Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

coala: Liceul cu Program Sportiv Bacu


Profesor: CUCU CORNELIA
Clasa:
Disciplina: Consiliere i orientare
Data:
Durata: 50 minute
Modulul: Comunicare i abiliti sociale
Tema activitii: Tolerana- ntre virtute i slbiciune

Obiectiv cadru: Integrarea abilitilor de interrelaionare, n vederea dezvoltrii


personale i profesionale

Valori i atitudini:
- Respect i ncredere n sine i n ceilali;
- Recunoaterea unicitii fiecrei persoane;
- Receptivitate la emoiile celorlali;
- Valorizarea relaiilor interpersonale.

Competene specifice:
- S aplice principiile unei comunicri interpersonale pozitive;
- S demonstreze abiliti privind comportamentul tolerant.

Obiective operaionale:

La sfritul activitii, elevii vor fi capabili :


O1- s defineasc termenul de toleran;
O2- s identifice cauzele care determin un comportament intolerant;
O3- s exemplifice situaii de toleran/intoleran n angrenajul relaiilor interpersonale,
n familie, clas, societate;
O4- s discrimineze consecinele posibile ale intoleranei;
O5- s demonstreze comportament adecvat situaiilor de toleran/intoleran.

Strategii de realizare:
a) Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe.
b) Metode i procedee: conversaia, exemplul,descoperirea,brainstorming,studiu de caz,
problematizarea,eseul de 5 minute, joc de rol.
c) Mijloace didactice: fie de lucru, chestionar, imagini, fie de autoevaluare.
Bibliografie:
1. Brzea,C. (coord.), Dezvoltarea educaiei permanente n Romnia, Bucureti,
Editura Alternative,1998
2. Ciocrlan, C.V., Raporturi interpersonale, Bucureti, Editura tiinific i
Enciclopedic,1981
3. Cosmovici, A., Iacob,L., Psihologia colar, Iai, Editura Polirom,1999
4. Dru, M.E., Cunoaterea elevului, Editura Aramis, 2004
5. Golu, M., Dinamica personalitii, Bucureti, Editura Geneza, 1993
6. Grigora , I., Personalitatea moral, Bucureti, Editura tiintific i
Enciclopedic,1982
7. Manea,M., Palade ,E., Sasu, N., Predarea istoriei i educaia pentru cetenie
democratic:demersuri didactice inovative, Bucureti, Educaia 2000+
7. Lemeni, G., Miclea,M., Consiliere i orientare, Cluj-Napoca, Editura ASCR,2002
8. Palade D., Dimensiuni ale educaiei, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic,
1998
9. Surdu, E., Fenomenul educaional, Editura Mirton, Timioara,1999
10. Toma, G., Consiliere i orientare n coal, Bucureti, Editura Vatra
Romneasc,1999
11 *** Consiliere educaional, Cluj-Napoca, Imprimeria Ardealului,2001

Scenariu didactic:

Nr. Etapele Coninutul informaional al leciei Strategia didactic


crt. leciei/ Activitatea Activitatea Metode i Forme de Resurse
dozare profesorului elevilor procedee organizare materiale
1. Moment -Se consemneaz -Rspund la ntrebri Conversaia Frontal
organizatoric absenele
( 1 minut)
-Se verific existena
resurselor materiale
2. Motivarea -Propune elevilor Elevii citesc cu atenie Conversaia Individual Fia de
elevilor: completarea unei fie i completeaz fia de Eseul de 5 lucru
sensibilizarea de lucru: Consecine lucru minute Chestionar
elevilor; (vezi Anexa nr.1)
captarea
ateniei. -Dup ce elevii n mod selectiv, 5-6 Exerciiul
(5 minute) finalizeaz sarcinile de elevi vor prezenta Conversaia
lucru, se vor discuta fiele completate
fiele de lucru,
solicitnd, n mod
selectiv, elevii pentru a
prezenta fiele
completate
3. Anunarea -Pornind de la Elevii ascult cu Expunerea Individual Tabla
temei i rspunsurile elevilor i atenie i i noteaz
comunicarea de la discuiile lansate tema n caiete
obiectivelor n orele anterioare,
(2 minute) propune ca astzi s se
discute despre toleran
i intoleran, ce
nseamn s fii tolerant
cu tine i cu ceilali n
cadrul temei
Tolerana- ntre
virtute i slbiciune
4. Desfurarea -Pentru nceput, elevii Elevii asculta cu Brainstor- Frontal
activitii vor nota n caiete tot ce atenie i scriu n ming Individual
(20 minute) le trece prin gnd caiete
atunci cnd aud
cuvintele toleran i
intoleran

