Sunteți pe pagina 1din 6

coala Gimnazial Nr.

2
Rmnicu Srat, judeul Buzu

PROIECT DE LECIE

CLASA: a V-a B
DATA: 3.03.2017
PROFESOR: Stroe Virginia
SUBIECTUL LECIEI: ADJECTIVUL
TIPUL LECIEI: DE NSUIRE DE NOI CUNOTINE

A )COMPETENE GENERALE:

1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;


2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat ;
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
4.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse;

B) COMPETENE SPECIFICE

1.5. aplicarea ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;


2.1.nlnuirea clar a ideilor ntr-un discurs oral;
2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaiei de comunicare;
2.3. alctuirea unor propoziii corecte din punct de vedere gramatical;
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare;
3.4. sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor morfologice nvate;
4.3.alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice i de punctuaie ;

C) OBIECTIVE

a)COGNITIVE:

1. s dea definiia corect a adjectivului;


2. s identifice adjectivele i prile de vorbire pe care le determin n texte;
3. s disting diferitele tipuri de adjective;
4. s asocieze corect adjectivele unor substantive;
5. s identifice adjective propriu-zise sau provenite din verb la participiu;
6. s descrie o persoan, folosind adjective;
7. s identifice adjective variabile i invariabile.

b)AFECTIVE:

8. s participe cu interes la lecie;


9. s manifeste grij pentru felul n care i construiesc rspunsurile orale ct i pentru
felul n care scriu;
CONDIII PREALABILE:
-nivelul clasei este mediu, copiii avnd deprinderi de munc independent i n echip.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, rebusul, exerciiul;

b) Mijloace: tabla, manualul, fi de lucru, laptop, videoproiector;


c) Resurse: capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele lor anterioare, sala de clas;

BIBLIOGRAFIE:
- Limba romn- manualul de clasa a V-a, Editura ALL
- Limba romn manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas
- Limba romn-caiet pentru clasa a V-a, ed.All
- Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal,
Editura Polirom, Iai, 1999
- Alina Pamfil, Limba i literatura roman n gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed.
Paralela 45, Bucureti,2003. V. Guu Romalo (coordonator), Gramatica limbii romne,
Cuvntul, vol. I. Enunul, vol. II, Bucureti, Editura Academiei Romne, 2005
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Activitatea Activitatea Strategia Evaluare


leciei profesorului elevului didactic
Moment Profesorul stabilete ordinea i Elevii numesc absenii. observare
organizatoric disciplina, apoi pregtete i pregtesc cele
2 materialele necesare orei de necesare orei de limba
limba romn. romn.
Se face prezena elevilor.
Verific tema att cantitativ, ct observare
i calitativ. Elevii prezint caietele, exerciiul sistematic
Verificarea calitativ se face citesc tema i fac aprecieri
Evocarea selectiv; elevii vor fi solicitai, corecturile necesare. verbale
prin sondaj, s citeasc, s
7 motiveze, antrenndu-se, prin
ntrebri, ntreaga clas.

Le propun s dezlegm rebusul Elevii urmresc cu Rebusul aprecieri


de pe fia de lucru (anexa 1) atenie anunarea verbale
Realizarea pentru a descoperi titlul leciei obiectivelor i scriu
sensului de azi. titlul n caiete. conversaia
Foarte bine! Astzi vom studia
3 adjectivul.
Scriu titlul pe tabl.
Comunic obiectivele propuse.

