Sunteți pe pagina 1din 19

LECIA NR 1 PT.

NIVEL 0 CUNOTINE DE GERMAN


*
Denumiri gramaticale = felul cum se numesc cuvintele atunci cnd vorbim despre ele din punct de vedere
al rolului pe care l au n exprimare.
*
Substantiv = numele oricrei fiine, lucruri, fenomene ale naturii , stri sufleteti etc. n general sunt
substantive acele denumiri pe care le putem numra.
*
Substantivul are 3 genuri respectiv: masculin, feminin, neutru
*
Sunt de genul masculin acele cuvinte pe care n romn atunci cnd le numrm zicem UNU-DOI (un
brbat- doi brbai)
*
n german sunt de genul masculin acele substantive (cuvinte ) care au DER n fa.( der Mann = brbatul
)
*
Sunt de genul feminin acele substantive care n romn , la numrtoare zicem O-DOU ( o femeie
dou femei )
*
n german sunt de genul feminin acele substantive (cuvinte ) care au DIE n fa. (die Frau = femeia)
*
Sunt de genul neutru acele substantive care n romn , la numrtoare zicem UN- DOU (un caiet
dou caiete)
*
n german sunt de genul neutru acele substantive (cuvinte ) care au DAS n fa. (das Heft = caietul )
*
Substantivele au numr , adic putem vorbi despre un sigur element (un brbat, o femeie, un caiet. n
acest caz zicem c substantivul este la singular.
*
Putem vorbi despre mai muli brbai , femei , caiete, i n acest caz zicem c substantivul este la plural
*
n romn, pluralul se marcheaz prin schimbarea formei substantivului (brbat-brbai, femeie -femei,
caiet- caiete)
*
i n german se schimb forma i indiferent de genul pe care l are substantivul la singular , atunci cnd l
exprimm la plural , DER se schimb n DIE , DIE rmne tot DIE iar DAS se transform n DIE .
*
Pronumele personal = cuvntul care ine locul unei persoane ( eu, tu, el, ea, noi, voi ei ele)
*
n german aceastea sunt:
Eu = ich = pronunie = ih
Tu = du = pronunie = du
El = er = pronunie = er
Ea = sie = pronunie = zi
Noi = wir = pronunie = vir
Voi = ihr = pronunie = ir
Ei, ele = sie = pronunie = zi
Dv = Sie = pronunie = zi

Verbul = Cuvntul care arat aciunea ( rde, lucreaz, cnt); care arat starea (este , sunt, au fost, vor
fi) ; care arat posesiunea ( are, a avut, va avea)
*
Verbul la infinitiv (este forma gsit n orice dicionar sau este exprimat n titlul verbului ( a merge, a
veni, a cnta, a lucra)
*
Cum folosim forma verbului din titlu ( verbul la infinitiv) pentru a nva ct mai rapid timpul prezent
al mai multor verbe.
*
Avem o regul pe care dac nvm cum s o aplicm , ne scutete s mai tocim cuvnt cu cuvnt
conjugarea acelui verb.
*
Conjugare = acordul fcut ntre persoana care face ceva i aciunea pe care o face la un anumit timp .
*
Regula de conjugare a verbelor regulate la timpul prezent (acum)
*
Verbele regulate sunt acele verbe care ne permit aplicarea regulii de conjugare fr ca ele s-i schimbe
forma.
*
S zicem c gsim n dicionar verbul
A ntreba = fragen
*
Iat cum formm timpul prezent:
Pasul 1 = Cuvntul FRAGEN minus ultimele dou litere (EN) ( sau N n carte de german pt ngrijitori)
) = FRAG
Acest rest de verb se numete RDCINA VERBULUI
*
Pasul 2
Adugm la rdcin terminaiile adecvate pentru fiecare persoan n parte:
Aceste terminaii sunt:
pentru Eu = E
pentru Tu = ST
pentru El ea = T
pentru Noi = EN
pentru Voi = T
pentru Ei, ele = EN
pentru dv. = EN
i acum s conjugm verbul a ntreba la prezent:
Eu ntreb = ich + FRAG + E = ich frage = pronunie = ih fraghe
Tu ntrebi = du + FRAG + ST = du fragst = pronunie = du fragst
El ntreab = er FRAG + T = er fragt = pronunie = er fragt
Ea ntreab = sie FRAG + T = sie fragt = pronunie = zi fragt
Noi ntrebm = wir FRAG + EN = wir fragen = pronunie = vir fragn
Voi ntrebai = ihr FRAG + T = ihr fragt = pronunie = ir fragt
Ei ele ntreab = sie FRAG + EN = sie fragen = pronunie = zi fragn
Dv. ntrebai = Sie FRAG + EN = Sie fragen = pronunie = zi fragn

