Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 9 MAI 2011


Clasa: a V a
Profesor: Petrior Andreea
Obiectul: Literatura romn
Subiectul: Basmul
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Coninuturile de nvare vizate:
o Definiia basmului;
o Recunoaterea unor basme celebre;
o Descoperirea trsturilor specifice basmului;
o Diferenierea basmului popular de cel cult;
o Formule specifice ale basmului;
o Personajele basmului;

Competene generale:
o cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor privind universul fabulos al basmelor;
o receptarea, din perspective multiple, a diferitelor texte epice ce se ncadreaz n specia literar basm

Competene specifice:
o Povestirea, n ordinea succesiunii lor, a ntmplrilor din basmul studiat la clas i din alte basme lecturate suplimentar;
o Identificarea formulelor tradiionale, specifice basmelor (introductive, mediane, de ncheiere);
o Numirea personajelor ce iau parte la aciune i clasificarea lor n: reprezentani ai binelui i reprezentani ai rului;
o Identificarea obiectelor miraculoase i a substanelor tmduitoare;
o Diferenierea planului real de cel fantastic;
o Delimitarea basmului cult de cel popular

Obiective operaionale (competene derivate): la sfritul orei, elevii vor fi capabili:


O1 s dea exemple de basme, menionnd personajele care i-au fascinat;
O2 s recunoasc anumite fragmente din basmele studiate;
O3 s identifice formulele specifice basmului;
O4 s ncadreze opera literar Prslea cel Voinic i merele de aur n genul literar corespunztor;

1
O5 s rezume n ordinea ntmplrilor opera literar Prslea cel Voinic i merele de aur;
O6 s clasifice personajele din basm n: pozitive / negative, reale / supranaturale, principale / secundare;
O7 s identifice obiectele miraculoase, substanele tmduitoare, numerele simbolice din basmele studiate;
O8 s precizeze modurile de expunere prezente n textele discutate, reliefndu-l pe cel predominant;
O9 - s defineasc, n urma identificrii elementelor eseniale, specia literar basmul;
O10 s diferenieze basmul popular de cel cult

Strategii didactice:
a. Metode i procedee: lectura selectiv, lucrul pe grupe, comparaia, conversaia euristic, paralela, rezumatul, jocul de rol;
b. Mijloace didactice: fie de lucru, testul de evaluare formativ, video, plane, plane cu imagini i fragmente, desene ale elevilor ce
ilustreaz personajele din basmele lecturate de ei.
c. Bibliografie: Basme populare ale romnilor, Petre Ispirescu, Editura Facla, 1995, Bucureti;
Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, editura Humanitas, 2006, Bucureti.

Resurse: a. Coninutul: Basmul specie a genului epic


b. Capaciti: bune

Tipuri de evaluare: - oral, scris


- frontal, individual
- formativ

2
DEMERS DIDACTIC

Evenimentul leciei Competene Coninuturile nvrii Activiti de nvare Strategii didactice Evaluare
derivate
1. Moment - asigurarea materialului Profesorul i pregtete materialul - conversaia
organizatoric didactic i a climatului bunei didactic, solicitnd totodat elevilor s-i
desfurri a leciei pregteasc manualul i caietele pentru o
bun desfurare a leciei
- rezumatul basmului Elevii sunt solicitai de ctre profesor s rezumatul, oral,
Prslea cel voinic i merele citeasc rezumatele basmului Prslea conversaia euristic frontal
2. Verificarea temei de aur; cel voinic i merele de aur; totodat,
- desene care s ilustreze elevii ilustreaz cteva trsturi eseniale
personajul preferat din ale personajului preferat
basmul ndrgit
Profesorul arat elevilor Profesorul cere elevilor s citeasc exerciiul, oral,
fragmente din basmele citite fragmentele de pe fiele de lucru, conversaia euristic frontal
3. Captarea ateniei de ei n clas i suplimentar, urmnd ca ei s recunoasc i s
atenionndu-i c urmeaz numeasc basmul din care acestea fac
s recunoasc operele parte.
literare din care acestea fac Elevii lectureaz cu atenie fragmentele exerciiul, oral,
parte. De asemenea, elevii i menioneaz basmele din care acestea conversaia euristic frontal
vor viziona cteva au fost extrase: Aleodor mprat, Ft
fragmente din basmele citite Frumos din lacrim, Prslea cel voinic
suplimentar. i merele de aur.
4. Enunarea Basmul Profesorul scrie pe tabl titlul leciei, conversaia euristic oral,
obiectivelor menionnd c urmeaz s evidenieze frontal
trsturile eseniale ale basmului.
5.Reactualizarea - basme populare i culte, La solicitarea profesorului, elevii conversaia euristic oral,
cunotinelor citite de elevi suplimentar menioneaz cteva basme citite de ei, individual
dobndite anterior care i-au impresionat i specific o scen
mai important din opera literar
respectiv, pe care ei au reinut-o n mod
special.

