Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Profesor: SPNU MARIANA


coala: Radovanu
Clasa: a-V-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Substantivul.
Tipul leciei Consolidare
Timp de lucru: 50`

Obiective operaionale:

01 . s identifice substantivele;
02. s enumere categoriile gramaticale specifice substantivului;
03..s arate ce funcii sintactice pot indeplini substantivele:
05.s construiasc enunuri cu substantive;
06.s demonstreze competene n analiza morfo-sintactic a
substantivelor;
07.s decline substantivele;
08s identifice tipul de articolele care insoesc substantivele;
09.s acorde corect articolul cu substantivul determinat;
10.s identifice prepoziiile care nsoesc substantivele specifice
fiecrui caz;
11.s cunoasc topica, punctuaia i ortografia substantivelor;
12.s sesizeze frecvena acestei pri de vorbire n comunicarea de
zi cu zi;

Obiective formativ- educative:

13.s dovedeasc abiliti de sintetizare a informaiei i de


utilizare logic a acesteia n contexte noi;
14.s-i dezvolte atenia concentrat, distributiv, spiritul de
observaie;
15.s-i dezvolte gndirea i limbajul;
16.s-i formeze deprinderile de comunicare scris;
17.s fac dovada unor deprinderi de lucru cu fie, de a rezolva
exerciii specifice temei, i a capacitii de efort
intelectual individual;

Strategia didactic,exersativ
Resurse procedurale: explicaia, conversaia,lucrul cu fie, observaia
independent,
Resurse materiale: fiele de lucru ,sala de
clas, tabla;
Forme de organizare: activitatea frontal alternativ cu activitatea independent
individual.
Material bibliografic:*Alexandru Crian, Sofia Dobra,Florentina Smihian,Limba
romn, manual pentru clasa a-V-a. Editura
Humanitas Educational;
* tefania Popescu,Gramatica practic a limbii romne cu o
culegere de exerciii, Editura Didactic i
pedagocic, Bucureti,1983;
*Constantin Parfene,Metodica studierii limbii i literaturii
romne n coal, Editura Polirom
,Iai,1999;
*Gramatica limbii romne, Bucureti,1993;

Scenariu didactic:

Nr Secventele Obiective Continutul Sarcini de Strategii Evaluare


crt lectiei de lectiei lucru pentru didactice
referinta elevi
1 Organizarea -salutul -pregatirea conversatia
clasei -prezenta pentru lectie frontala
pentru pregatirea
activitatea materialelor
individuala necesare
1 desfasurarii
lectiei
2 Verificarea 03 -verific tema prezentarea conversatia evaluare
temei calitativ si temei frontala orala
si actualizarea cantitativ in
cunostintelor 02 timp ce unii prezentarea conversatia
asimalate elevi citesc orala a catihetica
anterior rezolvarea cunostintelor
5 05 acesteia
-pun intrebari
pentru a
reactualiza
cunostintele
teoretice
asimilate
privind
substantivul,
functiile
sintactice ale
acestuia, de
cine este
determinate
3 Captarea -spun elevilor explicatia
atentiei ca substantivul
1 este o parte de
vorbire care conversatia
contribuie in
mare masura la
nuantarea
comunicarii
prin valorile
stilistice
imprimate
exprimarii si
ca atare trebuie
sa i se acorde
atentie din
necesiti
practice de
utilizare
corect i
expresiv
4 Anunarea -anun scriu titlul in explicatia
temei rezolvarea pe caiete:
leciei, a parcursul orei Exercitii
tipului ei a diverse
i a exercii pentru
obiectivelor a sistematiza
operaionale cunostintele
1 acumulate
despre
substantiv
-scriu titlul pe
tabla :