Munc independent
1- Dup modelul prezentat mai sus , conjugai la timpul prezent urmtoarele verbe:
A fierbe mncarea = kochen = pronunie = kohn
A avea nevoie = brauchen = pronunie = brauhn
A coace = backen = pronunie = bakn
A coase = nhen = pronunie = neien
A spla vase = splen = pronunie = piuln
A cumpra = kaufen = pronunie = kaufn
Formulai propoziii simple cu verbele conjugare de dv. utiliznd urmtoarele substantive:
Mr = der Apfel = pronunie = der apfl
Mere = die pfel = pronunie = di epfl
Mncare = das Essen = pronunie = das esn
Bani = das Geld = pronunie = das gheld
Farfurii = die Teller = pronunie = di telr der Teller = farfuria = pronunie = der telr
Pine = das Brot = pronunie = das brot
Ciorapi = die Socken = pronunie = di zokn
Locul cuvintelor n propoziie, la timpul prezent este identic cu locul cuvintelor din propoziia n limba
romn.
Exemplu de propoziie :
Ea fierbe supa = sie kocht die Suppe = pronunie = zi koht di zupe
Persoanele care au cartea German pentru ngrijitori de btrni pot verifica tema fcut comparnd munca
individual cu cele redate n carte. Atenie ! n aceast carte totul este redat dup pronunie. Deci
terminaia care se elimin din infinitive este N
LECIA NR 2 PT. NIVEL 0 CUNOTINE DE GERMAN
Pentru verificarea muncii independente fcute pn acum , iat cum trebuiau conjugate verbele primite la
prezent:
A fierbe mncarea = kochen = pronunie = kohn
kochen kochte hat geckocht = pronunie = hat ghekoht
Prezent
Eu fierb / gtesc = ich koche = pronunie = ih kohe
Tu fierbi = du kochst = pronunie = du kohst
El fierbe = er kocht = pronunie = er koht Ea fierbe = sie kocht = pronunie = zi koht
Noi fierbem = wir kochen = pronunie = vir kohn
Voi fierbei = ihr kocht = pronunie = ir koht
Ei ele fierb = sie kochen = pronunie = zi kohn Dv. fierbei = Sie kochen = pronunie = zi kohn

A avea nevoie = brauchen = pronunie = brauhn


brauchen brauchte hat gebraucht = pronunie = hat ghebrauht
Prezent
Eu am nevoie = ich brauche = pronunie = ih brauhe
Tu ai nevoie = du brauchst = pronunie = du brauhst

El are nevoie = er braucht = pronunie = er brauht Ea are nevoie = sie braucht = pronunie = zi brauht
Noi avem nevoie = wir brauchen = pronunie = vir brauhn
Voi avei nevoie = ihr braucht = pronunie = ir brauht
Ei ele au nevoie = sie brauchen= pronunie = zi brauhn Dv avei nevoie = Sie brauchen= pronunie = zi
brauhn
A coase = nhen = pronunie = neien
nhen nhte hat genht = pronunie = hat gheneiet
Prezent
Eu cos = ich nhe = pronunie = ih neie
Tu coi = du nhst = pronunie = du neist
El coase = er nht = pronunie = er neit Ea coase = sie nht = pronunie = zi neit
Noi coasem = wir nhen = pronunie = vir neien
Voi coasei = ihr nht = pronunie = ir neit
Ei ele cos = sie nhen = pronunie = zi neien Dv coasei = Sie nhen = pronunie = zi neien
*
A spla vase = splen = pronunie = piuln
splen splte hat gesplt = pronunie = ghepiult
Prezent
Eu spl (vase) =ich sple = pronunie = ih piule
Tu speli = du splst = pronunie = du piulst
El spal = er splt = pronunie = er piult Ea spal = sie splt = pronunie = zi piult
Noi splm = wir splen = pronunie = vir piuln
Voi splai = ihr splt = pronunie = ir piult
Ei ele spal = sie splen = pronunie = zi piuln Dv splai = sie splen = pronunie = zi piuln

A cumpra = kaufen = pronunie = kaufn


kaufen kaufte hat gekauft . = pronunie = ghekauft
Prezent
Eu cumpr = ich kaufe = pronunie = ih kaufe
Tu cumperi = du kaufst = pronunie = du kaufst
El cumpr = er kauft = pronunie = er kauft Ea cumpr = sie kauft = pronunie = zi kauft
Noi cumprm = wir kaufen = pronunie = vir kaufn
Voi cumprai = ihr kauft = pronunie = ir kauft
Ei ele cumpr = sie kaufen = pronunie = zi kaufn
Dv cumprai = Sie kaufen = pronunie = zi kaufn
Ai avut nite cuvinte, cu ajutorul crora trebuia s facei propoziii afirmative cu fiecare persoan i verb
n parte , de genul:
*
Tu cumperi ciorapi = du kaufst die Socken = pronunie = du kaufst di zokn
*

Sper c v-ai descurcat ct de ct.

Acum trecem mi departe i vom alctui propoziii cu negaie.


*
Propoziia cu negaie este acea propoziie prin care spunem c NU am fcut ceva, NU facem ceva, sau
NU vom face ceva
*
Cuvntul NU din limba romn (negaia ) , n german este NICHT care se pronun NIHT .
*
Negaia NICHT se pune ct mai n spatele propoziiei dar ca s nu v ncurcai i s uitai a o spune , ar fi
minunat s o punei imediat dup primul verb. n acest caz, negaia anuleaz aciunea primului verb.
*
Pt a alctui o propoziie cu negaie folosii propoziiile fcute pn acum:
Exemplu:
Dac ai scris o propoziie de genul :
Dv coasei ciorapii = Sie nhen die Socken = pronunie = zi neien di zokn
Atunci propoziia cu negaie este urmtoarea:
Dv nu coasei ciorapii = Sie nhen nich die Socken = pronunie = zi neien niht di zokn.
Deci punem negaia imediat dup primul verb care este coasei .
Nu este ca n limba romn unde negaia NU este naintea verbului a coase Dv NU coasei
*
Prima parte a muncii dv independente const n a transforma propoziiile afirmative fcute pn acum n
propoziii cu negaie.
*
FORMAREA TIMPULUI TRECUT
*
Timpul imperfect
Este timpul naratorului , al povestitorului. Dac v amintii de povetile ascultate de la bunici, prini n
care se spunea: era odat i el mergea i fcea cutare lucru = similar cu a fost odat, i el a
mers i a fcut
*
Un alt exemplu pentru descrierea timpului imperfect ar fi limbajul copiilor la joac. Poate i dv. n
copilrie adoptai cte un joc pe roluri n care spuneai: eu ERAM tata, tu ERAI un trector, i eu
FCEAM mncare i voi CITEAI ziarul etc. ERAM, ERAI, FCEAM, CITEAI sunt verbe la timpul
imperfect.
*
Timpul imperfect exprim o aciune trecut dar neterminat. n limba german acesta se numete
Prteritum

