Sunteți pe pagina 1din 29

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL MIHAIL KOGĂLNICEANU

COMUNA SMÎRDAN

PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATa
NIVELUL II
GRUPA: pregătitoare
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.N. ”Mihail Kogălniceanu”
DATA: 2 aprilie 2012
PROF. MOLDOVEANU IOANA
TEMA: ,,Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ?”
SUBTEMA: „Prieteni fără grai”
TEMA ZILEI: „Minunata lume a animalelor”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (D.L.C. + A.L.A. 1)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE IMPLICATE:
 Activităţi de dezvoltare personală
 Jocuri şi activităţi alese (A.L.A 1, A.L.A 2)
 Activităţi pe domenii experienţiale - domeniul limbă şi comunicare – D.L.C
SCOP: - să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaţia, fauna,
fiinţa umană ca parte integrantă a mediului) precum şi interdependenţa dintre ele;
- cultivarea trăsăturilor de caracter, cinste, modestie.

CATEGORIILE DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE ABORDATE:

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineaţă: “Mi-ar plăcea să fiu un .... pentru că ....”
Rutine: Primirea copiilor, spălatul, servitul mesei, mersul la toaletă
Tranziţii: Jocuri cu text şi cânt: “Câte unul pe cărare”, “Mişcăm degeţelele”, “Ne jucăm cu degetele”,
“Carnaval”.
 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE
CONSTRUCŢII: ,,Căsuţe pentru animale”
Comportamente urmărite:
O1 - să mânuiască corect materialele;
O2 - să asambleze căsuţe utilizând piesele puse la dispoziţie;
O3 - să-şi dezvolte simţul estetic-creativ.

ARTĂ: „Măşti - animale” - pictură


Comportamente urmărite:
O1 – să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;
O2 - să utilizeze corect instrumentele şi materialele specifice picturii;
O3 - să evalueze lucrarea proprie şi a celorlalţi ţinând cont de aspectul acesteia.

JOC DE MASĂ: „Imagini din poveste” - puzzle


Comportamente urmărite:
O1 - să intuiască materialele primite;
O2 – să reconstituie din bucăţi scene din poveste după imaginea model;
O3 - să recunoască momentul din poveste.
ŞTIINŢĂ: „Rezolvă repede şi bine” - fişă matematică
Comportamente urmărite:
O1 - să coloreze al câtelea animal indică cifrele din partea stângă;
O2 - să deseneze tot atâtea oase pentru câini, câte arată cifra;
O3 - să efectueze operaţiile de adunare şi scădere din fişă;
O4 - să găsească vecinii cifrelor indicate.
RESURSE:
Procedurale: explicaţia, demonstraţia, observaţia, conversaţia, exerciţiul, expunerea, aprecierea verbală, „turul
galeriei”.
Materiale: Construcţii - jocuri de construcţie pentru căsuţe, machetă, siluete ale personajelor din poveste (iepure,
vulpe, urs, lup, cocoş, căţel)
Artă - măşti din carton - iepure, vulpe, căţel, lup, urs, cocoş, acuarele, pensule, pahare pentru apă, şerveţele
de hârtie
Joc de masă - plicuri cu bucăţile de puzzle, imagini din poveste
Ştiinţă - fişe, carioci.
Organizatorice: frontal, individual, pe centre de interes.
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE - „Coliba iepuraşului”
MIJLOC DE REALIZARE: repovestire
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc atât în calitate de vorbitor cât şi de auditor;
- să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu
ceilalţi;
- să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1 - să recunoască invitatul surpriză - Zâna Primăvară;
O2 - să recunoască din ce poveşti fac parte planşele „intruse”;
O3 - să selecteze imaginile corespunzătoare poveştii „Coliba iepuraşului”;
O4 - să ordoneze planşele în ordinea desfăşurării cronologice a evenimentelor;
O5 - să povestească momentele redate de imagini;
O6 - să redea integral povestea respectând cronologic evenimentele.
Afective:
O7 - să manifeste interes pentru cunoaşterea lumii înconjurătoare;
O8 - să exprime impresii şi trăiri proprii despre relaţiile dintre oameni.
Psiho-motrice:
O9 - să aşeze planşele la flanelograf în ordine cronologică

