Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 22 mai 2018


Profesor:
Unitatea scolară: Colegiul German ,,Goethe”
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Om si societate
Disciplina: Cultura Civică
Unitatea de învățare: Raportul cetătean-stat
Titlul lecției: Influența mass-mediei în dezvoltarea opiniei publice și a societății civile.
Tipul lecției: Mixtă
Competentțe specifice:
2.6. Explicarea rolului îndeplinit de mass-media în societate și în formarea opiniei publice;
3.1. Rezolvarea individual sau în echipă a unor probleme civice, prin asumarea unor
responsabilități și prin relaționarea pozitivă cu ceilalți.
Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor:
C1. Defini termenii: mass-media, opinie publică, publicitate politică, manipulare
informațională, opinie personală.
C2. Clasifică mijloacele de comunicare în masă și funcțiile mass-mediei.
C3. Argumenta importanța știrilor în viața unui cetățean, despre libertatea și
responsabilitatea presei și influența ei asupra opiniei publice.
C4. Compară opinia personală cu opinia publică.
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația examinatoare, descoperirea, joc didactic, exercițiul,
brainstorming.
Resurse materiale: imagini, manualul, marker, tablă.
Forme de organizare: grupe
Forma de evaluare: Continuă - prin întrebări și analiza răspunsurilor și a modalității în care au
fost îndeplinite sarcinile de lucru.
Durata: 50 min
Proiect Școlar
Obiective: Competențe generale

1. Îmi propun ca elevii să înțeleagă: 1. Utilizarea conceptelor specifice lecției (mass-media, opinie
publică, libertatea și responsabilitatea presei, prejudecata,
- conceptele de mass-media și opinie publică; stereotip, propaganda) pentru organizarea demersurilor de
- relația dintre mass-media și opinia publică cunoaștere și explicare a unor fapte, evenimente, procese din
(cum și de ce se influențează reciproc), care viața reală.
este rolul mass-mediei și al opiniei publice
într-un stat democrat? 2. Aplicarea cunoștințelor specifice în rezolvarea unor situații
problemă, precum și în analizarea posibilităților de dezvoltare
2. Doresc să le stimulez gandirea critică și flexibilă cu personală, socială și civică (cetățenească).
privire la fapte și comunități reale, cazuri concrete din
mass-media cu privire la opinia publică și rolul lor în 3. Cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme
calitate de cetățeni activi ai României; teoretice și practice, în cadrul diferitelor grupuri.

3. Îmi propun ca pe parcursul lecției să le îmbunătățesc 4. Manifestarea unui comportament social activ și
nivelul de toleranță și disponibilitatea de a respecta, responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.
relaționa pozitiv, a purta un dialog constructiv și de a
coopera cu cei care au valori, opinii și credințe diferite 5. Participarea la luarea deciziilor și la rezolvarea problemelor
de cele proprii. comunității.

Competențe specifice Conținuturi Activitățile de învățare la clasă:

1. Identificarea rolului votului, a opiniei Mass-media și opinia publică 1. alcătuirea unor liste de termeni pe o
publice și a mass-mediei într-o societate - Rolul îndeplinit de mass-media temă dată, care să cuprindă definirea
democratică. în societate, termenilor, termeni sinonimi, termeni
2. Analizarea opiniei publice și a importanței - Opinia publică; rolul îndeplinit antonimi;
acesteia într-o societate democratică. de mass-media în formarea 2. exerciții de argumentare prin dezbaterea
3. Explicarea rolului îndeplinit de mass-media opiniei publice, unor cazuri preluate din mass-media
în societate și în formarea opiniei publice. - Libertatea și responsabilitatea referitoare la problemele comunității și/sau
4. Cooperarea cu ceilalți în vederea exercitării presei în producerea, a opiniei publice.
cetățeniei active, prin asumarea de drepturi transmiterea și receptarea 3. simularea unui caz real sau imaginar cu
și responsabilități, atât în calitate de cetățean mesajului propagat prin mass- privire la o situație din sfera rolului mass-
cât și în rolul unui reprezentat al mass- media; mediei în opinia publică.
mediei. *prejudecăți și stereotipuri
5. Manifestarea inițiativei în rezolvarea unor
probleme ale grupurilor de apartenență și ale
comunității locale.
6. Evaluarea unor comportamente sociale în
contexte situaționale date.
7. Manifestarea disponibilității pentru
participare civică și pentru exercitarea
calității de cetățean.
Desfășurarea lecției
Momentul Cp. Activitate profesor Activitate elevi Strategia didactică
lecției Resurse Resurse
procedurale materiale
Profesorul salută elevii. Elevii răspund salutului.
Moment Notează absențele în catalog. Se pregatesc pentru desfășurarea
organizatoric Pregătește materialele necesare orei.
3 min desfășurării orei.