Imperfect:
Eu = rdcia + TE
Tu = rdcina + TEST
El = rdcina + TE
Ea = rdcina + TE
Noi = rdcina + TEN
Voi = rdcina + TET

Ei, ele = rdcina + TEN


Dv. = rdcina + TEN
*
Exemplificare verbul :
FRAGEN = A NTREBA
*
Imperfect
Eu ntrebam = ich FRAG +TE = pronunie = ih fragte
Tu ntrebai = du FRAG + TEST = pronunie = du fragtst
El ntreba = er FRAG + TE = pronunie = er fragte
Ea ntreba = sie FRAG +TE = pronunie = zi fragte
Noi ntrebam = wir FRAG +TEN = pronunie = vir fragtn
Voi ntrebai = ihr FRAG +TET = pronunie = ir fragtt
Ei ele ntrebau = sie FRAG + TEN = pronunie = zi fragtn
Dv. ntrebai = Sie FRAG+TEN = pronunie = zi fragtn
A doua parte a muncii dv. independente ar consta n a conjuga verbele primite, la timpul imperfect.
Facei propoziii afirmative i propoziii cu negaie la timpul imperfect.
Exemplu de propoziie afirmativ cu verbul la imperfect :
Maria cumpra pine ( cu nelesul de Maria a cuprat pine ) = Maria kaufte das Brot = pronunie =
Maria kaufte das brot
Exemplu de propoziie cu negaie i verbul la imperfect
Maria nu cumpra pine ( cu nelesul de Maria nu a cumprat pine ) = Maria kaufte nicht das Brot =
pronunie = Maria kaufte niht das brot
Caracteristicile timpului imperfect:
Forma verbului la persoana I singular (eu ) este identic cu forma persoanei a III singular (el , ea)
Am fcut aceast menionare doarece n unele dicionare vei gsi la descrierea uni verb cele trei forme
respectiv dup infinitiv exemplu backen = a coace vei vedea buk dup care h.gebackt . Asta nseamn
c verbul nu este unul regulat. Asta nseamn c la prezent survin nite modificri .
backen = forma de infinitiv
buk = forma de imperfect / persoana I i a III singular
h. gebackt = nseamn c verbul i formaz timpul trecut cu verbul a avea iar cuvntul caracteristic pt
trecut = gebackt adic copt de la am copt
Conjugarea la prezent a acestui veb este urmtoarea:
Eu coc = ich backe = pronunie = ih beke

Tu coci = du bckst = pronunie = du bext


El coace = er bckt = pronunie = er bekt Ea coace = sie bckt = pronunie = zi bekt
Noi coacem = wir backen = pronunie = vir bakn
Voi coacei = ihr backt = pronunie = ir bakt
Ei ele coc = sie backen = pronunie = zi bakn Dv. coacei = Sie backen = pronunie = zi bakn
Conjugarea la imperfect a verbului backen este urmtoarea:
Eu coceam / am copt = ich buk = pronunie = ih buk
Tu coceai / ai copt = du bukest = pronunie = du bukst
El cocea / a copt = er buk = pronunie = er buk
Ea cocea / a copt = er buk = pronunie = zi buk
Noi coceam / am copt = wir buken = pronunie = vir bukn
Voi coceai / ai copt = ihr buket = pronunie = ir bukt
Ei ele coceau / au copt = sie buken = pronunie = zi bukn
Dv. coceai / ai copt = Sie buken = pronunie = zi bukn

PERFECTUL COMPUS
Perfectul compus este un timp al verbelor. i n german i n romn el se formeaz din timpul prezent al
verbului a avea la care se adaug forma de participiu .
Exemplu n propoziia : Eu am cumprat pine
Eu = pronume personal (persoana ) despre cine e vorba n propoziie
Am = verbul a avea la prezent / identic cu posesiunea / eu am posed o carte
Cumprat = participiul verbului a cumpra
Deosebirea dintre exprimarea din limba romn i exprimarea din limba german, const n felul n care
aranjm cuvintele n propoziie.
Astfel pentru Eu am cumprat pinea / romn n german vom aranja cuvintele n felul urmtor:
Eu am pinea cumprat; tu ai pinea cumprat i aa mai departe.
Verbul a avea la prezent:
Eu am = ich habe = pronunie = ih habe
Tu ai = du hast = pronunie = du hast
El are = er hat = pronunie = er hat
Ea are = sie hat = pronunie = zi hat
Noi avem = wir haben = pronunie = vir habn
Voi avei = ihr habt = pronunie = ir habt
Ei ele au = sie haben = pronunie = zi habn