urmrirea
Voi proiecta un material pps iar Elevii rspund. elevilor
elevii trebuie s indice adjective Elevii ascult i conversaia
Reflecia potrivite pentru a descrie adreseaz ntrebri
substantivele proiectate . dac au neclariti. exerciiul
30 nmnez fiele (anexa 2) dup observare
care se va conduce procesul de Elevii ascult indica- explicaia sistematic
actualizare i de nsuire a iile i particip activ
cunotinelor. dnd rspunsurile aprecieri
Antrenez elevii n activitatea ce ateptate de profesor. verbale
se desfoar. conversaia
ndrum elevii n rezolvarea Elevii rezolv exerci-
exerciiilor 1, 2 si 3 de pe fia de iile. exerciiul
lucru prin care se ating urmtoa-
rele obiective: identificarea Identific adjectivele, explicaia
adjectivelor, a prilor de vorbire substantivele deter-
determinate, observarea minate i observ c se
caracterului flexibil i a sensu- schimb forma adjec-
rilor acestei pri de vorbire. tivului cnd modificm conversaia observare
Ajut elevii punnd ntrebri numrul substantivului. sistematic
care s conduc la gsirea exerciiul
definiiei. Elevii ajung la
-Ce arat adjectivul? urmtoarea definiie: explicaia
-Este parte de vorbire flexibil
sau neflexibil? Adjectivul este partea
Notez pe tabla definiia , apoi flexibil de vorbire care
precizez: adjectivul se acord n arat nsuirea unui
obiect.
gen, numr i caz cu substan- Noteaz n caiete.
tivul determinat.
Observ c elevii i-au nsuit aprecieri
cunotinele predate pn n conversaia verbale
acest moment i propun trecerea Elevii rezolv exerci-
la exerciiul 4 care introduce iul 4 de pe fia de exerciiul urmrirea
noiuni noi (adjective propriu- lucru. elevilor
zise i adjective provenite din explicaia
alte pri de vorbire- verbe la Rezolvnd cerinele,
participiu). elevii observ c
Scriu pe tabl noiunile noi. adjectivele pot fi observare
Adjectivele sunt: propriu-zise propriu-zise sau conversaia sistematic
(frumos, darnic, milos), i provenite dintr-o alt
provenite din alte pri de parte de vorbire (verb exerciiul aprecieri
vorbire (verbe la participiu)- la participiu). verbale
deschis, citit, scris, nalat). explicaia
Solicit rezolvarea exerciiului 4.
fia de lucru
Scriu noiunile noi pe tabl: Noteaz n caiete.
Adjectivele sunt: variabile ( cnd
i modific forma n vorbire) i Elevii rezolv exerci- conversaia
invariabile ( cnd nu i modific iul 5 de pe fia de
forma n vorbire)- gri, oliv, mov, lucru. exerciiul
vernil. observare
Adjectivele variabile pot fi cu 2 Rezolvnd cerinele, explicaia sistematic
forme ( dulce, cuminte ), 3 forme elevii observ c aprecieri
( mic, adnc), 4 forme (frumos, adjectivele pot fi fia de lucru
nalt). variabile/ invariabile.
*Forma se modific n funcie de conversaia
genul, numrul i cazul
substantivului determinat. Identific felul
Exemple: acestora: variabile sau
Biatul bun iubete animalele. invariabile completnd
Bieii buni au construit un tabelul dat.
adpost caelului.
Fetia bun ngrijete o pisic.
Fetiele bune hrnesc porumbeii. Noteaz n caiete.
Solicit elevilor s rezolve conversaia
exerciiul 5 de pe fia de lucru,
n urma cruia acetia observ exerciiul
dac adjectivele sunt variabile
sau invariabile.
Asigurarea -n final, ca ultim exerciiu
reteniei i a pentru consolidarea cunotinelor Elevii rezolv exerci- conversaia
transferului propun ca elevii s rezolve din iul.
8 manual exerciiul 4 de la pagina exerciiul Elevii vor fi
203. notai pentru
Formulez concluziile referitoare explicaia rspunsurile
la desfurarea leciei i fac oferite.
aprecieri despre modul n care Noteaz n caiete.
elevii au participat la lecie.
Stabilesc tema: Realizai n
zece rnduri un portret al mamei
voastre, utiliznd ct mai multe
adjective. Identificai adjectivele
i precizai dac sunt propriu-
zise sau obinute din verb la
participiu.
Anexa 1

Dezlegai careul, rspunznd la cerine:

1.Mod de expunere specific operelor epice.

2.Substantivul care rspunde la ntrebarea Cui? se afl n cazul

3.ntr-o oper epic aciunea este realizat de......

4. Parte de vorbire flexibil care exprim aciunea, starea sau existena.

5.Poate fi hotrt, nehotrt, genitival.

6.Figur de stil care arat o nsuire neobinuit a unui obiect.

7.Grup de sunete care se adaug dup radcin pentru a forma un cuvnt nou.

8. Parte de vorbire flexibil care denumete obiecte.

2
Anexa 2

Adjectivul-fi de lucru
Se d textul:
Mama mea este dulce, drgla. Are un pr bogat, de culoarea grului copt.
Adnca privire a ochilor ei albatri te farmec pentru totdeauna.

1.Identificai n text adjectivele folosite n descrierea mamei.

2.Artai ce parte de vorbire determin adjectivele din textul de mai sus.

3.Modificai propoziia Mama este dulce, dragla, punnd verbul la numrul plural. Ce
s-a ntmplat cu forma adjectivelor?

4.Identificai adjectivele din textul de mai jos i precizai dac acestea sunt propriu-zise sau
provenite din verb la participiu.

Pdurea mare o adpostea sub bolile ei maro, stufoase. Fetia i fcuse un culcu cldu
n scorbura unui stejar nalat spre cer.
Atepta cu nerbdare s vad dac inorogul cel frumos exist.

5. Precizai dac adjectivele din textul de la exerciiul 4 sunt variabile ( cu cte forme) sau
invariabile.

S-ar putea să vă placă și