Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

PROFESOR:
DATA: 16.X.2017
UNITATEA DE NVMNT:
CLASA: a VIII-a
ARIA CURRICULAR Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Pleonasmul. Antonime. Sinonime. Paronime. Omonime.
TIPUL LECIEI: Recapitulare i sistematizare

Competene specifice:
1.3. Integrarea categoriilor semantice n structuri lexicale proprii
2.2. Valorificarea categoriilor semantice nvate, n contexte diferite
4.1. Utilizarea corect i nuanat a neologismelor; categoriilor semantice nvate.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

a) cognitive

O1: s defineasc noiunile nvate;

O2: s identifice noiunile n structurile date;


O3: s alctuias propoziii cu ele la nevoie.

b) afective
O4: s cultive dorina de cunoatere a limbii romne;

O5: s-i dezvolte vocabularul prin cunoaterea i recunoaterea mijloacelor de mbogire a vocabularului.

c) psihomotorii:
O6: s aib o poziie adecvat n banc;
O7: s manifeste un comportament n concordan cu cadrul colar.

STRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: nvarea prin descoperire , dialogul, explicaia, analiza gramatical, exerciiul, metoda cubului .
b) Forme de organizare a nvrii : activitatea frontal.
c) Resurse: capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele nsuite anterior.
d) Mijloace de nvare: plan, fie cu sarcini de lucru pentru elevi , foaie de flip-chart, markere.

Bibliografie:

1. Metodica predrii limbii i literaturii romne n coal, Constantin Parfene , Iai , Editura Polirom , 1999
2. Metodica predrii limbii i literaturii romne , de Nicolae Eftenie , Piteti, Editura Paralela 45 , 200
3. Manualul clasei a VIII-a, Editura Humanitas.

2
Scenariul didactic

Nr Etapele leciei Du Ob Coninutul nvrii Strategia didactic Evaluare


crt ra op
Metode i Mijloace de Forma de
t
procedee nvmnt organizare
Organizarea clasei i asigurarea Conversaia Activitate
1 climatului necesar bunei frontal
1. Moment desfurri a leciei;
organizatoric
2. Verificarea temei si 6 Se verific tema , att cantitativ Conversaia Fia A1 Activitate Profesorul face
captarea atentiei ct i calitativ. Exerciiul frontal aprecieri privind
Recapitularea cunotinelor corectitudinea
despre : Sinonime, Antonime, rezolvrii temei
Omonime, Paronime, Pleonasm , pentru acasa
Cuvinte polisemantice se va
realiza cu ajutorul unei plane
(anexa 1) . Elevii citesc cu atenie
definiiile de pe plan. Fiecare
elev vine pe rnd la tabl i
completeaz spaiile cu noiunile
definite dnd exemple proprii
corespunztoare noiunii pe care a
descoperit-o.

Anunt elevii c n aceast or vor Conversaia Activitate


3 recapitula i sistematiza Frontal
3. Anunarea temei i a cunotinele acumulate despre Tabla
obiectivelor notiunile de mai sus i le voi

3
comunic obiectivele operaionale Caietele
Elevilor.

n continuare voi afia o plan Conversaia Plansa


Dirijarea nvrii 25 (anexa 2) Explicaia
4. mpreun cu elevii rezolvm
sarcinile cerute .

Se vor rezolva exerciiile de pe


fiele de lucru. (anexa 3).
Elevii lucreaza individual. La
final se verifica corectitudinea
exercitiilor.

Pentru a aplica informatiile Conversaia Cubul Individual


Asigurarea 15 recapitulate propun elevilor
5. feedback-ului si a rezolvarea unui exercitiu, iar Explicaia
retentiei pentru aceasta prezint un cub. Exerciiul
Pe cele ase fee ale cubului
exist instruciuni de tipul :
DESCRIE !
COMPAR !
ASOCIAZ !
ANALIZEAZ !
APLIC !
ARGUMENTEAZ !
(anexa 3)

Prin sondaj se arunca cubul, iar


elevii nominalizati rezolva
exercitiile de pe fetele cubului.

