Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: MONICA TUREA


CLASA: A V-A
OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL: PREDICATUL
COMPETENȚE SPECIFICE:
 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia;
 identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora;
 recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ
 redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate
STRATEGII DIDACTICE:
a). METODE ŞI PROCEDEE: conversația
b). RESURSE MATERIALE: fișe cu teste
c). RESURSE UMANE: elevii clasei a VII-a, cadrul didactic;
d). FORME DE ORGANIZARE: individuală
e). TIMP, SPAŢIU: 50 de minute, sala de clasă.

ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR


PROFESORULUI
1. ORGANIZAREA Verificarea prezenţei elevilor Elevul de serviciu face prezenţa elevilor
COLECTIVULUI DE ELEVI Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Fiecare elev îşi va pregăti cărţile şi caietele
Stabilirea ordinii de limba română

2. ACTUALIZAREA UNOR Se va verifica tema pentru acasă atât calitativ, cât şi Răspund întrebărilor puse. conversaţia
CUNOŞTINŢE ŞI IMPRESII cantitativ.
DE LECTURĂ
3. CAPTAREA ATENŢIEI Analiza modului cum au abordat testele anterioare Elevii ascultă explicațiile profesorului. explicația

4. ANUNŢAREA Anunțarea subiectului testului. Recepţionează mesajul.


SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI
A OBIECTIVELOR
5. CONDUCEREA Prezentarea testului Elevii rezolva testul in timpul anuntat
ÎNVĂŢĂRII

6. OBŢINEREA Prezentarea pe scurt a rezolvarii testului Elevii răspund cerinței. Explicaţia


PERFORMANŢEI ŞI A
FEED-BACK-ULUI
7. ASIGURAREA Precizez elevilor sarcina pe care o vor efectua Notează tema pentru acasă.
RETENŢIEI ŞI A acasă: exerciții din manual
TRANSFERULUI

S-ar putea să vă placă și