Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Grupa: MARE BUBURUZELE VESELE


Tema anual: ,,CUM ESTE, A FOST I VA FI PE PMNT?
Proiect tematic:,,PATELE LA ROMNI
Tema sptmnal: ,,TRADIII I OBICEIURI DE PATE
Tema zilei: ,,N ATEPTAREA SFINTELOR PATI
Tipul activitii: predare-nvare

ACTIVITI DE NVARE:

I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)


NTLNIREA DE DIMINEA:
Salutul: ,,Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.
TRANZIIE: ,,Bat din palme
Clap, clap, clap
Din picioare
Trap, trap, trap
Ne-nvrtim, ne rsucim
i la centre noi pornim!
II. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA1)
BIBLIOTEC: ,,Viaa Lui Iisus-citire de imagini
TIIN: ,,Pune oule n coule!- labirint
CONSTRUCII: ,,Coulee pentru ou

TRANZIIE: ,,Ateni cu toii suntem,


Povestirea ascultm,
n linite ne vom aeza
Cu toii vom colabora.

III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)

DLC- LEGENDA OULOR ROII povestirea educatoarei


DOS- ncondeierea oulor pictur

TRANZIIE: ,,Suntem veseli i cntm,


Nu e greu s nvm;
Dar noi vrem s ne jucm
i din joac s-nvm!

IV. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2)


Joc distractiv: Cursa oulor

SCOPUL ACTIVITII:
mbogirea cunotinelor despre obiceiurilor i tradiiilor cretineti de Pati prin valorificarea
experienei personale a copiilor. Implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii i a
creativitii.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s cunoasc semnificaia religioas a srbtoririi Patelui;
O2 -s descrie obiceiurile cretinilor legate de srbtorile pascale;
O3 -s urmreasc linia unei povestiri;
O4 -s ncondeeze oule folosind diferite procedee de lucru ;
O5 - s gseasc drumul corect pentru a pune oule n coule;
O6 -s ,,citeasc diverse imagini cu viaa lui Iisus, formulnd propoziii despre ele;
O7 -s construiasc couleele pentru ou folosind ndemnarea ;
O8 -s dea dovad de fair-play n ntrecerea propus.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
- observarea spontan i dirijat, povestirea, explicaia, demonstraia, jocul, conversaia, ,,mna oarb, turul
galeriei
Mijloace didactice:
- ou de lemn pictate, ou din polistiren, fie cu labirint, creioane colorate, culori acrilice, lipici, pensoane,
albume cu obiceiuri de Pati, poze, cri, jetoane, icoane, Biblia pentru copii, culegere de texte religioase,
cri cu povesti, plane, felicitari, coulee, linguri plastic, piese lego,
Forme de organizare:
- frontal, individual, pe grupe

LOC DESFURARE: sala de grup.


DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

- MECI ,,Curriculum pentru nvmnt precolar (3/6/7ani) Bucureti 2008.


- Ligia Georgescu- Golooiu ,,De la jocla educaia financiar pentru copii de 5-6 ani, Editura Explorator, Ploieti,
Prahova
- S. Breben i colaboratorii, ,,Metode interactive de grup, Ed. Arves, 2006
- Monica Lespezanu ,,Tradiional i modern n nvmntul precolar romnesc, Ed. Omfal Esenial, Bucureti,
2007
- Gheorghe Babu ,,Biblia ortodox romneasc n imagini , Ed.Pelerinul romn, Oradea 1991.

SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA: SALUTUL: La sosirea copiilor n sala de grup, acetia se vor aeza n semicerc pe
scunele :
,,Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.

NOUTATEA ZILEI: Ghicitori despre srbtoarea Pascal.

PREZENA COPIILOR: Se vor identifica copiii abseni prin strigarea catalogului.

MPRTIREA CU CEILALI: Copiii sunt anunai c vor afla multe lucruri interesante despre Sfnta
Srbtoare a Patelui.

ACTIVITATEA DE GRUP: Se va ntocmi calendarul naturii, pentru a ti n ce zi suntem, n ce lun, an i