4
Se fac aprecieri verbale . Conversatia Activitate
6. Evaluarea 1 Se da tema pt acasa. (anexa 4) frontala
activitatii

5
Anexa 1
DEFINIIA NOIUNEA EXEMPLE
DEFINIT
Cuvinte vechi, care nu se mai folosesc
Cuvinte care se utilizeaz numai n anumite regiuni
Cuvintele cu form diferit i neles identic sau asemntor
Cuvintele cu form diferit i neles opus
Cuvintele cu form identic i neles total diferit
Cuvinte cu form identic i nrudite ca neles
Cuvintele aproape asemntoare i neles total diferit

6
Anexa 1

Fi de lucru 1

1. Alegei sinonimele cuvintelor din prima coloan din cea de-a doua coloan:
asemntor pueril
belug cantitate
copilresc opulen
debit similar

2. Dai antonimele cuvintelor:


cult .........................................
simpatie..................................
ngheat...................................
mult...................................

3. Alctuii enunuri cu omonimia cuvntului : sare.


4. Alegei forma corect a paronimelor din enunurile urmtoare:

La ora de sport elevii s-au alineat/aliniat conform cerinei.


Bunica a pus osnda/ osnza de la porc n borcan.
n realizarea unei compuneri trebuie s avem grij la alineat/aliniat.
Pentru fapta comis judectorul i-a dat o osnd/osnz .

5. Gsii greeala care s-a strecurat n urmtoarea propoziie:


Pacientul rnit grav a avut o hemoragie de snge.

6. Alctuii enunuri cu polisemia cuvntului a trece (4 enunuri)

7
Anexa 2

1. Alegei sinonimele cuvintelor din prima coloan din cea de-a doua coloan:

farnic a deceda
gras a rugini
a oxida ipocrit
a da ortul popii obez

2. Dai antonimele cuvintelor:


corupt .........................................
certitudine..................................
atent...................................
violent...................................

3.Alctuii enunuri cu omonimia cuvntului : mai.

4. Alegei forma corect a paronimelor din enunurile urmtoare:

Localitatea pe care am vizitat-o ni s-a prut familial/familiar.


Bunica are o rochie din atlas/atlaz.
Problema familial/familiar pe care i-a spus-o doamnei diriginte a fost rezolvat..
Ionel s-a uitat pe un atlas/atlaz.

5.Gsii greeala care s-a strecurat n urmtoarea propoziie:

Douzeci de procente la sut din fabric au fost vndute muncitorilor.

8
Anexa 3

1.Analizeaz
Alegei forma corect a paronimelor din enunurile urmtoare:

Atitudinea/ latitudinea sa fa de mam m-a impresionat.


La ora de geografie am nvat despre atitudine/latitudine.
Am pltit maina n numeral/numerar
Anul acesta vom nva despre numeral/numerar.

2.Argumenteaz
Demonstreaz prin enunuri omonimia cuvintelor: cod,pan,mac,soluie,timbru,bob.

3.Descrie

Gsii greeala care s-a strecurat n urmtoarele propoziii:

Juctorul a revenit din nou pe teren.


La matematic am desenat un triunghi cu trei unghiuri.

4.Compar

Explic diferena de sens care exist ntre urmtoarele perechi de antonime n contextele:
Ceea ce mi-ai spus mie era adevrat, dar ceea ce i-ai spus lui era neadevrat.
Lui i-a spus adevrul, iar mie o minciun.
Rspunsurile lui erau corecte, iar ale mele incorecte.
De data aceasta nu a procedat corect, ci a greit.

9
5.Asociaz

Alegei sinonimele cuvintelor din prima coloan din cea de-a doua coloan:

nelegere eroare
comutator ostil
dumnos comprehensiune
greeal ntreruptor

Anexa 4

Tema
Alctuii o compunere cu titlul Toamna n pdure , n care s folosii:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tuf; creang, ram, ramur; potec, cale, drum;cenuiu , plumburiu;
- antonimele: caldrece, luminosntunecos, repede ncet zi noapte, nfrunzit desfrunzit;
- omonimia cuvntului: vie;
- paronimele: proveni/preveni;
- cuvntul polisemantic: mas.

10

S-ar putea să vă placă și