Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: BOLO MILICA


Clasa: a 12-a F
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiect: Alexandru Lpuneanul de Costache Negruzzi
Tipul leciei: mixt
Competene specifice: 2.1. S analizeze principalele componente de
structur, de compoziie i de limbaj specifice textului narativ.
Obiective operaionale:
1. s relateze subiectul operei literare
2. s evidenieze moimentele subiectului
3. s identifice tema nuvelei
4. s recunoasc sursele de inspiraie
5. s extrag particulariti ale compoziiei
6. s recunoasc i s numeasc principalele trsturi ale personajelor
principale.
7. s enumere trsturi romantice
Metode: conversaia euristic, lectura, exercitiul, rezumatul.
Forme de organizare a nvrii: frontal, individual, pe grupe de elevi
Materiale didactice: manualul, fia de lucru, volum de Costache Negruzzi,
flipcharter.

DESFURAREA ACTIVITII

Organizarea clasei: notarea absenilor, stabilirea disciplinei, pregtirea


elevilor pentru lecie, captarea ateniei.
Verificarea temei pentru acas: Fia de lectur a nuvelei.
Actualizarea i fixarea cunotinelor nvate anterior. Activitate
frontal:
Care este curentul literar manifestat n perioada paoptist?
Romantismul
Numii principalele trsturi ale acestui curent lierar.
Care este revista cu cel mai mare impact din perioada paoptist?
Dacia Literar
Cum se numete articolul programatic aprut n primul numr al revistei?
Introducie scris de Mihail Koglniceanu.
Enunai principiile recomandate de Koglniceanu.
Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor:

1
Alexandru Lpuneanul
de Costache Negruzzi
Nuvel romantic
Obiective:
 Subiectul nuvelei
 Tema nuvelei
 Geneza
 Particulariti ale compoziiei
 Trsturi romantice
Activitate individual: Test de lectur.
Activitate frontal:
Elevii rezum subiectul operei literare, evideniindu-se momentele
subiectului.
Subiectul: Expoziiunea: Lpuneanul revine n Moldova nsoit de o
armat turceasc, pentru a-l nltura pe Toma, hotrt s se rzbune pe
boierii care l-au trdat n prima domnie. Lng Tecuci este ntmpinat de
patru boieri: Veveri, Mooc, Spancioc i Stroici care-i transmit c ara nu-l
dorete.
Intriga: Lpuneanul este hotrt s preia domnia Moldovei cu orice pre.
Dac voi nu m vrei, eu v vreu (...) i dac voi nu m iubii, eu v iubesc
pre voi, i voi merge ori cu voia, ori fr voia voastr. S m-ntorc? Mai
degrab-i va ntoarce Dunrea cursul ndrpt
Desfurarea aciunii: Speriat de ameninrile lui Lpuneanul, Mooc l
roag s nu-l pedepseasc, acesta promindu-i c-l va crua.Toma este
nevoit s fug, iar a doua domnie a lui Lpuneanul este sngeroas. Acesta
se dovedete nendurtor cu boierii pe care i omoar fr mil. Doamna
Ruxanda, soia domnitorului i fiica lui Petru Rare, nspimntat de
cruzimile i crimele nfptuite, l roag s nu mai verse snge i s nceteze
cu omorurile, impresionat fiind de cuvintele unui boier ucis, care o
ameninase Ai s dai sam, Doamn!.Alexandru i promite un leac de
fric.
Punctul culminant: Lpuneanul particip mpreun cu boierii la slujba de
la Mitropolie, dup care le cere iertare pentru cruzimile svrite, invitndu-i
la mas. La curte sosesc 47 de boieri, iar spre sfritul ospului, la semnul
domnitorului, slujitorii de la spatele boierilor i omoar. ncepnd mcelul i
n curte, la poart se adunase o mulime de oameni. ntrebai ce vor, acetia
i exprim nemulumirile, rostind n sfrit numele lui Mooc. Pentru a
mulumi norodul, Lpuneanul l ofer pe Mooc, reuind s-i respecte
cuvntul dat, dar s se i rzbune pentru trdarea de odinioar a vornicului

