Sunteți pe pagina 1din 14

3/26/2014

COALA GIMNAZIAL
GHEBOIENI

PROIECT DE LECIE CLS A- VII - A

Prof. Sndulescu Silviu-Mihi

Date de identificare:
Data: 26.03.2014
Locul de desfasurare: coala Gimnazial Gheboieni
Clasa: a VII a
Cadrul didactic : Sndulescu Silviu Mihi

Construcia:
Aria curriculara: Tehnologii
Disciplina de invatamant : Informatic.
Subiectul: Formatarea paginilor,numerotarea paginilor, formatarea caracterelor
Tipul lectiei : Lecie mixt.
Tipul orei: Ora de laborator.
Scopurile lectiei : Dobndirea de abiliti de lucru legate de formatarea textului
i numerotarea paginilor.

2|Pagina

Obiective de referin

s implementeze documente utiliznd un soft adecvat.


s urmareasc toate etapele de realizare a unui document.

Obiective cadru

realizarea unui documentutiliznd Microsoft Word

Obiective operaionale

S scrie i s formateze un text.


S implementeze un document ce conine formatri de text, imagini,
numerotarea i formatarea paginilor.
S modifice un document Word.

Obiective cu efect asupra


personalitii/Competene derivate:
COGNITIVE:
s cunoasca rolul i eficiena utilizrii diferitelor tipuri de documente.
s cunoasac modul de utilizare a instrumentelor legate de formatarea textului.
s-i formeze deprinderile de a mnui interfaa Word.
AFECTIVE:
dispoziia de receptare,contientizarea,satisfacia de a ti.
PSIHOMOTORII:
s gestioneze rapid i eficient orice proiect care se preteaz a fi implementat utiliznd
Word.

3|Pagina

Elaborarea unor produse


utilizabile care s dezvolte
spiritul inventiv i
creativitatea.
Cunoaterea modului de
utilizare a unor medii
informatice de lucru.

Competene
generale

Strategii didactice :

Metode i procedee :
explicaie , exerciiu ,
conversaie ,
expunere .

Enumerarea i aplicarea
operaiilor de baz necesare
prelucrrii unui text
Utilizarea operaiilor de baz
n procesarea textului
Utilizarea avansat a editorului
de texte
Realizarea unor aplicaii
practice

Competene
specifice

Durata :

50 minute.

Bibliografie specific

Curs - Utilizarea
calculatorului
personal.

Propunator :

Sndulescu SilviuMihi.

Mijloace de
nvmnt:calculato
are ,proiector,
Prezentare
PowerPoint, Faronics
Insight.

Forma de organizare :
frontal, grupal.

4|Pagina

Desfurarea leciei
1. Moment organizatoric . (5 minute)

Asigurarea condiiilor didactico-materiale. Test funcionare calculatoare,


instalare proiector, Faronics Insight, Internet.
Verificarea prezenei i a aspectelor de disciplin colar. Astzi n data de
26.03.2014 avem urmtorii abseni..

2. Verificarea cunotinelor anterioare. (5 minute)


1.
2.
3.
4.

Pentru ce putem utiliza aplicaia Word?


Cum se lanseaz n execuie aplicaia Word?
Care este extensia unui fiier salvat in Word?
Cum se poate salva un document?

3. Anunarea temei i a obiectivelor. (2 minute)

Obiective:
O1 s scrie/copieze un text.
O2 - s identifice grupurile de butoane Font, Paragraf, Header & Footer.
O3 s precizeze rezultatele execuiei butoanelor din aceste grupuri.
O4 - s utilizeze corect butoanele din grupurile Font, Paragraf, Header & Footer.
O5 - s implementeze un document pentru o tem dat folosind formatrile
textului.
5|Pagina

4. Prezentarea noului coninut. (30 minute)

Adugarea unei numerotri standard paginilor


Adgarea unui text n document
Formatarea textului

Adugarea unei numerotri standard paginilor

6|Pagina

Adugarea unui text n document


Exist cteva tipuri de text pe care avei posibilitatea s le adugai unui document:
Text direct n document
Text ntr-o caset text (text box)
Text ce poate fi adugat n orice form desenat
Text WordArt- text decorativ introdus prin intermediul unor abloane ce ofer
un aspect spectaculos.

