Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

Aria curricular: Limb i comunicare


Locul:
Clasa: a VI-a
Obiectul: Limba i literatura roman
Subiect: Momentele subiectului Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi
Tipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunostine
Competente specifice
1.2. s sesizeze sensul unitilor lexicale noi n funcie de context;
2.1. s realizeze nlnuirea corect a ideilor ntr-un mesaj oral;
3.1. s deosebeasc elementele de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
Competene derivate (obiective operationale):
O1 s recunoasc modul de expunere dominant n diverse fragmente;
O2 s identifice ordinea logic i cronologic a ideilor/ntmplrilor din text;
O3 s alctuiasc rezumatul textelor Sobieski i romnii i D-l Goe, conform momentelor subiectului;
O4 s formuleze opinii referitoare la necesitatea respectrii ordinii etapelor textului literar / a unor activiti zilnice, aducnd
argumente.
Metode i procedee: conversaia euristic, conversaia de verificare, problematizarea, nvarea prin descoperire, explicaia,
exerciiul.
Forme de organizare: frontal, pe grupe i individual
Bibliografie:
1. Szekely, Eva Monica, Didactica limbii i literaturii romne la ciclurile gimnazial i liceal, Trgu Mure, 2006.
2. erban, Anca, erban, Sergiu, Manual de Limba romn clasa a VI-a, Ed. All, Bucureti, 2003.
3. Negruzzi, Costache, Opere Alese I, Proz, Ed. de Stat pentru Literatur i Art, Bucureti, 1973.

Momente/timp Activitatea Activitatea elevilor Metode Evaluare


propuntorului
Evocarea - verificarea absenilor
15 min. - verificarea i corectarea temei pentru acas - conversaia de
-verificarea cunotinelor din lecia - scriu individual, la tabl, verificare
anterioar: scriu pe tabl titlul leciei cerinele date ( ex.: dialog, - brainstorming
anterioare Sobieski i romnii i propun Sobieski, moldovenii, Cetatea
elevilor s-i reaminteasc i s scrie n Neamului, lupta, spnzurtoare,
jurul titlului, pe tabl, idei/noiuni legate de .a.)
acesta.
Dup ce elevii emit idei i preri despre Naraiunea, dialogul i - conversaia
titlul dat, selectez cteva noiuni descrierea sunt moduri de
reprezentative i le cer elevilor s-i expunere folosite de autor ntr-o
reaminteasc modurile de expunere oper epic.
caracteristice operei epice.
Realizarea Propun elevilor s identifice n reeaua - identific ntmplrile prin care - exerciiul
sensului creat cteva ntmplri semnificative din trec personajele
25 min. lecia Sobieski i romnii.
Aceast succesiune de ntmplri, - ascult contient
prezentate ntr-o anumit ordine, prin care
se dezvluie caracterele personajelor, se
numete subiect .
- scriu pe tabl titlul, autorul i definiia
subiectului unei opere literare i cer copiilor
s scrie i ei n caiete aceste date
Sobieski i romnii - scriu n caiete - conversaia
de Costache Negruzi
-Momentele subiectului-

Succesiunea de ntmplri,
prezentate ntr-o anumit ordine, prin care
se dezvluie caracterele diferitelor
personaje, se numete subiect. - elevii vor fi
Propun elevilor s identifice n textul studiat Sobieski mpreun cu oastea sa, - exerciiul apreciai pe tot
o prim ntmplare/situaie. se ntorc nfrni spre Polonia. parcursul leciei
Prezint aceast situaie ca fiind una Elevii i reamintesc de cele n funcie de
iniial, de la care pleac ntreaga aciune a nvate n clasa a V-a, i anume, rspunsurile
operei. Scrie pe tabl: c opera epic pleac de la o oferite
Opera epic are o parte situaie iniial, intervine apoi
introductiv, n care sunt prezentate locul i un fapt care modific aceast
timpul desfurrii aciunii situaie iniial, ajungndu-se - conversaia
(EXPOZIIUNEA) astfel la o situaie final. - exerciiul
Un fapt sau o ntmplare - scriu n caiete
declaneaz aciunea i i d un anumit
curs (INTRIGA)
Aciunea se desfoar, faptele i
ntmplrile continundu-se unele pe altele
(DESFURAREA ACIUNII)
Desfurarea aciunii atinge
maximum de intensitate (PUNCTUL
CULMINANT)
Lanul ntmplrilor are un sfrit,
oferind cititorului soluia pe care o
imagineaz autorul pentru desfurarea
faptelor. (DEZNODMNTUL)
Propun elevilor s lase un spaiu liber,
necompletat, n parantez, i notez pe tabl,
amestecate, noiunile corespunztoare
fiecrui moment al subiectului. Lucreaz pe grupe, mai nti pe - explicaia

