Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC Lecție de predare-invățare

DATA:
CLASA:
ŞCOALA :
INVATATOR:
ARIA CURRICULARĂ:
DISCIPLINA :
SUBIECTUL :
TIPUL LECŢIEI:
SCOPUL LECȚIEI

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

O1: O2: O3:O4: O5:

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee :
2. Resurse :
a) materiale:
b) de timp:
c) bibliografice: -

Forme de organizare :
Secvenţele lecţiei Timp Ob. Conţinuturile învăţării Strategii didactice Evaluare

op met. şi mij. şi mat. forme de


procedee organizare

Moment
organizatoric

Captarea atenţiei

Reactualizarea -
cunoştinţelor

Anunţarea temei şi
enunţarea
obiectivelor

Dirijarea învăţării

Obţinerea
performanţei şi
asigurarea feed-
back-ului

Evaluarea

Aprecieri finale

PROIECT DIDACTIC Lecție de recapitulare și sistematizare de cunoștințe


DATA:
CLASA:
ŞCOALA :
INVATATOR:
ARIA CURRICULARĂ:
DISCIPLINA :
SUBIECTUL :
TIPUL LECŢIEI:
SCOPUL LECȚIEI

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

O1: O2: O3:O4: O5:

STRATEGII DIDACTICE:

3. Metode şi procedee :
4. Resurse :
d) materiale:
e) de timp:
f) bibliografice: -

Forme de organizare :

Secvenţele lecţiei Timp Ob. Conţinuturile învăţării Strategii didactice Evaluare


op met. şi mij. şi mat. forme de
procedee organizare

Moment
organizatoric

Captarea atenției

Anunțarea titlului -
și a obiectivelor

Reproducerea,
sistematizarea și
generalizarea
cunoștințelor

Obținerea
performanței
Aprecieri finale

Scenariul didactic

LECȚIE AVAP
Strategia didactică

Metode şi Material Moduri de


procedee organizare
Etapele lecţiei/ Ob. Conţinut şţiinţific al lecţiei Evaluare

Timp op.

1.Moment

organizatoric
2.Captarea

atenţiei
3.Anunţarea

temei şi a
obiectivelor
4.Dirijarea
învăţării:

a)prezentarea şi
analiza modelului

b)recunoşterea
materialelor

c)demonstrarea
tehnicii de lucru

d)executarea lucrării
de către elev
5.Evaluarea
performanţei

6.Aprecieri finale

S-ar putea să vă placă și