Formatarea textului
Formatarea textului se refer att la alegerea tipului de font, a stilului fontului, a
dimensiunii sau culorii lui, ct i la alegerea distanei (spaierii) dintre caractere.
nainte de face orice formatare textul trebuie selectat. Dac nu este selectat un
text, atunci formatrile stabilite se vor aplica textului care se va introduce ncepnd cu
poziia curent a cursorului text (punctului de inserie).
Putei schimba apariia oricrui text din componena prezentrii. Pentru aceasta
trebuie mai nti s-l selectai, dup care lansai comanda de formatare dorit:
butoanele de comenzi vizibile din fila Pornire grupurile Font i Paragraf (fila
Home grupurile Font i Paragraph), precum i comenzile din casetele de dialog
corespunztoare care se deschid prin clic pe butonul lansator , asociat fiecrui grup.

7|Pagina

Folosirea formatrii de tip: Aldin (Bold), Cursiv (Italic), Subliniere (Underline)

Folosirea diferitelor culori n text

8|Pagina

Modificarea textului n majuscule, minuscule etc.

9|Pagina

Proiect :
Realizai un document n Word cu tema Utilizarea n siguran a telefonului mobil
Proiectul va avea urmtoarea structur:
Pagina 1: Titlul Utilizarea n siguran a telefonului mobil scris cu WordArt
Inserai o forma dreptunghi cu colurile rotunjite colorat cu verde, aliniat la
dreapta
Inserai o imagine specific cu fundal transparent
Inserai numr de pagin colorat cu verde
Pagina 2: Inserai o forma dreptunghi cu colurile rotunjite colorat cu verde, aliniat la
dreapta
Inserai patru casete text. Toate cele patru casete vor conine text cu fontul Comic
Sans, dimensiunea 14.
Prima caset text : scris ngroat, nclinat, ngoat
A doua caseta text: list cu marcatori, la fiecare marcator o alt culoare
A treia caset text : scris subliniat
A patra caset text: scris ngroat i colorat cu verde nchis
Pagina 3: Inserai o forma dreptunghi cu colurile rotunjite colorat cu verde, aliniat la
dreapta
Inserai o imagine specific cu fundal transparent

10 | P a g i n a

11 | P a g i n a

Furtul
Prinii trebuie s i informeze copiii c telefoanele mobile sunt obiecte
care atarag furturile.
Prin urmare, trebuie s fie ateni. Dei exist modaliti de a evita posibilitatea
furtului, dac totui se ntmpl, nc putem evita alte consecine neplcute.

Sfaturi utile pe care prinii le pot da copiilor:

S nu expun demonstrativ telefonul mobil, ci s l in ntr-un loc ferit (geant)


, atunci cnd nu l folosesc.
S nu permit altor persoane s le utilizeze telefoanele mobile, n special
Strinilor dac nu este un caz de urgen, chiar i ntr-un asemenea caz, s
le utilizeze doar n prezena acestora.
n cazul n care sunt victimele unui furt, nu trebuie s opun rezisten,
ntruct sigurana fizic este mai important dect pierderea telefonului
S i informeze imediat parinii n cazul unui furt, astfel nct acetia s ia
Msurile adecvate pentru a dezactiva cartela SIM.

Accidente
Utilizarea telefoanelor mobile necesit atenia noastr, att la folosirea acestora, ct i
la schimbul de SMS-uri, MMS-uri sau a oricrui alt serviciu.

Sfaturi utile pe care prinii le pot da copiilor:


S nu foloseasc telefoanele mobile atunci cnd merg pe strad, pe jos sau pe biciclet,
ntruct utilizarea unui telefon mobil distrage atenia si poate duce la accidente

12 | P a g i n a

13 | P a g i n a

5. Concluzii asupra leciei. (5 minute)

Ce ai nvat n acest prezentare ?

S scriei/copiai un text.
S identificai grupurile de butoane Font i Paragraf, Header & Footer.
S precizai rezultatele execuiei butoanelor din aceste grupuri.
S utilizai corect butoanele din grupurile Font i Paragraf, Header & Footer.
S implementai un document pentru o tem dat folosind formatrile textului.

6. Tem. (3 minute)

Proiect:
La documentul realizat n laborator adugai o nou pagin n care s ilustrai alte sfaturi
pentru utilizarea telefonului mobil.

14 | P a g i n a

S-ar putea să vă placă și