Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

VARIAIA POSTURILOR BILANIERE


prof. Popa Victoria

COALA: Colegiul Economic Dionisie Pop Marian Alba Iulia


CLASA: X
OBIECT: Contabilitatea unitii economice
TEMA: 1.2.1.3. Variaia posturilor bilaniere
TIMP: 1 or
DATA:
LOC DE DESFURARE: sala de clas
PROFESOR: ec. Popa Victoria

Obiective operaionale performative:


- elevii s precizeze i s scrie categoriile de modificri din bilanul contabil orizontal generate de
multitudinea operaiilor economico-financiare n masa elementelor patrimoniale, innd cont de
ecuaia fundamental a bilanului orizontal
- elevii s precizeze i s scrie categoriile de modificri din bilanul contabil vertical generate de
multitudinea operaiilor economico-financiare n masa elementelor patrimoniale, innd cont de
ecuaia de principiu a bilanului vertical

Obiective cu efecte asupra personalitii:


a) cognitive:
- s determine modificrile n structura elementelor de activ i de pasiv
- s determine modificrile n volumul elementelor de activ i de pasiv
b) afective: atenia controlat asupra tipurilor de modificri bilaniere, satisfacia de a se forma
personal
c) psihomotorii: s-i formeze abilitatea de a stabili tipurile de modificri bilaniere
Obiectivul fundamental: dobndirea de cunotine privind tipurile de modificri bilaniere / explicarea
tipurilor de modificri bilaniere

Tipul leciei: de formare de priceperi i deprinderi practice

Metode i procedee: conversaia, problematizarea, explicaia, algoritmizarea

Material didactic: cret colorat, scheme grafice, fie de lucru


Bibliografie: - Moroan Ioan, Contabilitatea general a firmei, Editura Evcont Consulting, Suceava,
2004
Desfurarea leciei

EVENIMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVULUI


LECIEI PROFESORULUI
Moment organizatoric Verific prezena, disciplina Elevii rspund
colar, i pregtete
materialul didactic
Prezentarea temei i Profesorul prezint tema care Elevii prezint caietele
obiectivelor trebuie s fie rezolvat de
elevi sub form de operaii pe
baza fiei de lucru.
Profesorul prezint
obiectivele.
Verificarea cunotinelor Se pun ntrebri pentru a Elevii rspund la ntrebri
necesare rezolvrii temei verifica dac elevii au
cunotinele necesare
rezolvrii temei
Munc independent Profesorul urmrete Elevii rezolv independent
activitatea elevilor i i sprijin problemele aplicative
pe cei care ntmpin greuti
Stabilirea rezultatelor Comunic rezultatele corecte Confrunt rezultatele corecte
cu cele nscrise n caiet i
efectueaz corectarea
Tem pentru acas Profesorul comunic Elevii scriu
coninutul temei ( ex. 6 pg. 18)
Concluzii i aprecieri Se concluzioneaz asupra Elevii ascult
activitii elevilor, se relev
greelile tipice i netipice i se
fac aprecieri asupra efortului
depus de elevi

S-ar putea să vă placă și