2. O persoană fizică este salariat al unei companii producătoare de produse alimentare, cu
contract individual de muncă. Aceasta obține următoarele venituri aferente unei luni: salariul de încadrare 1500lei; sporul de vechime 20% din salariul de încadrare; primește cadouri în valoare totală brută de 400lei pentru cei doi copii minori pe care îi are în întreținere; primește 21 de tichete de masă în valoare de 10lei/tichet; în weekend folosește autoturismul societății în scop personal, fiindu-i atribuit un avantaj în suma de 340lei. Societatea deduce doar 50% din cheltuielile aferente acestui vehicul. Salariatul este membru de sindicat și plătește o cotizație de 50lei lunar. Determinați contribuțiile salariale și impozitul pe veniturile din salarii. salariu de încadrare = 1500lei sporul de vechime = 20%*salariu de încadrare=20%*1500lei = 300lei valoare cadouri = 400lei = 200lei/copil conform CF doar 150lei = venit neimpozabil, iar diferența de 100lei va fi asimilată salariului Venit brut = 1500lei + 300lei +100lei =1900lei CAS = 1900lei*10,5% = 199,50lei CASS = 1900lei*5,5% = 104,50lei CAJS = 1900lei*0,5% = 9,50lei Venit net = venit brut – CAS – CASS- CAJS=1900lei - 199,50lei - 104,50lei - 9,50lei = 1586,50 lei Venit impozabil= venit net – deducerea personală de bază – impozitul contribuției sindicale + valoarea tichetelor de masă Deducerea personală pentru un salariat cu două persoane în întreținere este de 500lei. Deducerea personală = 500*(1-(venit brut-salariu de incadrare)/salariu de incadrare) = 500*(1-(1900-1500)/1500) = 500*(1-0,27) = 500*0,73 = 365lei Impozitul contribuției sindicale: 50lei*16%= 8 lei Val tichete de masă = 21tichete* 10lei = 210lei Venit impozabil = 1586,50lei – 365lei – 8lei + 210lei = 1423,5lei Impozit = 1423,5lei * 16% = 227,76lei Mihailov Adela Mihaela
2. O persoană fizică este salariat al unei companii producătoare de produse alimentare, cu
contract individual de muncă. Aceasta obține următoarele venituri aferente unei luni: salariul de încadrare 1500lei; sporul de vechime 20% din salariul de încadrare; primește cadouri în valoare totală brută de 400lei pentru cei doi copii minori pe care îi are în întreținere; primește 21 de tichete de masă în valoare de 10lei/tichet; în weekend folosește autoturismul societății în scop personal, fiindu-i atribuit un avantaj în suma de 340lei. Societatea deduce doar 50% din cheltuielile aferente acestui vehicul. Salariatul este membru de sindicat și plătește o cotizație de 50lei lunar. Determinați contribuțiile salariale și impozitul pe veniturile din salarii. salariu de încadrare = 1500lei sporul de vechime = 20%*salariu de încadrare=20%*1500lei = 300lei valoare cadouri = 400lei = 200lei/copil conform CF doar 150lei = venit neimpozabil, iar diferența de 100lei va fi asimilată salariului avantaj vehicul= 170lei (50% din 340lei) Venit brut = 1500lei + 300lei +100lei+170 lei =2070lei CAS = 2070lei*10,5% = 217,35lei CASS = 2070lei*5,5% = 113,85lei CAJS = 2070lei*0,5% = 10,35lei Venit net = venit brut-CAS - CASS- CAJS= 2070lei-217,35lei-113,85 lei-10,35lei =1728,45lei Venit net=1728,45 Venit impozabil= venit net – deducerea personală de bază – impozitul contribuției sindicale + valoarea tichetelor de masă Deducerea personală pentru un salariat cu două persoane în întreținere este de 500lei. Deducerea personală = 500*(1-(venit brut-salariu de incadrare)/salariu de incadrare) = 500*(1-(2070-1500)/1500) = 500*(1-0,38) = 500*0,62 = 310lei Impozitul contribuției sindicale: 50lei*16%= 8 lei Val tichete de masă = 21tichete* 10lei = 210lei Venit impozabil = 1728,45lei-310lei-8lei+210 lei=1620,45lei Impozit = 1620,45lei * 16% = 259,27lei Mihailov Adela Mihaela
2. O persoană fizică este salariat al unei companii producătoare de produse alimentare, cu
contract individual de muncă. Aceasta obține următoarele venituri aferente unei luni: salariul de încadrare 1500lei; sporul de vechime 20% din salariul de încadrare; primește cadouri în valoare totală brută de 400lei pentru cei doi copii minori pe care îi are în întreținere; primește 21 de tichete de masă în valoare de 10lei/tichet; în weekend folosește autoturismul societății în scop personal, fiindu-i atribuit un avantaj în suma de 340lei. Societatea deduce doar 50% din cheltuielile aferente acestui vehicul. Salariatul este membru de sindicat și plătește o cotizație de 50lei lunar. Determinați contribuțiile salariale și impozitul pe veniturile din salarii. salariu de încadrare = 1500lei sporul de vechime = 20%*salariu de încadrare=20%*1500lei = 300lei valoare cadouri = 400lei = 200lei/copil conform CF doar 150lei = venit neimpozabil, iar diferența de 100lei va fi asimilată salariului avantaj vehicul= 170lei (50% din 340lei) Venit brut = 1500lei + 300lei +100lei =1900lei CAS = 1900lei*10,5% = 199,50lei CASS = 1900lei*5,5% = 104,50lei CAJS = 1900lei*0,5% = 9,50lei Venit net = venit brut – CAS – CASS- CAJS=1900lei - 199,50lei - 104,50lei - 9,50lei = 1586,50 lei Venit impozabil= venit net – deducerea personală de bază – impozitul contribuției sindicale + valoarea tichetelor de masă Deducerea personală pentru un salariat cu două persoane în întreținere este de 500lei. Deducerea personală = 500*(1-(venit brut-salariu de incadrare)/salariu de incadrare) = 500*(1-(1900-1500)/1500) = 500*(1-0,27) = 500*0,73 = 365lei Impozitul contribuției sindicale: 50lei*16%= 8 lei Impozitul aferent avantajului vehicului: 170lei*16%=27,2lei Val tichete de masă = 21tichete* 10lei = 210lei Venit impozabil = 1586,50lei – 365lei – 8lei – 27,2lei + 210lei=1396,3lei Impozit=1396,3*16%=223,4lei