Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecie

PROFESOR: Bodea-Dumitru Mdlina Elena


COLEGIUL NAIONAL NICOLAE GRIGORESCU
DATA: 08.06.2017
CLASA: a X-a B
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Moromeii de Marin Preda caracterizarea personajelor
TIPUL LECIEI: Lecie de predare de noi cunotine
Timp: 50 min

COMPETENE:

Generale:
- Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;
- Argumentarea instrumentelor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare.
Specifice:
- Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate.
- Utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n nelegerea i n producerea diverselor texte;
- Utilizarea adecvat a conceptelor de teorie a literaturii n analiza i n discutarea textelor literare studiate.
OBIECTIVE:
a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1 s defineasc conceptul operaional personaj literar;
O2 s identifice minim dou tipuri de personaje;
O3 - s recunoasc minim dou mijloace de caracterizare a unui personaj;
O4- s prezinte minim dou trsturi ale personajului principal.

b) Afective:
- s i cultive plcerea de a citi;
- s stimuleze gndirea autonom, reflexiv i critic, prin lectura textelor.

METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, explicaia, nvarea prin descoperire, discuia frontal, observaia, starbrust, horoscopul,
cvintetul, diagrama.
MIJLOACE: tabla, instrumente de scris, fie de lucru.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:
- Activitate frontal;
- Activitate independent;
- Activitate pe perechi.
-
LOCUL DE DESFURARE A LECIEI :sala de clas
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba i literatura romana pentru clasa a X-a;
- Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a X-a, Ed.Corint;
- Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;
- Marin Preda, Moromeii, vol I, Albatros, Bucureti, 1987.
- Nicolae Manolescu, Istoria critic a literaturii romne. Cinci secole de literatur, Polirom, Iai, 2008.
- Eugen Simion, ntoarcerea autorului, Cartea Romneasc,Bucureti,1981.
- Andreea Vldescu , Marin Preda sau triumful contiinei, Cartea Romneasc , Bucureti, 1993.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Activitatea Strategii didactice Metode/


leciei instrumente
de evaluare
Profesor Elevi Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1. Moment Noteaz absenii i i pregtesc
organizatoric organizeaz clasa pentru manualele, caietele i Conversaia Fie de lucru Frontal
2 min lecie; sunt verificate i instrumentele de scris.
distribuite materialele
didactice.
2. Captarea Profesorul le va adresa Elevii rspund:
ateniei i elevilor ntrebri despre 1. Romanul Conversaia Caietele Aprecieri verbale
actualizarea romanul Moromeii de Moromeii este mprit elevilor Rspunsurile
cunotinelor Marin Preda studiat n dou volume (primul elevilor,
nsuite anterior: volum este scris n 1955,
Frontal
anterior 1. Ce tim despre iar al doilea n 1967).
Individual
romanul Moromeii Este structurat n 3 cri
7 min scris de Marin (primu volum) i 5 cri
Preda? (al doilea volum). Este
2. Preciai scenele
un roman postbelic,
importante din
obiectiv (naratorul
primul volum i
omniscient, naraiunea se
menionai modul
face la persoana a III a
n care se comport
singular, evenimentele
personajele.
fiind relatate cronologic)
Moromeii este un
roman de familie, realist,
este o fresc social, dar
i un roman moografic.
Primul volum are 3
pri mari (cina, prispa
seceriul). ntre nceput i
sfrit exist o simetrie
(timpul). Tehnica
narativ: tehica
decupajului, accelerarea
gradat a timpului,
tehnica colajului).
2. Scenele
importante:
Cina (Moromete este
autoritar); Tierea
salcmului (ironic,
decderea familiei),
Poiana lui Iocan
(respectat, contemplativ,
inteligent), Foncirea
(disimulare)
4.Anunarea Profesorul anun Recepteaz informaia
leciei noi i a subiectul leciei i scrie transmis de ctre Expunerea Tabla Frontal
obiectivelor titlul pe tabl: Moromeii- profesor; i noteaz titlul
2 min Marin Preda pe caiete. Caietele
caracterizarea elevilor
personajelor, iar apoi
explic elevilor
competenele propuse.
5. Dirijarea Profesorul i ntreab pe Elevii numesc tipurile de Expunerea Frontal Observare
procesului de elevi ce tipuri de caracterizare (direct, sistematic
nvare caracterizare cunosc, dar i indirect,
27 min ce tipuri de personaje (se autocaracterizare) i
pune accent pe tipurile de tipurile de personaje
personaj reflector i (principale, secundare, nvarea prin
informator). Cu ajutorul complexe, rotunde, descoperire
elevilor se descoper episodice)
definiiile celor dou tipuri
de personaje (aceste se
gsesc i n material)