RESURSE:
Procedurale: explicaţia, observaţia, conversaţia, povestirea, expunerea, aprecierea verbală.
Materiale: planşe cu imagini din povestea „Coliba iepuraşului”, „Fata babei şi fata moşneagului”, „Alba ca zăpada
şi cei şapte pitici”, „Ursul păcălit de vulpe”, flanelograf, flori - ecuson, stimulente-buline, păpuşa-Zâna
Primăvara, coşul zânei.
Organizatorice: frontal
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE II
Joc de mişcare - „Iepuraşii şi vânătorul”
Scopul activităţii: - formarea spiritului de echipă;
- cunoaşterea şi utilizarea deprinderilor psiho-motrice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- Să execute exerciţii de alergare spre diferite direcţii;
- Să execute exerciţii vizând mişcarea diferitelor segmente ale corpului;
- Să recite versurile specifice jocului;
- Să participe cu plăcere la desfăşurarea activităţii;
RESURSE:
Procedurale: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, aprecierea verbală
Organizatorice: pe grupe.
BIBLIOGRAFIE :
M.E.C.T „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3 – 6/7 ani”, septembrie 2008, Bucureşti;
M. Taiban, M. Petre, V. Nistor - „Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii”, Ed. Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 1976;
„Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământ preşcolar - Ghid pentru cadre didactice”, vol I, Ed. DPH,
Bucureşti, 2009;
V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - „Ghid pentru proiecte tematice”, Ed.
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P)


Activitatea debutează cu „ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ” unde copiii sunt asezaţi în cerc şi cuprinde:
Salutul - Educatoarea recită , ca în fiecare dimineaţă, versurile:
„Dimineaţa a venit,
Toţi copiii au sosit.
În cerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm:
A sosit o nouă zi,
Bună dimineaţa, copii!
Fiecare copil salută educatoarea şi pe ceilalţi copii.
Se va prezenta apoi calendarul naturii care va fi completat de către copii cu elemente specifice zilei - anotimp,
starea vremii, ziua din săptămână, data, luna, anul, prezenţa copiilor precum şi tema săptămânii.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin intermediul jocului: „Mi-ar plăcea să fiu un … pentru că ….”
Fiecare copil, pe rând, spune ce animal şi-ar dori să fie motivând alegerea făcută, până când îşi împărtăşesc
toţi părerile şi motivaţiile. Exemplu: „Mi-ar plăcea să fiu o pisică pentru că e foarte drăgălaşă”
„Mi-ar plăcea să fiu un leu pentru că e foarte puternic” etc.
Noutatea zilei - Se prezintă o păpuşă îmbrăcată într-o rochiţă verde, cu floricele, pe cap poartă o coroniţă
din flori iar în mână are un coş în care se află multe surprize pe care le vor descoperi pe parcursul zilei.
Tranziţie - Înainte de a trece la desfăşurarea activităţii se va interpreta cântecul „Câte unul pe cărare”, copiii
cântând şi executând mişcările sugerate de textul cântecului.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


Captarea atenţiei se va realiza prin rugămintea adresată de Zâna Primăvara de a o ajuta să sorteze imaginile
care aparţin poveştii preferate. Copiii vor sorta imaginile, le vor aşeza în ordine cronologică, vor povesti pe
secvenţe şi apoi integral povestea.
După activitatea de repovestire, se va face trecerea la centrele de interes printr-un moment de tranziţie
„Mişcăm degeţelele” şi „Ne jucăm cu degetele”
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE
Educatoarea va îndruma copiii pe la fiecare centru pentru a se familiariza cu materialele pregătite, sarcinile de
lucru şi obiectivele urmărite. Fiecare copil alege unde să lucreze putând trece la următorul sector după finalizarea
sarcinii.
Ştiinţă: vor trebui să rezolve corect fişa matematică
- să coloreze al câtelea animal arată cifrele din partea stângă;
- să deseneze tot atâtea oase pentru câini câte indică cifra;
- să rezolve operaţiile de adunare şi scădere;
- să precizeze vecinii cifrelor scrise.
Artă: să picteze măştile personajelor din poveste.
Constructii: să construiască căsuţe personajelor sugerate de siluetele de pe machetă folosind materialele
pregătite.
Jocuri manipulative: să reconstituie din piesele de puzzle imaginile din povestea „Coliba iepuraşului”
FINALITĂŢILE ZILEI

