Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 30.09.2015
Educatoare: Oprea Cristina
Grupa: mijlocie
Tema anuala: „Eu si lume mea”
TEMA saptamanii: ”Am nevoie de o familie!”
Denumirea activitatii: Activitate integrată (ADE)
Tipul de activitate: Mixta: Transmitere si insusire de cunostinte.
Forma de realizare: Activitate pe arii de stimulare, frontal şi individual.
Scopul activitatii integrate – Consolidarea si insusirea de noi cunostinte Elemente de
evaluare: Observarea sistematica a activitatii si comportamenului copiilor, autoevaluare,
aprecieri verbare, acordare de recompense.

Scenariul zilei Rezumat

Activitatea debuteaza cu salutul si primirea copiilor. Se realizeaza prezenta copiilor.


Copii prezenti se vor ridica si se vor identifica pozele „Acesta sunt eu”.
Sunt completate datele specifice Calendarului naturii.
Noutatea zilei: Carte de bune maniere trimisa de zana.
Li se propune copiilor sa lucreze la Centrele de interes, aceasta facandu-se cu ajutorul
joculetului”Fa si tu ce fac eu!”.
. Se face tranzitia printrun joc muzical spre Domeniul Stiinta.

I. Activitati de dezvoltare personala = ADP


a. Rutine- Astazi este randul meu
 Sosirea copiilor, Igiena, Prezenta.
 Intalnirea de dimineata: ”Sanatos, nu bolnav! Salutul, Calendarul
naturii.

1
Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare, prin intermediul salutului
de dimineata.
Educatoarea saluta: „Buna dimineata pici! Ma bucur ca sunt aici!” , apoi se interpreteaza
cantecelul : ”Buna diminata”
Prezenta: Copii sunt asezati in semicerc, pe scaunele. Pe peretele de langa usa sunt agatate
stelute cu poza fiecarui copil . Educatoarea face apelul. Fiecare copil care se aude strigat va
merge si va identifica poza si va spune „Acesta sunt eu.” La sfarsit se vor intoarce stelutele
celor absenti in acea zi la gradinita.
Se va completa „Calendarul naturii”: - Ce zi este astazi?
- Ce zi a saptamanii este astazi?
- In ce data suntem astazi?
- Cum este ziua de astazi?

II. Activitati liber alese =ALA 1


Arta - „ Fratele/sora mea”-desen
Obiective:
 să denumească corect materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;
 să mânuiască corect și lejer instrumentele de lucru;

Constructii- „ Casa mea”


Obiective:
 să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere „Casa”
 să utilizeze corect materialele puse la dispoziție;
 să colaboreze cu grupul de copii în realizarea temei date;

III. Activităţi pe domenii experienţiale:


DS- “Du-ma la familia mea!”- joc didactic- gruparea dupa forma

Obiective operationale:
DS :
-sa recunoasca formele geormetrice
-sa formeze multimi dupa forma
-sa recunoasca si sa denumeasca proprietatea comuna obiecteor dintr-o multime

2
Strategia didacticA: Semidirijata, frontal bazata pe explicatie si conversatie, munca
independenta.
Resurse procedurale:
Metode şi procedee:
 Conversaţia;
 Explicaţia;
 Problematizarea
 Demonstratia
 Observatia

Mijloace de învăţămînt:
 Trusa logica
 Materiale din sala de clasa
 Caiete individuale

Forma de organizare:
 Frontal
 Individual
Locul de desfasurare:
 Sala de clasa

3
Evenimentele Obiec- Strategii didactice
lectiei tive
Continutul informational Modali- tati de
opera
Metode si Mijloace didactice Forme de evaluare
Tionale procedee organizare

1.Momentul Se aranjează copiii în semicerc şi se asigură


organizatoric condiţiile necesare desfăşurării în bune
condiţii a activităţii. Se pregateste
materialul didactic.

2.Captarea Se va realiza cu ajutorul unei surprize a Conversaţia Pachetul surpriza Frontal Observarea
atenţiei materialului de pe masuta educatoarei si Explicaţia
comporta-mentelui
elevilor
intuirea lui

3.Anunţarea Asadar dragii mei daca ieri am invatat caree Conversaţia Frontal Observarea
temei comporta-mentelui
sunt membrii familiei noastre si care sunt
Explicaţia elevilor.
atributiile fiecarui membru, astazi ne vom
juca un joc numit „Du-ma la familia mea!
4.Dirijarea Prescolarii vor fi asezati in semicerc si se va Trusa logica
învăţării face introducerea in joc prin intermediul
Conversaţia Frontal
elementului surpriza si anume saculetul
O1, O2, fermecat. Explicaţia Individual

4
O3 Explicarea si demonstrarea jocului Observarea
comporta-mentelui
Pentru a se asigura o intelegere clara a
elevilor.
jocului se va utiliza atat metoda explicatiei
cat si cea a demonstratiei.Cu ajutorul
explicatiei se va sublinia clar regulile Explicaţia Fronal
Aprecieri verbale.
jocului si sarcina didactica pe care o au
O4, O5 Conversaţia Individual
copiii de indeplinit.Se executa jocul
demonstrativ pentru asigurarea intelegerii Demonstraţia
sale.

Fixarea regulilor jocului

Se va realiza oral de catre 1-2 copii

Jocul de proba se realizeaza cu ajutorul unui


copil

Jocul propriu zis

Varianta 1

Copiii vor veni pe rand si vor extrage din o


forma geometrica.El ulterior va trebui sa
spuna ce forma este.Torti copiii reproduc

5
aceeasi actiune .Jocul continua pana cand
toti copiii participa la joc.

Varianta 2

Dupa ce au spus ce forma au extras din sac


prescolarii vor trebui sa puna si ce culoare
are forma aleasa. Apoi vor forma grupe de
obiecte de aceeasi forma, grupa
cercurilor,patratelor dreptunghiurilor si
triunghiurilor.

Varianta 3- complicarea jocului

Ii pun pe copii sa inchida ochii iar eu voi


muta o forma dintro grupa in alta grupa(ex
patratul il voi pune in grupa
triunghiurilor)iar prescolarii vor trebui sa
aseze corect .

5.Obţinerea O1,O2O La sfasitul activitatii fiecare prescolar va Exercitiul Trusa logica Frontal
performanţelor 3, O4,O5 rezolva o fisa despre forme geometrice. Conversaţia Individual

6
Problematizare
Demonstratia

6. Asigurarea O1, O2 Le sfârşitul celor două activităţi se va Conversaţia Frontal Observa-rea


feedback-ului comporta-mentelui
recapitula cele invatate anterior.
O3, O4 Explicaţia elevilor.

O5 O6

7. Evaluarea şi Se vor oferii recompensele şi se vor face Explicaţia Frontal Aprecierii generale
încheierea aprecierii verbale despre modul cum au şi individua-le
acivităţii lucrat copiii.

IV. Activitati de relaxare:


„Scaunelele muzicale” - joc distractiv

S-ar putea să vă placă și