-Cuvintele,ideile vor fi Elevii prezint ceea ce Individual Tabla


scrise pe tabl au scris

-Se solicit elevilor s Elevii caut explicaia Conversaia Individual


caute n DEX explicaia cuvntului toleran
termenului toleran

-Se scrie definiia Elevii i noteaz n Frontal


termenului pe tabl caiete definiia
termenului

-Prin comparaie,se Elevii definesc Comparaia Frontal


solicit elevilor s termenul intoleran Individual
definesc termenul
intoleran

-Care sunt cauzele/ Elevii se implic activ Conversaia Frontal


factorii care duc la n descoperirea Descoperi- Individual
manifestarea cauzelor care duc la rea
intoleranei manifestarea Problemati-
intoleranei zarea
-Cnd putem vorbi de Elevii dau exemple de Problemati- Frontal
un comportament comportament zarea
tolerant sau intolerant tolerant/intolerant Jocul de rol

-n ce domenii putem Elevii prezint Frontal


vorbi de toleran/ domeniile n care se
intoleran manifest tolerana/
intolerana

-Se solicit prezentarea Elevii dau exemple de Explicaia Individual


unor cazuri de cazuri de toleran/ Exemplul
toleran/ intoleran din coala
intoleran din i din afara colii
experiena colar/
extracolar

-Se solicit elevilor Elevii se implic activ Conversaia Frontal


gsirea unor soluii n n gsirea unor soluii Descoperi- Individual
scopul nlturrii pentru nlturarea rea
intoleranei n mediul intoleranei
colar, social

5. Obinerea -Intolerana poate Elevii vor fi mprii Studiu de Grupe Fie de


performanei cauza manifestri, pe grupe, fiecare caz lucru
(10 minute) conduite agresive i asumndu-i
violente. Se propune identitatea unei
elevilor un studiu de minoriti naionale.
caz intitulat Toleran Pe baza fielor de
i conflict n istoria lucru, vor sesiza
universal (vezi cazurile de intoleran
Anexa nr.2) din trecut i prezent,
preciznd posibilele
cauze ale acestor
conflicte
6. Evaluare -Se propune elevilor un Fiecare elev rezolv Evaluare cu Individual Chestionar
(10 minute) chestionar cu tema: chestionarul primit i ajutorul
Suntem toleranti? i calculeaz punctajul chestionaru-
(vezi Anexa nr.3) obinut lui i a fiei
de
-Odat cu testul de autoevalua-
evaluare, elevii primesc re Fia de
i o fi de Elevii completeaz fia Individual autoevalua-
autoevaluare(vezi de autoevaluare re
Anexa nr.4)
7. Concluzii Concluzii asupra temei Elevii i spun Conversaia Frontal
(1 minut) i asupra desfurrii propriile opinii Individual
activitii
8. Anunarea Anun tema: Elevii i noteaz tema Frontal
temei pentru Internetul-izvor de
ora urmtoare informaii sau de
stres?

Anexa nr. 1
Chestionar:
Consecine
Notai posibilele consecine ale urmtoarelor probleme:
Problema Consecine
1. Scrierea pe perei.

2. Lovirea unui coleg.

3. Dac iei ceva ce nu-i aparine.

4. Dac arunci n coleg cu un pix.

5. Dac falsifici notele n carnet.

6. M uit n geanta colegului.

7. Vreau s i iau pixul colegului.

8. Un coleg te convinge s fumezi cu el.

9. Un coleg a spus ceva ru despre mine i


vreau s-l bat.

10. Dac jigneti sau vorbeti urt cu un


coleg.
Anexa nr. 2

Fie de lucru

Fia 1
a) ncercm s trim aproape de familiile i de prietenii notrii. Avem grij de
persoanele n vrst. Ne iubim copiii. Ne place s pstrm unitatea comunitii noastre;
Ne place s ne adunm, s spunem poveti i s cntm. Pentru noi este foarte important
s ne bucurm de via.
b) Suntem foarte independeni. Ne place s ne purtm singuri de grij. Nu datorm
nimic nimnui;Casele noastre sunt diferite de cele aparinnd oamenilor din alte
popoare. Ele sunt deosebite i nou ne plac foarte mult. Ne place s ne pstrm tradiiile,
s ne pstrm limba , obiceiurile, srbtorile ;Suntem foarte talentai. Putem practica
multe meserii. Contribuim la prosperitatea rii n care trim;Strmoii notrii au fcut
multe fapte de vitejie. Ne place s ne aducem aminte de aventurile lor. Avem istoria
noastr pe care vrem s o transmitem i urmailor.