- expunerea lucrărilor realizate la centrele de interes deschise: - parada măştilor


- macheta cu căsuţe pentru animale
- imagini din poveste (din puzzle)
- fişele matematice
- selectarea imaginilor din povestea „Coliba iepuraşului” şi aşezarea lor în ordine cronologică
- ajutorul acordat Zânei Primăverii

Tranziţie: Pe melodia “Carnaval” interpretată de Angela Similea copiii vor executa un scurt dans.

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII – în ultima etapă a zilei copiii vor realiza jocul “Iepuraşii şi vânătorul”
Se fac aprecieri individuale şi colective despre modul în care aceştia au participat la activitate.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimente
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactice
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
activităţii: aşezarea mobilierului şi pregătirea
materialelor.
1. Moment Copiii intră în sala de grupă .
În cadrul “Întâlnirii de dimineaţă” vom realiza:
organizatoric
 Salutul;
 Calendarul naturii;
 Prezenţa copiilor;
 Împărtăşirea cu ceilalţi. Conversaţia
Copiii se aşează pe covor în semicerc, iar eu le spun:
„Dimineaţa a venit, Frontal
Toţi copiii au sosit.
În cerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutam
A sosit o nouă zi,
Buna dimineaţa, copii!”
Copiii vor saluta educatoarea şi colegii.
Completăm apoi calendarul naturii:
- “Care sunt anotimpurile anului? În ce anotimp
suntem?” Alege imaginea corespunzătoare anotimpului!
- “Ce zi este astăzi?” Alege ziua şi data în care suntem. Aprecieri
- “Uitaţi-vă pe geam. Cum este vremea ?” Alt copil va verbale
alege simbolul specific manifestării climatice observate
în momentul respectiv. Explicaţia
- “Care este tema săptămânii? “Un alt copil aşează
simbolul animalelor. Individual
Se face prezenta copiilor.
Copiii vor realiza apoi jocul: “Mi-ar plăcea să fiu un .... Conversaţia
pentru că ....”
Înainte de a trece la desfăşurarea activităţii integrate,
copiii vor interpreta cântecul “Câte unul pe cărare”,
executând mişcările sugerate de textul cântecului.

Se face prin apariţia elementului surpriză: o păpuşă Observaţia Aprecieri


2. Captarea îmbrăcată în rochiţă verde decorată cu flori şi fluturi, pe
Conversaţia verbale
cap poartă o coroniţă de flori iar în mână are un coş cu
atenţiei imagini din poveşti. Frontal
Copiii recunosc personajul “Zâna Primăvara”.
Zâna adresează copiilor rugămintea de a o ajuta să
3 Reactualizarea sorteze imaginile care fac parte din povestea „Coliba
Conversaţia Aprecieri
cunoştinţelor iepuraşului”.
Copiii recunosc imaginile amestecate în coş şi numesc Explicaţia verbale
poveştile din care fac parte: „Fata babei şi fata
moşneagului”, „Alba ca zăpada şi cei şapte pitici”,
„Ursul păcălit de vulpe”

Este enunţată tema zilei “Minunata lume a animalelor”