Exercitii
5 Prezentarea -impart fisele -primirea conversatia
sarcinilor de lucru fiselor frontala
de invare -verific oral -pregatirea
1 fisele date spre pentru
rezolvare activitate
6 Dirijarea 01 -prezint o tabla -refac exemple de evaluare
procesului magnetica cu definitia identificare orala
de mai multe substantivului
recapitulare si piese aranjate aranjand
sistematizare ; 02 aleatoriu si cer corect piesele
asigurarea elevilor sa
feed-back- refaca puzzle- citesc textele,
ului, a ul din care sa identifica Observatia
retentiei si 03 reiese definitia substantivele
transferului substantivului.
27-28 06 (Anexa 1) -identifica
-antrenez functiile
elevii intr-o sintactice ale
07 activitate pe acestora si
grupe cu partile de
sarcina de a propozitie pe
identifica si care le
b01 analiza determina
substantivele -completeaza exercitiul sa
din textele de schema pe brainstorming formuleze
pe fisele de caiet enunturi
lucru(Anexa2) -formuleaza conversatia corecte si
Va castiga oral enunturi frontala complete
grupa care
rezolva mai --citesc
repede sarcina enunturile,
-dupa timpul identifica
afectat substantivele
activitatii si le
independente analizeaza
(10) se
constata prin
conversatie
rezultatele la exercitiul
care cele doua
grupe ajung.Pe
masura ce se
constata modul
in care elevii -sa
analizeaza si formuleze
motiveaza exercitiul enunturi
constatarile lor -evaluare
, sunt pusi sa orala
elaboreze o -sa aleaga
schema a exemple
substantivului, corecte
schema ce se
va scrie pe
tabla cat mai
ordonat si
simetric Observatia
-concomitent
cu
identificarea si
analizarea
substantivelor
din fise,
elevilor li se va
cere sa creeze
si ei enunturi
cu
substantive ;
-feed-back-ul
are loc
permanent, pe
parcursul
conversatiei, in
cadrul analizei
si se
concretizeaza
prin aprecieri
verbale facute
de profesor sau
prin solicitarea
unor exemple
formulate de
elevi
-la sfarsitul
discutiilor pe
tabla se va afla
schema
substantivului
(Anexa 4),
definitia
acestuia(Anexa
1), si
rezolvarea
exercitiilor din
anexa 2.
7 Evaluare 08 -dau ca -rezolva explicatia
sumativa activitate cerintele fisei
12-13 independenta exercitiul
in clasa
rezolvarea -evaluare
unui test -citesc munca sumativa
(Anexa 3) rezultatele independenta
-verific oral obtinute
fisa data spre
rezolvare
-dupa
circumstantele
testului se
controleaza
prin sondaj sau
il corectez si
evaluez la toti
elevii prin
cercetarea
testelor acasa
8 Transfer -tema pentru -notarea explicatia
1 acasa temei
pagina 67, -evaluare
exercitiul 1 conversatia orala
-observatii
generale
asupra
activitatii
elevilor
-anunt tema
pentru ora
urmatoare
Anexa 1.

2).fiine

6).este

7).care denumete
1). flexibil

8).Substantivul
3).partea de vorbire
5).lucruri

4). i fenomene ale naturii

8,6,3,1,7,2,5,4
Anexa 2
Grupa 1

La orizont se zrete i de aici satul Brlogu. Pata roie e acoperiul castelului


Ghiculetilor...ntr-o ulicioar pe stnga i arta i conacul moiei Vaideei, n care locuia
arendaul Cosma...
Liviu Rebreanu, Rscoala

Se vede c domnului Wondracek i plcea ncurcala lui...Mai puse cteva


ntrebri lui Huu...,apoi iar se leg de Budulea cel btrn.. .
Ioan Slavici, Budulea Taichii

Dulul sui sprinten pe urmele ei. l puse lng cal, paznic mpotriva
trectorilor.Apoi cotrobi n bagaje i se cobor iar la vale cu chibrituri i c-o fclie de
cear...
M.Sadoveanu,Baltagul

Cucul isi lua zborul si umbra lui trecu pe alee .


Mihail Sadoveanu, Raza de soare
Anexa 2
Grupa 2

i cum visa aa, ngrijind florile ,...altoind nite trandafiri se mpunse la un


deget, din nebgare de seam, i o lacrim de snge czu n inima unei flori albe. Un
zmbet de mulumire i lumin faa pal...,rupse albul trandafir i, ca ntr-o cup, i
stoarse tot sngele din deget n el....
D. Anghel, Jertfa

Zgazul era mai nalt altdat i oprea apele...Oameni din zece sate ridicaser
zagazul.Muriser sub bici brbai, femei i copii. Aducea avere mare moara....
Zaharia Stancu, Descul

Nu-i venea sa dea crezamant, nici vederilor, nici auzului ;zana ce-i sta in fata il
privea cu ochi fermecatori..
Alexandru Odobescu, Pseudo-kineghetikos

Huiau munii i pdurile. Noaptea se tot lsa.

E. Camilar, Povestiri eroice


Anexa 3

1.Gasiti cate doua substantive proprii i dou comune ;


4x0,50=2p
2.Realizati o propozitie in care substantivul copilrie sa ndeplineasc funcia
sintactic de atribut ;.
1x1=1p
3.Gasiti sinonimele corespunzatoare urmatoarelor substantive :
copac.. strad
colar locuin..
geant. petrecere..
prieten plan..
8x0,25=2p
4.Gasiti antonimele corespunzatoare urmatoarelor substantive :
cldur..
prieten
cuvnt..
vers.
4x0,25=1
5.Ilustrati in context semnificatia urmatoarelor substantive : gimnast i aeroport

2x0,5=1p

6.Declinai substantivul elev.

6x0,33=2p

1p din oficiu
Anexa 4

Substantivul-schema sistematizatoare

Definitia:-partea de vorbire flexibil care denumete lucruri, fiine sau fenomene ale
naturii.

Poate fi determinat de :--atribut

St n cazurile :--nominativ
--acuzativ
--dativ
--genitiv
--vocativ

Poate avea functiile :

1.Nume predicativ Acesta este Ion.


2.Subiect Ion se plimb prin parc
3.Atribut Cmaa ca a lui Ion s-a ptat.
4.Complement Am ajuns pn la Ion, L-am vzut pe Ion.
5.Atribut Crile lui Ion s-au rupt
6.Complement Ale lui Ion sunt noi.

S-ar putea să vă placă și