Sunteți pe pagina 1din 3

fiecare din cele doua variante ale regulii.

Problema

10 caiete costa 22000lei.. Cat vor costa 3 caiete?

Rezolvare

Pentru inceput vom scrie datele problemei intr-o forma convenabila:

10 caiete ................. 22000lei

3 caiete ...................? lei

Mai intai, observam ca cele doua marimi: numarul de caiete si pretul sunt direct
proportionale: daca numarul de caiete creste, va creste si pretul platit.

a. Vom rezolva mai intai problema prin reducere la unitate. In acest sens, vom dori
mai intai sa aflam cat costa un caiet.

10 caiete ................. 22000lei

1 caiet ...................? lei

Cum 10 caiete costa 22000lei, rezulta ca un caiet va costa de 10 ori mai putin, adica
22000lei:10=2200 lei (costa un caiet).

Stiind acum cat costa un caiet, putem afla cat costa 3 caiete:

1 caiet ................. 2200lei

3 caiete ...................? lei

Daca un caiet costa 2200lei, 3 caiete vor costa de 3 ori mai mult, adica

2200lei x3=6600 lei (costa 3 caiete)

b. Vom rezolva acum problema prin metoda proportiilor.

10 caiete ................. 22000lei

3 caiete ..................... x lei

Marimile fiind direct proportionale, raportul dintre doua valori ale aceleiasi marimi
este egal cu raportul dintre valorile corespunzatoare celeilalte marimi, adica:
, deci lei (costa 3 caiete).

Problema

10 muncitori termina un pod in 21 de zile. In cat timp ar termina podul o echipa formata din
15 muncitori?

Rezolvare

Daca ar lucra mai multi muncitori, ei ar termina lucrarea mai repede. Astfel, avand in
vedere ca daca numarul de muncitori creste, timpul necesar scade, inseamna ca avem de-a
face cu marimi invers proportionale.

a. Vom rezolva problema mai intai prin reducere la unitate.

10 muncitori ................. 21 zile

15 muncitori ................. ? zile

Ne punem intrebarea: in cate zile ar termina podul daca ar lucra un singur muncitor?

10 muncitori ................. 21 zile

1 muncitor ... ................. ? zile

1 muncitor ar termina podul de 10 ori mai lent decat 10 muncitori, adica

21zile x 10 =210 zile (ar lucra un muncitor pentru a termina podusl)

Revenim acum la intrebarea initiala, anume: in cat timp ar termina podul 15


muncitori?

1 muncitor ................. 210 zile

15 muncitori ................. ? zile

Daca ar lucra 15 muncitori, acestia ar termina podul de 15 ori mai repede, adica:

210zile:15=14 zile (ar lucra 15 muncitori pentru a termina podul)

b. Rezolvam acum problema prin metoda proportiilor:

10 muncitori ................. 21 zile

15 muncitori ................. x zile


Marimile ce apar in problema sunt invers proportionale. Raportul a doua valori ale
aceleiasi marimi va fi egal cu inversul raportului valorilor corespunzatoare pentru cealalta
marime:

adica zile (ar lucra 15 muncitori pentru a termina podul).

Regula de trei compusa

Este asemanatoare cu regula de trei simpla, cu deosebirea ca de aceasta data avem trei
marimi, nu doar doua.