Fia 2
a) Oamenii nu doresc s trim n vecintatea lor. Cteodat nu primim de lucru
pentru c aparinem acestei etnii;Nu avem niciodat ap curent. Gunoiul nostru este
ridicat rar. Autoritile ne consider marginali i nu se ocup foarte mult de problemele
noastre
b) Unii doctori nu ne ajut atunci cnd suntem bolnavi.Este dificil pentru noi s
primim asisten social. n spitale suntem tratai ru i izolai n saloane speciale;
Mass-media nu prezint adevrul n ceea ce ne privete. Se spune c suntem o problem.
Presa nu ne permite s ne prezentm punctele de vedere.Apar foarte multe tiri despre
infraciuni comise de membri ai etniei noastre. Numele poporului nostru este folosit ca o
jignire.
c) Putem avea necazuri cu poliia i cu autoritatea local doar pentru c ne aflm
ntr-un anumit loc;Unii oameni ne trateaz ru. Cteodat suntem atacai fr motiv.
Mii de conaionali de-ai notrii, datorit etniei lor, au fost ucii nu cu muli ani n urm.
Anexa nr.3

Chestionar- Suntem tolerani

1. Din ce surse ai aflat i neles sensul cuvntului tolerant (concesiv,rbdtor,


ngduitor,blnd)?
a) prini b) profesori c) mass-media
2. Eti tolerant (rbdtor, ngduitor,blnd) n familie ?
a) uneori b) tot timpul c) niciodat
3. Sunt prinii tolerani (rbdtori,ngduitori,blnzi) n relaia cu tine ?
a) DA b) NU c) uneori
4. Sunt profesorii tolerani (rbdtori, ngduitori, blnzi) n relaia cu tine?
a) DA b) NU c) uneori
5. Considerai c profesorii sunt mai tolerani cu:
a) fetele b) bieii c) elevii buni la nvtur d) elevii slabi la nvtur
6. Stabileti relaii cu persoane din alte grupuri etnice?
a) DA b) NU
7. Ai un comportament agresiv fa de acetia?
a) ntotdeauna b) rareori c) niciodat
8. V simtii discriminai la coal? n raport de:
* Sex DA / NU
* Situaie material uneori / niciodat
* Vestimentaie uneori / niciodat
9. Ai prieteni de alt religie?
a) DA b) NU
10. Dintre formele de agresivitate (lovirea unui coleg, lovirea unui obiect, intimidarea,
cuvinte obscene, injurii, jigniri, ameninarea, glgia, indisciplina), alegei trei care
considerai c sunt cele mai des ntalnite la voi n coal:
.
.

11. Credei c vizionarea frecvent de filme i programe TV saturate de agresivitate


influeneaz conduita persoanelor care se comport agresiv?
a) DA b) NU
12. Ai fost vreodat victima unui comportament agresiv?
a) DA b) NU
13. Ai primit vreodat observaii din partea colegilor din cauza comportamentului
neadecvat pe care l-ai avut?
a) DA b) NU
14. Expunerea frecvent la violen poate induce la oameni o insensibilitate la violen?
a) DA b) NU
15. S presupunem c nu ar exista dect filme cu personaje pozitive i cu aciuni bune.
Credei c ar mai exista violen n lumea contemporan?
a) DA b) NU
16. Din urmtoarea list ( pacea, tolerana, respectul pentru alte culturi, egalitatea de
anse, solidaritatea, mplinirea personal, libertatea individual,drepturile omului,
democraia) care sunt pentru tine cele mai importante trei valori ?
..
..
17. Care este criteriul dup care clasificai grupurile etnice care locuiesc n localitatea
voastr ca fiind minoritare? (rspuns multiplu)
a) Limba b) Cultura c) Religia d) Obiceiuri i tradiii e) Numrul
18. Considerai c drepturile minoritilor sunt respectate n localitatea voastr?
a) Sunt pe deplin respectate b) Sunt parial respectate
c) Variaz n funcie de comunitatea etnic d) Nu sunt deloc respectate
e) Nu tiu
19. Ce ai face voi n primul rnd dac ai avea informaii cum c drepturile unei
persoane aparinnd unei minoriti sunt violate?
a) A alerta poliia b) A anuna o organizaie internaional
c) A alerta organele administraiei publice din localitate d) Nu a face nimic
e) Nu tiu
20. Voi pe cine ai contacta n primul rnd dac drepturile voastre ar fi violate?
a) Poliia b) O organizaie internaional c) Autoritile locale
d) Liderii informali ai comunitii mele e) Nu tiu

Anexa nr. 4

Fia de autoevaluare

1. Prin rezolvarea sarcinilor de astzi am nvat:


a).
b)........
2. Dificultile pe care le-am ntmpinat au fost urmtoarele:
a).....
b).
3. Am fost plcut impresionat/ de:
a)
b)
4. Colaborarea n cadrul grupei ar putea fi apreciat :
a) cu nota
b) cu calificativul........
5. Sentimentele pe care le-am ncercat n legatur cu rolul jucat sunt:
a)..
b)..

S-ar putea să vă placă și