2
Mooc. Odat cererea satisfcut, mulimea se mprtie. Lpuneanul pune
s le reteze capetele celor ucii, dup care le aeaz sub forma unei piramide
dup rang pe care i-o arat Doamnei Ruxanda, ca leac de fric.
Deznodmntul: Dup patru ani, domnitorul se mutase n cetatea Hotinului,
ncercnd s-i aduc n ar pe Spancioc i Stroici, ns fr rezultat. Grav
bolnav, domnitorul este clugrit, dup obiceiul vremii, dndu-i-se numele
de Paisie. Deoarece cnd i revine, amenin s-i ucid pe toi, inclusiv pe
propriul fiu, urmaul la tron, doamna Ruxanda accept sfatul boierilor de a-l
otrvi pe Lpuneanul.
Se identific de ctre elevi tema literar: : istoric, prezint lupta
pentru putere n epoca medieval, cea de-a doua domnie a lui Alexandru
Lpuneanul(1564-1569)
Activitate pe grupe de elevi: Se mpart fie de lucru cu citate din
fiecare capitol al nuvelei. Rspunsurile se vor redacta pe coli de flipcharter,
fiecare grup desemnndu-i un reprezentant care s prezinte munca intregii
grupe.
Se descoper de ctre elevi geneza operei prin compararea unor citate
extrase din oper i din cronica lui Grigore Ureche, Letopiseul rii
Moldovei. Inspirat din cronica lui Grigore Ureche, autorul valorific datele
cronicii, le interpreteaz, schimb destinul unor personaje i creeaz o oper
de ficiune de mare valoare, ncadrndu-se recomandrilor din Introducie
Particulariti ale compoziiei:
Echilibrul compoziional este realizat prin organizarea textului narativ n
patru capitole care poart cte un motto cu rol rezumativ:
 Capitolul I - Dac voi nu m vrei, eu v vreu...
 Capitolul al II-lea - Ai s dai sam, Doamn
 Capitolul al III-lea - Capul lui Mooc vrem
 Capitolul al IV-lea - De m voi scula, pre muli am s popesc i eu...

Construcia personajului principal: recunoaterea principalelor


trsturi ale personajului. Evidenierea antitezei prin recunoaterea
trsturilor personajului feminin.(fi horoscop).

3
Extragei trsturile romantice i trsturile clasice ale nuvelei.
Trsturi romantice Trsturi clasice
- respectarea principiului enunat n - echilibrul compoziiei
Introducie inspiraia din istoria naional - construcia simetric
- personajul principal este construit cu - aspectul verosimil al faptelor
trsturi puternice, un erou excepional ale - caracterul obiectiv al naraiunii.
crui fapte sunt impresionante prin
cruzime, sete de rzbunare
- antiteza , ca modalitate de construcie a
personajelor: Alexandru Lpuneanul
doamna Ruxanda
- scene cutremurtoare: omorrea celor 47
de boieri, aezarea capetelor boierilor sub
forma unei piramide, moartea prin otrvire
a lui Lpuneanul.
- redarea culorii locale prin folosirea
elementelor arhaice i regionale care
fixeaz atmosfera epocii(descrierea
mbrcmintei doamnei i a obiceiului
mesei)

Referin critic:
Referindu-se la valoarea incontestabil a acestei nuvele, George Clinescu
afirma c aceasta ar fi devenit o scriere celebr ca i Hamlet, dac
literatura romn ar fi avut n ajutor prestigiul unei limbi universale.

Asigurarea feed-back-ului: Rezolvarea unui rebus prin participarea fiecrui


elev . Definiia evideniat reprezint titlul nuvelei.
Tema pentru acas: Realizai un eseu argumentativ n care s demonstrai
c nuvela Alexandru Lpuneanul este o nuvel romantic.

4
Fi de lucru

Extragei trsturile personajului Alexandru Lpuneanul din fragmentele


urmtoare, stabilind modalitatea de caracterizare:
- Bine-ai venit, boieri! Zise acesta silindu-se a zmbi

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

Dac voi nu m vrei, eu v vreu, rspunse Lpuneanul a crui ochi scnteier ca un


fulger, i dac voi nu m iubii, eu v iubesc pre voi, i voi merge ori cu voia, ori fr
voia voastr. S m-ntorc? Mai degrab-i va ntoarce Dunrea cursul ndrpt

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

Rdea; muchii i se suceau n rsul acesta, i ochii lui hojma clipeau

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

... i fgduiesc c sabia mea nu se va mnji n sngele tu; te voi crua, cci mi eti
trebuitor, ca s m mai uurezi de blstmurile norodului.

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

mpotriva obiceiului su, Lpuneanul , n ziua aceea, era mbrcat cu toat pompa
domneasc. Purta coroana Paleologilor, i peste dulama polonez de catifea stacoie, avea
cabania turceasc Nicio arm nu avea alta dect un mic junghi cu plsele de aur; iar
printre bumbii dulmii se zrea o zea de srm.

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................


Proti, dar muli(...) s omor o mulime de oameni pentru un om, nu ar fi pcat?

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

Du-te de mori pentru binele moiei dumitale, cum mi ziceai nsui cnd mi spuneai c
nu m vrea, nici nu m iubete ara. Sunt bucuros c-i rspltete norodul pentru slujba
ce mi-ai fcut...

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

Crud i cumplit este omul acesta, fiica mea; Domnul Dumnezeu s te povuiasc.(...)
Dumnezeu s-l ierte, i s te ierte i pre tine

Caracterizare direct.......................... Caracterizare indirect.......................

S-ar putea să vă placă și