Sunteți pe pagina 1din 3

AVIZAT DIRECTOR ,

PROF. ING. PĂIȘ MIHAELA


PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară : COLEGIUL TEHNIC „ AL. I. CUZA ” BÂRLAD


Clasa : a XI-a M2
Profesor : Ec. Bădărău Marius Laurenţiu
Data: 30.III.2016
Aria curriculară: Om si Societate
Disciplina: Economie
Unitatea de învăţare : PIAŢA ŞI MECANISMUL CONCURENŢIAL – PREŢUL ŞI MECANISMUL CONCURENŢIAL
Tipul lecţiei: MIXTĂ DE VERIFICARE ŞI ASIMILARE DE NOI CUNOŞTINŢE

Competenţe specifice:
- însuşirea noţiunilor privind preţul şi formarea acestuia ca rezultat al cererii şi ofertei;
- dezvoltarea capacităţilor de analiză-sinteză prin realizarea unui comentariu privind interdependeţa
celor 3 variabile (preţ, ofertă şi cerere) ale pieţei.
- proiectarea unui comportament raţional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse şi
de respectarea regulilor şi mijloacelor considerate corecte, recunoscute prin reglementări în vigoare.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- să definească noţiunea de preţ (O1) . Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa
formuleze corect definiţia
- să enunţe corect, în condiţii de concurenţă şi de preţuri libere, interdependenţa celor trei variabile ale
pieţei (O2) . Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa formuleze corect relaţia
- să definească corect conceptul de „preţ de echilibru” fără greşeli de fond(criteriu de reuşită), cu
propriile cuvinte şi pe baza discutării influenţelor pe care le are preţul asupra cererii şi ofertei de piaţă
(O3). Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi să formuleze corect definiţia.
 Afectiv – atitudinale:
- să înţeleagă şi să prezinte importanţa preţului de echilibru (O4) . Obiectivul va fi considerat atins dacă
elevii vor prezenta minim 3 din cele 4 enumerate
- să calculeze preţul şi cantitatea de echilibru (O5)
- să determine situaţiile “exces de cerere” şi “exces de ofertă” (O6).
- satisfacţia de a şti, de a răspunde
 Psihomotorii:
- să aplice adecvat , coerent, creativ şi nuanţat în diferite contexte limbajul de specialitate
- dezvoltare rapidităţii de a aplica cunoştinţele teoretice învăţate, în practică
Strategia didactică:
 Resurse procedurale: - conversaţia examinatoare, exerciţiul, explicaţia, conversaţia euristică,
problematizarea, demonstraţia cu ajutorul graficelor şi a tabelelor ;
 Resurse materiale: - Fişe de lucru, manualul. Aplicaţii practice privind preţul
 Forme de organizare: - Frontal, individual, pe grupe
Forma de evaluare: Oral
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: Sala de clasă
Bibliografie:
 Economie - I. Gavrilă, D. Niţescu, P.T. Ghiţă, C. Popescu - Ed. Economică, Bucuresti, 2006
 Aplicaţii - Teste, Probleme, I. Gavrilă, D. Niţescu, P.T. Ghiţă, C. Popescu - Ed. Economică, Buc., 2003

1
TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ DE VERIFICARE ŞI ASIMILARE DE NOI CUNOŞTINŢE
- ETAPE DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Detaliere conţinut Activitatea profesorului Activitatea Obs


