Sunteți pe pagina 1din 9

COALA CU CLASELE I-VIII, SLAVA CERCHEZ

PROIECT DIDACTIC

DATA:8. XII. 2010


CLASA: a VII-a
PROPUNTOR: Ehimov Irina
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Diateza verbului
TIPUL: predare nvare - evaluare
POZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare: Structuri narative

a) Competente specifice (din programa):


1.2. sesizarea verbelor la moduri personale/nepersonale n funcie de context;
1.3. observarea abaterilor de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral;
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil progresiei
comunicrii;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale nvate, ntr-un text citit
4.4 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de
punctuaie

b) Obiective operaionale:

A. Cognitive - Elevii vor fi capabili:


OC1: S defineasc prin cuvintele lor diatezele verbului ;
OC2 : S identifice verbe la toate cele trei diateze: activ, reflexiv i pasiv;
OC3:S identifice elementele de structur auxiliarul verbului a fi(mod personal/nepersonal)+participiul
verbului de conjugat(se acord n gen, numr i caz cu subiectul ) ale verbelor la diateza pasiv;
OC4: S transforme verbele la diateza activ n verbe la diateza pasiv;
OC5 : S analizeze verbe la toate diatezele;
OC6: S construiasc enunuri cu verbe la diatezele nvate.
OC7: S fac diferena dintre verbele reflexive i cele active pronominale.
B. Afective - Elevii vor fi capabili:
OA : S participe afectiv la lecie;
OA : S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;

FORME DE ORGANIZARE
a) a coninuturilor: modular, integratoare;
b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici;

TIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev - profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
I INSTRUMENTE
DE EVALUARE :formativ, oral, individual i n grup,
autoevaluarea, interevaluarea n cadrul grupului
RESURSE:
a) pedagogice (metode i procedee): conversaia, activitatea independent, brainstorming-ul, studiul
de caz, activitatea pe grupe, tabelul SVI
b) materiale : fie de lucru individuale i pe grupe, postere, mesaje.
specifice disciplinei : - manual, cls. a VII.-a, Ed. Corint, autori Marin Iancu,
Ana Tulb

c) bibliografice:

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice


prin activiti de mentorat.
Predarea-nvarea interactiv centrat pe elev;
Evaluarea continu la clas;
Cunoaterea elevului;
Exerciii de gramatic - Ed. Paralela 45

d) temporale: 50 minute
D E S F U RAREA LE C IE I

ETAPELE LECIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de coninut de forme de metode i mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea ateniei Rezolvarea unui rebus, pe axa AB, vei 5 Conversaia Aprecieri
obine un cuvnt care ne va conduce la min frontal Poster cu verbale
tema orei de astzi. rebus lipit pe
Rspundei la urmtoarele ntrebri: tabl
1. Modul cu cele mai multe Gndirea logic
timpuri.............. .
2. Verbe ce ajut la formarea predicatului
nominal .......................
3. Verbele de Conjugarea I se termin
n ......... .
4. Modul personal ce se formeaz cu
ajutorul conjunciei s
5.n proverbul Lauda de sine nu miroase
a bine exist un pronume........ .
6.Modul nepersonal ce conine verbe
terminate n ind i nd.
7. La seviciu, mama nu fumeaz activ,
ci............... . anexa 1

2. Anunarea Dup cum v-ai dat seama, astzi vom 2 Comunicarea


obiectivelor vorbi despre DIATEZELE VERBULUI . min frontal
Anun obiectivele operaionale ale leciei

