Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VII-a DATA:02.09.2013

DURATA LECIEI: 45min PROFESOR:Cebotar Natalia

DISCIPLINA:ora de diriginie

SUBIECT: Cultura Republicii Moldova la 22 ani de independen

UNITATEA DE NVARE: : Cultura si comportamentul etic

COMPETENA SPECIFIC: :

Formularea de catre elevi a judecatilor de valoare privind responsabilitatile ce le revin, in calitate de cetaeni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea
patrimoniului cultural national.

SUBCOMPETENA:

Argumentarea atitudinii de respect si mindrie fata de patrimoniul cultural naional.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

ELEVUL VA FI CAPABIL:

O1 S descopere principalele componente specifice noiunii de cultura.

O2 Sa analizeze valorile spirituale si materiale ale poporului nostru,exprimndu-i atitudinea fa de patrimoniu cultural;

O3 - S explice argumentat citatele cu referire la importana patrimoniului cultural;

Strategii didactice:

a)Metode i procedee:Puzzle+ copacul de ideii, Joc didactic Pungua magic+ GC, Discuia ,PRES.

b)Forme de lucru: frontal,n grup, n perechi,individual.

c)Mijloace didactice:fie decupate, poster,jetoane cu imagini,poster.


Demersul didactic:

Activitatea profesorului i a elevilor Stategii

Dozarea
Obiective
didactice

Evocare O1 Salut elevii i parinii.


Cer elevilor n grupe s reconstruiasc cuvintele (anexa1), apoi s le plaseze pe ramurile copacului. 7min PUZLLE
+copacul
Aderesez trebarea :Toate coponentele cum evenimente istorice, personalitai , arta, tradiii, monumente, de ideii
locauri sfinte ale cui rod snt?(a culturii).Plasez noiunea de cultur pe tulpina.(anexa2)
n grup
Anun subiectul orei: Cultura Republicii Moldova la 22 ani de independen

Suntem o naiune, avem o patrie, manifestm sentimentul de patriotism. Azi sntem o ar independent - la
27 august 1991 primul parlament al R.M. a votat Independena rii . Anul acesta la 27 august 2013, am
srbtorit 22de ani de la proclamarea Independenei R.M.

Tara noastra are o cultura bogat cu personalitati remarcabile , cu tradiii i obiceiuri interesante cu
monumente ,construcii i locauri sfinte ,care ntrein dragostea pentru pmntul strmoesc, dragostea
pentru neam , dragostea pentru frumos.

Realizarea O2 Solicit elevilor n perechi s extrag un jeton pe care snt imagini ce reprezina personaliti, 5min+ Joc
sensului evenimente, tradiii ,monumente etc(anexa 3). i le solicit s completeze tabelul comletnd rspunsurile 16min didactic
pe fisuele colorate: Pungua
Nume/Denumirea Ce cunosc eu despre aceasta? mi provac sentimente magic+
GC
N.B se propun i evenimente, personaliti, monumente,construcii etc. locale
Apoi fiecare grup expun n glas celorlai despre jetonul extras , care este plasat corespunzator pe n perechi
copac , iar fiuele pe poster.
N.B Dac raspunsul este incorect, solicit ajutorul clasei.
La ce sarbatori, evenimente culturale participai voi? Discuia
Reflecie O3 Propun elvilor individual la dorin s explice un citat de pe panou prin tehnica PRES, argumentnd 15min PRES
punctul de vedere , exemplificnd exemple concrete.(anexa4) individual
Concluzie: Valorile spirituale i materiale sint tot ce poporul nostru a creat i a pstrat bun, adevarat,
frumos de-a lungul secolelor. Acestea bogatii nemuritoare snt fata rii noastre ca natiune, ceea ce ne
caracterizeaza i ne reprezinta pretutindeni.

Extindere O4 Solicit elevilor s continuie gndul: Scrierea


La 22 ani de independen doresc Republicii Moldova liber
ANEXA1 (se taie n mai multe elemente)

EVENIMENTE
ISTORICE

ART
MONUMENTE

TRADIII
LOCAURI
SFINTE
ANEXA 3
Cultura este un
al doilea soare
pentru cei
culi.
HERACLIT
Un popor fr
tradiii este un
popor far viitor
Alberto Lleras Camargo
O societate fr
cultur e o
societate fr
trecut.
ANEXA2

Tradiii
arta

monumente

Locauri
sfinte

Evenimente
istorice

S-ar putea să vă placă și