Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA: COALA CU CLASELE I-VIII MATESTI


PROPUNTOR : prof. TRONARU TATIANA
CLASA: A VIII-A
OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMN
UNITATEA DE NVARE: COMEDIA
SUBIECTUL: O SCRISOARE PIERDUT , DE I. L. CARAGIALE
TIPUL LECIEI: de dobndire a noi cunotine
SCOPUL LECIEI:- cultivarea deprinderilor de caracterizare a personajelor literare;
- cultivarea priceperilor i deprinderilor de afirmare a propriilor preri despre un personaj ndrgit;
OBIECTIVE CADRU:
- dezvoltarea capacitii de exprimare a mesajului oral;
- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.2 - s sesizeze semnificaia combinrii elementelor verbale i nonverbale( gest, mimic) ntr-un text oral;
2.1 - s construiasc un discurs oral pe o tem dat;.
3.3 s identifice valori etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i preferinele;
OBIECTIVE OPERAIONALE:La sfritul leciei elevii vor fi capabili :
a. OBIECTIVE COGNITIVE:
O1.s argumenteze apartenena operei lui I. L. CARAGIALE la genul i specia literar potrivit;
O2. s identifice, n urma audiiei unui fragment din piesa de teatru, aciunea i personajele piesei;
O3. s evidenieze evoluia conflictului i a personajelor;
O4. s poat face referiri pertinente despre ncadrarea personajelor n oper, tipologia fiecruia n parte;
O5. s stabileasc principalele trsturi de caracter ale personajelor caracterizate;
O6.s identifice principala surs de caracterizare a personajelor- comicul;
O7. s completeze cele patru cadrane de pe fia de lucru cu funcia, comicul de nume, comicul de caracter i comicul de
limbaj;
O8. s identifice n plicurile date elementele specifice fiecrui personaj ales pentru a fi caracterizat;
O9. s caracterizeze oral, pe baza fiei de lucru, personajul ales;
O10. s recunoasc schema tip de caracterizare a unui personaj literar i s aplice oral teoria specific;
b. OBIECTIVE AFECTIVE:
O11. s manifeste receptivitate fa de personajele i aciunile comediilor lui I. L. Caragiale;
O12. s-i cultive interesul pentru receptarea textelor ce aparin genului dramatic;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: explicaia, conversaia, conversaia euristic, nvarea prin descoperire, problematizarea,
audiia i vizionarea, analiza, metoda cadranelor;
b) Resurse materiale: - Manualul de clasa a VIII- a, Marin Iancu, Editura Corint, 2004;
- Fie de lucru individuale i de grup;
- C.D , Laptop;
c) Resurse umane: elevii clasei a VIII-a, cadrul didactic;
d) Forme de organizare: frontal, individual, grup;
e) Timp, spaiu 50 minute, sala de clas;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular:limb i comunicare , Editura Cicero, Bucureti, 1999;
2. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal , Editura Polirom, Iai, 1999;
3. L. Papadima, Comediile lui I. L. Caragiale , Editura Humanitas, 1996
4. I.L.Caragiale, Teatru ;
SCENARIUL ACTIVITII

MOMENTUL OB. ACTIVITATEA DE INSTRUIRE METODE I EVALUARE


LECIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA TIMP PROCEDEE
PROFESORULUI ELEVILOR

Elevul de serviciu face


1.ORGANIZAREA Verificarea prezenei prezena
COLECTIVULUI DE elevilor. 1
ELEVI Pregtirea Fiecare elev i va
materialelor necesare pregti crile i
desfurrii leciei. caietele de literatur
Stabilirea ordinii. romn.

2.ACTUALIZAREA Se va verifica tema Rspund la Verificare temei.


CUNOTINELOR pentru acas att ntrebrile puse. 3
ANTERIOARE calitativ ct i CONVERSAIA Analiza
cantitativ. i exprim rspunsurulor.
Se va purta o discuie sentimentele i
O1. referitoare la impresiile n legtur
caracteristicile genului cu genul dramatic i
dramatic. De impactul pe care l are
asemenea, se scoate n teatrul n viaa lor. Se fac aprecieri
eviden implicaia pe CONVERSAIA verbale.
care o are teatrul n
viaa oamenilor.

Se propune elevilor
3. CAPTAREA spre vizionare un
ATENIEI fragment din piesa de
O2. teatru O SCRISOARE
PIERDUT , de I. L. Copiii vizioneaz 5
CARAGIALE , pentru fragmentul i AUDIIE Se fac aprecieri
a lua parte la recunosc aciunea i verbale.
atmosfera unei astfel personajele comediei.
de reprezentaii, dar i VIZIONARE
pentru a recunoate C.D.
subiectul i o parte din
personajele care i-au
parte la aciunea EXPLICAIA
comediei.