3
O1 -personajele preferate din La solicitarea profesorului, elevii conversaia euristic oral,
basmele studiate menioneaz personajele preferate, pe individual
care le-au ilustrat n propriile desene;
apoi, motiveaz alegerea.
Profesorul arat elevilor fragmente
extrase din basmele Aleodor mprat,
Prslea cel voinic i merele de aur.
O2 -fragmente din basmele Elevii recunosc operele literare din care lectura selectiv oral,
studiate fac parte fragmentele respective i le individual
ordoneaz n funcie de succesiunea
ntmplrilor.
O3 -formulele specifice Pornind de la fragmentele date, elevii exerciiul oral,
6. Dirijarea nvrii basmului identific formulele specifice basmului: individual
formule iniiale (introductive) care conin
note de umor i reprezint o introducere
n atmosfera miraculoas a basmului;
formulele mediane, care au rolul de a
menine treaz atenia cititorului;
formulele finale (de ncheiere).
Se dau exemple.
n continuare, elevii rezum basmul
O4, O5, O8 -rezumatul basmului Prslea cel voinic i merele de aur. paralela, conversaia oral, fronta
-genul literar i modurile de La ndemnul profesorului, elevii euristic, rezumatul
expunere specifice basmului ncadreaz basmul n genul literar
corespunztor (cel epic), specificnd
totodat i modurile de expunere
predominante.
Apoi, la solicitarea profesorului, elevii
O6 -clasificarea personajelor menioneaz n urma unui joc de rol conversaia euristic, oral,
cteva personaje care le-au plcut i jocul de rol, individual
altele care nu le-au plcut, motivndu-i
rspusurile.
Astfel, personajele vor fi clasificate n:
pozitive, negative; reale, supranaturale; comparaia, oral,
principale, secundare. conversaia euristic frontal
Elevii observ faptul c n finalul

4
basmului binele nvinge rul. conversaia euristic oral,
Lucrnd pe grupe, elevii menioneaz paralela frontal
O7 -obiecte miraculoase, cteva obiecte miraculoase, substane lucrul pe grupe
substane tmduitoare, tmduitoare, precum i numerele
numere simbolice; simbolice care apar n basmele citite de
-triumful binelui asupra ei.
rului innd cont de toate caracteristicile
O9 -definiia basmului menionate anterior, elevii, ajutai de comparaia, paralela oral,
profesor, pot formula o definiie a individual
basmului: opera epic n proz, n care se
povestesc ntmplri fantastice puse pe
seama unor personaje sau fore
supranaturale n lupt cu forele rului,
pe care le nving.
Se face apoi clasificarea basmelor:
O10 -delimitarea basmului a.basme populare (creator anonim, conversaia euristic oral,
popular de cel cult supuse unor modificri nentrerupte, frontal
culese de ctre folcloriti);
b. basme culte (prelucrate sau create de
scriitori dup modelul basmului
popular).

7. Obinerea O1 O11 Testul de evaluare formativ Elevii rezolv testul de evaluare, iar exerciiul formativ,
performanei i a profesorul urmeaz s corecteze greelile scris,
feedback-ului i s comunice rezultatele. individual
8. Asigurarea Demonstraia speciei literare Profesorul anun tema pentru acas. Exerciiul Scris,
reteniei i a basm individual
transferului

5
Testul de evaluare formativ

Obiective Coninuturi Punctaj


Elevii vor demonstra c tiu: 1. Numii o formul iniial i una de
O1 s menioneze o formul iniial i ncheiere dintr-un basm citit de voi. 2p
una de ncheiere specifice basmului
O2 s numeasc dou personaje cu 2. Numii dou personaje cu puteri
puteri supranaturale supranaturale din basmul Prslea cel 2p
voinic i merele de aur.
O3 s evidenieze o calitate a unui 3. Evideniai o calitate a lui Prslea
personaj pozitiv i un defect al unui cel voinic i un defect al unui personaj 5p
personaj negativ negativ din basmul cu acelai titlu,
studiat de voi la clas

Descriptori de performan:

1. Elevii vor obine note ntre 5 7 dac rezolv corect primele dou exerciii, iar pe cel de-al doilea parial.
2. Elevii vor primi note ntre 8 9 dac rezolv corect primul i al treilea subiect sau primele dou subiecte, iar la cel de-al treilea
menioneaz doar calitatea, respectiv numai defectul.
3. Elevii vor obine nota maxim (zece) dac rezolv corect toate cele trei subiecte, neavnd nici o greeal de ortografie sau de
exprimare.

S-ar putea să vă placă și