Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

coala Gimnazial M. Koglniceanu


Data: 2.10.17
Clasa a V-a
Propuntor: Crintea Nina
Disciplina: matematic i explorarea mediului
Unitatea tematic: Prin toate colurile lumii
Tema: mprirea numerelor naturale. Impartirea cu rest
Tipul leciei: de sistematizare i consolidare
Competene specifice MEM:
1.5.- Efectuarea de nmuliri i mpriri n concentrul 0-1000 prin adunri / scderi
repetate
1.6.- Utilizarea unior simboluri i denumiri matematice( sum, total, termeni,
diferen, rest, desczut, scztor, demprit, mpritor) n rezolvarea i/ sau
compunerea de probleme
3.1.- rezolvarea de probleme, prin observarea i generalizarea unor modele sau
regulariti din mediul apropiat
4.2.- Formularea unor consecine rezultate n urma observrii unor relaii, fenomene,
procese simple
Competene specifice CLR:
1.1.- Identificarea semnificaiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
2.1.- Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare
Competene specifice AVAP:
2.6- Participarea la activiti integrate n care se asociaz elemente de exprimare vizual,
muzical, verbal, kinestezicarticiparea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst,
Competene specifice DP:
2.3.- Explorarea abilitilor de relaionare cu ceilali

Obiective operaionale:
S scrie fraciile solicitate;
S coloreze pri din desene pentru a ilustra fraciile indicate;
S scrie fracii egale dup desene date;
S efectueze mpriri folosind legtura dintre nmulire i mprire;
S cunoasc terminologia specific operaiilor aritmetice;
S precizeze algoritmul de calcul al exerciiilor cu cele patru operaii;
S rezolve probleme cu dou operaii dintre cele nvate
S compun probleme pe baza unui exerciiu dat sau a unei cerine;
S coopereze intens n activitile de grup i n perechi
Obiective afective:
S dovedeasc interes pentru lecia de matematic, manifestat prin participarea activ
n toate etapele acesteia;
S reacioneze pozitiv la solicitrile nvtoarei, dorind s se evidenieze i s fie
apreciat ;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, cubul, problematizarea, SVI,
munca independent

b) Mijloace de nvtmnt:proiector, laptop, stick, manual , caietul elevului, fie de


lucru
Obiective operaionale:
S efectueze mpriri folosind legtura dintre nmulire i mprire;
Oc2: S cunoasc terminologia specific operaiilor aritmetice;
Oc3: S precizeze algoritmul de calcul al exerciiilor cu cele patru operaii;
Oc4: S rezolve probleme cu 2 operaii dintre cele nvate, ntocmind planul de rezolvare;
Oc5: S compun probleme pe baza unui exerciiu dat sau a unei cerine;
Obiective affective:
S dovedeasc interes pentru lecia de matematic, manifestat prin participarea activ n toate
etapele acesteia;
Oa2: S reacioneze pozitiv la solicitrile nvtoarei, dorind s se evidenieze i s fie
apreciat ;

Etapele leciei Coninutul informaional al leciei Strategii Evaluare


metode mijloace
1. Moment Se pregtesc materialele necesare leciei. Conversaia, Laptop,
organizatoric Se organizeaz colectivul de elevi explicaia stick,
fie de
lucru
2. Reactualizarea Se verific tema de acas. exerciiul Fi de Evaluare
cunotinelor Exerciii de verificare a noiunilor legate de fracii. lucru ( reciproc
Elevii rezolv exerciiile din fia nr. 1 activitate n nr. 1)
perechi
Verificare oral:
a) Care este jumtatea numrului 8? Dar a
numrului 12?
b) Care este sfertul numrului 12? Dar al numrului
20?
2.Captarea i Captarea ateniei se realizeaz cu ajutorul unei Poezie-
meninerea poezioare.( integrare CLR) versuri
ateniei Se va solicita atenie n audierea versurilor
deoarece este o ghicitoare-problem: Problematiza Ev.
Apolodor a cerut rea formativ
Unui meter priceput oral
S-i croiasc steaguri: dou,
Apoi zece i-nc nou.

Toate-au fost puse-n cutii.