Dv avei = Sie haben = pronunie = zi habn


Acest timp al verbului a avea trebuie nvat pe de rost!
Model de conjugare la timpul perfectul compus:
A coace = backen
Perfectul compus
Eu am copt = ich habe gebackt = pronunie = ih habe ghebakt
Tu ai copt = du hast gebackt = pronunie = du hast ghebakt
El a copt = er hat gebackt = pronunie = er hat ghebakt
Ea a copt = sie hat gebackt = pronunie = zi hat ghebakt
Noi am copt = wir haben gebackt = pronunie = vir habn ghebakt
Voi ai copt = ihr habt gebackt = pronunie = ir habt ghebakt
Dv ai copt = Sie haben gebackt = pronunie = zi habn ghebakt
Noi am copt prjiturile = Wir haben die Kuchen gebackt = pronunie = vir habn di kuhn ghebakt
Propoziia cu negaie i verbul la timpul perfectul compus
Noi nu am copt prjiturile = Wir haben nicht die Kuchen gebackt = pronuie = vir habn di kuhn niht
ghebakt
Reinei urmtoarele:
A- Pe locul doi imediat dup persoan, la perfectul compus vei avea forma adecvat a verbului haben la
prezent.
B- Pe ultimul loc n propoziiea cu verbul la perfectul compus vei avea forma de participiu al verbului.
(copt) . inei cont c n german am copt se desparte n Eu am copt.
C- Atunci cnd nvai timpul perfectul compus nu trebuie s nvai formele de participiu pentru fiecare
persoan n parte, doarece acestea sunt identice. Dac tii verbul a avea la prezent , vei avea de nvat
doar un singur cuvnt respectiv participiul .
D- Participiul verbelor pe care le avei de conjugat l gsii acolo unde am exemplificat timpul prezent n
aceast lecie. Sunt formele care au hat n fa. i se traduc prin : fiert, necesitat / avut nevoie , cusut ,
splat , cumprat.
Alte cuvinte pentru alctuirea de propoziii:

Pentru Kochen
Ardei / plural = der Paprika / die Paprikas
Pronunie: = der pa-pri-ka / die parikas
Cartof / cartofi = die Kartoffel / die Kartoffeln
Pronunie: = di kar-to-fl / di kartofln
Varz / Verze = der Kohl / die Kohle
Pronunie : = der kol
Pentru brauchen :
detergent rufe der Waschmittel = Pronunie = va-mitl
detergent vase der Splmittel = Pronunie = piul-mitl
balsam pentru rufe der Weichspler = Pronunie = vaih-piulr
spun die Toilettenseife = Pronunie = toiletn-zaife
pasta de dini der Zahnpasta = Pronunie =an-pasta
Pentru nhen
bluza = die Bluse = pronunie = di bluze
cmaa = das Hemd = pronunie = das hemd
costumul brbtesc = der Anzug = pronunie = der Anug
fusta = der Rock = pronunie = der roc
geaca = die Jacke = pronunie = di iache
sacou = das Sakko= pronunie = das zaco
Pentru splen
linguri die Lffeln = pronunie = di loefl
furculie die Gabeln = pronunie = di gabln
lingurie die Teelffel = pronunie = di te-loefl
polonic die Schpfkelle = pronunie = di oefkele
strecurtoare = das Sieb = pronunie = das zib
Pentru kaufen
creioane die Bleistiften = pronunie = di blaitiftn
pix der Kugelschreiber = pronunie = der kuglraibr
hrtie de scris der Schreibpapier = pronunie = der raib-papir
caiet das Heft = pronunie =das heft
gum de ters der Radiergummi lschen pronunie = der radirgumi leoen
lipici der Kleber = pronunie = der kleibr

LECIA NR 3 PENTRU PERSOANE CU NIVEL 0 DE CUNOTINE N LIMBA GERMAN *


TIMPUL VIITOR AL VERBELOR
Se formeaz din timpul prezent al verbului werden . la care se adaug infinitivul verbului de
conjugat (forma din titlu sau cea gsit n dicionar)
TIMPUL PREZENT AL VERBULUI WERDEN ESTE:
Eu voi... =ich werde = pronunie = ih verde
Tu vei...= du wirst = pronunie = du virst.
El va... = er wird = pronunie = er vird...

Ea va ...= sie wird = pronunie = zi vird


Noi vom... = wir werden = pronunie = vir verdn.
Voi vei... = ihr werdet = pronunie = ir verdt...
Ei vor... = sie werden = pronunie = zi verdn...
Dv. vei ...= Sie werden = pronunie = zi verdn
Exemplificare:
n lecia nr 1 s-au dat urmtoarele verbe la infinitiv:
A fierbe mncarea = kochen = pronunie = kohn
A avea nevoie = brauchen = pronunie = brauhn
A coace = backen = pronunie = bakn
A coase = nhen = pronunie = neien
A spla vase = splen = pronunie = piuln
A cumpra = kaufen = pronunie = kaufn
Cum vom face viitorul lor?
Eu voifierbe =ich werde + kochen = pronunie = ih verde kohn
Tu vei fierbe = = du wirst + kochen = pronunie = du virst. kohn
El va fierbe = er wird + kochen = pronunie = er vird kohn
Ea va fierbe = sie wird + kochen = pronunie = zi vird kohn
Noi vomfierbe = wir werden + kochen = pronunie = vir verdn.kohn
Voi veifierbe = ihr werdet + kochen = pronunie = ir verdt kohn
Ei vor fierbe = sie werden + kochen = pronunie = zi verdn kohn
Dv. vei fierbe = Sie werden + kochen = pronunie = zi verdn kohn
*
Dac dorii s facei viitorul verbului a avea nevoie, l vei face dup aceeai regul folosind brauchen
n loc de kochen :
Exemplu:
Eu voiavea ne voie = ich werde brauchen = pronunie = ih verde brauhn Tu vei avea nevoie = = du
wirst brauchen = pronunie = du virst brauhn
Dac dorii s facei viitorul verbului a coace , l vei face dup aceeai regul folosind backen
*
Eu voi coace =ich werde backen = pronunie = ih verde bakn Tu vei coace = = du wirst backen =
pronunie = du virst bakn