4. Anunţarea activitate integrată:
- repovestire “Coliba iepuraşului”
temei şi a - lucrul pe centre de interes la care vor realiza. Explicaţia
obiectivelor ARTĂ: ,,Măşti-animale” - pictură
CONSTRUCŢII: ,,Căsuţe pentru animale” Expunerea
JOCURI DE MASĂ: ,,Imagini din poveste” - puzzle
ŞTIINŢĂ: „Rezolvă repede şi bine” - fişă matematică
Sunt explicate pe inţelesul copiilor obiectivele urmărite: Frontal
- să aşeze imaginile în ordinea desfăşurării cronologice a
evenimentelor,
- să povestească fiecare moment din poveste iar la final
un copil va povesti integral.
Pe tot parcursul repovestirii copiii vor utiliza un limbaj
oral corect din punct de vedere gramatical.
Copiii primesc de la Zâna Primăvara o floare-ecuson pe
care voi lipi câte o bulină pentru fiecare răspuns corect
şi sarcină terminată.
Copiii povestesc ajutaţi de imagini respectând
succesiunea logică a evenimentelor:
1. Iepuraşul avea o căsuţă din coajă de tei şi vulpea una Povestirea
din gheaţă. Vulpea “sâcâia” iepuraşul zicând:” Coliba
5. Dirijarea mea e luminoasă / Iar a ta e întunecoasă”. Observaţia
2. Primăvara coliba vulpii s-a topit iar ea roagă iepuraşul Aprecieri
învăţării
să îi dea voie să stea în curtea, în pridvorul, în casă şi pe Conversaţia
individuale
cuptorul iepuraşului.
3. Vulpea goneşte iepuraşul din căsuţă. Explicaţia
4. Sosesc căţeii care încearcă să scoată vulpea din casă,
dar nu reuşesc. Exerciţiul
5. Încercarea lupului de a-l ajuta pe iepuraş.
Frontal
6. Fuga lui Moş Martin din calea vulpii în încercarea de
a o scoate din casă.
7. Cocoşul reuşeşte să scoată vulpea din căsuţă:
“ Cucurigu! Sunt cocoş cu pinten roş.
Pe umăr ţiu coasa, vulpea ticăloasă,
S-o gonesc din casă!”
8. Drept mulţumire pentru ajutorul acordat, iepuraşul l-a
invitat pe cocoş să locuiască împreună cu el.
Un copil povesteşte integral ajutat de imaginile aşezate
la flanelograf.
Tranziţia către activitatea următoare se va face prin
intermediul jocurilor de mişcare: “Mişcăm degeţelele” şi
“Ne jucăm cu degetele”

Copiii împreună cu educatoarea trec pe la fiecare centru


6. Obţinerea de interes deschis, observă şi denumesc materialele Explicaţia
primite şi se reamintesc sarcinile de lucru specifice: Aprecieri
performanţelor CONSTRUCŢII: copiii vor construi căsuţe pentru Demonstraţia
animale folosind materialele pregătite verbale
şi realizarea
ŞTIINŢĂ: copiii vor rezolva fişa conform itemilor: Conversaţia
feedback-ului - să coloreze al câtelea animal indică cifrele din partea
stângă; Exerciţiul
- să deseneze tot atâtea oase pentru câini, câte arată
cifra;
- să efectueze operaţiile de adunare şi scădere din fişa; Individual
- să găsească vecinii cifrelor indicate.
ARTĂ: copiii vor picta măştile personajelor din poveste
folosind culorile măştilor model sau cele preferate.
JOCURI DE MASĂ:
- să reconstituie din bucăţi scene din poveste după Pe centre de interes
imaginea model;
- să recunoască momentul din poveste.
După trecerea în revistă a tuturor centrelor, se face
precizarea că toţi copiii se vor roti pe la aceste centre în
funcţie de interesul lor. După finalizarea corectă a
fiecărei sarcini de lucru copiii vor primi câte o bulină pe
floarea-ecuson.
În cazul în care unul dintre copii nu inţelege sarcina dată
de educatoare, aceasta va interveni cu indicaţii
suplimentare.
Educatoarea urmăreste modul în care fiecare copil
lucrează pe centre.
Amenajarea unor expoziţii cu lucrările copiilor:
7. Evaluarea - aşezarea căsuţelor pe macheta pregatită;
Conversaţia Aprecierea
- afişarea măştilor realizate pe panouri;
performanţei, a
- expunerea fişelor matematice corectate; Observaţia verbală
retenţiei şi - prezentarea imaginilor realizate la jocul de masă.
Aprecierea rezultatelor se va realiza cu ajutorul metodei
transferului
„turul galeriei”
În evaluare se vor lua în considerare următoarele criterii:
- respectarea tehnicilor de lucru; „Turul galeriei’
- creativitatea şi originalitatea lucrărilor; Explicatia
- finalizarea lucrării. Frontal
Se vor reactualiza temele activităţii integrate.
Tranziţia către ultima parte a activităţii se va face printr-
un dans executat pe melodia „ Carnaval” interpretată de
Angela Similea
În ultima etapă a zilei copiii vor realiza jocul „Iepuraşii Exerciţiul
şi vânătorul” Explicaţia Aprecierea
8. Încheierea
Se vor face aprecieri generale asupra participării şi Conversaţia de grup
activităţii comportării copiilor la activitate. Frontal
Coliba iepuraşului
de Octavian Capita

