Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IX- a B
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL : Comunicarea . Dialogul .
TIPUL LECIEI : mixt
SCOPUL LECIEI: de sistematizare i acumulare de noi cunotine
Competene generale :
utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i
n
producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;
cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a
ncrederii n propriile abiliti de comunicare;
stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu
diversele mesaje receptate;
Competene specifice:
1. s identifice elementele situaiei de comunicare ;
2. s poat identifica i defini, n raport cu factorii implicai n comunicare,
funciile limbajului;
3. s disting la nivel de text tipul comunicrii, fictionale sau nonficionale;
4. s-i nsueasc regulile unui dialog eficient;
5. s foloseasc adecvat limbajul ntr-un dialog, raportat la situaia de
comunicare i statutul interlocutorilor;
6. s utilizeze corect i adecvat formele exprimrii orale i scrise n diferite
situaii de comunicare ;
7. s argumenteze un punct de vedere ;
8. s sesizeze rolul dialogului n textul literar;

.
Metode : conversaia , problematizarea , demonstraia
Mijloace de nvmnt:
laptop
videoproiector
fie de lucru

Mijloace didactice:
Manual pentru clasa a XII-a, Ed. Corint, Bucureti, 2005
Anda Grif, Diana Olah, Ioana Enescu, Gabriela erban,
Comunicare ficional i nonficional, Ed. Diversitas,
Craiova, 2003
Felicia Puca , Comunicare . Limba i literatura
romn.Subiecte. Teorie.Exemplificri. Aplicaii , Ed.Grinta ,
Cluj- Napoca,2004.

Resurse:
capacitile receptive specifice elevilor de clasa a IX-a
spaiu de lucru: sala de clas
timp de lucru: 50 de minute
Scenariul didactic

Nr. Evenimentele Competente Coninutul lectiei Strategia Modalitati


crt lectiei vizate didactica de evaluare
1. Moment - notarea
organizatoric absenelor;
(5min) -pregtirea
aparaturii video
- tabl, burete etc.

2. Comunicarea este procesul prin prin activitate evaluarea se


Actualizarea C.S.1 care se transmite un mesaj de la o frontal i prin va face
cunostinelor C.S.2 surs (emitor) ctre o destinaie conversaie permanent
dobndite C.S.3 (receptor) folosindu-se un anumit euristic, elevii pin
anterior cod i un anumit canal. sunt antrenai: intermediul
(5 min) Trsturi: - s defineasc calificativelor
trsturi nonverbale: mimica, noiunea de verbale (de
gesturile, poziia corpului comunicare, tipul bine,
trsturi paraverbale: accentul, - s stabileasc foarte bine,
intonaia, pauzele factorii implicai aproximativ)
intenionate/neintenionate n procesul de
trsturi lingvistice: fonetice, comunicare ,
morfo-sintactice, lexicale - s prezinte
principalele
trsturi ale
comunicrii
3. Enunarea C.D.4 Este anuntata tema leciei : Elevii noteaza pe
temei de C.D.5 Dialogul i implicaiile lui n caiete problema de
nvat si a C.D.6 textul literar dezbatut i
obiectivelor C.D.7 Va fi definit conceptul de dialog i rspund
de urmarit C.D.8 se vor specifica cele dou tipuri: ntrebrilor
(5min.) - dialogul formal formulate de ctre
- dialogul informal profesor
4. Captarea elevii vor fi solicitai s urmreasc activitate frontal
ateniei cu atenie un fragment dintr-un
(5 min) dialog ecranizat
5. Desfurarea C.D.4 Elevii vor fi mprii n 5 grupe de - activitatea
leciei C.D.5 lucru i vor primi cte o fi de frontal
(25 min) C.D.6 lucru, precizndu-se sarcinile de combinat cu Evaluare prin
C.D.7 lucru. Dup aprox. 10 min de activitatea calificative
C.D.8 activitate pe grupe, prin conversaie individual i verbale (de
frontal, elevii dirijai de profesor activitatea pe tipul bine,
vor ajunge la cteva concluzii grupe; foarte bine,
privind structura i regulile - problematizarea; aproximativ)
dialogului. - conversaia
Prin intermediul interogaiei euristic;
euristice, elevii vor fi antrenai s - problematizarea
descopere implicaiile dialogului la
nivelul textului literar.

6. Asigurarea C.D.4 Se va realiza pe tot parcursul leciei Activitate frontal Evaluare


feed-back- C.D.5 prin observarea direct a elevilor i frontal
ului C.D.6 prin aprecierea rspunsurilor
(15min) C.D.7 primite
C.D.8
7. Asigurarea Redacteaz un dialog( min 20 de Elevi vor nota in
retentiei si a replici), cu tema -procesul de caiete tema pentru
transferului aderare a Romniei la Uniunea ora urmatoare.
(5 min) European, n care s prezini
opinia ta cu privire la avantajele i
dezavantajele impactului asupra
sistemului educaional.

S-ar putea să vă placă și