anotimp.
-,,n ce anotimp suntem?
- ,,n ce dat suntem?
- ,,Cum a fost vremea cnd ai venit la grdini?
Prin tranziia,, Bat din palme/ Clap, clap, clap/ Din picioare/ Trap, trap, trap/ Ne-nvrtim, ne rsucim/ i la
centre noi pornim! i voi ndruma pe copiii spre centrele de interes. Se anun tema i obiectivele activitilor, apoi
le voi prezenta sectoarele i materialele existente. Copiii aleg centrul la care doresc s lucreze. La centrul TIIN,
copiii vor rezolva labirintul propus. La centrul CONSTRUCII, vor realiza couleele pentru ou, iar la centrul
BIBLIOTEC, copiii vor ,,citi imagini despre Viaa Lui Iisus.
Trecerea de la activitile liber alese la activitile pe domeni experieniale se realizeaz prin tranziia ,,Ateni
cu toii suntem, /Povestirea ascultm / n linite ne vom aeza / Cu toii vom colabora.
n cadrul activitii de Educarea limbajului, copiii vor asculta Legenda oulor roii, vor rspunde
ntrebrilor mele i vor povesti cu ajutorul imaginilor, cele mai semnificative momente din povestire. n activitatea
artistico-plastic, copiii vor ,,ncondeia ou.
Prin tranziia ,,Suntem veseli i cntm,/Nu e greu s nvm;/ Dar noi vrem s ne jucm/i din joac s-
nvm! trecem la realizarea jocului distractiv ,,Cursa oulor.

Bibliotec: tiin:
,,Viaa Lui Iisus-citire de imagini ,,Pune oule n coule!- labirint

Construcii:
,,Coulee pentru ou
Activitate integrat:
MUNC I RSPLAT
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
DLC- Legenda oulor roii povestirea educatoarei
DEC- ncondeirea oulor pictur

Activitate liber aleas:


Joc distractiv: ,,Cursa oulor
SECVENA METODE MIJLOACE FORME
DIDACTIC CONINUTUL STIINIFIC I DIDACTICE DE EVALUARE
PROCEDEE ORGANIZARE
.Organizarea Voi asigura condiii optime pentru
activitii desfurarea activitilor:
-aerisirea slii de grup Frontal corectarea
-aranjarea mobilierului sub form de careu deschis instructajul inutei copiilor
-pregtirea materialului necesar
-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup

2.Captarea Atenia copiilor va fi captat cu ajutorul


ateniei ghicitorilor:
ntr-un coulet gtit,
Mama mea a pregtit observaia frontal
Vin, pasc si ouoare observarea
Pentru o mare srbtoare(Sf.Pati) comportamentu
individual -lui
Cap n cap le ciocnim, conversaia copiilor
ar apoi pe rnd rostim:
-Hristos a nviat!
-Adevrat a nviat!(Oule de Pati)

E fragil, e colorat,
Poate fi i-ncondeiat,
E simbol al Patelor
Bucuria copiilor(Oul de Pati)

E palat?....Sau ce e oare?
Si o vezi din departare.
Clopotul ei bate tare
Cheama crestini la-nchinare.(Biserica)
Prin tranziia,, Bat din palme/ Clap, clap, clap/
Din picioare/ Trap, trap, trap/ Ne-nvrtim, ne
rsucim/ i la centre noi pornim! vom trece la
centrele de interes pregtite.

Astzi vom lucra la urmtoarele centrele


de interes pregtite. La centrul ,,bibliotec
vom ,,citi diverse imagini despre viaa lui Iisus i
vom formula propoziii despre ele. La centrul
,,construcii vor realiza coulee pentru ou, iar
la centrul ,,tiin vei alege traseul corect pentru Materiale nelegerea
3.Anunarea a pune oule n coule. Explicaia, didactice sarcinilor pe
temei i a n cadrul domeniului limb i comunicare existente la Frontal centre de
obiectivelor copiii vor asculta Legenda oulor roii. La centre interes
domeniul estetic creativ, vor ncondeia ou.

Activitatea se va ncheia cu jocul


distractiv: Cursa oulor.
Se intuiesc materialele de la cele trei centre i
se prezint sarcinile de lucru. Copiii vor lucra sub explicaia,
atenta mea supraveghere, oferindu-le ajutor exerciiul Frontal
suplimentar acolo unde este cazul. Aprecieri verbale
Individual Foarte bine!
Tranziie,,Ateni cu toii suntem,
Povestirea ascultm Pe grupe
n linite ne vom aeza
Cu toii vom colabora.

n activitatea frontal, copiii vor asculta


,,Legenda oulor roii. Voi reda legenda, folosind
o intonaie adecvat coninutului de idei, copiii,
descoperind treptat planele cu imagini cu cele Povestirea Plane cu
mai semnificative momente din legend. Voi educatoarei imagini Frontal observarea
explica cuvintele i expresiile noi. Dup audierea representative comportamentu
legendei, voi purta cu copiii o scurt conversaie Expunerea, -lui
despre coninutul legendei, personajele acesteia. copiilor
Observaia,
4.Dirijarea Copiii sunt ndrumai apoi spre locul explicaia
nvrii desfurrii activitii artistico-plastice unde vor conversaia
ncondeia ou.
Activitatea artistico-plastic-
1. Explicarea i demonstrarea Ou de Frontal
2. Exerciii de nclzire a muchilor demonstraia polistiren
3. Realizarea temei activitatea Pensoane Individual Aprecieri verbale
artistico- Culori acrilice Frontal Foarte bine!
Dup terminarea ncondeierii oulor, copiii plastic
vor realiza o mic expoziie, fiecare exprimndu-
i prerea despre lucrrile realizate. Turul galeriei Ou pictate

