Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul „Vasile Conta”, Târgu-Neamț;


CLASA: a XI-A;
PROPUNĂTOARE: Apucăloaiei Mihaela;
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Economie;
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate;
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Consumatorul;
SUBIECTUL: Cererea;
TIPUL LECȚIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe;
SCOP: descoperirea și familiarizarea elevilor cu alte zone ale țării;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să definească și să înțeleagă termenul de „cerere” din punct de vedere economic;
O2: să poată diferenția cererea de nevoie;
O3: să identifice și să cunoască factorii determinanți ai cererii;
O4: să recunoască, să diferențieze tipurile de cerere;
O5: să conștientizeze prezența cererii în viața de zi cu zi;
RESURSE
 Umane: elevii clasei a XI-a A (în număr de 27);
 Materiale: video-proiector, laptop, fișă de lucru;
STRATEGII DIDACTICE
 Mijloace și procedee: conversația, explicația, observația, brainstorming-ul, exercițiul, problematizarea,
expunerea didactică;
 Forme de organizare a activității: frontal, pe grupe de elevi;
EVALUARE
 Inițială: repetarea unor noțiuni anterior învățate și aprecierea lor;
 Continuă: aprecierea continuă a răspunsurilor date de elevi pe parcursul lecției;
 Finală: feed-back-ul și aprecierea întregii activități;
DURATA
 Aproximativ 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTELE METODE ȘI PROCEDEE Ob.


DEMERSUL DIDACTIC EVALUARE
LECȚIEI METODE MATERIALE TIMP Op.
Se asigură cadrul psiho-pedagogic
necesar desfăşurării lecţiei în
condiţii de maximă eficiență(
începând de la amenajarea
MOMENTUL mobilierului, aerisirea clasei și
până la pregătirea colectivului 3 minute
ORGANIZATORIC clasei pentru activitățile
următoare). Se vor stabili, printre
altele, anumite norme ce țin de
disciplina în timpul desfășurării
orei de economie.
Atenția elevilor se cere captată atât
CAPTAREA la început, cât și pe parcursul
lecției. În acest sens, aceasta se va 2 minute
ATENȚIEI
realiza de câte ori va fi necesar prin
metode specifice.(predominant
prin observații verbale dacă va fi
cazul)
Se va verifica eficiența predă- rii Se va evalua
lecțiilor anterioare printr-o scurtă gradul de
discuție referitoare la Consumator, cooperare dintre
EVALUAREA bunurile și serviciile la care acesta
elevi și profesor,
CUNOȘTINȚELOR este expus. Conversația va fi una dar și nivelul de
liberă, prin raportare la realitate,
ANTERIOARE aducându-se exemple din viața ală. cunoștințe ce a
rămas în cultura
(ex. Eu sunt consumatorul. De ce
am această funcție? elevilor.
Conversația
 Sunt consumator întrucât am 5 minute
acces liber spre piața de euristică
bunuri și servicii, iar eu sunt
cel care beneficiază de
acestea.
ANUNȚAREA Cum îmi exercit eu, ca și
TEMEI NOI consumator, această funcție?

 Fiind informat și beneficiind


de numite bunuri și servicii,
cu alte cuvinte achiziționând
anumite lucruri și plătind
pentru anumite servicii.
Pe ce se bazează achizițiile pe care
le facem?
 Pe cererile pe care le facem
pe piață)
Am stabilit astfel drept subiect
CEREREA.
Se va capta atenția elevilor prin
notarea titlului pe tablă, ei urmând
să îl copieze în caiete. Mai departe
se va stabili diferența dintre cerere O1 Vor fi apreciate
și o nevoie (cererea depinde de
răspunsurile
venitul pe care îl are la dispoziție Demonstrația
consumatorul). Se notează definiția Tablă elevilor și felul în
DIRIJAREA Prelegerea care ceștia
cererii. Caiete 25 minute
ÎNVĂȚĂRII Cererea reprezintă cantitatea Explicația O2 reacționează la
Pixuri/creioane întrebările
dintr-o marfă pe care un
consumator dat o poate adresate de
achiziționa într-o perioadă de profesor.
timp in funcție de prețul existent.
Se încearcă ulterior înțelegerea
definiției prin raportare la situații
reale, acești devenind conștienți de
diferența dintre cerere și necesitate,
dar și de interdependența care are
loc între cerere și venit și/sau prețul
plătit de către consumator.
Se vor aborda mai departe cele trei
tipuri de cerere (elastică, inelastică
și unitară) și valorile pe care le
poate avea coeficientul de
elasticitate în toate cele trei cazuri:
 K<1 – cerere elastică; O4
 K=1 – cerere unitară;
 K>1 – cerere inelastică;
În continuare se vor deduce la nivel
colectiv factorii ce influențează
cererea .
 Cumpărăm un obiect
deoarece avem nevoie de O3
acesta, astfel încât putem
vorbi de utilitatea
economică ca factor
important ce influențează
cererea. De asemenea, ceea
ce cumpărăm depinde de
anumite preferințe
personale, deci nu putem
exclude preferințele
consumatorilor. Prețul și
venitul îndeplinesc și ele un
rol important în
determinarea cererii,
creșterea prețului însemnând
în cazul produselor cu
utilitatea scăzută o cauză a
scăderii cererii.

Pentru a simți pe pielea lor efectele


anumitor factori asupra cererii Se va avea în vedere
elevii, grupați în echipe de câte doi modul în care elevii
OBȚINEREA vor experimenta pe rând rolul au cooperat în
consumatorului și al
O5 descoperirea și
PERFORMANȚEI
producătorului, jucându-se cu resimțirea cererii în
prețurile serviciilor și produselor viața de zi cu zi.
oferite.
Ca temă, elevii vor avea de
realizat un eseu cu tema
„Cererea”, în care aceștia o
ASIGURAREA
vor aborda într-o manieră
RETENȚIEI ȘI
personală, încercând să-și
TRANSFERULUI
imagineze o evoluție a cererii
de la începuturile comerțului
și până acum.

S-ar putea să vă placă și