Sunteți pe pagina 1din 3

Metode de rezolvare a problemelor de matematica:

metoda comparatiei
n cele ce urmeaz voi prezenta rezolvarea unei probleme prin metoda comparaiei sau
metoda aducerii la acelai termen de comparaie. n aceste probleme apar dou mrimi, care
pot fi comparate n acelai mod i sunt caracterizate de cte dou valori. Metoda const n a
aduce una dintre mrimi la aceeai valoare, avnd apoi de aflat o singur mrime. Aezarea
datelor problemei trebuie urmrit cu strictee. Voi prezenta rezolvarea unei probleme prin
aceasta metod.

Se d urmtoarea problem:

4 metri de stof i 3 metri de postav cost 1250 de lei, iar 2 metri de stof i 6 metri de postav
cost 1300 de lei. Ct cost metrul de stof i ct cost metrul de postav?

Datele problemei le aezm astfel:

4 m stof 3 m postav
1250 lei (1)
. ..

2 m stof .. 6 m postav 1300 lei (2)

Rezolvarea I

Dac lum cantiti duble, adic nmulim cu 2 cantitile celui de al doilea rnd (2), preul se
dubleaz, i vom scrie:

4 m stof 3 m postav
1250 lei
. ..

4 m stof 12 m postav
2600 lei
. .

Cum cantitatea de stof este aceeai, nseamn c diferena de pre apare datorit diferenei
cantitilor de postav, aadar:

12m-3m= 9 m de postav, care cost 2600 lei-1250 lei=1350 lei.


Un metru de postav va costa 1350 lei : 9 = 150 lei.

Vom continua astfel:

3 metri de postav cost 3150 lei=450 lei

atunci
4 metri de stof vor costa 1250 lei 450 lei=800 lei.
Un metru de stof va costa 800 lei : 4 = 200 lei.

Rspunsul este:

1 m stof cost 200 lei, iar 1 m postav 150 lei.

Rezolvarea II

Dac vom lua cantiti duble, adic nmulim cu 2 cantittile primului rnd(1), preul se
dubleaz, vom scrie:

8 m stof 6 m postav
2500 lei
. ..

2 m stof 6 m postav
1300 lei
. .

Cum cantitatea de postav este aceeai, nseamn c diferena de pre apare datorit diferenei
cantitilor de stof, deci

8m 2m = 6m de stof, care cost 2500 lei -1300 lei = 1200 lei.


Un metru de stof va costa 1200 lei : 6 = 200 lei.

Vom continua astfel:

4 metri de stof cost 4 x 200 lei = 800 lei

atunci

3 metri de postav cost 1250 lei-800 lei = 450 lei.


Un metru de postav va costa 450 lei: 3= 150 lei.

Am obinut aceleai rezultate ca mai sus, rspunsul este:

1 m stof cost 200 lei, iar 1 m postav 150 lei.

Observaie: ntmplarea a fcut ca de fiecare dat s dublm cantitile. Le putem nmuli cu


3, cu 4, etc.

V propun spre rezolvare, n cele dou moduri, urmtoarea problem:


7 metri de postav i 5 metri de stof cost 2050 lei, iar 3 metri de postav i 4 metri de stof
cost 1250 lei. S se afle ct cost metrul de stof i metrul de postav.

Spor la lucru!