Au fost odată o vulpe şi un iepuraş. Vulpea avea o colibă


scobită în gheaţă, iar iepuraşul o colibă din coajă de tei. Vulpea îl tot
sâcâia pe iepuraş:
- Coliba mea e luminoasă, iar a ta e întunecoasă. A mea e
luminoasă, iar a ta e întunecoasă!
Dar a venit vara şi coliba vulpii s-a topit. Ea s-a rugat atunci de
iepuraş:
- Iepuraşule, lasă-mă să stau măcar în curtea ta!
- Nu vreau, vulpeo, fiindcă m-ai sâcâit toatâ iarna!
Dar vulpea nu s-a lăsat şi până la urmă iepuraşul s-a înduplecat
şi i-a dat drumul în curte.
A doua zi, vulpea s-a rugat din nou:
- Iepurasule, lasă-mă să stau la tine în pridvor!
- Ba nu te las! De ce m-ai sâcâit atâta toată iarna?
Dar vulpea s-a rugat atâta până când iepuraşul a lăsat-o să stea
în pridvor.
A treia zi, iar a spus vulpea:
- Dă-mi drumul în coliba ta, iepuraşule!
- Nu vreau şi pace! prea mult m-ai sâcâit!
Dar vulpea nu s-a lăsat şi, până la urmă, iepuraşul a lăsat-o să
intre în colibă. Vulpea s-a aşezat pe laviţă, iar iepuraşul pe cuptor. A
patra zi, vulpea iar începe.
- Iepuraşule dragă, lasă-mă să stau lângă tine pe cuptor.
- Nu, nu te las, fiindcă m-ai sâcâit atâta.
Dar vulpea nu i-a dat pace iepuraşului până n-a lăsat-o să vină
pe cuptor lângă el. A mai trecut o zi-două şi vulpea s-a apucat să
gonească iepuraşul din colibă.
- Ieşi afară, urechiatule, n-am poftă să mai locuiesc cu tine!
Şi până la urmă l-a dat afară. Plânge iepuraşul şi se jeleşte şi îşi
ştergea şiroaiele de lacrimi cu lăbuţa. Nişte câini care treceau pe
acolo îl zăresc şi-l întreabă:
- Hau, hau, hau. De ce plângi, iepuraşule?
- Cum să nu plâng, dragii mei? Am avut o colibă
din coajă de tei, iar vulpea una de gheaţă. Primăvara,
coliba vulpii s-a topit. Vulpea s-a rugat atunci s-o
primesc în coliba mea şi acum uite că m-a gonit.
- Nu mai plânge, iepuraşule, că o scoatem noi.
- Mi-e că n-o puteţi!
- Ba o să vezi şi tu!
Câinii s-au apropiat de colibă:
- Hau, hau, hau! Ieşi afară, vulpe vicleană! Dar vulpea le-a
răspuns de pe cuptor:
- Când m-oi înfuria şi m-oi arăta Fărâme vă fac şi vă viu de hac!
Câinii s-au speriat şi au fugit. Iepuraşul plânge iaraşi cu lacrimi
amare. Pe lângă el trece un lup:
- De ce plângi, iepuraşule?
- Cum să nu plâng, lupule? Am avut o colibă din coajă de tei,
iar vulpea una de gheaţă. Primăvara, coliba vulpii s-a topit. Vulpea
s-a rugat atunci s-o primesc în coliba mea şi acum uite că m-a dat
afară.