elevilor
1.Moment Se face prezenţa. Se asigură climatul necesar desfăşurării orei de Elevii fac
organizatoric/ Se pregăteşte mat. economie. linişte şi se
Pregătirea didactic. Se notează absenţii. pregătesc
clasei pentru pentru oră.
activitate (3
2.Reactualiza- 1.3Recunoaşterea Se verifică cunoștințele predate prin întrebări la care
rea caracteristicilor elevii răspund.
cunoştinţelor generale ale pieţei în - Cum definim piaţa? Elevii
(10) - Arătaţi pe baza corelaţiei cerere-ofertă-preţ sfera de răspund
diferite forme Observarea
manifestare a pieţei. întrebarilor.
concrete de - Care sunt funcţiile îndeplinite de piaţă în economia
manifestare a unei ţări? exemplifică
acesteia - Să ne amintim şi cum definim o marfă? cu situaţii Conversativ
- Bursa de mărfuri concrete e:
1.4 Caracterizarea Se notează elevii. conversaţia
diferitelor forme de definesc euristică,
piaţă pornind de la noţiunile discuţia
obiectul tranzactiilor
realizate participă la
discuţii ,
2.4. Compararea unor argumentân
fenomene şi procese d
specifice dinamicii
economice
3.Captarea 2.4. Compararea unor Se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor comunica
atenţiei / fenomene şi procese conţinuturile şi a obiectivelor într-un mod accesibil .
Discuţie specifice dinamicii ec
introductivă
(pregătit) (2)
4. Dirijarea Se scrie la tablă titlul şi planul lecţiei:
învăţării (30) 1.Conceptul de preţ Elevii
2.Preţul format liber rezultat al pieţei, al notează şi Conversativ
raportului dintre cerere şi ofertă. răspund e:
3. Conceptul de preţ de echilibru întrebărilor. conversaţia
4.Importanţa preţului de echilibru euristică,
discuţia
2.4. Compararea unor 1. Cunoscând că piaţa este locul de formare a preţului -
fenomene şi procese la care sunt tranzacţionate bunurile marfare, putem exemplifică
specifice dinamicii defini preţul ca reprezentând aprecierea sau cu situaţii Observarea
economice evaluarea în bani a unui bun ec. marfar şi asupra concrete
căruia cumpărătorul şi vânzătorul sunt de acord
atunci când încheie o afacere. - participă descrierea,
2. Într-un sistem concurenţial , preţul se formează la discuţii , explicaţia
liber, în funcţie de raportul dintre cerere şi ofertă. argumentân
Modificarea cererii şi ofertei determină schimbarea d importanţa
preţului . Astfel creşterea cererii face să sporească cererii şi Prin
4.3. Adecvarea preţul, iar o urcare a preţului va face la rându-i să se ofertei în problemati-
zare:
comportamentului reducă cererea. La urcarea preţului, cantitatea oferită formarea
întrebări –
economic propriu la de regulă se măreşte, iar aceasta poate genera o preţului de problemă
cerinţele unui mediu reducere ulterioară a preţului, ceea ce ar permite echilibru brainstor
concurenţial vânzarea mărfurilor produse.
ming-ul
În condiţii de concurenţă şi de preţuri libere, cele 3
variabile ale pieţei se află în interdependenţă.
3.Pretul de echilibru este cel la care se realizeaza cel
mai mare volum de tranzactii pe piata si caruia ii
2
corespunde cantitatea de echilibru.la preturi diferite conversaţia
de pretul de echilibru , cererea si oferta exprimate pe euristică
5.1. Interpretarea piata nu concorda si apare ,dupa caz , exces de cerere
rezultatelor evaluării sau de oferta.
unor fenomene - Excesul de cerere reprezinta partea cererii care
Observarea
depaseste cantitatea oferita si apare de regula cand
economice din
preturile practicate nu reflecta realitatea pietei , fiind
perspectivă micro şi mai reduse decat cele normale.
macroeconomică sau - Excesul de oferta reprezinta partea de oferta care Descrierea
individuală şi socială depaseste cantiotatea ceruta. Explicatia
- Reprezint grafic la tabla formarea pretului de
echilibru pe o piata concurentiala.
- Rezolvarea de catre elevi a unor aplicatii
Voi distribuii fisa de lucru elevilor si voi solicita Fise de
rezolvarea aplicatiei in 4 minute lucru,
4. Importanta pretului de echilibru :
a) releva conditiile economice recunoscute ca manual
normale pentru prodecerea si consumul unui bun
la un moment dat Tabla
b) minimizeaza riscul cand activitatea producatorilor creta
si consumatorilor se desfasoara la nivelul pretului de
echilibru
c) la acest nivel de pret , cererea si oferta tind sa se
apropie sau chiar sa fie egale
d) interesele producatorilor si consumatorilor sunt
mai bine satisfacute cand ei actioneaza pe baza
pretului de echilibru
Trebuie specificat si faptul ca fiecare produs are la un
moment dat propriul pret de echilibru.
Pretul de echilibru se modifica in timp sub
influenta a numerosi factori cum ar fi : daca veniturile
cumparatorilor sau numarul cumparatorilor ar creste ,
va creste si cererea , iar echilibru se va forma la un
pret si o cantitate superioara , situaţie care poate
evalua şi invers.
5.Asigurarea 4.3. Adecvarea Elevilor li se solicita să rezolve aplicaţii practice Aplicaţii Rezolvarea
feedbacku-lui comportamentului privind preţul de echilibru şi cantitatea de echilibru. practice fişelor de
( 3) economic propriu la La finalul orei sunt formulate aprecieri generale cu Elevii sunt lucru puse
cerinţele unui mediu privire la modul în care elevii au realizat sarcinile atenţi la la
concurenţial propuse şi asupra nivelului de asimilare a recomandă- dispoziţie
5.1. Interpretarea cunoştinţelor. rile
rezultatelor evaluării Tot acum, sunt formulate concluzii şi recomandări profesorului
unor fenomene pentru pregătirea evaluării. .
economice din
perspectivă micro şi
macroeconomică sau
individuală şi socială

6. Tema pentru Prezintă pe scurt noțiunile învățate, pune accent Elevii


acasă/Explicaţi pe cele mai dificile ascultă
i pt formulează aprecieri, observații și recomandări indicaţiile
continuarea Profesorul dă tema pentru acasă şi anume: pentru
activităţii Rezolvarea punctului 3 de pe fișa de lucru. efectuarea
acasă (2) Profesorul explică elevilor tema. temei.
VERIFICAT , ȘEF COMISIE METODICĂ

S-ar putea să vă placă și