Tranziie: ,,Suntem veseli i cntm,


Nu e greu s nvm;
Dar noi vrem s ne jucm Frontal
i din joac s-nvm!
Joc distractiv: ,,Cursa cu ou roii
Obinerea Cu ajutorul metodei ,,mna oarb, copiii
performanei vor extrage dintr-un bol cte un ecuson (ou) de Frontal Aprecieri
culoare diferit (2 culori). Sunt mprii n dou Ou din polister grupe verbale
grupe.
Materiale necesare desfurrii jocului: ligur Linguri de
mare de plastic, ou de polistiren, coule. Explicaia plastic
Juctorii vor ine lingura cu oul n gur i
vor merge ct mai repede posibil spre linia de coulee
sosire, ncercnd s nu scape oul, care va fi pus n
coule. Grupa care va termina prima va fi
declarat ctigtoare. jocul
I) Sunt prezentate regulile i modul de desfurare
al jocului .
II)Jocul de prob. Pentru cteva minute se
desfoar jocul, explicndu-se, corectnd
greelile, recapitulnd regulile.
III) Desfurarea propriu-zis a jocului.
ncheierea Se fac aprecieri att n ceea ce privete conversaia frontal Aprecieri verbale
activitii realizarea sarcinilor, implicarea n activitate ct i Aplauze
n ceea ce privete comportamentul copiilor i
respectarea regulilor grupei.
LEGENDA OULOR ROII
,,Dragi copii, se spune c n vremea cnd Iisus era rstignit pe cruce, i suferea pentru pcatele noastre, n
Cetatea Ierusalim a venit o femeie care a adus cuiva un co plin cu ou. Trecnd ea prin acel ora a auzit c Domnul
nostru Iisus Hristos a fost pedepsit la moarte i a fost dus s fie rstignit pe dealul Golgota. Cnd femeia a auzit
vestea aceea cutremurtoare, inima ei a fost cuprins de o mare durere. Ea era cu att mai suprat pentru c Iisus l-a
vindecat odat pe fiul ei care era bolnav de moarte.
Aa cum era, cu coul plin de ou, a fugit repede la dealul Golgota unde Iisus era btut n cuie pe cruce i
nite soldai l pzeau. Din minile i picioarele Lui sfinte curgeau stropi mari de snge. Femeia i-a aezat coul ei
cu ou acolo jos,lng crucea Domnului i a nceput s se roage plngnd de durere. Ea a spus:
-Doamne Sfinte, Tu care ai fcut numai bine, ai salvat oameni de la moarte, ai nviat morii i ne-ai nvat s
credem n Dumnezeu, acum eti rstignit pe cruce ca cel mai mare duman. Te rugm iart-ne pe noi pctoii i
las-ne un semn s ne aducem aminte de suferina pe care ai ndurat-o pentru noi.
Cnd s-a ridicat femeia de jos, oule din coul ei erau toate roii de la sngele care picurase pe ele din rnile
Lui Iisus.
Femeia n-a mai mers acas ci a rmas n oraul Ierusalim. Dup trei zile de la rstignireacea femeie
mpreun cu alte femei au mers la mormntul Domnului, dar acesta era gol i atunci s-au bucurat mult spunnd:
Hristos a nviat!
Plin de bucurie, femeia spunea tuturor despre oule roii din coul ei, care erau semnul suferinelor Lui
Iisus pe cruce. Cu ochii strlucind de bucurie mprea tuturor cte un ou rou, spunndu-le: Hristos a nviat!
De atunci n fiecare an, n Vinerea Mare, femeia aceea credincioas i pregtea cte un co cu ou roii n
amintirea Rstignirii i nvierii Domnului. Apoi le mprea copiilor i sracilor povestindu-le despre suferinele Lui
Iisus pentru mntuirea noastr, a oamenilor. Apoi i punea s ciocnesc n amintirea nvierii Domnului, acetia
spunndu-i:
-Hristos a nviat!
-Adevrat a nviat!
De la femeia aceea a rmas obiceiul s fie vopsite ou roii de Pate i s fie druite n amintirea Patimilor i
nvierii Domnului.

S-ar putea să vă placă și