Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC [1]

A. DATE GENERALE
Disciplina: DESEN TEHNIC
Clasa: a X-a
Tema: SCHIŢA
Titlul lecţiei: SCHIŢA
Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la schiţă
Tipul lecţiei: Mixta
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minute

Conţinutul activităţii de instruire

Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut


C1 1. Mijloacele necesare de 1.1. Definiţie
întocmire a schiţelor dupa 1.2. Elemente caracteristice
model 1.3. Recomandări pentru elaborarea schiţelor
1.4. Recomandări pentru diferenţierea de alte tipuri de desene
C2 2. Etapele executării schiţei 2.1. Ordinea de parcurgere a etapelor
C3 3. Fazele premergătoare 3.1. Succesiunea fazelor
executării schiţei 3.2. Dezvoltarea fiecărei faze
C4 4. Etapele de executare a schiţei 4.1. Succesiunea logică a etapelor de execuţie a schiţei
4.2. Dezvoltarea fiecărei etape
Obiective operaţionale

Cod Comportamentul Condiţiile de realizare a


comportamentului Criteriul de reuşită

O1 Elevii sa prezinte mijloacele Au la dispoziţie notiţele Identificarea a cel puţin 3 din


necesare întocmirii schiţelor mijloacele necesare
O2 Elevii să enumere etapele Se oferă o planşă ce conţine Identificarea a cel puţin 90% din
executării schiţei după model etapele pentru executarea schiţei etapele executării schiţei
după model
O3 Elevii să prezinte fazele Se oferă diverse tipuri de Identificarea a cel puţin a 4 din fazele
premergătoare executării piese şi o serie de faze premergătoare
schiţei premergătoare executării schiţei executării schiţe
O4 Elevii să identifice etapele de Se oferă fişa de lucru cu Identificarea a cel puţin jumătate din
executare a schiţei etapele de executare a schiţei etapele de executare a schiţei
O 1. Elevii sa prezinte mijloacele necesare intocmirii schiţelor, avand la dispozitie notitele, cu
identificarea a cel putin 3 mijloace necesare.

O 2. Elevii să enumere etapele executării schiţei după model, avand la dispozitie o planşă ce conţine etapele
pentru executarea schiţei după model, cu identificarea a cel puţin 4 din fazele premergătoare.
executării schiţe cu identificarea a cel putin

O 3 ……..

O 4. …..

Diagrama obiective-conţinut

Obiective/Conţinut C1 C2 C3 C4
O1 *
O2 *
O3 *
O4 * * * *
Metode şi procedee de instruire:
conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ

Cod Denumirea resursei materiale


M Desen tehnic, pag. 100-102
F1 Fişa pentru verificarea cunoştinţelor
P1 Planşă ce conţine etape pentru executarea schiţei după model
P2 Planasa cu diferite schiţe de piese

P Piese
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategia didactică

Evaluar
Obiectiv

Evenimentele Activitatea

Timp
min.
instruirii.

e
oprt.

Activitatea profesorului elevului Metode Mijloac Forme de


Conţinut e organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Organizarea Face prezenţa elevilor. Preiau sarcinile Conversaţia Frontală 2
clasei pentru propuse de profesor
Pregătirea elevilor pentru
şi răspund la
lecţie activităţile ce vor urma.
întrebările puse de
acesta.
2. Verificarea Prezintă fişa F1 pentru Răspund la Conversaţia F1 Frontală Scrisă 10
cunoştinţelor verificarea şi reactualizarea întrebările Individuală
cunoştinţelor dobândite în
anterioare din fişa F1.
lecţia anterioară.
Prezintă tema pentru
Verifică prin sondaj, tema
acasă.
pentru acasă.