Afirmaia cu verbul la timpul viitor:


Se face n felul urmtor:
PERSOANA + FORMA AUXILIARULUI WERDEN LA PREZENT + CELELALTE CUVINTE DIN
PROPOZIIE + VERBUL LA INFINITIV
Exemplu:
Maria va coase ciorapii = Maria wird die Socken nhen = pronunie = Maria vird di zokn neien
Negaia cu verbul la viitor:
Maria nu va coase ciorapii = Maria wird nicht die Socken neien = pronunie = Maria wird niht di zkn
neien
ntrebri:
Cine? = wer? = pronunie = ver
Ce? = was? = pronunie = vas
Pentru a pune ntrebri indiferent la timpul verbului , vom ncepe ntrebarea cu verbul sau dac dorim s
pune o ntrebare de genul cine? ce? , le vom pune pe acestea primele , urmate de verb.
Exemple / vb. nhen viitor :
Tu vei coase ciorapii ? = Wirst du die Socken nhen ? = pronunie = virst du di zokn neien ?
Cine va coase ciorapii? = Wer wird die Socken nhen ? = pronunie = ver vird di zokn neien ?
Ce va coase Maria? = Was wird Maria nhen? = pronunie = vas vird Maria neien?
Ce nu va coase Maria? = Was wird Maria nicht nhen ? = pronunie = vas vird Mari niht neien?
Cine nu va coase ciorapii? = Wer wird nicht die Socken nhen ? = pronunie = ver vird niht di zokn
neien?
Exerciii de fixare a celor nvate pn acum:
ncercai s traducei cte 4-5 formulri / zi - din urmtoarele:
1- Eu fierb cartofii (prezent afirmaie ) 2- Tu nu ai fiert varza (trecut + negaie)
3- El nu are nevoie de detergent (prezent + negaie)
4- Ea a splat vasele (trecut afirmaie)
5- Noi vom coase bluza (viitor afirmaie)
6- Voi nu vei cumpra ardei. (viitor + negaie)
7- Ea va coace prjituri? (ntrebare la viitor)
8- Ea nu a copt prjituri? (ntrebare la trecut)
9- Dv. vei cumpra balsam pentru rufe:? (ntrebare / viitor)
10- Avei nevoie de fust? (ntrebare prezent)
11- Corina nu a splat strecurtoarea. ( trecut + negaie)
12- Ce ai nevoie tu? (ntrebare / prezent)

13- Cine a cumprat lipiciul? (ntrebare / trecut)


14-Ea a avut nevoie de detergent de rufe? (ntrebare/ trecut)
15- Ai cumprat spun de toalet? (ntrebare / trecut)
16- Eu nu am past de dini. (prezent+ negaie)
17 Tu ai varz. ( prezent + afirmaie)
18- Dumneavoastr vei avea nevoie de detergent 19- de rufe? (ntrebare/ viitor)
20 - Cine a cusut bluza? (ntrebare / trecut)
21- Cine nu a cusut geaca? (ntrebare cu negaie / trecut)
22- Ce cumprai dv ?(ntrebare / prezent)
23 - Ce fiebei dv? ( ntrebare / prezent)
24- Ce ai fiert dv? (ntrebare / trecut)
25- Ce vei fierbe dv? (ntrebare / viitor)
26- Eu am splat lingurile, furculiele i polonicul ( afirmaie la trecut) i = und
27- Eu nu am cumprat cartofi i varz. ( trecut +negaie)
28- Cine a cumprat ardei? (ntrebare / trecut)
29- Eu nu am nevoie de caiet (prezent + negaie)
30- Dv. vei cumpra hrtie de scris? ( ntrebare viitor)
31- Dv avei bani? (ntrebare / prezent)
32- Eu am nevoie de pine (prezent afirmaie)
33- El a cumprat mere? (ntrebare / trecut)
34- Ea nu a avut nevoie de mere? (ntrebare / trecut
35 Ea va avea nevoie de ardei (afirmaie / viitor)
36- Ea are bani? (ntrebare / prezent)
37- Noi nu cumprm cartofi (prezent + negaie)
38- Voi ai cumprat ardei? ( ntrebare / trecut)
39- Cine are bani? (ntrebare / prezent)
40 Cine va avea nevoie de pine?
S ne amintim conjugarea verbelor pe de care v vei folosi pentru aceste traduceri:
A GTI , A FIERBE MNCAREA ( ALIMENTE, LEGUME) = KOCHEN
Prezent:
Eu gtesc, fierb = ich koche= pronunie = ih kohe
Tu gteti, fierbi = du kochst = pronunie = du kohst
El gtete, fierbe = er kocht = pronunie = er koht Ea gtete, fierbe = sie kocht = pronunie = zi koht
Noi gtim, fierbem = wir kochen= pronunie = vir kohn
Voi gtii, fierbei = ihr kocht = pronunie = ir koht
Ei, ele, gtesc, fierb = sie kochen= pronunie = zi kohn Dv. gtii, fiebi = Sie kochen = pronunie = zi
kohn
Afirmaii la prezent:
Eu fierb cartofii = ich koche die Kartoffeln = pronunie = ih kohe di kartofln
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
*
PERSOANA + FORMA VERBULUI CU AJUTORUL CRUIA FORMULM LA PREZENT +
CELELALTE CUVINTE