- Nu mai plânge, iepuraşule - zice lupul - că mă duc îndată s-o
gonesc.
- N-o s-o poţi goni. Au încercat şi câinii s-o gonească, dar n-au
izbutit. Nici tu n-o poţi goni.
- Ba da, ai să vezi, am s-o gonesc.
A sosit lupul în faţa colibei şi a început să urle furios:
- Uuuu, uuuu ... Ieşi afară, vulpe vicleană! Dar vulpea i-a
răspuns de pe cuptor:
- Când m-oi înfuria şi m-oi arăta Fărâme vă fac şi vă viu de hac!
Lupul s-a speriat şi a fugit. Iar iepuraşul plânge şi tot plânge,
iată că vine un urs bătrân.
- De ce plângi, iepuraşule?
- Cum să nu plâng, cumetre urs? Am avut o colibă din coajă de
tei, iar vulpea una de gheaţă. Primăvara, coliba vulpii s-a topit.
Vulpea s-a rugat atunci s-o primesc în coliba mea şi acum uite că m-
a gonit.
- Nu mai plânge, iepuraşule - spune ursul - că o gonesc eu acuşi.
- Ba n-o s-o goneşti. Au încercat şi câinii, şi
lupul şi n-au putut s-o gonească. Nici tu n-o să poţi.
- Ba o să pot.
Şi a pornit ursul spre colibă mormăind:
- Morrr... morrr... Ieşi afară, vulpe vicleană! Dar vulpea
i-a răspuns de pe cuptor:
- Cand m-oi înfuria şi m-oi arăta Fărâme vă fac şi vă
viu de hac!
S-a speriat cumătrul Urs şi a şters-o prin pădure. Iepuraşul iar
plânge şi se căieşte. Trece un cocoş pe drum cu o coasă pe spate.
- Cu-cu-rigu! Iepuraşule, de ce plângi tu?
- Cum să nu plang, cocoşule? Am avut o colibă din coajă de tei,
iar vulpea una de gheaţă. Primăvara, coliba vulpii s-a topit, vulpea
s-a rugat atunci s-o primesc în coliba mea şi acum uite că m-a gonit.
- Nu mai plânge, iepuraşule, că-ţi scot vulpea din casă.
- Ba n-o sa izbuteşti. Au încercat şi câinii, şi lupul, şi ursul şi
n-au putut s-o gonească, nici tu n-o să poţi face nimic.
- Lasă pe mine.
A pornit cocoşul spre colibă:
- Cucurigu! sunt cocoş cu pinten roş. Pe umăr ţin coasă, vulpea
ticaloasă, s-o gonesc din casă!
Vulpea aude şi o cam sfecleşte.
- Iaca mă îmbrac... zice ea. Dar cocoşul nu se lasă:
- Cucurigu! sunt cocoş cu pinten roş. Pe umăr ţin coasă, vulpea
ticaloasă, s-o gonesc din casă!
Vulpea se bâlbâie:
- Îmi pun şuba.
Cocoşul cântă a treia oară:
- Cucurigu! sunt cocoş cu pinten roş. Pe umăr ţin coasă, vulpea
ticaloasă, s-o gonesc din casă!
S-a speriat vulpea din cale-afară, a coborât de pe cuptor şi a
luat-o la sănătoasa. Iar iepuraşul şi cocoşul s-au mutat împreună şi au
dus-o împărăteşte, şi dacă n-au murit, mai trăiesc şi astăzi.

S-ar putea să vă placă și