3. Transmiterea noilor cunoştinţe 35

-
Captarea atenţiei Prezintă elevilor planşe cu Ascultă şi urmăresc Expunere P2 Frontală
elevilor diferite schiţe de piese. cu atenţie cele spuse
de profesor.
Comunicarea titlului Enunţă şi scrie pe tablă titlul Notează şi reţin Expunere Frontală .
lecţiei şi a obiectivelor lecţiei: „ Schiţa” şi comunică obiectivele.
operaţionale. elevilor obiectivele
operaţionale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
O 1- C1 Profesorul defineşte schiţa ca fiind Urmăresc cu Expunere Frontală
un desen executat in general cu atenţie şi notează
Dirijarea Conversaţie
mina libera, cu dimensiunile cele spuse de
învăţării
Elevul să obiectului reduse sau mărite într-o profesor.
prezinte proporţie apreciata, cu aproximaţie.
mijloacele Schiţele se întocmesc:
necesare - pe orice fel de hârtie cu
întocmirii dimensiunile corespunzătoare unei
schiţelor reprezentări cât mai clare;
cu - cu creion de tărie (HB);
- cu mâna liberă;
identific. a - cu respectarea strictă a regulilor
a cel puţin de reprezentare în proiecţia
3 dintre ortogonală, deci a legăturilor de
mijloacele proiecţie între vederile necesare
necesare unei reprezentări cât mai complete
a obiectului;
- cu respectarea proporţionalităţii
dintre diferitele elemente ce
alcătuiesc obiectul, precum si intre
schiţa, desenată în limitele
aproximaţiei vizuale si obiect
Solicită elevii să specifice
Obţinerea Elevii răspund la Conversaţie Frontală Orală
mijloacele necesare întocmirii
performanţei întrebările
schiţelor. profesorului.
Confirmă răspunsurile corecte şi
Asigurarea Elevii ascultă Conversaţie Frontală -
intervine dacă este cazul cu
conexiunii explicaţiile
explicaţii suplimentare.
inverse. suplimentare.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Prezintă etapele executării schiţei Elevii iau notiţe. .
O2. C2 Conversaţie P1 Frontală
după model. Schiţa unei piese se
Având la Dirijarea execută parcurgând, în ordine:
dispoziţie o învăţării - fazele premergătoare executării
planşă, să schiţei;
enumere - etapele de executare a schiţei.
etapele Solicită elevii să enunţe etapele în Elevii parcurg
executării Obţinerea Conversaţie P1 Frontală
ordine.
schiţei după performanţei etapele in ordine.
Confirmă răspunsurile corecte şi
model Asigurarea Elevii asculta Conversaţie P1 Frontală
intervine dacă este cazul cu
conexiunii explicaţiile Explicaţie
explicaţii suplimentare.
inverse suplimentare.
Prezintă fazele premergătoare
O3- C3 Elevii iau notiţe si Conversaţie Piese Frontală
executării schiţei. Pentru a sunt atenţi la Explicaţie
Privind cu Dirijarea executa în bune condiţii trebuie să explicaţiile
atenţie învăţării se respecte următoarea succesiune Exerciţiu
profesorului.
piesele să a fazelor:
identifice cel - identificarea piesei;
puţin 4 din - analiza formei;
fazele - analiza tehnologica;
premergăto - stabilirea poz. de reprezentare;
are - stabilirea nr.min. de proiecţii.
executării Folosindu-se de piesele de pe Conversaţie
schiţei Obţinerea Elevii răspund Piese Frontală
bănci solicită elevilor enumerarea Explicaţie
performanţei acestei solicitari Exerciţiu
fazelor premergătoare.
Asigurarea Confirma raspunsurile corecte si Elevii asculta Conversaţie - Frontală
conexiunii intervine daca este cazul cu explicatiile Explicaţie
inverse explicatii suplimentare suplimentare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

O4. C4 Prezintă fişa de lucru cu etapele Elevii iau notiţe si Conversaţie F2 Frontală
Având la Dirijarea de executare a schiţei sunt atenţi la Explicaţie
dispoziţie învăţării Prezintă succesiunea logică a explicaţiile Exerciţiu
fişa de lucru etapelor de execuţie a schiţei. profesorului.
să identifice
Obţinerea Solicită elevii să enunţe etapele Elevii parcurg Conversaţie Frontală
cel puţin Explicaţie
performanţ. de executare în ordine şi să le etapele in ordine.
jumătate din
explice.
etapele de
executare a Asigurarea Confirma răspunsurile corecte si Elevii asculta Conversaţie Frontală
schiţei conexiunii intervine daca este cazul cu explicaţiile Explicaţie
inverse explicaţii suplimentare. suplimentare.

4. Fixarea cunoştinţelor
Asigurarea Având la dispoziţie câte o piesă Elevii execută Exerciţiul Piese Individual Scrisă
retenţiei şi a aflată pe bănci, să execute schiţa schiţa.
transferului acesteia.
celor învăţate
Fişa de lucru 1 pentru verificarea cunoştinţelor elevilor – F1
Definiţi schiţa
Care este diferenţa dintre un desen şi o schiţă ?
Enumeraţi etapele executării schiţei după model.
Enumeraţi fazele premergătoare executării schiţei.
Câte proiecţii sunt necesare în cazul pieselor cu două planuri de simetrie?
Enumeraţi etapele de executare a schiţei.
Cu ce fel de linie se trasează dreptunghiurile minime?
Fişa de lucru 2- etapele de execuţie a schiţei
1. alegerea formatului de hârtie, trasarea chenarului şi a indicatorului;
2. stabilirea şi trasarea dreptunghiurilor minime de încadrare;
3. trasarea axelor de simetrie ale formelor geometrice componente ale piesei;
4. trasarea contururilor exterioare ale proiecţiilor piesei;
5. trasarea contururilor interioare ale proiecţiilor prevăzute cu secţiuni;
6. trasarea liniilor de cota, măsurarea pe piesa a dimensiunilor si înscrierea pe desen a cotelor, simbolurilor si notarilor
7. îngroşarea liniilor de contur exterior şi interior;
8. haşurarea suprafeţelor rezultate din secţionare;
9. înscrierea semnelor de rugozitate a suprafeţelor şi notarea rugozităţii şi a altor inscripţii privind starea suprafeţelor
piesei;
10.completarea indicatorului cu toate datele necesare şi verificarea schiţei.
[1] - Gabriela-Carmen OPROIU - Elemente de Didactica Disciplinelor Tehnice, Ed. Printech, Bucuresti 2003

S-ar putea să vă placă și