut. Dup aceea se face prezena, un copil se
deplaseaz la panoul cu floricelele copiilor pentru a se face prezena. n
ordinea aezrii florilor pe panou se strig pe rnd numele copiilor iar celui
care lipsete i se ia floricica de pe panou. Se va realiza apoi prezentarea
fiecrui copil, fiecare spunndu-i numele i vrsta. Copiii mpreun cu
educatoarea vor cnta cntecelul Bun dimineaa, drag gradini. Copiii
ajutai de educatoare denumesc ziua sptmnii, data, luna i anul, iar

Conversaia

Page 5 of 14

Conversaia
Explicaia

Conversaia

Observarea
comportamentulu
i

O1

O2

O3

educatoarea indic jetonul pe care este scris denumirea acestora. n


continuare copiii sunt ndemnai s spun ce au observat ei dimineaa cnd
au venit la grdini pentru a stabili cum este vremea i cum ne mbrcm
n acest anotimp. Se realizeaz apoi discuia pe tema Ce tim despre
anotimpuri?.(Toamna/iarna)
ALA1: Anotimpul preferat!:Se prezint activitile i materialele de la
centrele de activitate lsnd posibilitatea copiilor de a alege unde vor lucra.
BIBLIOTEC: citire de imagini
ART: modelaj
Se atenioneaz copiii c vor schimba centrele dup 15 minute. Dup ce
toi copiii au lucrat la centrele de activitate vor cnta mpreun cu
educatoarea cntecelul Bate vntul frunzele.
RUTINA: micul dejun i igiena personal nainte de masa
n continuare se realizeaz- lectur dup imagini pe tema Cnd se
ntmpl?.
ADE:DS: Planele reprezentnd aspecte importante ale anotimpurilor
toamn/ iarn sunt aezate n faa copiilor fiind ntoarse pe rnd. Se vor
analiza, descrie i interpreta imaginile prin intermediul convorbirii dintre
educatoare i copii i al concluziilor pariale ale datelor analizate prin
intermediul expunerii descriptive i explicative.
n prima ntrebare adresat copiilor imediat dup nfiarea imaginii, se
solicita enumerarea elementelor compoziionale observate de ei, aceasta
fiind formulat la modul general: Ce vedei n acest tablou?. Se trece la
analiza organizat a tablourilor. Analiza aspectelor va fi realizat dup un
plan logic de ntrebri:
I. Tablou: Ce vedei n acest tablou? Unde se afl copii? Ce fac ei?
Unde pleac psrile?
II. Tablou: Ce elemente gsim n acest tablou? Unde se duc copii?
Page 6 of 14

Conversaia
Explicaia

Conversaia
analiza
Demonstraia
Sinteza

Problematizarea

Cum este vremea afar? Cum sunt mbrcai copii??


III. Tablou: Ce este reprezentat n acest tablou? Ce elemente cunoscute
gsim? Cum este vremea afar? Cum sunt mbrcai copii? Ce fac
ei?
Sinteza parial
Educatoarea solicit copii s propun un titlu potrivit ntregii
succesiuni de imagini ducndu-i prin ntrebri spre titlul dorit
Toamn-Iarn

O4

O5

Sinteza final
Se fixeaz ntregul coninut al tablourilor precum i coninutul principal de
idei desprins din lectura efectuat.
Pentru a vedea ct de ateni ai fost am pregtit o cutie n care se afl
jetoane cu imagini. Pe rnd va veni cte un copil, va scoate o imagine- o va
arta copiilor i va spune ce reprezint (se pot alctui propoziii simple)
Ex: Ce este n imagine? (o sanie)
n ce anotimp o folosim: toamna sau iarna?
TRANZIIE: Am o csu mic
DEC: Anotimpul preferat- desen
a) Prezentarea materialelor- Copiii vor denumi obiectele primite
(creioane colorate, coli)
b) Analiza modelului educatoarei- Se prezint copiilor modelul
educatoarei i se analizeaz mpreun. Se discut despre modul n
care este realizat
c) Demonstrarea i explicarea modului de lucru- Se va explica i
demonstra modul de lucru
d) Realizarea exerciiilor de nclzire a musculaturii minii. Se vor
executa urmtoarele exerciii: Ne splam pe mnue, Tocm
legumele, Frmntm cozonacul, Plou, Tun. Se va face
Page 7 of 14

Jocul

Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Modelul
educatoareianaliza

fixarea modului de lucru de ctre un copil, la cererea educatoarei.


e) Efectuarea lucrrilor- Copiii se vor apuca de lucru. ntre timp
educatoarea i va supraveghea i ajuta dac este cazul..

Fie individuale
de lucru

Copiii primesc fee zmbitoare ca recompense.


5. OBINEREA
PERFORMANEI

Valorificarea lucrrilor prin expunerea lor la panoul grupei. Se fac aprecieri


asupra modului n care s-a desfurat activitatea.

Conversaia
Expoziia

6. ASIGURAREA
RETENIEI I A
TRANSFERULUI

ALA2: Joc de atenie: Din ce anotimp fac parte: Copiii vor fi aezai
n semicerc. Se comunic copiilor regulile jocului. Cnd educatoarea va da
startul copilul numit va extrage din sac un jeton cu o imagine, va spune din
ce anotimp face parte i va identifica obiectul de pe jeton.Jocul se repet
pn cnd sacul este gol. Copiii vor fi aplaudai i recompensai.
Joc cu text i cnt: Dac vesel se triete: Copiii vor forma din nou
semicercul. Se va realiza jocul cu text i cnt Dac vesel se triete
mpreun cu copiii. Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a
ntregii activiti, implicnd ct se poate de mult copiii. Copiii prsesc sala
de grup i se pregtesc de plecare.

Conversaia
Explicaia

7. FIXAREA
CUNOTINELOR

8. NCHEIEREA
ACTIVITII

Se va realiza printr-o discuie cu copiii cu privire la activitile desfurate.


Se va reaminti faptul c la centrele de activitate am realizat citire de
imagini i modelaj. La lectur dup imagni am descris mpreun anotimpul
iarna i toamna, apoi am realizat un desen cu anotimpul preferat. Ne-am
jucat apoi un joc de atenie numit Din ce anotimp fac parte? i am dansat
pe cntecul Dac vesel se triete?
Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a ntregii activiti,
implicnd ct se poate de mult copiii. Primesc recompense fee zmbitoare
i bomboane.Copiii prsesc sala de grup i se pregtesc de plecare.
Page 8 of 14

Fiele individuale
de lucru ale
copiilor
Sortarea
jetoanelor dup
anotimp

Cntec: Dac
vesel se triete

Conversaia
Problematizarea
Explicaia

Aprecieri verbale

Conversatia

Aprecieri verbale
stimulente

Page 9 of 14

Page 10 of 14

Page 11 of 14

Page 12 of 14

Page 13 of 14

Page 14 of 14

S-ar putea să vă placă și