Profesorul pornete o
discuie cu elevii despre
faptul c Marin Preda
construiete un alt tip de
ran fa de cel construit
de Liviu Rebreanu. Dac
personajul lui Rebreanu
pune accent pe dorina de a
munci pmntul, ranul lui
Preda dorete numai
posesia acestuia (Ilie
Moromete) sau renunarea
la pmnt pentru un ideal
concret (Achim, Nil i
Paraschiv vor s plece la
ora, Niculae vrea s
nvee, iar Booghin pune
mai presus propria-i
sntate). Mai mult Marin
Preda aduce o noutate n
literatura romn prin
relaia pe care personajele
sale o au cu istoria.
oamenii lui Preda sunt
jucrii cu contiin de acea
relaia lor cu timpul este
tragic (Eugen Simion)

Profesorul i mparte pe
Elevii colaboreaz Explicaia Fia de lucru Grup Aprecieri verbale
elevi pe grupe i le ofer
i gsesc trsturile nvarea prin
citate din roman. Ficare
personajului principal descoperire Observare
grup trebuie s extrag
Starbrust sistematic
trsturi ale personajului
principal i s completeze
stelua primit cu aceste
citate.(Anexa 1)

Profesorul rog doi elevi s


mearg la tabl i s
Elevii i completeaz Conversaia Fia de lucru, Frontal Aprecieri verbale
completeze diagrama fiele. Precizeaz trsturi Caietul de Individual
pentru a-l caracteriza pe ale personajului, ofer notie Observare
Ilie Moromete n primul exemple. sistematic
volum. (Anexa 2)

Profesorul i roag pe elevi


s completeze fia de
carcaterziare a mpreun cu colegul de Problematizare Fia de lucru Frontal, Aprecieri verbale
personajului. Acetia vor banc elevii completeaz , nvare prin Tabla, caietul perechi
lucra n perechi. Profesorul fia de caracterizare a descoperire elevilor Observare
i ajut pe elevi dac este personajelor. sistematic
cazul (ex numele
personajului) (Anexa 3)
Se va preciza influena
ideologiei, dar i
destrmarea unei
mentaliti. Moromete fiind
ultimul ran.

Li se solicit elevilor,
6.Obinerea ca mpreun cu colegul de Rezolv sarcina de lucru, Expunerea Caietele de Activitate n
performanei i banc, s alctuiasc un dup ce le-a fost eplicat Cvintetul clas perechi Aprecieri verbale
asigurarea cvintet. (Anexa 4) modul de realizare a Cvintetul
Profesorul face
feed-backului cvintetului.
aprecieri verbale pe tot
10 min
parcursul leciei, viznd
participarea elevilor,
calitatea exemplelor i a
argumentaiei, calitatea i
corectitudinea exprimrii.
Profesorul comunic tema
7. Asigurarea pentru acas: realizarea Ascult i i noteaz n Expunerea Caietele de Individual
reteniei i a horoscopului. caiete. Clarific Horoscopul clas
transferului Profesorul le cere elevilor probleme. Explicaia
2 min s realizeze o scurt
autoevaluare.

S-ar putea să vă placă și