Negaie la prezent:
Eu nu fierb cartofii = ich koche nicht die Kartoffeln = pronunie = ih kohe niht di kartofln
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
PERSOANA + FORMA VERBULUI CU AJUTORUL CRUIA FORMULM LA PREZENT +
NEGAIA NICHT + CELELALTE CUVINTE
ntrebri simple la prezent
Eu fierb cartofii ?= koche ich die Kartoffeln ?= pronunie = kohe ih di kartofln
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
FORMA VERBULUI CU AJUTORUL CRUIA FORMULM LA PREZENT + PERSOANA +
CELELALTE CUVINTE
Cine fierbe cartofii ? = Wer kocht die Kartoffel ? = pronunie = ver koht di kartofln?
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )

NTREBAREA CINE? + FORMA VERBULUI LA PERS. A III-A SINGULAR CU AJUTORUL


CRUIA FORMULM LA PREZENT + CELELALTE CUVINTE
*Not: indifferent de timp pentru ntrebarea cine? se folosete forma verbului la persoana a III-a
singular adic forma pentru el sau ea
Ce fierb eu? = was koche ich? = pronunie = vas kohe ih ?
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
NTREBAREA CE? + FORMA VERBULUI CU AJUTORUL CRUIA FORMULM LA PREZENT
+ CELELALTE CUVINTE
TIMPUL TRECUT AL VERBULUI KOCHEN
Perfectul compus
Eu am fiert = ich habe gekocht = pronunie = ih habe ghekoht
Tu ai fiert = du hast gekocht = pronunie = du hast ghekoht
El a fiert = er hat gekocht = pronunie = er hat ghekoht Ea a fiert = sie hat gekocht = pronunie = zi hat
ghekoht
Noi am fiert = wir haben gekocht = pronunie = vir habn ghekoht
Voi ai fiert = ihr habt gekocht = pronunie = ir habt ghekoht
Ei ele au fiert = sie haben gekocht = pronunie = zi habn ghekoht Dv ai fiert = Sie haben gekocht =
pronunie = zi habn ghekoht
Exemplificare:
Afirmaie cu verbul la trecut:

Eu am fiert cartofii = ich habe die Kartoffeln gekocht


TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
PERSOANA + VERBUL HABEN LA PREZENT + CELELALTE CUVINTE + FORMA DE
PARTICIPIU LA VERBULUI.
Negaie
Eu nu am fiert cartofii = ich habe nicht die Kartoffeln gekocht
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
PERSOANA + VERBUL HABEN LA PREZENT + NEGAIA NICHT + CELELALTE CUVINTE +
FORMA DE PARTICIPIU LA VERBULUI.
ntrebri simple:
Eu am fiert cartofii? = habe ich die Kartoffeln gekocht
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
VERBUL HABEN LA PREZENT + PERSOANA + CELELALT CUVINTE DIN PROPOZI IE +
FORMA DE PARTICIPIU A VERBULUI CU CARE LUCRM
Eu nu am fiert cartofii? = Habe ich nicht die Kartoffeln gekocht?
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
VERBUL HABEN LA PREZENT + PERSOANA + NEGAIA NICHT + CELELALT CUVINTE DIN
PROPOZIIE + FORMA DE PARTICIPIU A VERBULUI CU CARE LUCRM
Cine a fiert cartofii? = Wer hat die Kartoffeln gekocht?
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
NTREBAREA CINE? + VERBUL HABEN LA PREZENT PERSOANA A IIIA- SINGULAR +
CELELALTE CUVINTE DIN PROPOZIIE + FORMA DE PARTICIPIU A VERBULUI CU CARE
LUCRM
Ce am fiert eu?
Was habe ich gekocht?
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
NTREBAREA CE? + VERBUL HABEN LA PREZENT + PERSOANA + FORMA DE PARTICIPIU
A VERBULUI CU CARE LUCRM
TIMPUL VIITOR AL VERBULUI KOCHEN
Eu voi fierbe = ich werde kochen= pronunie = ih verde kohn