3. Dirijarea nvrii Reactualizm categoriile gramaticale ale 20 Conversaia Tabelul SVI Aprecieri
a)Prezentarea verbului: conjugarea, modul, timpul, min verbale
coninutului ce persoana, genul, numrul. La acestea se
urmeaz a fi predat, aduga i diateza, lecia de azi. Elevii
b) prelegere primesc fie cu mai multe enunuri care
interactiva cuprind verbe la cele trei diateze. Exerciiul Activitate
O.O1 Individual identific predicatele. (anexa individual independent
O.O.3 2)
O.O7
Profesorul a certat un elev. ( d. Activ) -
aciunea e realizat de subiectul colectiv Asaltul de idei
gramatical i suferit de complementul
direct.
Elevul este certat de ctre profesor.( d. Observare
Pasiv) - aciunea este realizat de sistematic
subiectul logic i suferit de subiectul
gramatical.
Elevul s-a certat cu profesorul.( d.
Reflexiv) - aciunea este realizat i
suferit de subiect.
Cte diateze exist n limba romn?
Diateza e forma pe care o ia verbul pentru
a arta raportul dintre............................
ntre cine exist un raport!
Explic elevilor din ce se formeaz diateza
pasiv auxiliarul verbului a fi (mod
personal/ nepersonal) + participiul
verbului de conjugat (se acord n gen,
numr i caz cu subiectul ) .
Complementul de agent este partea
secundar de propoziie care arat cine
este autorul aciunii exprimate de un verb
la diateza pasiv. E exprimat prin
substantiv, pronume sau numeral n cazul
Ac. precedat de prepoziiile de ctre sau
de. Diateza reflexiv se deosebete de cea
activ prin prezena pronumelor reflexive.
De asemenea se va aminti la diateza
reflexiv despre verbele active
pronominale care au funcii sintactice de
complement direct sau complement
indirect. (anexa 2)
c) activitate O.O2 Lucrnd n perechi, elevii stabilesc 5 perechi Lucrul n Aprecieri
aplicativa a noilor diatezele verbelor identificate anterior. Se min perechi verbale
achiziii dobndite in lmuresc eventualele nenelegeri.
lecie
d) organizarea Dintr-un bol elevii extrag bileele i n 3
pentru activitatea de funcie de numrul extras se mpart n trei min
grup - grupe.
4) Feedback prin O.O4 Elevii rezolv anexa 3. 10 Grupe mici Lucrul n Fie de lucru
raportarea la O.O. 6 Se afieaz pe tabl modelele de analiz min echip
obiectivele propuse
iniial, cu solicitarea
elevilor
6)Asigurarea O.O Tema pentru acas, din manual pag. 100, 2 frontal Scris
reteniei i transferul ex. 1,2 i pag. 102, ex. 1. min
de cunotine
7) ncheierea leciei Elevii primesc un chestionar pe care 4 individual Activitate Chestionar Scris
trebuie sa-l completeze fr a se semna. min independent
Anexa 4
REBUS

Anexa 1

1. Modul cu cele mai multe timpuri..................... .


2. Verbe ce ajut la formarea predicatului nominal .......................
3. Verbele de Conjugarea I se termin n ......... .
4. Modul personal ce se formeaz cu ajutorul conjunciei s
5. n proverbul Lauda de sine nu miroase a bine exist un pronume........
6. Modul nepersonal ce conine verbe terminate n ind i nd.
7. La serviciu, mama nu e fumtoare activ, ci............... .

I N D I C A T I V
C O P U L A T I V E
A
C O N J U N C T I V
R E F L E X I V
G E R U N Z I U
P A S I V A
Anexa 2
A. Identificai verbele din textele de mai jos.
B . Precizai n fiecare enun de ctre cine e realizat i suportat aciunea.

1. Elevul nva poezia.


2. Poezia este invat de elev.
3. Maria cnt un cntec frumos.
4. Prjitura a fost pregtit de bunica.
5. Ioana se ceart cu colega.
6. Ea se gndete s se mute n alt clas.
7. Tu i nchipui ce inseamn asta?
8. Mama l-a certat pe copil.
9. Copilul este certat de ctre mama.
10. Mama se ceart cu copilul.
COMPARAI !
DIATEZA ACTIV DIATEZA PASIV
Marin citete o carte. Cartea este citit de ctre Marin.
Mama te va chema pe tine. Tu vei fi chemat de mama.
0 O
Sb. gramaticale complemente directe
Sb. gram. sb. logice( C. de agent)

DIATEZA REFLEXIV
VERBE CU PRONUMELE REFLEXIVE N VERBE CU PRONUMELE REFLEXIVE N
CAZUL AC. CAZUL D.
Eu m bucur Eu mi nchipui
Tu Tu
El/ea El /ea
Noi Noi ne nchipuim
Voi Voi
Ei/ele Ei/ele

VERBE ACTIVE PRONOMINALE


VERBE REFLEXIVE VERBE ACTIVE PRONOMINALE
Eu m gndesc la tine. Tu te gndeti. Eu m mbrac.( pe mine) - f.s. - c.d Eu te
Tu i imaginezi ceva. El i imagineaz. mbrac
El se duce la film. Voi v ducei la film. Tu te speli pe fa. Tu l speli.
El se terge de praf . El l terge de praf.

ATENIE!!! Cnd pronumele reflexiv se poate nlocui printr+un pronume personal sau substantiv n
acelai caz, el va fi un vb activ pronominal, avnd f. s. de c. d. sau c. i.
Anexa 3

Identificai diateza verbelor i transformai verbele la celelalte doua diateze:

Model: Maria mnnc un mr . diateza activ


Mrul a fost mncat de Maria. diateza pasiv
Fierul in timp se mnnc din cauza ruginii. diateza reflexiv

a) Elevul a fost ludat de profesor.


b)
c)

a) Ionu i ncearc puterile la concursul de snii.


b)
c)

Grupa 1 analizeaz un vb la diateza activ ( pe foile primite)


Grupa 2 un vb la diateza pasiv
Grupa 3 un vb la diateza reflexiv

Anexa 4

Azi m-am simit:

Vesel Trist Nu stiu (mi-e indiferent)

Cel mai mult mi-a plcut c


Cel mai mult nu mi-a plcut s............
Recomand profesorului s..................

S-ar putea să vă placă și