Astzi v propun o
discuie bazat pe Tabla
analiza tipologiilor Elevii scriu titlul EXPLICAIA
4. ANUNAREA personajelor. Pe leciei pe caiete. 1
TITLULUI LECIEI parcursul orei se va
I A OBIECTIVELOR evidenia evoluia
personajelor,
stabilindu-le
principalele trsturi
de caracter prin
studierea comicului de Caietul
nume, de limbaj i de
caracter.

Dac tot am identificat


subiectul comediei lui
Caragiale, haidei s Elevii primesc fiele
O3. realizm un scurt de lucru pe care Se fac aprecieri
5.CONDUCEREA rezumat al operei urmeaz s le CONVERSAIA verbale.
NVRII completnd o fi de completeze. 29
lucru individual. Li se
prezint elevilor un
text eliptic pe care
urmeaz s-l Rspund la
completeze, la final ntrebrile puse. EXPLICAIA
. evideniindu-se Se fac aprecieri
rezumatul aciunii. verbale.
Deoarece timpul nu Elevii analizeaz
O6. permite caracterizarea coninutul fiei
tuturor personajelor, primite, identificnd
sunt alese trei personajul i
personaje ce urmeaz selecteaz din plicurile
a fi ncadrate n oferite, tipologia i
tipologiile aferente. trsturile specifice.
Elevii sunt mprii
pe grupe de cte patru Rspund la METODA
i li se ofer o plan ntrebrile puse. ,,CADRANELOR,,
de lucru care va
constitui la finalul orei
baza caracterizrii Se fac aprecieri
personajului . verbale.
Se iniiaz o discuie EXPLICAIA
referitoare la
O7. coninutul planei :
fiecare dintre cele trei
modele presupune Respect indicaiile
evidenierea primite i identific CONVERSAIA
personajului dup elementele ce aparin EURISTIC Se fac aprecieri
urmtoarele criterii: comicului de nume, verbale.
-funcie comicului de
-comic de nume caracter i
O4. -comic de caracter comicului de limbaj. EXPLICAIA
-comic de limbaj
Cele trei personaje
alese a fi caracterizate Se fac aprecieri
sunt: verbale.
-Zaharia NVAREA PRIN
Trahanache DESCOPERIRE
- Nae Caavencu
-Agami
Dandanache
Fiecare grup trebuie Se fac aprecieri
s aleag din plicurile CONVERSAIA verbale.
O8. oferite trstura
specific personajului
ales spre a fi
caracterizat.

Secvenele vor fi NVAREA PRIN Se fac aprecieri


completate DESCOPERIRE verbale
simultan, respectndu-
se ordinea numerelor Respect indicaiile
de pe plicuri: profesorului
O5. 1.FUNCIA.
2.COMIC DE NUME.
3.COMIC DE NVAREA PRIN
CARACTER. DESCOPERIRE Se fac aprecieri
4.COMIC DE verbale.
LIMBAJ.
Se cere elevilor s-i
O9. desemneze un
reprezentant care, pe Fiecare grup va
baza fiei completate, trimite un
s prezinte n faa reprezentant care va
colegilor personajul realiza o scurt
caracterizat. caracterizare a
Cele trei modele de personajului din EXPLICAIA
fie vor rmne expuse plana de lucru.
la tabl.

6. OBINEREA Li se prezint elevilor


PERFORMANELO pe o plan duplex PROBLEMATIZAREA Evaluarea
R I A FEED-BACK- O10. schema tip de Elevii noteaz pe rezultatelor i
ULUI caracterizare a unui caiete comportamente-
personaj dintr-o oper schema oferit de lor urmrete
literar. Aceast profesor, colabornd 10 iniiativa pe care
schem este mai nti cu acesta la realizarea CONVERSAIA o au elevii.
citit oral, apoi este oral a unei Urmrirea
trecut pe caietele caracterizri de ingeniozitii
elevilor. personaj literar din elevilor n
O11. Se va iniia o discuie comedia lui Caragiale. activitatea de
prin care se urmrete nvare, nivelul
aplicarea schemei tip la motivaiei.
unul dintre personajele Notarea n
analizate. Se vor face catalog a elevilor
referiri la etapele EXPLICAIA care s-au
regsite pe aceast remarcat pe
schem. parcursul orei.
Pe caiete se vor nota Se apreciaz
secvenele din plana comportamentul
duplex: general al
1.INTRODUCERE elevilor
2.CUPRINS participani la
3.NCHEIERE activitate.

Se d tema pentru
7. ASIGURAREA acas care const n
RETENIEI I A caracterizarea n scris
TRANSFERULUI a unui personaj din Noteaz tema pentru
comedia lui Caragiale, acas. 1
altul dect cel la care
au lucrat n clas,
urmrind etapele de
caracterizare de pe
plana duplex.

S-ar putea să vă placă și