Trei la numr, ca s tii!
Cte steaguri, cine tie,
Sunt n fiece cutie?
3. Anunarea Se anun tema i obiectivele leciei. Se scrie titlul Conversaia, caiete
temei i a pe tabl, elevii n caiete mprirea numerelor explicaia
obiectivelor naturale- exerciii i probleme
4. Dirijarea Exerciii orale de verificare a mpririi i
procesului de a terminologiei specifice operaiei de mprire. Explicaia laptop
recapitulare i Exerciiul nr. 1 din prezentarea proiector
sistematizare a ppt. stick
cunotinelor Alege rspunsul corect: Exerciiul
72 : 9 = 8, 7, 9 54 : 9 = 7, 6, 5 Obs. sist.
63 : 7 = 7, 8, 9 35 : 5 = 7, 5
Exerciiul nr.2 din prezentare.
Care mprire este incorect? Problematiza
50:5=10 18:3=6 36:6=6 rea
14:2=7 49:7=7 64:7=9
48:8=6 18:2=9 36:4=9.
Exerciiul nr.3 din prezentarea ppt.
Alege nr. care nu se mparte exact la 7.
28 49 42 21 56 70
52

Exerciiul nr. 4 din prezentarea ppt


Alege mpritorul:
63:?=9 32:?=8
72:?=9 42:? = 6
4, 8, 7, 7.
Exerciiu joc: Compunei exerciii Exerciiu- joc prob
de mprire ale cror rezultat s fie 2. oral
Ctig cine scrie ct mai multe variante cnd
spun STOP.
Activitate pe grupe- cubul cubul Fie cu
1.DESCRIE noiunile matematice referitoare la sarcinile
nmulire i mprire, completnd corect pentru
enunurile. cele ase tem de
2.COMPAR rezultaele obinute, completnd grupe lucru n
casetele cu semnul de relaie corespunztor (<, >, clas
=):
27:335:7 21:748:6
81:936:4

3.ANALIZEAZ posibilitatea efecturii exerciiului


urmtor n dou moduri i completeaz cu ambele
calcule:

(8+2):2=...............................................................
...
(8+2):2=...............................................................
4.ASOCIAZ exerciiile din partea stng cu
rezultatele corecte din partea dreapt, realiznd o
coresponden:
24: 3= 30

14+16= 8

7x2= 36
68-32= 14
5.APLIC cunotinele matematice i
enumer cel puin 3 expresii matematice care s
se rezolve prin operaia:
3x7=
6.ARGUMENTEAZ rezultatul obinut la
mprirea 36: 4, folosind o alt operaie
matematic.
36:4=9
Asigurarea Elevii rezolv o problem prin SVI. explicaia Fie de Tem de
performanelor i SVI lucru lucru n
a feedback-ului indiv. clas
( fi- SVI)
Aprecieri i tema Se fac aprecieri pozitive, generale i individuale, fi cu
pentru acas asupra activitii de nvare a elevilor. conversaia tema Aprecieri
Aprecieri asupra implicrii n realizarea verbale
activitilor . globale i
Se d tema pentru acas . individuale
Cubul

1.DESCRIE noiunile matematice referitoare la nmulire i mprire, completnd corect


propoziiile lacunare.

Numerele care se nmulesc se numesc ...........................................


Ctul este rezultatul operaiei de ........................................ .
Rezultatul operaiei de nmulire se numete........................................ .
Pentru a afla dublul unui numr l......................................................... .
Jumtatea unui numr nseamn ........................................................... .
Sfertul unui numr se afl prin .......................................................... .
Triplul unui numr se afl ................................................................ .

2.COMPAR rezultatele obinute, completnd casetele cu semnul de relaie


corespunztor (<, >, =):
27:335:7 21:7 48: 6 81:936:4
......................... ......................... ..........................

3.ANALIZEAZ posibilitatea efecturii exerciiului urmtor n dou moduri i


completeaz cu ambele calcule:

(8+2).:2=......................................................................................................

(8+2):2=......................................................................................................

4.ASOCIAZ exerciiile din partea stng cu rezultatele corecte din partea dreapt,
realiznd o coresponden:
24: 3= 30

14+16= 8

7x2= 36

68-32= 14

5.APLIC cunotinele matematice i enumer cel puin 3 expresii matematice care s


se rezolve prin operaia:
2x8=
...............................................................................................................................................
...............................................................................................
6.ARGUMENTEAZ rezultatul obinut la mprirea 36: 4, folosind o alt operaie
matematic.
36:4=9
..........................................................................................................
Numele.......................

Apolodor a prins ntr-o zi 24 de peti. Fraii si au prins de 3 ori mai puini peti.
Ci peti au prins n total toi fraii?

TIU, VREAU S TIU, AM AFLAT!

TIU VREAU S TIU AM AFLAT

-a prins 24 de peti - numrul petilor a) numrul petilor prini de frai


prini de toi fraii
....................................................

....................................................

....................................................

-au prins de 3 ori mai puini b) numrul total al petilor


peti ...................................................

....................................................

....................................................
Numele............................... Data: 02.10.17

Fi de lucru 1- Fracii

Activitate n perechi

1.Scrie fraciile:o doime, dou doimi, o ptrime, dou ptrimi


___ ___ ___ ___

2.Coloreaz 1_ , respectiv 1 din urmtoarele figuri geometrice:


2 4

3.Cte doimi vei obine din merele de mai jos? Dar ptrimi?

5.Scrie fracii egale dup desenele urmtoare:

S-ar putea să vă placă și