Adresează întrebări cu privire la Răspund întrebărilor profesorului. Conversația


Verificarea lecția anterioară: ”Influența examinatoare
cunoștințelor mass-mediei în societatea
anterioare civilă”- (Discriminarea.)
5 min
Face aprecieri.
Arată elevilor imagini (Anexa 2) Identifică mijloacele de Brainstorming Imagini
Captarea cu diverse mijloace de comunicare în masă și prezintă
atenției comunicare în masă și le cere importanța lor: transmiterea de
7 min acestora să indice utilitatea lor. informații.
Notează titlul noii lecții la tablă: Notează titlul lecției în caiete. Descoperirea, Manualul
Predarea Influența mass-mediei și a dezbaterea,
noului opiniei publice în societatea exercițiul,
conținut civilă. brainstorming
15 min și jocul
C1, Explică elevilor definiția mass- Elevul ascultă și notează de pe didactic.
C2, mediei, clasificarea mijloacelor tablă schița lecției.
de informare și comunicare în
masă și funcțiile mediei și apoi
face o schiță a lecției pe tablă.

C3. Scrie pe table urmatorul citat: Elevii oferă raspunsuri. Elevii


“Ca să dai drumul unui cuvânt e dezbat subiectul între ei. Discutie
întotdeauna vreme, să-l iei libera.
îndărăt – niciodată.” Balthasar
Gracian. Credeți că se
potrivește pentru mass-media?
Dezbatere libera!

C1, Explică elevilor definiția


C4, opiniei personale și publice. Le Elevul ascultă definiția opiniei
cere apoi elevilor să compare publice și personale și oferă
cele două concepte. răspunsuri comparative pentru cele
două concepte.
C1, Explică elevilor definiția
manipulării opiniei publice. Elevul ascultă definiția manipulării
opiniei publice.
C3, Cere elevilor să forme grupe
C4. pentru a dezbate niste teme alese Elevii formeaza grupe urmand
de catre acestea in urma cerintele profesorului, iar la final
selectarii a doua teme din cele un lider al grupului va prezenta
propuse de ei. tema. Ceilalti elevi vor putea
adresa intrebari celegilor sau pot
venii cu completari.

C3, Numește un elev să prezinte o Elevii asculta si indeplisec


știre despre cum poate mass- cerintele profesorului iar dupa ce
media sa influențeze opinia colegii lor termina de prezentat,
publica negativ. Un alt elev va vor incerca sa identifice elemente
prezenta o stire in care mass- asemanatoare, daca exista, sau
media influenteaza pozitiv comparative in cele doua prezentari
opinia publică. ale colegilor.Își exprimă opiniile cu
privire la știrile și efectele știrilor
prezentate.

C1- Le scrie la tablă elevilor o listă Elevii ascultă și urmează indicațiile Exercițiu și Manualul
Consolidarea C4. de cuvinte cheie din lecție și le profesorului. conversația
cunoșțintelor cere să ofere sinonimele și examinatoare
5 min antonimele acestora. Exercițiul
trebuie rezolvat în clasă.
Anexa 1

Mass-media și opinia publică


Schița lecției

Mass-media reprezintă totalitatea mijloacelor de informare și comunicare în masă:


 Ziare și reviste
 Radioul și televiziunea
 Sisteme multimedia
Știrile oferite de mass-media sunt informații:
 Despre evenimente deosebite
 Utile
 Despre personalități
 Despre autorități
Opinia publică cuprinde:
 Idei
 Păreri
 Credințe
 Atitudini
 Așteptări
 Aspirații
Funcțiile mass-media sunt:
 informare
 divertisment
 educație
 publicitate
 manipulare
Definiții:
 opinia personală
 opinia publică
 manipularea
 responsabilitatea și libertatea presei
 formele de limitare a presei
 publicitatea politică.
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și