Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Școala: Liceul Teoretic ,,Arany Janos”, Salonta


Data: 22.01.2019
Clasa: a VII-a C
Profesor: Adriana Elena Sala
Durata: 50 minute
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Călin (file din poveste) – aprofundarea textului
Tipul lecţiei: asimilare de noi cunoștințe
Competențe generale:
 Receptarea mesajului oral în diverse situații de comunicare.
 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată.
 Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse.
Competențe specifice:
 Asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral;
 Recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;
 Exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini;
 Organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specificată;
 Folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului.
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să
o diferențieze elementele aparținând fiecărui cadru în parte;
o recunoască imaginile artistice și figurile de stil;
o identifice elementele fabuloase, specifice basmului, din tabloul nunţii împărăteşti;
o precizeze două trăsături fizice și morale ale fetei de împărat;
o numească două diferențe și două deosebiri între nunta tinerilor și cea a gâzelor.
Strategii didactice:
 Metode: RAI, exerciţiul, expunerea, conversaţia, Știu-Vreau să știu-Învăț, cvintetul.
 Mijloace: tabla, fişe, caietele elevilor, bilețele cu sarcini de lucru.
 Forma de organizare: individuală, frontală, pe grupe.

Bibliografie:
 Badea, Ştefan M. Eminescu - Poezia de inspiraţie folclorică, 1982, Editura Albatros, Bucureşti.
 Eminescu, Mihai, Poezii, 1970, Editura Minerva, Bucureşti.
 Eminescu, Mihai, Proză literară, 1978, Editura Cartea Românească, Bucureşti.
 Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române, 2014, Editura Polirom, Iași.
 Sâmihăian, Florentina et ali, Limba și literatura română pentru clasa a VII-a. Metoda Știu-Descopăr-Aplic, 2015,
Editura Art, București.
SCENARIU DIDACTIC

Etape Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp Metode şi procedee


1. Moment Salută elevii şi notează absenţele. Răspund la salutul 5 min. Observarea
organizatoric Se verifică tema calitativ și cantitativ. profesorului. comportamentului
Le cere elevilor să se pregătească pentru lecţie. Se pregătesc pentru lecţie și verbal şi nonverbal
verifică tema.
2. Captarea atenției Inițiez jocul, punând o întrebare din recapitulare Elevii se ridică în picioare și 3min. Metoda RAI
unui elev, oferindu-i mingea. Elevii continuă pun întrebări, spre exemplu:
jocul, iar cine nu știe răspunsul se așază pe 1. Cine a fost M.
Eminescu și ce
scaun. La nevoie, intervin cu întrebări.
contribuție a adus el
literaturii române?
2. Numește câteva
basme scrise de
Eminescu și spune
din care basm se
inspiră el în crearea
acestui poem.
3. Care este mitul ce
stă la baza acestei
opere?
4. Numește câteva
teme și motive din
opera marelui poet.
5. Cum este structurat
textul și în care parte
este încadrat
fragmentul din
manual?
A opta parte (fragmentul din
manual) ce structură
compozițională are?

3. Anunţarea temei noi şi a Anunț tema lecției și obiectivele pe care le urmăresc. Elevii notează titlul lecției. 1 min. Conversația
obiectivelor Notez titlul lecției pe tablă: Călin (file din poveste).
4. Dirijarea învăţării Elevii vor fi împărțiți în 5 grupe, iar fiecare 5 Expunerea
grupă va primi o fișă de lucru. Profesorul le explică min.
elevilor modul în care se va desfășura ora, apoi scrie pe
tablă cele trei rubrici ale metodei. Profesorul notează pe
tablă, în rubrica Știu, ce cunosc elevii despre opera Notează în caiet schema de Știu-Vreau să știu-
studiată : pe tablă. Învăț
-este un poem de dragoste ;
- structurat în 8 episoade ;
-fragmentul din manual aparține ultimei părți ;
-aparține genului epic, în versuri ;
- inspirat din basmul ,,Călin Nebunul” ;
- are la bază mitul zburătorului ;
- conține 3 secvențe : cadrul natural, nunta tinerilor și
nunta gâzelor.
Profesorul notează în rubrica Vreau să știu ceea ce
doresc elevii să știe cu privire la această operă :
- elementele fiecărui cadru în parte;
- modul de expunere folosit;
-imaginile artistice; Rezolvă exercițiile pe fișa
- figurile de stil; primită. Conversația
-conţinutul textului. După rezolvarea sarcinilor,
Fiecare echipă va primi câte o fișă de lucru pe care vor câțiva elevi ies la tablă 15 Exercițiul
rezolva cerințele. Timpul necesar rezolvării exerciţiilor pentru a nota informațiile min.
este de 15 minute. După expirarea timpului de lucru, se găsite în rubrica ,,Învăț”.
trece la verificarea noțiunilor. Toți ceilalți colegi copiază 12
răspunsurile în caiete. min.

5. Reflecţie asupra activităţii Se face o verificare orală a cunoștințelor parcurse, 3 min Conversația
profesorul oferindu-le elevilor doritori bilețele cu Răspund la întrebări.
întrebări.
Profesorul le distribuie o fișă pe care elevii vor Citesc poezia. Cvintetul
compune o poezie: 4 min
Versul 1: precizează, printr-un substantiv,
subiectul/ tema poemului.
Versul 2: utilizează două adjective pentru a
descrie subiectul.
Versul 3: Scrie trei verbe referitoare la acțiuni
proprii subiectului;
Versul 4: Notează patru cuvinte care să îți
exprime starea afectivă față de subiect.
Versul 5: redă, într-un singur cuvânt, esența
subiectului.
6. Tema pentru acasă Imaginează-ți că eşti unul dintre participanţii la nunta
gâzelor. Redactează o descriere în care să prezinţi Îşi notează tema pentru 1 min. Expunerea
atmosfera acestui eveniment, pe ceilalți participanți și acasă.
costumele lor.
SCHEMA TABLEI

Călin (file din poveste) de Mihai Eminescu

Știu Vreau să știu Învăț


- este un poem de dragoste ; - elementele fiecărui cadru în parte;
- structurat în 8 episoade ; - modul de expunere folosit;
-fragmentul din manual aparține ultimei -imaginile artistice;
părți ; - figurile de stil;
-aparține genului epic, în versuri ; -conţinutul textului.
- inspirat din basmul ,,Călin Nebunul” ;
- are la bază mitul zburătorului ;
- conține 3 secvențe : cadrul natural, nunta
tinerilor și nunta gâzelor.

Temă: Imaginează-ți că eşti unul dintre participanţii la nunta gâzelor. Redactează o descriere în care să prezinţi atmosfera
acestui eveniment, pe ceilalți participanți și costumele lor.
Fișă de lucru

Compune o poezie de cinci versuri, sintetizând informațiile aflate despre poemul ,,Călin (file din poveste)”,
respectând indicațiile:

Versul 1: precizează, printr-un substantiv, subiectul/ tema poemului.


Versul 2: utilizează două adjective pentru a descrie subiectul.
Versul 3: Scrie trei verbe referitoare la acțiuni proprii subiectului.
Versul 4: Notează patru cuvinte care să îți exprime starea afectivă față de subiect.
Versul 5: redă, într-un singur cuvânt, esența subiectului.

S-ar putea să vă placă și