Eu vei fierbe = du wirst kochen= pronunie = du virst kohn


El va fierbe = er wird kochen = pronunie = er vird kohn Ea va fierbe = sie wird kochen= pronunie = vir
verdn kohn
Noi vom fierbe = wir werden kochen = pronunie = ir verdt kohn Voi vei fierbe = ihr werdet kochen =
pronunie = ir verdt kohn
Ei, ele, vor fierbe = sie werden kochen = pronunie = zi verdn kohn Dv. vei fierbe = Sie werden kochen
= pronunie = zi verdn kohn
Afirmaie cu verbul kochen la viitor:
Eu voi fierbe cartofii = ich werde die Kartoffeln kochen = pronunie = ih verde di kartofln kohn
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
PERSOANA +VERBUL WERDEN LA PREZENT + CELELALTE CUVINTE DIN PROPOZI IE +
FORMA DE INFINITIV A VERBULUI CU CARE LUCRM (FORMA DIN TITLU SAU CEA
GSIT N DICIONAR )
Negaie cu verbul la viitor
Eu nu voi fierbe cartofii = ich werde nicht die Kartoffeln kochen = pronunie = ih verde niht di
kartofln kohn
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
PERSOANA +VERBUL WERDEN LA PREZENT + NEGAIA NICHT + CELELALTE CUVINTE
DIN PROPOZIIE + FORMA DE INFINITIV A VERBULUI CU CARE LUCRM
ntrebri simple:
Eu voi fierbe cartofii? = werde ich die Kartoffeln kochen = pronunie = verde ih di kartofln
kohn ?
TOPICA ESTE URMTOAREA: (FELUL CUM ARANJM CUVINTELE )
VERBUL WERDEN LA PREZENT + PERSOANA + CELELALTE CUVINTE DIN PROPOZI IE +
FORMA DE INFINITIV A VERBULUI CU CARE LUCRM

Eu nu voi fierbe cartofii? = werde ich nicht die Kartoffeln kochen?


VERBUL WERDEN LA PREZENT + PERSOANA + NEGAIA NICHT + CELELALTE CUVINTE
DIN PROPOZIIE + FORMA DE INFINITIV A VERBULUI CU CARE LUCRM
Cine va fierbe cartofii? = wer wird die Kartoffeln koche? = ver vird di kartofln kohn ?
NTREBARE CINE? + FORMA VERBULUI WERDEN LA PERSOANA A III-A SINGULAR +
CELELALTE CUVINTE DIN PROPOZIIE + FORMA DE INFINITIV A VERBULUI CU CARE
LUCRM

Ce voi fierbe eu? = was werde ich kochen? = pronunie = vas verde ih kohn?
NTREBARE CE? + FORMA VERBULUI WERDEN LA PREZENT + PERSOANA + FORMA DE
INFINITIV A VERBULUI CU CARE LUCRM
A avea nevoie = brauchen = pronunie = brauhn
Prezent:
Eu am nevoie = ich brauche = pronunie = ih brauhe
Tu ai nevoie = du brauchst= pronunie = du brauhst
El are nevoie = er braucht = pronunie = er brauht
Noi avem nevoie = wir brauchen = pronunie = vir brauhn
Voi avei nevoie = ihr braucht = pronunie = ir brauht
Ei ele au nevoie = sie brauchen = pronunie = zi brauhn
Not: ndiferent de timpul verbului, la persoana a III singular i plural , formele de conjugare sunt la fel
dup cum urmeaz:
Pentru ea = forma verbului este la fel cu cea pentru el
Pentru Dv. , forma verbului este identic cu cea petru ei, ele.
Timpul trecut al verbului brauchen
Perfectul compus
Eu am avut nevoie = ich habe gebraucht = pronunie = ih habe ghebrauht
Tu ai avut nevoie = du hast gebraucht = pronunie = du hast gebrauht
El a avut nevoie = er hat gebraucht = pronunie = er hat ghebrauht
Noi am avut nevoie = wir haben gebraucht = pronunie = vir habn ghebrauht
Voi ai avut nevoie = ihr habt gebraucht = pronunie = ir habt ghebruht
Ei, ele au avut nevoie = sie haben gebraucht = pronunie = zi habn ghebrauht
Viitor
Eu voi avea nevoie = ich werde brauchen = pronunie = ih verde brauhn
Tu vei avea nevoie = du wirst brauchen = pronunie = du virst brauhn
El va avea nevoie = er wird brauchen = pronunie = er vird brauhn
Noi vom avea nevoie = wir werden brauchen = pronunie = vir verdn brauhn
Voi vei avea nevoie = ihr werdet brauchen = pronunie = ir verdt brauhn
Ei, ele vor avea nevoie = sie werden brauchen = pronunie = zi verdn brauhn **

CONJUGAREA VERBULUI BACKEN = A COACE


PREZENT
Eu coc = ich backe = pronunie = ih bake
Tu coci = du bckst = pronunie = du bext
El coace = er bckt = pronunie = er bekt
Noi coacem = wir backen = pronunie = vir bakn
Voi coacei = ihr backt = pronunie = ir bakt
Ei ele coc = sie backen = pronunie = zi bakn
**