V mprii n 5 grupe, fiecare grup va caiete, apoi la tabl, alegnd i - exerciiul

rezuma pe caiete, i apoi la tabl, aciunea noiunea corespunztoare

corespunztoare a cte unui moment al momentului rezumat

subiectului din lecia Sobieski i romnii, i


va alege termenul potrivit pentru momentul
subiectului povestit.
Reflecia Rspund la ntrebri. - problematizarea - apecierea
10 min Propun elevilor s inverseze imaginar, unele verbal

dintre momentele subiectului nvate i/sau


s elimine unul dintre ele, i s
argumenteze, cu cuvinte proprii, de ce e
nevoie de o anumit ordine n prezentarea Avem nevoie de ordine i n viaa
unei opere literare. de zi cu zi, n desfurarea
Doar n pe parcursul prezentrii unei opere orelor la coal, a activitilor
literare e nevoie de o anumit ordine? De din afara colii,n familie, etc.
ce?

Propun ca tem pentru acas, rezumatul


unei alte opere epice nvate (D-l Goe, de
I.L.Caragiale), respectnd momentele
subiectului nvate.
Oglinda tablei

- REEA -
leii

naraiune
OPER
EPIC
regele Poloniei

Moldova
toamna
TOTALITATEA
NTMPLRILOR

ofieri

SOBIESKI I ROMNII
descriere
SUBIECTUL
OPEREI
spnzurtoare

dialog
lupta
Cetatea Neamului

strjerii
iertare
SOBIESKII I ROMNII
de Costache Negruzzi

- Momentele subiectului-

Succesiunea de ntmplri, prezentate ntr-o anumit ordine, prin care se dezvluie caracterele diferitelor personaje, se numete
subiect.
Opera epic are o parte introductiv, n care sunt n toamna anului 1686, Sobieski se retrage mpreun cu
armata sa spre Polonia, trecnd prin apropierea Cetii
prezentate locul i timpul desfurrii aciunii Neamului.
(EXPOZIIUNEA)

Un fapt sau o ntmplare declaneaz aciunea i i d Dorind s se rzbune pe domnul Cantemir al Moldovei,
regele hotrte cucerirea cetii.
un anumit curs (INTRIGA)

Aciunea se desfoar, faptele i ntmplrile Cei nousprezece pliei moldoveni in piept cu vitejie
atacului armatei leilor, chiar dac sunt depii numeric de
continundu-se unele pe altele (DESFURAREA ACIUNII) acetia din urm. Dup patru zile de lupt, moldovenii rmai
se nvoiesc s se predea.

Desfurarea aciunii atinge maximum de intensitate


La ieirea plieilor din cetate, mnios c un numr att
(PUNCTUL CULMINANT)
de mic de ostai i-a pricinuit pierderi foarte mari, Sobieski
hotrte spnzurarea moldovenilor.
Lanul ntmplrilor are un sfrit, oferind cititorului
soluia pe care o imagineaz autorul pentru desfurarea La intervenia lui Iablonovski, regele Poloniei i iart i
i elibereaz pe pliei.
faptelor. (DEZNODMNTUL)

S-ar putea să vă placă și