TRECUT
Eu am copt = ich habe gebacken = pronunie = ih habe ghebakn
Tu ai copt = du hast gebacken = pronunie = du hast ghebakn
El a copt = er hat gebacken= pronunie = er hat ghebakn
Noi am copt = wir haben gebacken= pronunie = vir habn ghebakn
Voi ai copt = ihr habt gebacken= pronunie = ir habt ghebakn
VIITOR
Eu voi coace = ich werde backen = pronunie = ih verde bakn
Tu vei coace = du wirst backen = pronunie = du virst bakn
El va coace = er wir backen = pronunie = er vird bakn
Noi vom coace = wir werden backen = pronunie = vir verdn bakn
Voi vei coace = ihr werdet backen = pronunie = ir verdt bakn
Ei ele vor coace = = sie werden backen = pronunie = zi verdn bakn
Conjugarea verbului nhen = a coase
Prezent
Eu cos =ich nhe = pronunie = ih neie
Tu coi = du nhst = pronunie = du neist
El coase = er nht = pronunie = er neit
Noi coasem = wir nhen = pronunie = vir neien
Voi coasei = ihr nht = pronunie = ir neit
Ei ele cos = sie nhen = pronunie = zi neien
Perfectul compus
Eu am cusut = ich habe genht = pronunie = ih habe gheneit
Tu ai cusut = du hast genht = pronunie = du hast gheneit
El a cusut = er hat genht = pronunie = er hat gheneit
Noi am cusut = wir haben genht = pronunie = vir habn gheneit
Voi ai cusut = ihr habt genht = pronunie = ir habt gheneit
Ei ele au cusut = sie haben genht = pronunie = zi habn gheneit
Viitor:
Eu voi coace = ich werde nhen = pronunie = ih verde neien
Tu vei coace = du wirst nhen= pronunie = du virst neien
El va coace = er wird nhen = pronunie = er vird neien
noi vom coace = wir werden nhen = pronunie = vir verdn neien
Voi vei coace = ihr werdet nhen = pronunie = ir verdt neien
Ei ele vor coace = sie werden nhen = pronunie = zi verdn neien
Conjugarea verbului :
A spla (se folosete pt vase , legume, fructe) = splen = pronunie = piuln
Prezent:
Eu spl = ich sple = pronunie = ih piule
Tu speli = du splst = pronunie = du piulst
El spal = er splt = pronunie = er piult
Noi splm = wir splen = pronunie = vir piuln

Voi splai = ihr splt = pronunie = ir piult


Ei ele spal = sie splen = pronunie = zi piuln
Perfectul compus:
Eu am splat = ich habe gesplt = pronunie = ih habe ghepiult
Tu ai splat = du hast gesplt = pronunie = du hast ghepiult
El a splat = er hat gesplt = pronunie = er hat ghepiult
Noi am splat = wir haben gesplt = vir habn ghepiult
Voi ai splat = ihr habt gesplt = pronunie = ir habt ghepiult
Ei ele au splat = sie haben gesplt = pronunie = zi habn ghepiult
Viitor:
Eu voi spla = ich werde splen = pronunie = ih verde piuln
Tu vei spla = du wirst splen = pronunie = du virst piuln
El va spla = er wird splen = pronunie = er vird piuln
Noi vom spla = wir werden splen = pronunie = vir verdn piuln
Voi vei spla = ihr werdet splen = pronunie = ir verdt piuln Ei ele vor spla = sie werden splen =
pronunie = zi verdn piuln
*
Conjugarea verbului
A cumpra = kaufen

Prezent
Eu cumpr = ich kaufe = pronunie = ih kaufe
Tu cumperi = du kaufst = pronunie = du kaufst
El cumpr = er kauft = pronunie = er kauft
Noi cumprm = wir kaufen = pronunie = vir kaufn
Voi cumprai = ihr kauft = pronunie = ir kauft
Ei, ele, cumpr = sie kaufen = pronunie = zi kaufn
Perfectul compus
Eu am cumprt = ich habe gekauft = pronunie = ih habe ghekauft
Tu ai cumprat = du hast gekauft = du pronunie = du hast ghekauft
El a cumprat = er hat gekauft = pronunie = er hat ghekauft
Noi am cumprat = wir haben gekauft = pronunie = vir habn ghekauft
Voi ai cumprat = ihr habt gekauft = pronunie = ir habt ghekauft
Ei, ele, au cumprat = sie haben gekauft = pronunie = zi habn ghekauft
Viitor
Eu voi cumpra = ich werde kaufen = pronunie = ih verde kaufn
Tu vei cumpra = du wirst kaufen = pronunie = du virst kaufn
El va cumpra = er wird kaufen = pronunie = er vird kaufn
Noi vom cumpra = wir werden kaufen = pronunie = vir verdn kaufn
Voi vei cumpra = ihr werdet kaufen = pronunie = ir verdt kaufn
Ei ele vor cumpra = sie werden kaufen = pronunie = zi verdn kaufn
Conjugarea verbului haben = a avea
Prezent:

Eu am = ich habe = pronunie = ih habe


Tu ai = du hast = pronuie= du hast
El are = er hat = pronunie = er hat Noi avem = vir haben = pronunie = vir habn
Voi vei = ihr habt = pronunie = ir habt
Ei, ele au = sie haben = pronunie = zi habn
Perfectul compus
Eu am avut = ich habe gehabt = pronunie = ih habe ghehabt
Tu ai avut = du hast gehabt = pronunie = du hast ghehabt
El a avut = er hat gehabt = pronunie = er hat ghehabt
Noi am avut = wir haben gehabt = pronunie = vir habn ghehabt
Voi ai avut = ihr habt gehabt = pronunie = ir habt ghehabt
Ei, ele au avut = sie habe gehabt = zi habn ghehabt
Viitor
Eu voi avea = ich werde haben = pronunie = ih verde habn
Tu vei avea = du wirst haben = pronunie = du virst habn
El va avea = er wird haben = pronunie = er vird habn
Noi vom avea = wir werden haben = pronunie = vir verdn habn
Voi vei avea = ihr werdet habe = pronunie = ir verdt habn
Ei ele vor avea = sie werden haben = pronunie = zi verdn habn